Šį sekmadienį, kovo 6 dieną, per populiaraus JAV televizijos kanalo CBS laidą „60 Minutes“ (60 minučių), buvo parodytas vienas reportažas apie video žaidimus. Kaip visai neseniai rašė Games.lt, GTA kūrėjams teko aiškintis dėl 2003 metų vasarą įvykusio trijų policininkų nužudymo mažame Fayetos miestelyje, Alabamoje. Šįkart GTA kūrėjai buvo iškviesti į laidą, kurioje jiems teko tiesiogiai ginčytis su nužudytu policininkų šeimomis.

Pagrindine laidos tema buvo: Ar ištikrųjų 18 metų vaikinas Deivas Muras nužudė policininkus įkvėptas GTA žaidimo? Laidos korespondentas Edas Bredlei nuvažiavo į Fayetos miestelį. Jame jis apklausė ne tik policijos vadą Euela Hola, bet ir visus likusius su šiuo kraupiu 2003 metų vasaros įvykiu susijusius žmones, kai Muras nužudęs tris policininkus, sulaikomas ištarė „Gyvenimas – tai video žaidimas, juk reikia kartais numirti“.

Visa prieš tai iškelta byla, buvo inicijuota Džeko Tompsono, teisininko ir politiko, kuris energingai pradėjo savo darbą, ir kaip teigia jis, nenurims kol nepasieks savo – išgelbėti visuomenę nuo žalingo kompiuterinių žaidimų poveikio. Kitoje barikadų pusejė stojo žaidimų industrijos gigantai: Take-Two ir Rockstar apkaltinti už tai, kad sukūrė žaidimą, Sony Corporation, Sony Computer Entertainment Inc. ir Sony Computer Entertainment America už PlayStation 2 konsolės sukūrimą. Bei Wal-Mart ir GameSpot, už kompiuterinės technikos pardavimą.

Arnoldas Striklandas buvo policininku 25 metus, iki tol kol ji nužudė užpraeitą vasarą. Jo brolis Styvas Striklandas nori, kad žaidimų industrija sumokėtu už tai. „Kodėl mes turime atimti kam nors gyvybę, jog suprastume, kad žadimai padarė mums įtaką“, kalbėjo jis. „Nejau jų kūrėjai negali pagalvoti apie šeimas, kurios netenka tėvo“.

Kaip nekeista, Striklandas ir Muro tėvai pradeda tarsi ginti Deivą, užkraudami visą kaltę ant kūrėjų pečių ir sakydami jog kalti tik jie, nes sukūrė tokį baisų žaidimą. „Policininko darbas išties pavojingas, mes stengiamės apsaugoti savo vaikus nuo smurto, ir štai kompiuteriniai žaidimai užpuola juos iš kitos pusės su tokiom frazėm „nužudykim pareigūną“. Tai tarsi nematomas taikiklis, pakabintas virš mūsų“, kalbėjo Striklandas.

Paulas Smitas, teisininkas, žaidimų gynėjas. Teismo proceso metu jis teigė, jog kiekviena nauja karta turi savo blogąsias ir gerąsias puses. „1950-aisias komiksų knygutės irgi atrodė kaip didžiausias blogis, kuris sunaikins visą vaikų sąmonę. Dabar mums tikrai taip neatrodo. Praeis laikas, ir su žaidimais atrodys lygiai tai pat. Tokia jau mūsų visuomenė, ji visa kas nauja priima su baimę, o jei tai, dar reikalauja aukų, gali būti sutinkamas ir didelis pasipriešinimas“.

Kadangi laida įvyko šią naktį, Lietuvos laiku. Tai jos rezultatai ir eiga, dar nėra žinoma. Neaiškų nei kokie argumentai buvo pateikti abiejų pusių, nei kokie atsakymai jiems buvo paruošti. Bet vienas dalykas jau aiškus, Tompsonas ir Bredlis, reportažo autorius, susikalbėjo. Nes neseniai Tompsonas Fayetoje įsikūrusioje „Tuscaloosa News“, jis teigė „jis malonus vaikinas, ir matosi jog palaiko mūsų pusę“.

Iš tiesų mano manymu, ši problema ne tik, kad yra daug giliau, bet iš jos vargų dar daugelis nori ir pasipelnyti. Tokie žmonės kaip Tompsonas, kurie nori apversti visą pasaulį, apkaltindamas dešimtis milžiniškų kompanijų, tiesiog trokšta dėmesio. Ir turbūt jam nesvarbu, iš kokių skaudžių mūsų visuomenei problemų, jis gali gauti naudos. O tiems kas norite daugiau sužinoti apie visa tai, galite pasiskaiyti specialiai laidai parengto Edo Bredlio reportažo.