Turint kompiuterį, naršant po įvairiausius portalus yra svarbu turėti antivirusinę, kurį padėtų apsisaugoti nuo kibernetinių atakų, arklių, virusų, kirminų ir kitų biologiškai virtualių parazitų, kurie siekia pasisavinti informaciją, praplėsti savo tinklą ar netgi sugadinti patį kompiuterį. Patyrę kompiuteristai gali išvengti daugelio problemų su virusais ir be antivirusinių pagalbos, tačiau net ir tokiems žmonėms patartina turėti bent jau minimalią apsaugą (niekada negali būti tikras).
Šį kartą iš pačių kūrėjų gavote galimybę testuoti „F Secure“ antivirusinę, kuri suteikia apsaugą ne tik asmeniniams kompiuteriams, tačiau ir visiems nešiojamamies įrenginiams, įskaitant IOS, Android ir Windows Phone sistemas.
Šiam testui gavome kodą, kuris suteikia galimybę apsaugoti tris įrenginius. Juos panaudojau savo nešiojamąjam kompiuteriui, „HTC“ telefonui su Android operacine, bei „Samsung“ planšetei, kuri taip pat varoma „Android“ pagrindu.
Visų pirma, įsigijus antivirusinę, į registruotą el. Pašto dėžutę yra atsiunčiama nuoroda, ant kurios paspaudus mus nukelia į specialų prisijungimo puslapį, kuriame mūsų prašo susikurti vartotoją arba prisijungti su jau turimu vardu. Prisijungus mums atsidaro pagrindinis langas, kuriame matome kiek dienų liko iki turimos licenzijos pabaigos, bei kokie įrenginiai yra registruoti su turima licenzija. Šioje vietoje svarbu paminėti, jog įrenginius galima keisti neribotą kartų kiekį. Kitaip sakant, bet kuriuo metu, antivirusinę galima ištrinti iš įrenginio, bei savo licenziją perkelti į kitą įrenginį, todėl tikrai nekils problemų, pakeitus savo įrenginius.
Toje pačioje svetainėje paspaudus ant „Install“ mygtuko, pasirodys naujas langas, kuriame bus klausiama, kokiu būdu norime parsisiųsti programinę įrangą. Jeigu naudojatės kompiuteriu, galite tiesiogiai siųstis iš šio puslapio, jeigu planšete, galbūt patogiau bus gauti nuorodą į savo registruotą el. paštą arba jeigu telefonu – SMS žinute. Visa tai, taip pat priklauso nuo vartotojo įgeidžių, o pasirinkimas platus.
Antivirusinė įsiintaliuoja labai greitai, bei nereikalauja daugybės mygtukų paspaudimų (vos kelių), o užima apie 400 MB vietos kompiuterio kietąjame diske ir 30 MB – telefone. Atsidarius antivirusinės langą pirmą kartą, patartina leisti jai perskenuoti visus įrenginio failus (tai būdinga visoms antivirusinėms). Telefone nepatogumų pirmą kartą nepajaučiau. Turima planšetė ir taip yra velniškai lėta (nebūtų Samsung… Žinoma šios įmonės produktų gerbėjai neįsižeiskite, nes aš labai džiaugiuosi, jog jie jums galbūt patinka) todėl sunku pasakyti ar jaučiama įtaka jos veikime, o kompiuterio kietasis diskas buvo tikrai labai užkrautas ir kadangi jis savaime yra gan lėtas, vos 5400 RPM, todėl failų skanavimas užtruko ne tik ilgai, tačiau ir jokio kito darbo tuo metu daryti negalėjau, žinoma tokių problemų nebus turintiems SSD diskus. Tačiau pliusas tame, jog pirmąjį kartą patikrinus failus, to daugiau daryti net ir nereikės, nes visi nauji failai, laikui bėgant, bus patikrinti automatiškai.
Lyginant su konkurentais kaip „Eset“ ar „Kaspersky“, ši antvirusinė yra tikrai paprasta, bei ją naudoti labai lengva yra net ir nepatyrusiam vartotojui. Nustatymų langas apsiriboja ties bendrais antivirusinės bei ugniasienės pasirinkimais. Visa tai yra dėka to, jog antivirusinės funkcijos yra sukeltos į pagrindinį langą, kuris taip pat ir vienas mažiausių mano matytų iki šiol. Tačiau neapsigaukite, nes tai nėra minusas. Kaip tik visas minimalistinis dizainas, neperkrautas nereikalingomis funkcijomis yra idealiai išplanuotas.
Tačiau antivirusinė yra perkama, ne dėl grožio ir patogumo, bet savo atliekamo darbo, todėl čia jau kiek liūdnesnė situacija. Visų pirma, atsisiuntus į kompiuterį failą su virusu, jis buvo atrastas praktiškai akimirksiu, bei jį nuvedė iki karantino zonos, kompiuteris buvo apsaugotas. Parsisiuntus kitą virusą, kuris buvo žymiai galingesnis, atsirado ir didelės problemos. Iš pradžių kompiuteris pradėjo lėtai veikti, tuomet mėtė įvairiausios rūšies lenteles, o pajudinus pelę, buvau nuvestas į violetinio fono išdažytą ekraną, kuriame puikavosi dar viena lentelė su vis labiau slenkančia juosta (ji rodo kokie kompiuterio katalogai yra tikrinami). Tuomet paprašė, jog perkraučiau kompiuterį, kitu atveju neįmanoma pašalinti viruso. Tai padarius, kompiuterio užsikrovimas pailgėjo nuo maždaug 15 sekundžių iki kelių minučių, o užsikrovus antivirusinė vėl prašė kompiuterį perkrauti dar kartą. Tai padarius kompiuteris užsikrovė greitai, kaip visuomet, lyg nieko nebūtų nutikę. Tačiau po maždaug 15 minučių naudojimo, nei iš šio, nei iš to iššoko užrašas, jog antivirusinė yra išjungiama, nes viena ar kita funkcija veikė nederamai. Kitaip sakant, tikriausiai virusas jau buvo atsikandęs antivirusinės katalogo.
Žinoma, paslenkant svarbiausią (bei nenusisekusią) antivirusinės funkciją į šoną, svarbu paminėti, jog tai yra pilnavertė antivirusinė naršant internete. Naudojant „Firefox“ ar „Chrome“ naršyklę, galime įsidiegti mažytį papildymą programai, kuri tikrins naršomas nuorodas Google ar Bing paieškos sistemose, bei parodys kurios svetainės yra visiškai saugios, o kurios galbūt ne. Verta paminėti, jog tai tikrai nėra 100% tiksli funkcija (asmeniškai sakyčiau, jog jos tikslumas bus apie 5%), todėl net ir saugias svetaines gali palaikyti kenksmingomis, tačiau tai nesukelia problemų, nes svetainės bet kuriuo atveju bus atidaromos. O jeigu svetainė bus kiek kenksmingesnė, už „nesaugią“, tuomet prieš atidarant tokią, programa mūsų paklausia ar tikrai norime įeiti į šį portalą ir vieną kartą tai patvirtinus, daugiau ši svetainė nebebus įtariamoji.
Taip pat labai nustebinusi funkcija yra naudojant internetinę bankininkystę. Ji yra automatiškai beįsijungianti funkcija, kuris užblokuoja bet kokį pašalinį puslapių jungimą fone. Kartais taip pat gali pasitaikyti klaidų, kuomet išmes klaidos lentelę naršant bankininkystėje, tik todėl, jog paspaudėte ant nuorodos joje, tačiau tokiu atveju vieno mygtuko paspaudimu galima išjungti šią apsaugą, bei toliau tęsti savo darbus. Manyčiau šiokia tokia auka, nėra itin reikšminga, siekiant saugumo.
Nešiojamuose įrenginiuose ši antivirusinė taip pat atlieka gan puikų darbą. Žinoma, jokių papildymų naršyklėms nėra, tačiau gauname atskirą šios antivirusinės saugomą naršyklę, kuri savo sparta neatsilieka nuo chrome ar kitų panašių programų.
Atsidarius programą telefone, čia taip pat randame įvairiausių pasirinkimų saugiam naudojimui, tačiau pati svarbiausia savybė yra „Anti-Theft“, kuri jau iš pavadinimo pasako, jog tai bus telefono apsauga vagystės atveju, arba pametus savo įrenginį. Ši funkcija suteikia galimybę nustatyti savo nešiojamojo prietaiso būvimo vietą žemėlapyje, leidžia užrakinti telefoną. Prireikus galima nustatyti, jog telefonas skleistų pypsėjimo garsą arba, jog visi esantys failai būtų ištrinti. Šios funkcijos yra valdomos iš bet kurio įrenginio prisijungus prie to paties, pagrindinio interneto puslapio (apie kurį pasakojau pradžioje). Galiu patvirtinti, jog žemėlapis yra labai tikslus, tačiau neparašo namo numerio, kuriame yra įrenginys, bet kadangi naudojami „Google Maps“ todėl tikslumas priklauso ne nuo „F Secure“. Skleidžiamo signalo apsauga yra taip pat labai naudingaa dėl savo garsumo, bei įkyrumo, todėl pametus jį kažkur netoliese ar namuose, šis garsas tikrai pravers. Tačiau, nors tai yra itin patogios ir reikalingos funkcijos, bet telefone išjungus internetą, nei viena jūsų norima komanda neveiks, todėl vargu ar vagystės atveju pavyktų iškart atrasti telefoną, ar ištrinti asmeninius failus. Visgi net ir čia yra mažas bet, nes net pakeitus SIM kortelę, bei prisijungus prie interneto iš kito tinklo ar per Wi-Fi, galiausiai ta komanda pasieks telefono įrenginį, nesvarbu kiek laiko praėjo po jos paskelbimo. O tam įvykus visą ataskaitą matysime naršyklės lange, o telefono ekranas bus užrakinamas PIN kodu, kurį sugalvoti privalo kiekvienas aktyvuodamas šią anti-vagystės funkciją savo telefone.
Čia slypi ir viena linksma istorija, nes rašydamas šios apžvalgos įžangą, nusprendžiau nustatyti internetu, jog telefone skambėtų tas įkirusis signalizacijos garsas. Tačiau telefone buvau atjungęs internetą, bei visiškai pamiršau, apie savo nusiųstą komandą. Iš ryto atsikėlus, bei išėjus laukan naujo gyvenimo ieškoti, nusprendžiau pasižvalgyti kas naujo „Facebook‘e“. Įjungus internetą, po šį socialinį tinklą vaikščiojau maždaug 10 minučių ir galiausiai įlipus į autobusą išgirdau, jog iš kažkur visai netoli manęs sklinda pypsėjimo garsas. Iš pradžių aš nesuprantau, kas tai galėtų būti, pamaniau, jog galbūt autobusas skleidžia tokį garsą, kurio niekuomet nebuvau girdėjęs ankščiau. Išlipau iš autobuso, ėjau miestu ir pastebėjau, jog vis dar girdžiu tą „stebūklingąjį“ garsą. Paėmęs telefoną, supratau, jog mano nusiųsta komanda praėjusią dieną, tik dabar pasiekė įrenginį, todėl iškart puoliau, ją išjungti. Tačiau vesdamas slaptažodį, kurį suvedžiau aktyvacijos metu, programa man rodė, jog jis neteisingas, bei neatrakino ekrano. Teko telefoną laikyti išjungti iki tol, kol suradau vietą prisijungti prie interneto, bei nueiti iki „F Secure“ internetinės svetainės, išjungti šį signalą. Taigi, moralas toks, jog apsauga nuo vagių yra tokia stipri, jog net ir pačio savininko neprileidžia prie įrenginio. O taip pat, net ir po dviejų savaičių, vis dar iki šiol niekaip nesugebėjau, bent kartą suvesti teisingą ekrano atrakinimo slaptažodį, kad ir kiek kartų bandžiau.
Bendrai vertinant, tai yra vidutinio lygio antivirusinė, kuri itin stengiasi pralenkti savo didžiuosius konkurentus, tačiau dar per jauna, bei per mažai patirties turinti programa. Labai patiko, jog telefono baterijos ši antivirusinė visiškai neiškrauna (bendrame baterijos naudojimo plane, neišnaudoja net 1%) su kuo ir sveikinu. Papildomos funkcijos naršyklėms, bei telefono apsaugai tikrai įdomios, ir nors turi savų trūkumų, tačiau naudojant atsargiai, jog tikrai nesimaišys po ranka. Žvelgiant iš kitos pusės antivirusinės kaina yra beveik identiška „Eset“ ar „Kaspersky“, todėl itin sunku apsispręsti ar ji verta tokios sumos. Iš vienos pusės žvelgiant, antivirusinė puikiai susitvarkė pradžioje, tačiau atsiradus rimtam virusui, ji tiesiog „užlūžo“. Visgi naršant internete, manyčiau, jog įdiegtos fukcijos tikrai jūsų kompiuterį apgaubia nematomu skydu, kuris efektyviai apsaugo nuo tiesioginių atakų. Galiausiai, sudėjus visus Už ir visus Prieš, čia jau jūsų pareiga pasverti, bei nuspręsti galutinį balą.
9 Komentarai
Mickys
Žiauriai gera antivirusinė, pats naudoju ir nesiskundžiu, nėra jokių trigdžių
*Star*
Kaip tik kažko panašaus ir reikėjo, reiks pabandyti.
edvinas552
is kur atsisiusti?
PS4NEW
Kur benueisi,visur ta F mesla siulo:-]-gerai turbut pamokejo,kad ir cia uzsake reklama:-]:D
sumasas
Aš visą laiką naudoju eset ss ir nesiskundziu , šiuo metu naudoju ESET Smart Security 8 ir nežinau kas galetų būti geriau
ZeroFM
pc be antivirusinės
aiwaris
va jos apzvalga ,o del AV naudojimo pats naudojau gan ilga laika kaspersky tik jis pc resursu megsta paryt po to naudojau Avast kuri irgi megsta apkraut pc dabar jau apie metus naudoju norton360 kuri net nepastebima beveik nes pc kaip ir isvis neapkrauna pc,o ir saugo gan neblogai na dar karts nuo karto praskenuoju pc su malwarebytes del viso pikto:)
Paulius123a
Aš vis galvoju įsigyti eset nod32 antivirusinę iš internetinės svetainės, bet dar neapsisprendžiau.. Iš kur jūs pirkot, ar nemokamai gavot??
🙂
Hitmanass
Galbut ir neblogas startupas, bet manau geriau laiko uztikrinti variantai kaip kaspersky: