Intel korporacijos mokslininkai sukūrė pirmą pasaulyje nenutrūkstančio spinduliavimo silikono lazerį. Šio išradimas ateityje leis gaminti nebrangius lazerius tiek medicinos srityje, tiek ir kokybiškoje kompiuterinės technikos rinkoje.

Šio prototipo puslaidiniai lazeriai buvo kurti ir anksčiau. Būta įvairių bandymų, bandytos įvairios lazerių kūrimo technologijos. Pavyzdžiui, kai kurie lazeriai yra kuriami arsenido galijaus pagrindu, tačiau brangūs jų gamybos kaštai neleidžia sumažinti jų kainos, todėl tai riboja jų paplitimą rinkoje. Taip pat buvo bandymų gaminti silikono tipo lazerius, tačiau jie iki šiol galėjo spinduliuoti tik nedidelio laiko tarpo impulsais. Tuo tarpu Intel vyrukai išsprendė abi šias problemas.

Kaip praneša Nature, ši pasiūlyta technologija, sukurta panaudojant Ramano efektą, kurio esmė yra tokia: šviesa, krintanti ant kristalo, sukelia atomų vibraciją, kas savo ruožtu sukelia antrinio spinduliavimo atsiradimą kito ilgio bangoje. Stiprinant šį antrinį spinduliavimą energijos „pakrovimu“ į sistemą, galima išgauti darbinį spindulį.

Tačiau esama ir rimtos problemos. Reikalas tas, kad išorinis spinduliavimas sukelia laisvų elektronų debesies atsiradimą, kuris užtemdo antrinę šviesą. Intel šia problemą išsprendė sukurdama elektros lauką, atitraukiantį laisvus elektronus iš antrinio spinduliavimo srities.

Naujos technologijos sukurtas silikono lazeris geba dirbti be perstojo prie kambarinės temperatūros, kol tiekiama darbinė srovė. Šiuo metu kol kas lazerio metodika dar kūrimo stadijoje, ir pirmieji komerciniai pavyzdžiai atsiras ne anksčiau kaip po penkerių metų.

Vieną iš pagrindinių lazerio silikono pagrindu panaudojimo sferų sudarys naujos kartos kompiuteriai, kurių tradicinį „varį“, pakeis šviesolaidžiai. Pažymėtina ir tai, kad silikono lazerių gamybai galima bus panaudoti ir jau esamas puslaidininkių mikroschemų technologijas, o tai leis sutaupyti ne tik naujų gaminių savikainą, bet ir sąlygos greitesnį naujų technikos galimybių masinį taikymą ir paplitimą rinkoje.

http://science.compulenta.ru