MTV Multiplayer Blog pastebėjo, kad paskutiniu metu labai padaugėjo žaidimų apžvalgų, kuriuose žaidimas yra įvertinamas 10. Juk nepaslaptis, kad tokius įvertinimus galima skirti tik išties idealiems žaidimams. Todėl ką tai galėtų reikšti? Todėl ar tai reiškia, kad dabar atėjęs yra dar vienas žaidimų aukso amžius?

Visi esame girdėję, kaip šauniai buvo įvertintas daugelio populiarių žurnalų bei tinklalapių neseniai įvertintas Grand Theft Auto IV (Games.lt planuoja šioje vietoje irgi neatsilikti ir greitu laiku pateikti šaunių apžvalgų), bet tokių labai gerai įvertintų žaidimų buvo ne vienas. Šiek tiek mažiau dešimtų, bet irgi labai puikiai įvertinimuose pasirodė Halo 3, bei The Orange Box ir Super Mario Galaxy. Visi šie trys puikiai įvertinti žaidimai buvo išleisti tik trijų mėnesių laikotarpiu! O dar juk buvo ir kitų šauniai įvertintų žaidimų!

Populiarusis žaidimų filmukų portalas GameTrailers visai neseniai paskelbė šiuos metus geriausiais metais visoje žaidimų istorijoje.

Ar tai reiškia, kad dabar yra žaidimų „aukso amžius“? Galbūt… bet „Taip“ pasakyti būtų išties nelabai lengva, nes paskutiniu metu žaidimai yra labai dažnai kritikuojami dėl to, kad beveik nieko naujo nebe pasiūlo (žinoma, būna ir išimčių – pvz. Mirror’s Edge) ir yra tik senų žaidimų perdirbimai su minimaliais grafikos patobulinimais… Bet kad ir kiek tos kritikos būtų, perdirbimai sugeba gana gerai pasirodyti. Kartais įvertinimais net lenkia savo originalus.

Ar tai reiškia, kad apžvalgų rašytojai nebe sugeba rasti kokių nors argumentų, kurie sugebėtų „sudirbti“ jų vertinamą žaidimą? O gal tai reiškia, kad vertinimo sistema yra jau niekam tikusi? Gal ji jau atgyveno? Galbūt…

Ne paslaptis, kad apžvalgų rašytojai žaidimus dažniausiai turi pereiti kuo greičiau po jų išleidimo. Taip skubant šiek tiek išsikreipia apžvalgos vertinimas, nes mintys ir jausmai nespėja dar galvoje „susigulėti“. Maža to, po kai kurių žaidimų išleidimų pasipila ir krūva su žaidimu susijusių naujienų, tenka pamatyti ir nemažai žaidimo reklamos – ir visa tai dažniausiai „praeina“ pro apžvalgos rašytojo galvą! Todėl kaip rezultatą turime tokių žaidimų, kurie nors tais metais ir gavo labai šaunius įvertinimus, tačiau po kelerių metų (jau atsikvošėjus nuo žaidimo „haipo“) pradeda kilti klausimas „Kodėl tiek daug įvertintas žaidimas?“.

Zerozaki Ishiki viename savo komentare rašė, jog jam teko girdėti nuomonių, kad pirkti žaidimą, kuris buvo įvertintas mažiau kaip 8.7 balo nėra verta. Sunku pasakyti kiek tokios nuomonės yra paplitusios, bet faktas tas, kad žaidimų kūrėjai bei leidėjai į balus žiūri daug rimčiau, nei į jų kuriamo produkto galutinę kokybę bei lygį. Rinkodaros, komunikacijos skyriai stengiasi reklamos ir naujienų gausa paveikti tiek paprastus pirkėjus, tiek jų žaidimo apžvalgų rašytojus. Žinoma, kai kada yra griebiamasi ir netokių švarių balų didinimo dirbtinų būdų, pvz. tampama svarbių žurnalų, puslapių akcininkais ir liepiama darbuotojams neįvertinti žaidimą nemažiau kaip x balų. Na, o jei nesilaikoma nurodymo, darbuotojas yra atleidžiamas iš darbo (prieš pusę metų taip buvo nutikę su Jeff’u Gerstmann’u, kuris už savo video apžvalgą buvo atleistas iš Gamespot).

Bet ar tai reiškia, kad žaidimo apžvalga turėtų būti rašoma tik praėjus bangai? Teoriškai – taip, nes tai padėtų parašyti apžvalgą kiek galima dar objektyvesnę. Praktiškai – ne, nes skaitytojai nori pamatyti apžvalga kuo greičiau (juk kam jiems ta apžvalga, jei žaidimas bus jau ir pereitas)

Taip pat turėtume nepamiršti ir žmogiškojo faktoriaus. Kiekvienas apžvalgos rašytojas gali skirtingai interpretuoti žaidimo detales. Be to vienas ar kitas produktų linijas, kūrėjų ir leidėjų kompanijas kiekvienas mes kitaip vertiname. Mylimesnė kompanija ar produktas padeda nepamatyti visų žaidimo minusų (štai pavyzdžiui aš greičiausiai skirčiau mažesnį įvertinimą už E417 Rockstar firmos produktui, kai tuo tarpu duočiau šiek tiek daugiau balų Epic Games produktui). Todėl, kartais žaidimai gauna 10 nebūtinai dėl to, kad verti, o dėl to, kad laimi fanboiškumas (pavyzdžiu galėtų pabūti TopZone parašyta Kane & Lynch apžvalga).

O ką manai tu? Ar geri žaidimų apžvalgų įvertinimai ištiesų tave irgi veikia?