Chieftec žmonės dažniausiai linkę įvardinti kaip nebrangių maitinimo šaltinių gamintoją. Kodėl taip yra pasakyti sunku, gal būt dėl to, kad tokių gaminių yra daug, o pastarosios klasės atstovai yra ypač dažnai sutinkami mūsų šalyje, o gal dėl to, kad neturi aukščiausios prabos blokų, kainuojančių keturženklę sumą. Dabar į tą pigumą nersime stačia galvą ir pristatysime labai pigų ir labai galingą maitinimo bloką.

Šiandien mano rankose yra Chieftec CTG-750C maitinimo blokas. Kaip suprantate iš pavadinimo, jo galia yra 750W. Chieftec Taip pat siūlo tokius serijos modelius, galinčius komponentams atiduoti 550W ir 650W galią, taigi mums teko galingiausias serijos modelis. A-80 serija, kuriai priklauso visi trys blokai turi ir kitą atšaką, kurioje randame 350W – 600W galios blokus, pasižyminčius mažesniu efektyvumu, modalinių kabelių nebuvimu ir juodai nedažytu korpusu.

Tai jau trečias labai panašus maitinimo blokas, atsiųstas Games.lt testams. Praeitais metais rankose varčiau FSP Raider energijos šaltinį, o kiek vėliau mano kolegos rankose atsidūrė InWin GreenMe maitinimo blokas. Abu blokai 750W galios, abudu siūlo ypatingai gerą kainos ir galios santykį. Na o dabar mano rankose – labai (ne)įprastas 750W blokas. Kodėl (ne)įprastas? O todėl, kad turi daug (ne)išskirtinių savybių ir dėl jų yra labai (ne)panašus į kitus savo konkurentus.

Kuom Chieftec blokas yra toks neįprastas? Tai yra pigiausias Lietuvoje esantis 750W galios energijos šaltinis su modaline kabelių architektūra. Tai yra tikrai neįprasta tokios galios modeliams. Na o paprastumas slypi tame, kad Chieftec bloke visa kita yra elementaru – jokių blizgučių, viskas padaryta taip, kad būtų išgautas maksimalus kainos ir galios santykis.

Vienas iš taupymo būdų – padaryti bloką tinkama tik Europos šalyse esančiam tinklui. Tai atrodo logiškas sprendimas atsižvelgiant į tai, kad Chieftec beveik visą produkciją parduoda būtent šiame kontinente. Tačiau yra ir kitų kainos mušimų sprendimų, prie kurių užkibti bandysiu šiandieninėje apžvalgoje.

Pakuotė ir komplektacija

Net jei tai būtų nemodalinis maitinimo blokas, pakuotę pavadinčiau nedidele, o kaip modaliniam blokui tai ypač maža dėžutė. Pakuotės priekyje matome bloko nuotrauką ir tas bloko savybes kurias gamintojas norėtų, kad žinotume. Galinėje pakuotės dalyje randame em… visiškai tą patį.

Informaciją apie pagrindines savybes bei jungtis rasime ant dėžutės šono. Taigi informacijos apie patį šaltinį ant pakuotės nerandame jokių ilgų reklaminių aprašymų, nors iš tiesų jie yra gal ir niekam nereikalingi. Kokios galios blokas yra paslėptas viduje galime sužinot tik iš ant dešiniojo šono esančio pažymėjimo.

Jos viduje randame maitinimo šaltinį, šešis modalinius kabelius, keturis tvirtinimo varžtus, AC kabelį, bei vartotojo vadovą. Ko dar reikia iki pilnos laimės? Daugiau atrodo nieko jau nebereikia, norintis naudotis bloku, tačiau dažniausiai gamintojai prideda ir kabelių grupuoklius, tad jų norėtųsi ir šiame bloke. Nors prie modalinių blokų dažniausiai randame ir maišelį jiems laikyti, prie šio bloko reikalauti kažko panašaus net nepatogu būtų.

Nenorint leisti kelių skirtingų leidinių vartotojo vadovas yra labai universalus. Jis apima ne tik du A80 serijos modelius, bet ir priglaudžia vieną A85 serijos atstovą. Nors nėra nieko keisto, kad jame yra Lietuvių kalba parašytas tekstas, tačiau tai, kad parašytas ne šleivai, be Google Translate pagalbos, tikrai nustebino. Jei gerai pamenu tai pirmas teisingas tekstas mūsų kalba, nors testuotojo karjeroje jau sutikau tris gamintojus, kurie bandė kažką rašyti lietuviškai. Taigi normalūs lietuviški tekstai kovoje su Google Translate švelnina rezultatą iki 1:2.

Išorės dizainas

Bloko išorė paprasta kaip trys kapeikos. Tai yra paprasta skarda, padengta juodais dažais. 140 mm ilgiu pasižymi dauguma nemodalinių blokų. Kaip atjungiamus kabelius turinčiam blokui – tai labai mažas ilgis, nes daugumos ilgis prasideda tik nuo 16 centimetrų.

Šone randame lipduką su pagrindine informacija apie bloką ir dviem mažesniais lipdukais su brūkšniniais kodais. Viršuje randame užklijuotą lipduką su visiškai ta pačia informacija kaip ir ant šono. Turiu klausimą – o jeigu Jūs pasielgtumėte kaip kiti gamintojai ir ant šono užklijuotumėte gražų reklaminį lipduką, ar nebūtų geriau?

Vaizdą iš galo pagerina per visą plotą užklijuotas lipdukas su jungčių sąrašu. Gaila, bet čia pasigendu informacijos apie galių pasiskirstymą tarp dviejų esančių 12V linijų. Dar blogiau – to neradau nei ant pakuotės ar ant instrukcijos, nei internete.

Jungtys

Jei užsuktumėte į kurį nors lietuvišką internetinės parduotuvės tinklalapį liktumėte nustebinti. Pasirodo mūsų turimas maitinimo blokas turi 24+8 kontaktų motininės plokštės maitinimo jungtis! Antec savo klientams pradėjo siūlyti maitinimo šaltinius su 24+4 jungtimis, teigdama kad jų produktai yra skirti ateities rinkai. O tai čia gal dar modernesni, ar kaip? Nieko panašaus. Tai tiesiog spaudos klaida. Pasirodo skaičiuodami jungtis žmogeliai vieną aštuonių kontaktų jungtį priskyrė motininės plokštės o ne procesoriaus maitinimui. Taigi motininiai plokštei atitenka įprasta vientisa 24 kontaktų jungtis. Beje jos kabelis nėra ilgas – vos 45 centimetrų.

Taigi kaip supratote viena iš procesoriaus maitinimo jungčių turi aštuonis kontaktus. Na o kita jungtis jų turi dvigubai mažiau. CPU maitinimui iš bloko išeina tik vienas kabelis, taigi ant jo yra montuojamos abidvi šios jungtys. Toks montavimo tipas yra gana neįprastas sprendimas. Aštuonių kontaktų jungtis yra vos už 55 centimetrų, nuo bloko pradžios, o kita nuo jo nutolusi per 15 centimetrų. Vėl galime teigti, kad kabelio ilgis iki pirmosios CPU maitinimo jungties atstumas yra per mažas. Norėdami PSU montuoti dėžės apačioje ir išvesti pro kitą korpuso pusę ilgio gali pritrūkti ir laidus teks vedžioti korpuso pagrindinėje dalyje.

Visi kiti kabeliai yra atjungiami. Tokios klasės blokui atungiami kabeliai – didelė prabanga. Chieftec bloke randame šešis modalinėms jungtims skirtus lizdus, kurie išsiskiria įprastu dizainu.

Du iš jų yra skirti vaizdo plokščių maitinimui. Ir vėl turėsiu dėl jungčių kritikuoti gamintojus. Minėtųjų kabelių galuose yra po vieną 6+2 kontaktų jungtį. Visų pirm ar ne geriau, jog kabelis užsibaigtų dvejomis 6+2 kontaktų jungtimis ir taip reikėtų mažiau laidų? Kitas dalykas, kodėl vertėjo prikabinti dar vieną jungtį laidų galuose yra bendras VGA maitinimo jungčių kiekis. Chieftec CTG blokai iš viso turi dvi tokias jungtis, o 750W galios blokui tai labai mažai, norėtųsi jog jų būtų du kartus daugiau. Jos nuo bloko nutolusios 45 cm atstumu.

Sata jungtims skirti du pilni kabeliai. Ant kiekvieno iš jų nutūpę po tris jungtis taigi iš viso jų yra šešios. Pirmoji jungtis yra nutolusi 45 cm atstumu nuo kabelių pradžios, o kitos išsidėsčiusios kas 15 centimetrų. Nors jungčių kiekis nėra iš koto verčiantis, esama jų konfigūracija tenkins daugelį. Likę kabeliai skirti Sata ir FDD jungtims. Abiejuose kabeliuose yra po dvi Molex ir gale randasi po vieną FDD. Dažniausiai mano sutinkami Molex kabeliai turėjo po keturias jungtis + FDD, taigi šį kartą tai yra pakankamai nedaug.

Nors 2xVGA, 2xSata ir 2xMolex/FDD modalinius kabelius turintis blokas jungčių stygium neturėtų skųstis, visi be išimties laidai yra labai kukliai aplipę jungtimis. Taip pat būtų labai džiugu jei pagrindiniai kabeliai būtų ilgesni. Tačiau svarbiausia, kad pagal esančią kainą tų modalinių jungčių turėtų išvis nebūti. Vien dėl mažos bloko kainos sakau, kad Chieftec gali būti įvertinta teigiamai jungčių atžvilgiu, kadangi pas konkurentus bus tiesiog raizgalynė. Tačiau Chieftec blokui tobulėti tikrai yra kur.

Vidaus dizainas ir el. perdavimas

Bloko vidurius gamino Sirtec. Pastaroji kompanija ekonominėje klasėje kaip išties neblogų pigių maitinimo blokų gamintoja. Ji gamina tokius populiarius nebrangius blokus kaip galingiausieji Enermax Naxn, OCZ ModXStream Pro, OCZ ZS, bei pakankamai daug Chieftec gaminių.

Patekus į maitinimo bloko vidų į akis pradeda kisti itin trumpa montažinė plokštė. Kaip jau ir minėjau, pats blokas, yra gan trumpas, o dar ir modalinės jungtys dėl grožio yra patrauktos į bloko vidų kad neišsikištų. Galima pastebėti, jog ant komponentų sumontuoti pakankamai nemaži radiatoriukai.

Kondensatorius gamino garsioji Taivano firma Teapo. Pagrindinis kondensatorius , atlaikantis 85 laipsnius pagal Celsijų pasižymi 390µF talpa ir gali dirbti nepramuštas ties 400V potencialų skirtumų riba. Antrinės filtravimo grandinės kondensatoriai, kaip ir įprasta, gali iškęsti 105°C karštį.

Blokas turi pilnutėlį apsaugų paketą: UVP (apsauga nuo per žemos įtampos), OVP (apsauga nuo per didelės įtampos), SCP (apsauga nuo trumpojo jungimo, OPP (apsauga nuo perkrovos), OCP (apsauga nuo pernelyg didelės srovės), OTP (apsauga nuo perkaitimo). Netgi keista, kad gamintojas, kurdamas ekonominės klasės bloką nusprendė „nepamiršti“ nė vienos apsaugos ir pateikė pilną paketą.

Chieftec CFT 750C pasižymi tokiomis galių perdavimo specifikacijomis:

Kaip matote, 12V linijų galimybės yra išties ne pačios geriausios. Jomis galima perduoti iki 86 procentų galios, kas nėra teigiamai nuteikiantis rezultatas. Blokas turi dvi atskiras 12V linijas. Kuriai jungčiai kuri linija priskirta nepavyko sužinoti nei iš paties bloko, nei iš internete esančios informacijos.

Pagrindinė Chieftec rinka yra Europa, būtent čia nuperkama didžioji dalis produkcijos. O didžiojoje žemyno dalyje naudojamas 230V energijos tiekimo tinklas. Taigi kompanija  nusprendė atsisakyti didelio srovių intervalo palaikymo ir taip sutaupė, padarydama bloką veikti tik mūsų kraštuose esančioms elektros linijoms.

Aušinimas ir efektyvumas

Kainos mažinimas atsisakant žemesnių AC įtampų palaikymo turi ir kitą neigiamą pasekmę – kadangi blokas negali dirbti 115V tinkle, jis negalėjo gauti 80 Plus efektyvumo sertifikato. Ką maitinimo blokų gamintojai daro tokiais atvejais? Jie paskelbia, kokios klasės reikalavimus pasiekia blokas dirbdamas 230V tinkle.

Taigi šis Chieftec kūrinys yra tokio efektyvumo, kuris patenkina 80 Plus Bronze reikalavimus. Taigi jis dirbdamas 20 procentų apkrova pasiekia 82 procentų efektyvumą, esant pusei apkrovos gaminio naudingumas šokteli iki 85 nuošimčių, o esant maksimaliai galiai efektyvumas vėl siekia 82 procentus. Kaip ekonominės klasės blokui tai yra pakankamai geras rezultatas.

Ventiliatorius – Globe Fan S1202512L. Pastarasis pritaikytas dirbti esant 0,18A srovės stipriui. 120 mm skersmens  ventiliatorius gali pernešti maksimalų 67,28 CFM oro srautą ir tai daro skleisdamas 2000 rpm dažniu. rezultatas – 34 dB triukšmas, tiesa, pastarasis stipriai sumažėja privertus bloką dirbti mažesnėmis apsukomis.

Galvodamas apie aušinimą galvojau, kad ventiliatorius bus ta vietą, dėl kurios Chieftec perdaug pataupė ir galėsiu ją be gailesčio užsipulti. Formuoti neigiamą nuomonę padėjo ir Sleeve guoliai, kurie yra pigesni už Ball tipu guolius. Pasirodo smarkiai klydau. Šaltinis veikia tikrai tyliai ir problemų dėl triukšmo nesukels. Tai dar viena vieta, kurioje Chieftec maloniai nustebino.

Testai

Kaip ir visad testuose multimetru matuosime pagrindinių bloko linijų įtampas. Jas fiksuosime skaitmeniniu multimetru. Testų sistema atrodo štai taip:

-Intel Core i5 2500K @ 4.5 GHz centrinis procesorius
-MSI Z68A-G43 (G3) motininė plokštė
-2*4 GB Patriot G2 Series RAM
-Sapphire Radeon HD 7770 Vapor-X vaizdo plokštė
-WD Caviar Blue 1 TB kietasis diskas

Mums išmatavus duomenis gauti tokie rezultatai:

Įtampas galime vertinti dviprasmiškai. Jos toli gražu nėra kaip bloke už pusę tūkstančio litų, bet ir iki ATX standarto numatomų ribų dar pakankamai toli. Naudojant bloką didesnėmis apkrovomis įtampa turėtų artėti prie idealių ribų ir gal jas kirsti, liekant netoliese idealių reikšmių. Kaip ir galima tikėtis kalbant apie tokį pigų bloką įtampos labai jautriai reaguoja apkrovas, tačiau jos buvo gerai optimizuotos, jog nepriartėtų prie ATX normose nustatytų ribų.

Kitas svarbus faktorius, renkantis energijos šaltinį įtampų bangavimai. Maitinimo bloko bangavimai kaip ekonominiam blokui neturėtų būtų dideli. Nors iki idealo toli, didelių problemų jie neturėtų kelti. Taigi DC kokybės klausimu gauname daugiau nei mokame.

Chieftec nurodo, kad blokas pasižymi EuP LOT standartus, kurie nurodo efektyvų energijos panaudojimą esant kompiuteriui budėjimo režime. Deja gamintojas nenurodo kurių metų standartus atinika šis blokas. Pamatavę vartojamą energiją galios matuokliu pamatėme, kad tai bus 2010ųjų standartas, kadangi sovartojama galia vos neperžengą 1W ribos.

Išvados

750W blokas už tokią mažą kainą yra labai didelis dalykas. Tai leidžia visiškai atlaidžiai žiūrėti į toliau einančius dalykus, kadangi, net ir jei viskas būtų nelabai kaip, tada galutinis rezultatas nebūtų labai prastas. Šiek tiek tą 750 vatų džiaugsmą sumažina nedidelės 12V linijų galimybės, kurios perduoda tik 86 procentus galios. Gal tai ir šiek tiek apkarpytų maksimalios išmaitinamos sistemos konfigūraciją, bet ji vis tiek išliktų įspūdinga ir greičiausiai triuškintų po tavo stalu gulinčią dėžę.

Bendriniu atveju geras maitinimo blokas – tai blokas su gera DC kokybe. Jos tokios klasės gaminyje reikalauti neturiu teisės. Nuimtos įtampos pasirodė labai geros ir tokios turėtų išlikti visame apkrovų intervale. Įtampų bangavimas taip pat neturėtų būti per didelis. Tiesa sakant tokių gerų rezultatų aš nesitikėjau. Kas dar keisčiau blokas neskleidžia daug triukšmo ir yra išties tylus. Prieš apžvalga buvau nusistatęs labai neigiamai ir iš karto galvojau, kad „belenkokį ventiliatorių įdės“ ir pardavinės. Pasirodo klydau.

Jungčių išdėstymas sukelia dviprasmius jausmus. Modalinė kabelių architektūra yra didelis pliusas, o tokioje klasėje tai yra tiesiog pritrenkiamai gera savybė. Smalos į medaus statinę įpila vos dvi PCI-E jungtys bei kabelių ilgiai. Bandant pravesti juos pro galinę sienelę ilgio gali nepakakti. Kadangi vien faktas, kad visos PCI-E, Sata Molex kabeliai yra atjungiami 750W blokui už kiek daugiau nei vieną Vydūną yra superinis dalykas šiuo klausimu nykštys kyla į viršų

Pats blokas paliko daug geresnį įspūdį už anksčiau išbandytą FSP Raider 750W energijos šaltinį. Anas nesugebėtų suteikti nei tokios geros DC kokybės, o ir jo kabelių medūza yra gigantiška. Netgi būdamas šiek tiek brangesniu FSP blokas gauna „į vienus vartus“. Vienintelis dalykas kuom gali atsišaudyti FSP – įspūdinga tokiam pigiam produktui 5 metų gamintojo garantija (nors pardavėjai ją suteikia tik dviem metams, o dėl daugiau teks derėtis su pačia kompanija).

Parduotuvėse blokas kainuoja vos 230 litų. Kaip modaliniui 750W tai yra mažai.  Gaila, bet gamintojas suteikia tik dviejų metų garantiją, bet žiūrinti iš lietuviškos pusės, kur dauguma garantijų yra normaliai apkarpytos, situacija neatrodo bloga, ypač šioje kainų grupėje. 550W blokas vertas 200 litų, o 650W – 215 litų. Kaip matote kainų skirtumo tarp skirtingų klasės blokų beveik nėra.

Kaip už tokią kainą ir siūlomas savybes – tai yra išties geras sprendimas. Tik klausimas ar jis atras savo nišą. Renkantis bloką įprastai sistemai, geriau rinktis aukštesnės klasės ir žemesnės galios modelį, o galingų sistemų pirkėjai žvalgosi į kelis kartus brangesnius energijos šaltinius. Be to, kadangi skirtumas tarp skirtingos salios blokų yra nedidelis 750W bloką gali pasirinkti ir silpnesnio gaminio ieškoję, bet pusvelčiu susivilioję didesne galia pirkėjai.

Games.lt