Kadangi neturiu blogo (tikėkimės greit bus galimybė), tai papasakosiu čia apie ką tik pamatytą ir visiškai sužavėjusį filmą. Esu absoliutus kung-fu filmų fanas, užaugau su Bruce Lee ir dešimtimis kitų muštynių filmų, tad kai pasitaikė galimybė atkeliaut į Aziją, tikrai tikėjausi pamatyt kokį nors senesnį ar naujesnį kovinių menų filmą, tačiau kad visiškai naują ir vieną geriausių aplamai matytų, tikrai negalvojau.
Pirmiausia reik pasakyt apie patį pavadinimą, kad ir kaip jis kvailai angliškai skambėtų, tai yra tikras supaprastintai parašytas vardas Yip Man. Be keisto pavadinimo tik užmetus akį į plakatą ir sudomino, ir suneramino jo reklaminė frazė: „Garsusis Bruce Lee kung fu meistras“.
Kaip suprast? Galvojau, kad na vėl koks nors bus kvailas filmas, bandantis pasinaudot legendiniu vardu. Tačiau taip nėra. Šis filmas – apie vieną svarbiausių, bet iki šiol plačiau mums nežinomų kovinių menų žmonių, kuris tapo pirmuoju atviru Kinijos kung-fu disciplinos Wing Chun mokytoju (seniau ši buvo perduodama tik iš meistro vienam mokiniui), o vienu iš jo mokinių buvo ir pats Bruce Lee.
Filmas nėra tiesioginė Yip Man biografija, jame vardan dramatizmo ir įvairesnių kovų scenų įpinta ir fikcijos. Tačiau viskas pateikta labai sklandžiai ir tikrai nesijaučia jokių logikos skylių ar kitokių trūkumų.
Filmas tarsi sudarytas iš dviejų labai skirtingos nuotaikos dalių. Pirmoji yra labai lengva, primenanti klasikinius kung-fu filmus, kuriose kaunamasi siekiant patikrinti vienas kito meistriškumą ir įrodyti pranašumą. Tačiau geriausia tai, kad net ir tokiose lengvesnėse scenose nėra to kvailumo ar nepateisinamų logiškai kovų, kurios dažnai pasitaiko muštynių filmuose.
Herojaus gyvenimas labai nerūpestingas. Ip Man buvo labai turtingo žmogaus sūnus, jam nereikėjo dirbti, o visą laiką skyrė Wing Chun praktikai (mokinių iki dramatiškų gyvenimą pakeitusių įvykių griežtai neėmė), tad tapo geriausiu meistru kovinių menų mokyklomis pagarsėjusiame Foshan mieste.
Antroji dalis yra visiška priešingybė, mat prasidėjus karui su Japonija (veiksmas vyksta 1935-40 metais) visų kiniečių, tarp jų ir Ip Man gyvenimas apsiverčia. Atimamas visas jo turtas ir jam tenka dirbti kasyklose. Iš tiesų šie epizodai labai teigiamai nustebina tokio stiliaus filme. Tai tikra žmogaus drama ir išgyvenimai, pasiaukojimas vardan kitų ir rūpinimasis aplinkiniais. Būtent tokių siekių vedamas jis patenka pas miestą užėmusį Japonijos generolą, kuris pats yra kovinio meno meistras ir organizuoja japonų bei kiniečių kovas. Iškart aišku, kad būtent su juo finale teks susidurti herojui, tačiau tai tikrai nėra kvaila ir nuolat kylanti įtampa finale perteikiama tikrai dramatiškai ir visiškai atima žadą.
Iš tiesų labai norėjau pamatyti kažkokį kovinių menų filmą, kuris būtų tikroviškas ir rimtas, nes tokių filmų tarp galybės kung-fu darbų yra labai mažai. Dažniausiai naudojama senovinė tematika ar įvairios fantasy aplinkos, kad būtų galima pateisinti kovas. Tačiau tai, kaip šiame filme yra pateiktos kovos, kokia didžiulė yra jų svarba, yra tikrai išskirtinis ir labiausiai mane sužavėjęs dalykas.
Pačioms kovoms apibūdint tikrai trūksta žodžių. Jos be galo įspūdingos, tačiau kartu ir tikroviškos. Žinoma, yra šiokių tokių elementų, kuriais tikrai sunku patikėti, tačiau kovų dinamika ir dramatizmas yra tikrai aukščiausio lygio. Išties tikiuosi, kad Ip Man suvaidinęs aktorius Donnie Yen po šio filmo dar labiau išgarsės (kol kas iš didesnių filmų jis vaidino kartu su Jet Li filmuose Hero bei Warlords). Kiek skaičiau yra kritikos jo vaidybai ne veiksmo scenose, tačiau koviniai epizodai ir jo tokia perteikiama vidinė ramybė tikrai stulbina. O ir pati Wing Chun disciplina, kaip po to peržiūrėjau įvairius video youtube (ypač įdomus yra klipukas, kuriame sulėtintai rodomi Bruce Lee filmų epizodai ir surašomi atlikti smūgiai) bei pasiskaitinėjau, yra tikrai unikali ir net žiūrint dokumentiką sunku patikėt, kad įmanoma atlikti smūgius tokiu greičiu ir intensyvumu.
Ip Man mane labai nustebino ir tapo daugelio mano norų kalbant apie kovinių menų filmus išsipildymu. Tikiuosi jis jei ne kino formate, tai bent jau DVD kada nors atkeliaus ir iki Lietuvos. O kol kas tiems, kas mėgsta tokio žanro filmus tikrai rekomenduoju pasižiūrėt treilerį, ir pasidomėt Ip Man bei jo Wing Chun mokyklos istorija.

http://www.youtube.com/watch?v=959h-GXfeNc