Aš esu piktybinis Tower aušintuvų apžvelginėtojas. Jeigu reikia rinktis kokį orinio aušintuvo modelį reiks bandyti specialiai ignoruoju gulsčios struktūros modelius. Jeigu gaunu konkretų pasiūlymą apžvengti Top Flow aušintuvą, perklausiu: „o gal geriau ką iš Tower‘iukų?“.
Asmeniškai nieko neturiu prieš gulščius aušintuvus, tik jie labiau skirti nestandartiniams atvejams, kai Tower‘iams nebeužtenka vietos. Dėl to į tokias situacijas dažnai nepatenkantys žaidėjai nemato tikslo rinktis horizontaliu aušintuvus. Jie dažniausiai būna sutinkami ten, kur korpusai stokoja vietos, bet reikia galingo aušintuvo.
Šiandien darau išimtį ir apžvelgiu du horizontaliojo tipo aušintuvus. Ir ne bet kokius, o geriausius. Noctua NH-C14S yra vienas pažangiausių tokio tipo aušintuvų pasaulyje. Na o kitas variantas yra jau senstelėti spėjęs NH-L12. Šis žemesnės klasės modelis kainuoja pastebimai mažiau už didesnįjį NH-C14S.
Pakuotės ir komplektacijos
Aušintuvų pakuotės reprezentuoja dviejų skirtingų kartų Noctua dizainus. Neseniai debiutavęs NH-C14S reprezentuoja naujausius kompanijos modelius, na o veteranas NH-L12 gina senųjų aušintuvų garbę.
Nors ir NH-C14S nėra triuškinimai didesnis už NH-L12, o komplektacijose nėra daug vietos užimančių komponentų, tačiau C14S dėžutė yra žymiai didesnė už pigesniojo modelio pakuotę.
NH-L12 pakuotėje be visų Intel ir AMD montavimo detalių bei montavimo instrukcijų turi ir krūvą priedų. Tai termopasta, atsuktuvas, du tylos adapteriai, Y tipo ventiliatorių jungimo kabelis, prailginimo kabelis bei priklijuojamas Noctua ženkliukas.
Keista matyti tokius dalykus daromus iš Noctua pusės, tačiau jie prie NH-C14S prideda kur kas skurdesnę komplektacija. Čia jau nėra ventiliatorių prailginimo kabelio ir vietoj dviejų tylos adapterių yra tik vienas. Kadangi yra tik vienas ventiliatorius, Noctua antrąjam pridėjo tvirtinimo vielutes. Prie NH-C14S nėra pridėta ir Y išsišakojimo, nes Noctua tikisi, kad antrasis perkamas ventiliatorius taip pat bus jų gamybos, tad išsišakojimas bus pridėtas jo komplektacijoje.
Noctua NH-L12
Noctua NH-L12 atspindi Noctua idealizmą – iš bet kurio tipo aušintuvo išspausti maksimumą. Šį kartą tai buvo pasiekta su 12cm dydžio Top Flow‘u.
Radiatoriaus aukštis tesiekia vos 66 milimetrus, tai tinkamas aušintuvo aukštis bet kuriai sistemai. Tiesa, jeigu ant viršaus bus uždėtas didysis ventiliatorius, sistemos aukštis išaugs iki 93 milimetrų, kas vis dar yra labai mažai.
Radiatorius turi keturis šiluminius vamzdelius. Kaip ir visuose Noctua produktuose, varis, iš kurio jie pagaminti, nuo korozijos saugomas nikelio danga. Mažiau šiluminių vamzdelių turintys aušintuvai paprastai turi tiesioginį kontaktą su procesoriumi. Šios technologijos Noctua paprastai yra linkusi atsisakyti.
NH-L12 aušintuvas pasižymi labai neįprastu ventiliatorių išdėstymu. Viršuje yra 120 milimetrų ventiliatorius, o apačioje mažesnis 92 milimetrų analogas. Turbūt pagalvojote, kam reikalingas toks kesitas išdėstymas, kai vienas ventiliatorius yra didesnis už kitą? O gi tam, kad apatinis ventiliatorius nekliudytų motininės plokštės radiatoriams ir operatyviajai atminčiai.
Didysis ventiliatorius yra dideliam statiniam slėgiui optimizuotas Noctua NF-F12 PWM, o mažesnysis – NF-B9 PWM. Jie naudoja pažangius Noctua SSO guolius, teoriniais skaičiavimais galinčius gyvuoti 150000 valandų.
Didesnysis ventiliatorius sukasi 1500 apsukų per minutę greičiu, o mažesnysis yra šiek tiek greitesnis ir šešiasdešimties sekundžių bėgyje užfiksuoja 1600 apsisukimų. Tiesa, tai tik maksimalios jų galimybės, didelis ventiliatorių privalumas yra žemos minimalios apsukos. Minimaliu našumu dirbantis aušintuvas sukasi vos 300 apsukų per minutę greičiu ir yra velniškai tylūs.
Noctua NH-C14S
Jei NH-L12 galima laikyti Noctua bandymu sukurti idealų 12cm dydžio Top Flow aušintuvą, tai NH-C14S turėtų būti pačiu geriausiu galimu 14cm Top Flow aušintuvu.
Na bet tam gali stipriai pakenkti įmontuotas tik vienas ventiliatorius. Noctua yra parengusi vietą ir antrajam, tačiau už jį papildomai teks sumokėti dar 25 eurus, kas yra labai solidi suma už visų aušintuvo galimybių išlaisvinimą.
Aušintuvas turi septynis varinius C formos aušinimo vamzdelius. Jeigu bandysime skaičiuoti iš aušintuvo galo ar šalia montavimo vietos jų rasime tik šešis. Vienas mažytis trumpesnis vamzdelis prasideda aukščiau aušinimo plokštelės ir baigiasi ties radiatoriaus viduriu. Atrodo Noctua nusprendė, kad reikia septynių aušinimo vamzdelių, bet septintasis tiesiog netilpo.
Ventiliatorių galime montuoti dviem būdais. Pirmasis variantas yra ventiliatorių uždėti ant radiatoriaus viršaus. Tada jis orą stumia per radiatoriaus plokšteles. Toks aušinimo būdas efektyviausias, bet tada aušintuvo aukštis siekia 142 milimetrus. Palyginimui tokio paties aukščio yra 12 cm Tower‘is Deepcool Gammaxx S40.
Kita opcija yra ventiliatoriaus montavimas po radiatoriumi. Dėl to minimaliai gali nukentėti aušinimo našumas, tačiau jo ūgis sumažėja iki 115 milimetrų. Tai yra nedaug, tačiau NH-L12 net ir su abiem ventiliatoriais užima mažiau vietos. Tad galime teigti, kad mažesniojo aušintuvo galia yra labiau koncentruota.
Aušinimo blokas yra šiek tiek aukštesnis nei įprastai, nes jame yra vienas šiluminis vamzdelis virš likusių vamzdelių eilės. Pati aušinimo plokštelė yra identiška prieš tai aprašytam modeliui ir visiems kitiems Noctua gaminiams.
Maksimalus ventiliatoriaus sukimosi greitis siekia 1500 aps/min, prijungus tylos adapterį jis pažabojamas iki 1200 aps/min. Tačiau nuostabiausias dalykas yra tai, kad ventiliatorius turi galimybę dirbti vos 300 aps/min greičiu taip sukurdamas idealią tylą. Kaip ir minėjau, norint gauti maksimalų aušinimo našumą, reiks išleisti papildomus 25 eurus antram tokiam ventiliatoriui arba tiesiog pasirinkti pigesnį kito gamintojo modelį.
Testai
Games.lt aušinuvų testų platforma atrodo taip:
Intel Core i5 4690K @ 4.7GHz 1.33V
Asrock Z87 Extreme 4
2*4 GB Patriot G2 Series RAM
Transcend SSD 740, 256GB
WD Caviar Blue, 1TB
NZXT Phantom 530 korpusas
OCZ/ PC Power & Cooling Silencer MKIII 80+ Gold 750W PSU
Procesorius apkraunamas ne itin sudetingu Aida Extreme CPU testu.
Išvados
Noctua NH-L12 aušintuvas kainuoja 50 eurų, o NH-C14S vertas 75 eurų. Deja vienintelis būdas juos įsigyti yra užsienio parduotuvės. Noctua visiems savo produktams suteikia ilgą šešerių metų garantiją, kas užtikrina aukštą produkcijos kokybę.
Pagal aušinimo našumą šie ventiliatoriai savo vardo nepateisina. Nesupraskite manęs klaidingai – aušintuvai yra pakankamai geri, jog ataušintų net ir labai įkaitusį paspartintą procesorių. Tiesiog yra aušintuvų, kurie paprasčiausiai yra žymiai tam tinkamesni. Daug protingesnis pasirinkimas ieškantiems kokybės, ypatingos tylos ir gerų aušinimo savybių būtų Tower tipo Noctua NH-U12S ir NH-U14S aušintuvai.
Šiandien išbandyti aušintuvai yra puikiai panaudojami tais retais atvejais, kai yra ribota erdvė, tačiau vis dar reikia puikių aušinimo savybių. Daugumai sistemų pakaks šių aušintuvų žemumo, ypač NH-L12, bet jei korpuso dangtis vis dar neužsidaro, galima palikti ventiliatorius, esančius tik žemiau radiatoriaus.
Dažna alternatyva tokiais būna aušinimo skysčiu sistemos. Jos taip pat puikiai „įsipaišo“ į kompaktiškus korpusus ir už tą pačią kainą sugeba pasiūlyti šiek tiek geresnes aušinimo savybes. Tačiau Noctua Top Flow‘ai žymiai geriau tinka jei mums rūpi ne tik aušinimo našumas, bet ir tylus veikimas.
Games.lt
2 Komentarai
Ambient
Scythe Ninja 3 uz 42 Eur. Kainos ir kokybes santykis tiesiog nelyginimas..
Ndx
Jei dydis nera svarbus faktorius ir turi vietos neribotai tada jo.