Galėdamas pasigirti „Galaxy S4″ išvaizda, „Galaxy SIII“ sparta ir „Galaxy SII“ dydžiu, „Samsung Galaxy S4 mini“ būtų nepranokstamas vidutinės klasės išmanusis telefonas, jei tik turėtų didesnės raiškos ekraną ir kainuotų keliais šimtais litų pigiau. Ieškantys galingų išmaniųjų telefonų paprastai nori ir didelių aukštos raiškos ekranų, o besidairantys džinsų kišenėje telpančių modelių jiems retai kada išleidžia daugiau nei tūkstantį litų. Atsižvelgus į tai, „Galaxy S4 mini“ norisi vadinti nišiniu telefonu, skirtu daugiausiai tiems, kurie mielai pirktų „Galaxy S4″, jei tik šis būtų keliais hektarais mažesnis.

„Galaxy S4 mini“ yra panašaus dydžio kaip „Galaxy SII“ ir, po teisybei, dauguma kitų „Samsung“ išmaniųjų su 4,3 colio įstrižainės ekranais. Būdamas 124,6 mm ilgio, 61,3 mm pločio, 8,9 mm storio ir 107 g svorio, šis modelis pastebimai trumpesnis, siauresnis ir lengvesnis už didįjį brolį, tačiau vienu milimetru storesnis.

Nors, kaip žinote, prie masyvių išmaniųjų telefonų nesunku priprasti, – to mane išmokė patirtis su „Galaxy Note“ ir „Note II“, – naudotis jais niekuomet nebus taip patogu kaip mažesnio dydžio išmaniaisiais. Nykščiu nesunku pasiekti net pačias atokiausias „Galaxy S4 mini“ ekrano provincijas, o atliekant kasdienes funkcijas retai kada prireikia dviejų rankų. Kitaip nei buvo „Galaxy Note“, „Note II“ ir „Galaxy SIII“ testų metu, manęs niekuomet nekamavo baimė, kad traukiant telefoną iš kišenės ar bandant ką nors nufotografuoti jis man netyčia išsprūs iš rankų.

„Galaxy S4 mini“ korpusas pagamintas iš polikarbonato – lengvo ir smūgiams atsparaus plastiko. Ekraną dengia antros kartos „Gorilla Glass“ apsauginis stiklas. „Galaxy S4 mini“ atrodo kaip iš akies trauktas „Galaxy S4″: garso reguliavimo svirtis kairėje, įjungimo/išjungimo mygtukas dešinėje, „microUSB“ lizdas ir pirminis mikrofonas apačioje, 3.5mm ausinių lizdas, antrinis mikrofonas ir infraraudonųjų spindulių patranka viršuje. Trūksta tik „Air gesture“ sensoriaus ir LED indikatoriaus, kurie buvo kairėje pagrindinio garsiakalbio pusėje. „MicroSD“ ir „microSIM“ lizdai atsidūrė po baterija. Daugiau lyg ir niekas nepasikeitė.

Po iš „Galaxy S4″ paveldėta išvaizda slepiasi iš „Galaxy Mega 6.3″ paveldėtas vidus. Tas pats „Snapdragon 400″ lustas, tas pats dviejų branduolių 1,7 Ghz „Krait“ centrinis procesorius, ta pati „Adreno 305″ vaizdo plokštė, tie patys 1,5 GB darbinės ir 8 GB vidinės atminties, ta pati 1,9 MP kamera priekyje ir 8 MP gale. Kitaip tariant, „Galaxy S4 mini“ nėra apkarpytas „Galaxy S4″ – tai visiškai kitas telefonas su „Galaxy S4″ stiliaus korpusu.

Labiausiai nustebino „Galaxy S4 mini“ sparta. Girdėjau, kad šis išmanusis yra galingas, bet nesitikėjau, kad sintetiniuose testuose („Quadrant“, „Benchmark Pi“, „Geekbench 2″, „Epic Citadel“) jis sugebės aplenkti „Galaxy SIII“, „Note II“ ir daugelį kitų panašios galios mobiliųjų telefonų. Tikriausiai nė nereikia sakyti, jog su naujausiais žaidimais „Galaxy S4 mini“ susitvarko be menkiausių atsikalbinėjimų. Galima drąsiai teigti, jog tai vienas pajėgiausių išmaniųjų tarp telefonų su 4,3 colio įstrižainės ekranais.

Tiesa, visa ši galia pasitarnaus tik vienu atveju – žaidžiant daug resursų čiulpiančius žaidimus. Naršant internete, rašant trumpąsias žinutes, filmuojant ir fotografuojant, klausantis muzikos, siunčiantis programėles, tikrinant el. paštą ir atliekant kitus kasdienius veiksmus „Galaxy S4 mini“ veiks kaip bet kuris kitas išmanusis telefonas. Šį įspūdį dar labiau sustiprina tai, kad jame nėra jokios programėlės ar funkcijos, apie kurią būtų įdomu papasakoti ir parodyti. „Samsung“ pašalino ne tik „Air gestures“ ir „Air view“ funkcijas, bet ir panaikino galimybę tame pačiame lange atverti keletą programų („Multi-window“). Dingo ir drėgmės bei temperatūros matuokliai. Atrodo, kad dauguma telefone likusių aplikacijų čia yra vien tam, kad būtų. Išskyrus vieną – „Watch On“. Ji leidžia naudoti telefoną kaip nuotolinį televizoriaus pultelį. Nieko įspūdingo, bet vis šioks toks praktinis pritaikomumas.

Nemažai prie „Galaxy S4 mini“ našumo prisideda mažesnės nei tikėtasi raiškos ekranas. Vienas pagrindinių „Galaxy S4″ akcentų buvo naujasis „Full HD“ raiškos (1920×1080) ekranas, pakeitęs „Galaxy SIII“ naudotą „HD Ready“ (1280×720) analogą. Prisimindami „Galaxy SIII mini“ ir tai, kad šis telefonas buvo panašios spartos kaip „Galaxy SII“ ir turėjo tokios pačios raiškos ekraną, vartotojai iš „Galaxy S4 mini“ tikėjosi jei ir ne tokios pačios galios kaip „Galaxy SIII“, tai bent jau tokios pačios raiškos ekrano. Kaip dabar matyti, viskas įvyko atvirkščiai. Ekranas ir vidinė atmintis – du brangiausi išmaniojo telefono komponentai – buvo paaukoti tam, kad „Galaxy S4 mini“ taptų labiausiai pasiutusiu kompaktiško dydžio telefonu.

Šiaip jau qHD raiškos (540×960) ekranas nėra blogas. Pikseliai išsidėstę pakankamai tankiai (256 ppi), o Super AMOLED technologija užtikrina aromatingus atspalvius ir idealų matomumą visais įmanomais kampais. Be to, čia naudojama RGB tipo matrica, kuri leidžia atkurti aukštesnės kokybės vaizdą nei „PenTile“ alternatyva, kurią, daugelio susierzinimui, naudojo „Galaxy SIII“ ir tebenaudoja „Galaxy S4″.

Girdėjau nemažai teigiamų atsiliepimų apie „Galaxy S4 mini“ daromų nuotraukų kokybę, tačiau pats jų nei pagirti, nei pabarti negaliu. Kameros kaip kameros. Mano skoniui nuotraukos galėtų būtų truputį ryškesnės. Kaitaliojant nustatymus norimo efekto nepavyko išgauti. Kaip fotografavimo mygtuką galima naudoti garso reguliavimo svirtį, bet nelaboji yra tokioje vietoje, kad ją baisiai nepatogu nuspausti. „Galaxy S4 mini“ filmuoja gerai, bet ne taip gerai, kad filmavimo kokybė užsitarnautų daugiau nei vieną sakinį šioje apžvalgoje.

O kaip dėl baterijos? Dėka santykinai nedidelio ekrano ir dviejų, o ne keturių branduolių procesoriaus, pilnai įkrovus 1900 mAh talpos „Galaxy S4 mini“ bateriją, jos užtenka dviem paroms, kartais truputį mažiau. Pagal šių laikų standartus – sveikintinas rezultatas.

Pagrindine priežastimi įsigyti „Samsung Galaxy S4 mini“ turėtų būti patogus dydis. Už tą pačią sumą – pusantro tūkstančio litų – galima įsigyti tiek galingesnių, tiek kokybiškesniais ekranais pasižyminčių telefonų, tačiau nei vienas iš jų nebus toks mažas ir lengvas kaip „Galaxy S4 mini“. Tiesa, beveik visi panašaus dydžio telefonai kainuoja pigiau. Kur kas pigiau. Jei nemėgsti video žaidimų, pirkdamas „Galaxy S4 mini“ stipriai permokėsi už jo galią, dėl kurios buvo paaukota ekrano raiška bei vidinės atminties talpa.

Bandyto modelio („Samsung Galaxy S4 mini I9195“) kaina ~1500 Lt.