Štai sulaukėme 5-osios Arbatėlės ir pas mus šiandieną diskusijoje: naujienų ir apžvalgų taisytojas Foxiz ir žmogus, aktyviausiai pranešantis apie pažeidimus – Crossfire.
Master_Chief : Taigi pirmas klausimas: Ar žaidimų sisteminiai reikalavimai dirbtinai iškelti ir ar tai tik būdas gauti daugiau pelno?
CrossFire : Taip, tai tikrai yra būdas gauti pelno. Paskutiniu metu padaugėjo žaidimų, kurie nesugeba rodyti įspūdingų vaizdų ,bet reikalauja daug daugiau, negu žaidimai, kurie rodo pasakiškus vaizdus ir puikiai veikia silpnesnėse sistemose.
Foxiz : Su šiuo teiginiu pilnai sutinku. Nors žaidimų reikalavimai natūraliai kyla su žaidimų tobulėjimu grafine prasme, man vis dėl to atrodo, kad tas kilimas nėra toks jau idealiai proporcingas. Šį teiginį gerai iliustruoja Valve kurti žaidimai, beveik visi naudojantys source variklį. Su savo sistema Half life 2 žaidžiau maksimaliais nustatymais. Pirmasis epizodas privertė nustatymus šiek tiek sumažinti, antrasis jau privertė daugelį parametrų pakeisti į medium lygį. Team Fortress 2 žaidžiant ir minimaliais nustatymais, kadrai jau krenta žemiau leistinos ribos per dažnai. Žinoma, varikliukas tobulinamas, bet tobulinti reikia taip, kad reikalavimai per daug nekiltų, o ir pasikeitimus būtų galima lengvai pastebėti. Dar viena mano pastebėta tendencija: kompiuteriui išliekant tam pačiam, vis naujesnių žaidimų grafika prastėja. Atrodo, taip neturėtų būti. Juk ta pati sistema nepriklausomai nuo varikliuko turėtų rodyti bent jau kažką panašaus. Tai vėl liudija apie dirbtina iiškeltus reikalavimus. tokį įspūdį sustiprina nepriklausomų kūrėjų sukurti gražūs žaidimai su nedideliais reikalavimais: Trackmania Nations tik vienas iš pavyzdžių. Kitas greitai pasirodantis žaidimas, turintis nedidelius reikalavimus – Spore. Viename PC Gamer numeryje buvo straipsnis panašia tema. Tik ji buvo plėtojama šiek tiek kitaip. Buvo norėta pasakyti, kad nurodomi minimalūs žaidimo reikalavimai – tik „ant popieriaus“ t.y. su jais žaidimą gali paleisti, bet jokių būdu ne žaisti. Čia irgi tiesa, mano paties patikrinta.
Master_Chief : Bet dabar ruošiami labai populiarūs žaidimai, su labai aukštais sisteminiais reikalavimais, taigi, jeigu į spaudą iškiltų faktas, jog sisteminiai reikalavimai: tai tik apgavystė, ar žmonės nustotų pirkti tuos žaidimus, ar žaidimo populiarumas „užgoštų“ viską?
Foxiz : Toks faktas, mano galva, nieko nepakeistų. Kas iš to kad šis teiginys, jei ir yra teisingas, būtų paviešintas? Nėra įstatymų, kurie ribotų tokį monopolijos valdymo aparatą. Nenustatysi, kad tais ir tais metais sukurtas žaidimas turi veikt tokioje ir tokioje sistemoje, todėl žaidimų reikalavimai nekistų, o visuomenė ir toliau būtų priversta pirkti naujus kompiuterius.
CrossFire : Nemanau, kad dėl didelių reikalavimų žaidėjas atsisakytų žaisti savo ilgai lauką žaidimą. Nors jis ir turėtų žaisti mažesniais grafikos nustatymais vistiek jis tą žaidimą žais. Svarbiausia ne grafika, o pats žaidimas. Na žinoma reikalavimai neturi būti tokie, kad dauguma net negalėtų žaidimo paleisti aukštesniais negu minimaliais žaidimo nustatymais. Pavyzdžiu galima laikyti ir visų taip išgirtą Crysis. Tuo metu, kai žaidimas pasirodė vos keletas turėjo tokius kompiuterius, kad galėtų žaisti maksimaliais nustatymai, o dabar su ateinančiu tęsiniu kūrėjai pareiškė, kad reikalavimai taps dar mažesni. Taigi jie galėjo labiau pasistengti ir labiau optimizuoti pirmajį Crysis.
Master_Chief : O ką manot apie industrijų reklaminius „triukus“? Ar jie duoda industrijom naudos? Pvz: reklamos kuriose sako: Naujas monitorius, leis jums pasijusti tarsi žaidime ir t.t.
CrossFire : Paskutiniu metu reklamuojama krūvos įvairių žaidimų. Pusė jų neišpildo tų dalykų kurie reklamuojami, tada reklama yra bloga, bet jeigu reklamuojamas produktas atitinka, tai kas buvo žadama yra puiku, nes taip pirkėjas neliks apgautas. Tai pat reklama turi vos ne didžiausią įtaką žaidimų industrijai. Kaip pavyzdį galiu pateikti GTA IV. Tik išleidus žaidimą visos žaidimų svetainės mirgėjo GTA reklama, bet kažkodėl didžioji tinklapių dalis reklamavo tik XBOX 360 konsolės versiją… Ir dėl tokios reklamos yra parduodama daug daugiau Microsoft konsolei skirtų versijų.
Foxiz : Žinoma, juk reklama tam ir sukurta, kad duotų naudos. Kiekvienas siūlo geriausią, greičiausią, gražiausią. Tik dažnai tos reklamos būna labai suktos, ar net klaidinančios. Jei jau pamatai geresnį pasiūlymą, visuomet ieškai žvaigždučių, prie kurių priršytas tekstas yra smulkiausiu šriftu,ir kurį perskaičius reklama iš karto tampa aiški ( t.y. supranti, kad jokios ten super duper akcijos ar nuolaidos nėra). Apie vieną įdomiai pateiktą naujieną rašė ir Games.lt. Šiais laikais sunku sugalvoti originalią idėją reklamai, todėl daugiau žmonių tampa atsparūs joms. Žaidimų reklamos irgi populiarios, milžiniška reklama, kaip jau sakė CrossFire, buvo padaryta prie išleidžiant GTA IV žaidimą, bet norėčiau pasakyti, kad reklama nėra tik plakatas „žaidimas geriausias ir puikiausias“ Prie viso to ažiotažo prisideda ir naujienos, nesvarbu kokio pobūdžio, blogų reklamų gi nėra.
Master_Chief : Dabar šiek tiek pakeisiu temą: Ar gali PC bent kiek konkuruoti su naujos kartos žaidimų konsolėmis? Ar po truputį PC „smenga žemyn“ žaidimų srityje?
CrossFire : PC žaidimų srityje tikrai nesminga. Nesuprantu iš kur tokia nuomonė? PC tikrai ilgai išliks rinkoje. Pavyzdžiui, beveik visi žaidimai pasirodę MS konsolėje pasirodo ir asmeniniuose kompiuteriuos, todėl nematau priežasties, kodėl man reikėtų X360. PS3 tikrai kita kalba. Jis galbūt žaidimais netgi lenkia PC. PS3, jeigu turi ekskliuzivą, jis ir liks juo. Jeigu žaidimas pasirodo xbox360, 95%, kad jis pasirodys AK. Taip pat technologiškai konsolės atsilieka nuo PC ir nemanau, kad jos jį pakeis.
Foxiz : Ir taip ir ne. Daugelis renkasi konsolę dėl to, kad nereikia sukti galvos. Matai užrašytą savo konsolės pavadinimą – žinai, kad žaidimas veiks, nebus jokių suderinamumu problemų ir galėsi mėgautis aukščiausiais nustatymais. Tai didelis pliusas, nes kuo toliau tuo labiau visuomenė „pindėja“. Žaidimams pasirinkus konsolę viskas pateiksta ant lėkštutės. čia PC labai smarkiai smunka. DX9, DX10, aktyvavimas steam, „don’t send“ pranešimai, pataisių paieška, visa tai naujokui gali atrodyti kaip košmaras. tačiau nesnaudžiama. Žvelgiant iš mano varpinės PC rinka lyg ir bando persiorientuoti: dėl didelio piratavimo bandoma uždirbti kitaip: Leisti nemokamus žaidimus ir imti pinigus už papildomus „šūdniekius“. Tai puikiai iliustuoja nemokamų MMORPG gausybė ir netgi giganto EA metų gale išleidžiamas Battlefied: Heroes. Nemokamas žaidimas gali paskatinti naujus žaidėjus giliau pažvalgti į PC ir pasidomėti kas ir kaip ,nes pripažinkim, nemokamas žaidimas atrodo viliojančiai.
Master_Chief : Lietuvoje žaidimai ir jų techninė įranga kainuoja dvigubai daugiau negu kitose šalyse. Taigi, ar turėtumėm užjausti pardavėjus, nes jie turi užsidirbti, ar turime juos peikti dėl per didelių antkainių?
Foxiz : Laukiau šito klausimo. Situacija pastaruoju metu pradeda taisytis. Ir tai vyksta gana sparčiai, tačiau kažkas išvis nieko nedaro. Kad ir Elektromarkt. Dar prieš porą mėnesių mačiau „Uncharted: Drake’s fortune“, pardavinėjamą už 320lt. Čia jau apiplėšimas. Pigiausias žaidmas irgi kainuoja ne centus: 260 lt Kitose parduotuvėse tiesiog smagu žiūrėt: kainos atitinka realias. Tuomet jau gali netgi lyginti, kur pigiau : Lietuvoje, ar užsienyje. Žinoma, nedidelis antkainis turi būti, žmonėm irgi reikia iš kažko gyventi. Teiginys, kad kainos yra dvigubos irgi iš piršto laužtos. Geras pasirinkimas – licenzijuoti žaidimai. Tokie vežami iš Rusijos ir parduodami mažesne kaina. Dauguma jų įgarsinti rusų kalba, bet norint žaisti, tarkim CoD4:MW online, tai nėra svarbu. O ir senesni žaidimai anglų kalba yra parduodami už juokingą kainą: 10-20lt
CrossFire : Antkainiai manau yra per dideli. Žinoma visi nori atsikąsti savo kasnį, bet toki antkainiai yra tiosiog beprotiškai dideli. Už vieną žaidimą prašyti apie 300LT? Beprotybė mano manymų. O dar jie skundžiasi, kad Lietuvoje didelis piratavimas… Tačiau yra puikių alternatyvų, kaip E-bay arba Steam. Valve neima jokių mokesčių iš kūrėjų ,todėl žaidimai kainuoja vos 90LT. Taigi yra puikių alternatyvų Lietuvos gyventojams.
Master_Chief : Ar žaidimu industrijos daro teisingus sprendimus, atidėdama žaidimus, arba perkurdama naują žaidimo dalį nuo pat pagrindų? Ar tai teikia naudos jiems?
CrossFire : Iš dalies taip iš dalies ne. Taip, nes projektas pasirodys išbaigtas ir technologiškai nepasenęs. Ne, nes reikia laukti ilgą laiko tarpą. Kai pavyzdį galiu pateikti Prey arba Duke Nukem kurio neaišku, ar kada nors sulauksime. Žinoma yra negerai, kai projektas vis atidedamas, atidedamas ir galiausiai atšaukiamas ir nuvilia krūvas fanų, kurie jo laukia jau gana ilgą laiką. Taigi, atidėliojimas yra ir geras ir blogas dalykas.
Foxiz : Atidėjus garsų žaidimą naujiena apskrenda visus su tuo susijusius puslapius. Dar viena reklama. Atidėjimas, žinoma, į naudą. Ištaisomos klaidos, galbūt, jei atidėjimas ilgesnis, patobulinamos kai kurios žaidimo savybės. Lašas po lašo žaidimas tapma geresnis, nors ne visada viskas pavyksta gerai. Su perkūrimu tai jau diskutuotinas klausimas. Geriausias pavyzdys – S.T.A.L.K.E.R. Žaidimas išėjo puikus, bet kokia to ilgo laukimo kaina? Per ilgai dirbant prie žaidimo galima susilaukti nemenkų nuostolių. Tačiau jei projektas pavyksta, viskas atsiperka. Tiesiog reikia atrasti tą aukso viduriuką. Nesmagu, kai žaidimai atidedami dėl perkėlimo į kitą platformą – žinai, kad žaidimas jau baigtas, bet negali jo žaisti.
Master_Chief : Jau daug pakalbėjom apie žaidimus, taigi dabar nukrypsiu ties GZames.lt, tiksliau Games.lt naujienas. Klausiu atsikirai kiekvieno: Foxi, ar jauti malonumą taisydamas naujienas ir padėdamas kitiems? Kaip galėtum pagerinti naujienas Games.lt? Gal turi visiems savanoriams rašytojams kokių pasiulymų?
Foxiz : na naujienų taisymas neteikia kažkokio malonumo. Visas malonumas ateina tuomet, kai gauni šiltas ir dėkingas žinutes, už įkeltą apžvalgą ar pataisytą naujiena. Master_Chief, tu irgi vienas ir tokių, tik tu dar užsimanei priėmimo į klubą xD Naujienų nepagerinsiu, kaip žmogus parašė, tai ir liks. Mano pataisymai tik kosmetiniai. Būčiau dėkingas, kad prie rašydami naujieną perskaitytumėt šį puikų straipsniuką Tuomet naujienos būtų daug geresnės. Visiems norintiems rašyti, reikia tik narystės klube, kurią galima gauti labai lengvai: įrodyti kad nori ir gali rašyti. Tą puikiai padarytų viena kita gerai parašyta naujiena ar apžvalga. O rašyti gali visi, turintys bent minimalias anglų kalbos žinias. Svarbu turėti noro, o kai jo yra pakankamai, tada atsiranda ir laiko ir galimybių. Tiesa, noriu priminti kad ne aš vienas esu toks taisytojas. Tokiu pat darbu užsiima ir andriusa2, taigi, galite drąsiai kreiptis ir į jį.
Master_Chief : CrossFire, esi pirmoje vietoje, pagal pranešimų apie pažeidimus skaičių. Kodėl taip aktyviai dirbi šį „darbą“ ? Ar tau rūpi jog kiti žmonės dėl to pasipiktinę? Ar tai tavęs nestabdys?
CrossFire : Apie pažeidimus pranešinėju, todėl, nes mano manymu, iš karto krinta tinklapio prestižas pažiūrėjus į necenzūrinių trumpinių kiekį… Kodėl žmonės turėtų būti pasipiktinę tuo, kad pranešinėji apie pažeidimus? Nereikia pažeisti tinklapio taisyklių ir nereiks piktintis…
Master_Chief : Pabaigai turiu keletą „lengvų“ klausimų: kokie yra jūsų mėgstamiausi žaidimai ir žaidžiant juos kokią arbatėlę mėgstat gurkšnoti?
CrossFire : Mėsgtamiausių žaidimų neturiu labai daug. Labiausiai įsiminęs STALKER: The shadow of Chernobyl, TES IV:Oblivon, tai pat patiko CMR:DiRT. Artimiausiu metu ketinu pasinerti į įspūdinga MMORPG pasaulį Lineage 2 žaidime, o arbatėles aš negeriu, todėl mėgstamiausios neturiu.
Foxiz : Žaidžiu daugiausiai FPS ir veiksmo žaidimus. Prijaučiu ir žaidimams su automobiliais. Šiuo metu žaidžiu GT5: P, su draugu stumiamės įkalčių keliais Condemned 2 žaidime, o greitu laiku turėčiau išbandyt ir MGS4. Arbatą nelabai mėgstu gerti. Geriau kava. Jei jau ir geriu, tai tik natūralią. Iš tik ką nuskintų mėtų ar melisų.
Dėkui už jūsų išsamius ir nuoširdžius atsakymus, iki.
21 Komentarai
CrossFire
Laukiu tavo arbatėlės. 😉
P.S. Parašyk kur nusišnekėjau, kritika niekam nepakenkė dar.