Games.lt pristato Jums naują projektą – renkame optimalų žaidimų kompiuterį. Parinksime geriausias dalis, išanalizuosime jas, viską surinksime į veikiančią sistemą ir galiausiai išbandysime kaip viskas veikia.
Paprastai prieš renkant kompiuterį dažniausiai užduodami šie klausimai:
1. Ar reikalingas SSD diskas?
2. Ar kompiuteris bus spartinamas?
3. Ar ateityje planuojame atlikti atnaujinimus?
Į visus keturis klausimus atsakėme taip. Orientacinė sistemos kaina yra apie 1000 eurų, tačiau nieko tokio jei bus nuokrypių į vieną, ar į kitą pusę. Į kurią pusę nukrypsime greičiausiai jau ir taip yra aišku 🙂
Sistema buvo rinkta taikant Lietuvoje gan neįprastą metodiką. Lietuviai dažnai mėgsta įsidėti galingiausius procesorius ir vaizdo plokštes, o visa kitą rinktis pačius pigiausius. Čia to tikrai neišvysite. Sistema yra optimali ir per daug nesistengėme per daug taupyti. Tad sistema yra panašesnė į amerikiečių ar vakarų Europos forumuose post‘inamos sistemas. Galutinė kompiuterio komplektacija atrodo štai taip:
Surinkome visas dalis ir turime krūvą dėžių, kuriuose esantį metalo ir elektronikos šrotą paversime į veikiančią žaidimų sistemą. Bus daug darbelio, na bet pripažinkime, tai yra patys maloniausi rūpesčiai.
Neužbėkime įvykiams už akių ir pristatome kiekvieną komponentą, ir papasakojame, kodėl pasirinkome būtent jį.
_______
_______
Su procesoriaus pasirinkimu problemų neturėjome. Pirmiausia nusprendėme, kad į AMD procesorius žiūrėti nėra jokio tikslo. Priežasčių yra daugiau negu reikia. AMD procesoriai labiau kaista, siūlo nepakankamą spartą, o už ją mokėti apvalias sumas yra neprotingas sprendimas.
Teliko išsirinkti reikiamą Intel procesoriaus modelį. Kadangi mes planuojame rinkti sistemą su spartinamu procesoriumi, mums teliko trys variantai. Tai – Pentium G3258, Core i5 4690K ir Core i7 4790K, Pentium G3258 yra net nesvarstytinas variantas šioje kainų kategorijoje. Lyginant su Core i5, Core i7 žaidėjui siūlo tą pačią spartą už didesnę kainą. Taigi galutinis sprendimas aiškus – Core i5 4690K.
Lyginant su praeitos laidos Core i5 4670K, Devil Canyon serijos procesoriai įgavo 100 papildomų megahercų. Tiesa svarbiausia yra tai, kad buvo pataisytas šilumos perdavimo į dangtelį bug‘as, kuris žymiai pagerino kompiuterių spartinimo galimybes. Nors atnaujinimai yra akivaizdžiai pozityvūs, kaip visų metų pažanga yra pakankamai kukli. Na ir kur Intel‘iui skubėti, kai paskutiniai sėkmingi AMD procesoriai buvo pristatyti 2009-aisiais?
Taigi trumpai ir aiškiai apie Core i5 4690K – tai geriausias sprendimas procesorių spartinantiems žaidėjams. Pigesni modeliai siūlys mažiau spartos, na o brangesni, jos pasiūlys praktiškai tiek pat. Taigi i5 4690K yra tas idealusis taškas, turintis puikų kainos ir spartos santykį.
Kaip ir visi naujos kartos Intel procesoriai, skirti namų vartotojams, Core i5 4690K montuojamas į LGA 1150 lizdą Procesorius turi keturis branduolius, jie dirba 3,5 GHz dažniu, Turbo Boost jį pagreitina iki 4,0 GHz ir dar turim šansų keliauti tolyn keliant dažnius rankiniu būdu. Detalios jo specifikacijos atrodo štai taip:
Prie procesoriaus dėžutėje radome pridėtą gamyklinį aušintuvą. Iškarto jį išmetėme. Nėra reikalo terliotis. Mums reikės ko nors geresnio. Žymiai geresnio.
_______
_______
Procesorių aušinsime oru. Nes būtent oriniai procesoriaus aušintuvai turi geriausią kainos ir kokybės santykį, už panašaus pajėgumo aušinimo skysčiu sistemą tektų sumokėti pastebimai daugiau. Kaip parodė mūsų testai, geriausia rinktis 120mm modelius, kadangi jie turi geriausią kainos ir kokybės santykį. 92mm aušintuvai stipriai atsilieka nuo „viena išmiera“ didesnių modelių, o 140 mm modeliai yra brangesni ir mažesnių modelių netriuškina, tačiau jei rasim kažką įdomaus tiks ir toks variantas.
Užsikeliame kainų kartelę ties neaukšta 30 eurų riba. Už tiek galima įsigyti tikrai kokybišką aušintuvą, leidžiantį numalšinti ne tik standartiniais dažniais dirbančio, bet ir neblogai paspartinto procesoriaus kaitimą. Ir visa tai bus padaryta keliant ne per daugiausiai triukšmo.
Pretendentai: Enermax ETS T40-TB, Cooler Master Hyper 212 EVO, Scythe Kotetsu, Thermaltake Frio Silent 12 ir Be Quiet! Pure Rock. Neturėdami jokių rimtesnių argumentų nei už vieną modelį, pasirinkome tiesiog tą, kuris yra pigiausias. Tai – per ilgą savo gyvenimą pakankamai daug visko spėjęs pamatyti Enermax ETS T40-TB.
Man labai patinka Enermax‘o aušintuvo dydis. Jo plokštelių plotas yra didesnis, nei konkurentų modeliuose – metalas randamas netgi į šonus nuo ventiliatoriaus, ko kituose aušintuvuose pastebėti niekad neteko.
ETS T40-TB turi keturis varinius šiluminius vamzdelius. Jie yra standartinio 6mm skersmens ir neturi nikelio apsauginės dangos, kas nėra būtinas dalykas šioje klasėje. Šiluminiai vamzdeliai turi tiesioginį kontaktą su pačiu procesoriumi.
Yra galimos ETS T40 versijos su baltu ar mėlynu LED apšvietimu, bet nei jos tinka prie raudono mūsų sistemos dizaino, nei mes norime papildomai mokėti vien už lemputes. Tad apsiribojame pačiu paprasčiausiu modeliu, kuris aušina nė kiek blogiau už kitus.
Enermax ventiliatoriai išsiskiria dviem savybėm. Pigieji modeliai pasižymi ypač geru kainos ir kokybės santykiu, na o brangesnieji modeliai – išskirtiniu apšvietimu. Ant ETS T40-TB esantis T.B. Silence ventiliatorius pasižymi pakankamai geru kainos ir kokybės santykiu. Ventiliatorius sukasi 800 – 1800 apsukų per minutę greičiu, tad yra puikiai tinkamas tiek žmonėms mėgstantiems tylą, tiek norintiems didelio aušinimo našumo.
_______
_______
Motininė plokštė
Turint Intel Core i5 4690K procesorių, klausimų, kokį lustą turės motininė plokštė net nekimo. Vienintelis galimas atsakymas – Intel Z97. Na o kokį modelį vertėtų pasirinkti jau turėjome pagalvoti. Nusprendėme žvalgytis į vidutinės klasės modelius – pigiausieji turi silpnas bei prastai aušinamas maitinimo sistemas, na o brangioms plokštėms, tokioms kaip Z97 Sabertooth Mark 1 paprasčiausiai buvo gaila pinigų.
Tokių plokščių kainos siekia apie 150 eurų. Taip pat reikia paminėti, kad mes norime gero garso ir neplanuojame dėti atskiros garso kortos. Dėl to žiūrėsime į plokštes turinčias maksimaliai gerą garso lustą.
Akims nukrypus į Asus modelių gamą, jos užkliuvo už Z97-PRO Gamer. Plokštė pasižymi visomis savybėmis, kokių gali tik prireikti žaidėjui ir entuziastui. Plius – labai graži išvaizda.
Kaip ir daugumoje naujų Intel‘io motininių Z97-PRO Gamer turi Intel 1150 procesoriaus lizdą. Energija tiekiama modernia aštuonių fazių maitinimo sistema. Ji nuo perkaitimo saugoma masyviais radiatoriais. Visa tai turėtų užtikrinti geras spartinimo galimybes.
Motininė plokštė turi standartinis keturis atminties lizdus, tad prireikus daugiau RAM‘o galėsime nesunkiai pasipildyti atsargas. Asus plokštė oficialiai palaiko net ir 3200MHz greičiu dirbančius modulius.
Šeši Sata III lizdai nėra labai įspūdingas skaičius, na bet žaidėjams to turbūt visad pakaks. Dvi jungtis galima transformuoti į Sata Express sąsają. Skirtingai nei Z97 Sabertooth Mark 1, ši Asus plokštė jau turi parengtą vietą M2 SSD diskui. Labiausiai nuvylė USB 3.0 išėjimų į priekinę panelę kiekis. Tėra tik vienas lizdas, tad negalėsime naudoti daugiau nei dvi USB 3.0 priekiniame skydelyje. Nemaža dalis šiuolaikinių korpusų jų turi po tris ar net po keturias, tad kai kurias jungtis gali tekti palikti neveiksmingas.
Gale randame visas jungtis, kokių tik gali prireikti. Nemaža dalis motinių plokščių turi po aštuonias USB jungtis, na o šioje randasi tik šešios. Užtat randame kai ką, ko dauguma gamintojų jau nori nurašyti. Kalbu apie VGA ir DVI vaizdo išėjimus. Tai labai patogus dalykas naudojant monitorius, neturinčius HDMI jungties. Nors integruotas vaizdas Gaming serijos motininėje turbūt niekad nebus naudojamas, bet norint išbandyti motininę, patikrinti ar išsispręs problema atjungus diskrečiąją vaizdo plokštę tai gali būti labai naudingas dalykas.
Asus Z97 Pro Gamer turi pakankamai neblogą SupremeFX garso atkūrimo sistemą. Ją sudaro geriausias Realtek audio posistemis ALC1150, trijų šimtų omų ausinių stiprintuvas, aukštos kokybės kondensatoriai ir t.t. Audio sistemos pagrindinė užduotis yra gerai atkurti garsą, tačiau ši sistema ne tik gerai groja, bet ir įspūdingai atrodo.
_______
_______
Operatyvioji atmintis
Dėl to, kiek atminties bus mūsų kompiuteryje net nekyla. Šiuo metu optimaliausias variantas yra 8GB. Mažesnį jos kiekį galima rinktis tik pigiose sistemose, netolimoje ateityje galvojant apie jos praplėtimą, o daugiau nei 8GB bus reikalinga labai negreit. Kadangi planuojame atmintį naudoti Dual Chanel režime, tai ieškosime 2x4GB tipo rinkinuko.
Žaidėjams nėra labai svarbus operatyviosios atminties greitis, tad žiūrinėjame į pigesniuosius modelius. Kadangi vidutinės klasės atmintys nėra žymiai brangesnės už pačias pigiausiais. Aš esu šalininkas modelių, turinčių radiatorius, ne tik dėl papildomo aušinimo, bet ir dėl žymiai geresnės išvaizdos. Ir visa tai už pakankamai simbolišką sumą.
Jei jau prakalbome apie geresnę sistemos išvaizdą, bene geriausias pasirinkimas ekonominėje klasėje yra Kingston HyperX Fury. Ir taip yra ne tik dėl gero dizaino, bet ir dėl puikaus priderinamumo prie esamos sistemos. Galime rinktis net iš keturių skirtingų spalvų modelių: raudono, juodo, balto ir mėlyno. Kadangi naudojame Asus Z97-PRO Gamer motininę plokštę, logiškiausias pasirinkimas yra raudoni modeliai.
Kadangi kainų skirtumas tarp lėčiausiųjų ir šiek tiek brangesnių RAM yra labai mažas, palepinome save greičiausia HyperX Fury serijos atmintimi, dirbančia 1866 MHz dažniu. Esant tokiam dažnius atmintis turi CL 10-11-10-30 vėlavimo laikus, pasirinkus žemesnį dažnį jie automatiškai mažėja. Šiems rezultatams pasiekti Kingston apsėjo be pakeltos įtampos – 1,5V yra standartas DDR3 tipo atminčiai.
Surinkęs sistemą savo pasirinkimu nesigailėjau. Fury atmintis yra išvaizdi ir puikiai dera prie bendro sistemos dizaino. Ji yra greitesnė už įprastus modelius ir turinti gerus aušintuviukus. Jų dėka entuziastai efektyviai galės kelti operatyviosios atminties dažnius. Nors tai ir nėra daug naudos suteikiantis spartinimo metodas, bet tikri entuziastai „turbina“ viską, kas tik turi tokią galimybę.
_______
_______
Vaizdo plokštė
Po didžiojo GTX 970 skandalo, dėl „nugnybtos“ grafinės atminties, nepasitenkinimo dėl per lėto GTX 960 veikimo ir ryškiai per didelės GTX 980 kainos nusprendėme rinktis AMD Radeon vaizdo plokštę. Norint išgauti maksimalų efektą, reiktų, jog sistemos galia būtų sukoncentruota vaizdo plokštėje, o kiti komponentai šiek tiek žemesnio lygio.
Bet, nepamirškime ir dar vieno dalyko. Mes iš pradžių nusprendėme, jog ateityje tobulinsime šią sistemą. Galvojant ateityje atnaujinti kompiuterį, labai galingos vaizdo plokštės rinktis neverta. Nustatome 250 +/- eurų orientacinę kainą.
Mes turime du pasirinkimus – rinktis 200 eurų kainuojančią R9 285, arba į vaizdo plokštę investuoti daugiau nei 350 eurų. Tarpinių variantų nėra, kitų šios kainų kategorijos plokščių sparta yra ne ką didesnė už R9 285, o mokėti teks kur kas daugiau.
Pripažinsiu, kad šiame projekte ne viskas gavosi taip, kaip norėjome. Mums pavyko gauti tik ITX versiją, kurią sukonstravo Sapphire inžinieriai. Ji yra labai kompaktiška ir skirta mažiems HTPC kompiuteriams, pavyzdžiui Steam Machine. Na o mūsų didžiojoje Gaming sistemoje ji yra šiek tiek ne į temą.
Iki tol, kol atidariau dėžę, galvojau, kad rasiu Dual-X versiją, kurią neseniai pristatėme savo Youtube kanale. Būtent tokį modelį ir siūlyčiau rinktis, jei įkvėpti mūsų projekto rinksitės kompiuterį sau. Na bet nieko tokio, svarbu, jog turime R9 285 ir galėsime išmėginti šios plokštė galimybes.
Radeon R9 285 turi visiškai naujos kartos Tonga grafinį branduolį. Jis labiau yra orientuotas į būsimąją R9 300 seriją, bet geroji AMD jį pademonstravo dar R9 285 plokštėje. 28nm technologija paremtos plokštės branduolys turi 1792 Shader procesorius. 2GB grafinės atminties nėra stebinantis rodiklis bet žaidžiant standartinėje Full HD rezoliucijoje to visiškai pakanka. Detalios plokštės specifikacijos atrodo taip:
Sapphire ITX versija turi labai kompaktišką aušintuvą. Tačiau mažas nereiškia prastas. Į jį Sapphire sugebėjo sutalpinti net keturis šiluminius vamzdelius. Tokia jų gausybė kompaktiškame aušintuve atrodo išties įdomiai.
Dar vienas išskirtinumas – aštuonių kontaktų maitinimo jungtis. Įprastose plokštėse naudojamos dvi šešių kontaktų jungtys. Toks sprendimas priimtas taupant vietą mažame korpuse ir ant pačios plokštės.
Vienintelis minusas yra tas, kad plokštė yra šiek tiek triukšmingesnė už didesnes modifikacijas. Bet skirtumas nėra didelis, netgi sakyčiau stulbinamai mažas. Tikrai netikėta, kad vos vieną ventiliatorių ir mažą radiatorių turinti plokštė nėra labai triukšminga.
Erdviame ATX korpuse miniatiūrinė R9 285 ITX atrodo tikrai juokingai. Na bet ką padarysi, yra taip kaip yra. Juk tai bene galingiausia egzistuojanti kompaktiška vaizdo plokštė.
Su vaizdo plokštės kainomis iškilo šiokių tokių problemų. Kadangi mažoji ITX plokštė Lietuvos parduotuvėse yra nerandama, nusprendėme įrašyti Dual-X versijos kainą, kurią ir siūlome rinktis. Bet iškilo dar viena problema. Kai rinkome vaizdo plokštę, jos kaina buvo 200 eurų, kas yra idealus variantas, o dabar ji smarkiai šoktelėjo aukštyn. Šuolis toks stiprus, kad net kyla klausimas, ar tikrai R9 285 yra pats geriausias variantas. Tad mes nusprendėme parašyti senąją kainą, galiojusią prieš kelias dienas ir tikimės, kad viskas grįš į senas vežias.
_______
_______
SSD diskas
Jau esame minėję, kad pirmenybę teikiame pigesniesiems SSD diskams, kadangi brangesniųjų galimybės dažniausiai būna ne daug didesnės nei paprastesnių modelių.
Tad rinkdami kompiuteri čiupome patį pigiausią reikiamos talpos SSD, kokį tik pavyko rasti. Mūsų sistema turės biudžetinį žaidimams ir programoms pakankamos 240GB talpos Kingston SSDNow V300 kaupiklį.
Diskas yra parduodamas paprastoje plastikinėje dėžutėje, kurios be peilio ar žirklių neatidarysime. Labai nepatogu, na bet juk čia ekonominės klasės modelis, skirtas taupymui.
Jis yra paprastas kaip trys kapeikos – turi paprastą plastmasinį korpusą, bei neiššaukiantį lipduką priekinėje dalyje. Jis atrodo pakankamai gyvai, tad ir disko išvaizda yra nenuobodi.
Kingston SSDNow V300 viduje randasi paprastutis SandForce SF-2281 valdiklis bei įprasta tapusi MLC NAND atmintis. Nors atminties lustų parašyta, kad gamintoja yra pati Kingston, tai nėra tiesa. Greičiausiai diske slepiasi Toshiba gamybos lustai, paremti 19 nanometrų technologija. Prie motininės plokštės Sata III jungiamo SSD disko deklaruojama maksimali linijinio ir įrašymo sparta yra 450 MB/s.
Disko komplektacijoje nėra nei 3,5 colio lizdui skirto adapterio, nei aštuonių reikalingų tvirtinimo varžtų. Laimei mes neesame skūpūs, o tik skūpūs moka du kartus. Mūsų korpuse juos galima įtvirtinti specialiais laikikliais, nereikia jokių varžtų ir kitų papildomų detalių.
_______
_______
Kietasis diskas
Kiek vietos reikės kaupiklyje kiekvienas žmogus nusprendžia asmeniškai. Kai kuriems ir 500GB perdaug, kitiems ir 4GB pritrūksta. Tiesa mažesnių nei 1TB talpos kaupiklių šiais laikais pirkti paprasčiausiai nebeapsimoka.
Nusprendžiau, kad pats kukliausias variantas netenkins manęs ir reikia rinktis bent 2TB talpos laikmeną. Kadangi operacinės sistemos darbu rūpinasi SSD diskas mums visiškai nėra svarbi kietojo disko sparta, tereikia kuo talpesnio varianto. Western Digital Green serija atrodo tinkamas sprendimas ieškant didelės talpos už prieinamą kainą.
Pats esu 7200RPM greičiu dirbančių diskų šalininkas. Dėl to Blue serija man yra artimesnė širdžiai nei Green serijos diskai, kurie sukas šiek tiek lėčiau. Didžiausia bėda yra tai, kad Blue serija užsibaigia ties 1TB riba. Na, bet turėdamas SSD, dėl to visiškai nesijaudinu. Juolab pas mane papuolė ne paprastas Green serijos diskas, o šiek tiek „paturbintas“ AV-GP. Jei dar tiksliau – WD20EURX.
Kaip ir nemaža dalis Lietuvoje parduodamų kietųjų diskų, mūsų kaupiklis atkeliavo ne dėžutėje, o paprastame plastikiniame maišelyje. Jokių papildomų priedų pridėta prie jo nebuvo.
Pagrindiniu Green diskų serijos privalumu yra įvardijamas energijos tausojimas, nors žinant, kad visi kietieji diskai yra labai ekonomiški tai nėra svarbus faktorius. Daug svarbiau yra tai, jog šie diskai yra labai tylūs. Aišku, jeigu naudojate jį kaip sisteminį diską, gali būti nemalonu matyti sumažėjusią spartą, bet SSD naudotojai pranašumą tikrai pajus. O greičio skirtumo nebus, nes juos labiau domina linijinė sparta, kuri nė kiek nenusileidžia įprastiems modeliams.
Taigi grįžtame prie specifikacijų. Diskas turi Sata III jungtį, kuria gali perduoti iki 6Gb/s duomenų, bet to nepadarys, nes linijiniai duomenų perdavimo greičiai siekia 130 MB/s. Dar viena ne daug ką lemianti savybė yra vidinės Flash atminties kiekis. AV-GP WD20EURX jos turi standartiniais tapusius 64 megabaitus.
Diskas vizualiai niekuo nesiskiria nuo kietųjų diskų leistų prieš dešimt metų. Na, bet vieną fizinį skirtumą užčiuopėme – tai svoris. Paėmęs diską į rankas pastebėjau jog jis yra itin sunkus. Ir aš neklydau. Diskas sveria 640 gramų, kai paprastų kaupiklių masė siekia apie 450 gramų.
_______
_______
Maitinimo blokas
Pirmą kartą su Lepa brand‘o produktais susidūriau testuodamas G850-MAS maitinimo bloką ir neslėpsiu, jog šis blokas turi be ne geriausią kainos ir kokybės santykį iš visų mano bandytų produktų. Tad rinkdamiesi šaltinį naujajai Gaming sistemai mes pasitikėjome jo įpėdiniu – MaxGold modeliu.
Pasirinkome pakankamai galingą 700 vatų galios maitinimo bloko versiją. Nors jis šiek tiek yra overkill‘as sistemai su ne per daugiausiai ryjančia AMD Radeon R9 285, bet apsvarsčius sistemos Overclock‘inimo bei atnaujinimo galimybes, palyginus kainas, pridėjus atsargą 700 vatų manau bus pats tas.
MaxGold serijos blokai, kaip ir nurodo pavadinimas turi aukštą 80 Plus Gold efektyvumo sertifikatą, o šaltinių naudingumas siekia net iki 92 procentų, priklausomai nuo apkrovos. Maitinimo bloko kabeliai yra pusiau modulinio tipo: dalis jų atjungiami, dalis – ne. Jei kabeliai būtų įmauti į gražesnį Sleeve‘ą, būtų iš vis smagu, na bent ir dabar nėra labai blogai.
Unikali MaxGold serijos savybė yra guminis rėmelis, kurį gamintoja pavadino Q-Brick. Juo apgaubtas maitinimo blokas saugomas nuo vibracijų, bei savųjų vibracijų neperduoda korpusui. Tačiau turbūt svarbiausia jo paskirtis yra priversti šaltinį atrodyti išskirtinai. Lepa prideda du guminius rėmelius – juodą ir raudoną. Kadangi mūsų sistemoje yra raudonų detalių turinti Asus pagrindinė plokštė, tad prie jos labai gerai derės ir raudonas maitinimo bloko rėmelis.
Senesniajame G850 modelyje buvo pusiau pasyvus ventiliatoriaus veikimo režimas. Kompiuteriui esant neapkrautam jo ventiliatorius visiškai nesisukdavo. MaxGold serija žengė žingsnį atgal ir tokios savybės nepasiūlė. Tačiau triukšmingumo mažinimo klausimu vis tiek judama pirmyn – MaxGold ventiliatorius sukasi pastebimai tyliau nei tai darė senesniojo modelio aušintuvas.
_______
_______
Korpusas
Enermax Ostrog yra vienas geriausių ekonominės klasės korpusų pasaulyje, jei ne pats geriausias iš jų. Tai pigiausias variantas, turintis visas svarbiausias savybes (Apačioje montuojamą maitinimo bloką, laidų slėpimą, ilgų aušinimo skysčiu sistemų palaikymą, USB3.0, daug vietos ir t.t.) plius vieną svarbų dalyką kurį „pamiršta“ dauguma konkurentų.
Bet Enermax Ostrog yra jau ne kartą analizuotas, gal net jau ir spėjęs pabosti. Tad nusprendėme pasirinkti šiek tiek brangesnį, bet kartu ir žymiai įdomesnį variantą. Tai – Enermax iVektor. Korpusas yra galimas juodos ir baltos spalvos modifikacijose. Mes pasirinkome universalesnę juodąją.
Enermax iVektor išvaizda yra labai išskirtina. Žiūrint į jo fotografijas, korpusas atrodė netgi šiek tiek atstumiančiai, tos vertikalios linijos tikrai „netraukė“. Bet gyvai jį pamatęs pakeičiau nuomonę 180 laipsnių kampu. Jis atrodo gražiai ir solidžiai, grakščios linijos masyviam kūne, o ne nuotraukoj, atrodo kur kas geriau.
Viduje randama visa tai kas privalu šiuolaikiniam korpusui. Tai – apačioje montuojamas maitinimo blokas, kabelių pravedimas pro galinę sienelę, išpjova palengvinanti procesoriaus montavimą, bei daug vietos jam ir t.t. Kad ir kaip tai elementariai skambėtų, netolimoje ateityje parodysiu, kad net ir tokie savaime suprantami dalykai randami ne visuose, net ir brangiuose žaidimų korpusuose.
Šiek tiek nuvylė suderinamumas su aušinimo skysčiu sistemomis. Korpuse nėra galimybės montuoti 140mm ar 280mm radiatorius turinčius aušintuvus, tokius kaip NZXT Kraken X41/X61 ar Corsair H90/H110. Gal būt Enermax tikėjosi, kad jų nepasirinkę žmonės pasirinks jų gaminamas Liqmax ir Liqtech? Be to, viršuje aušinimo skysčiu sistemoms skirta labai nedaug vietos, o dar labiau komplikuoja šį reikalą Enermax nekonkretumas. Jie teigia, kad viršuje montuoti aušinimą vandeniu galime tik esant tam tikrom motininėms plokštėms. Kokioms neaišku, taigi jei turėdamas šį korpusą bijočiau pirkti, bet kurią 240mm sistemą, kadangi neturiu jokių garantijų, jog viskas sutilps į dėžę.
Enermax kaip visad maloniai nudžiugina kietųjų diskų ir SSD montavimo galimybėmis. Montuojant įrenginį užtenka prie jo šonų priglausti laikiklius ir įstumti diską į jo vietą. Jokių varžtų ar panašių prisukamų dalykų. Viskas greita ir paprasta. Viršutinis diskų narvas gali būti standartinėje padėtyje, sumažintas iki SSD diskų pločio, arba iš vis panaikintas. Nuo to priklauso, kokio ilgio vaizdo plokštė tilps kompiuteryje.
Kalbėdami apie tylaus kompiuterio rinkimą, minėjome, jog toks įrenginys neapseis be ventiliatorių valdiklio. Kadangi toks atskiras įrenginys yra labai brangus, manau geriausias sprendimas rinktis korpusą su integruotu valdikliu. Jis yra labai paprastas, turi tris greičių padėtis (ventiliatoriams tiekia 5V, 7V arba 12V) ir du išėjimus. Jeigu jų negana naudokite šakotuvus.
Viršutinėje korpuso dalyje apart greičių valdymo slankiklio randame po dvi USB 3.0 ir USB 2.0 jungtis bei standartinę įrangą – įjungimo bei perkrovimo mygtukus, ausinių bei mikrofono jungtis ir LED indikatorius.
Vienintelis dalykas, prie kurio galėjau prisikabinti Ostrog korpuse buvo ventiliatorius, maitinamas Molex jungtimi. Tad nuo maitinimo bloko reikėjo atvesti laidą, kas yra neparanku vartotojams, mėgstantiems tvarkingas sistemas. Laimei šiame korpuse jis yra pakeistas standartine trijų kontaktų jungtimi. Puiku!
_______
_______
Sistemos rinkimas
„Vajzdzialis“ viduje atrodo pakankamai neblogai. Tarpusavyje gražiai dera raudona ir juoda spalvos, kurios matomos pagrindinėje plokštėje, operatyviojoje atmintyje, maitinimo bloke ir SSD diske.
Bendrą vaizdą šiek tiek gadina kompaktiška vaizdo plokštė, kuri vizualiai atrodo taip pat, kaip 100 eurų kainuojantis modelis. Grožio neprideda ir spalvoti maitinimo bloko laidai ir dėl vienos vaizdo plokštės jungties atsiradęs netvarkingas pajungimas.
Didžiausias siurprizas viso projekto rengimo metu buvo sistemos įjungimas. Paspaudus Power mygtuką, ji tiesiog paėmė ir… įsijungė!
Kol kas galime naudotis tik BIOS’ais, bet tuoj ir Windows‘ai bus įdiegti. Prašom!
_______
_______
Testai
Nors sistema jau surinkta ir ji veikia puikiai, tačiau dar nėra atsakytas klausimas „Kaip ji veikia?“. Atsakymą į tai gali padėti surasti tik testai.
Procesorių nesunkiai pavyko paspartinti iki 4,7 GHz. Esant tokiam dažniui ir buvo atlikti testai. Bandant pasiekti dar daugiau pradėjo kamuoti problemos. Dažnis kilo, bet tam reikėjo labai stipriai kelti įtampą. Sveikatos vardan mes nusprendėme sustoti ties šia riba.
Mes rinkome sistemą ne kam kitam, o būtent žaidėjui. Todėl pagrindinis šios sistemos našumo parametras yra tai, kaip greitai joje sukasi naujausi žaidimai. Būtent jų veikimą mes ir testuosime.
Visus žaidimų nustatymus užkelsime iki maksimumo, ir naudosime standartine Full HD raišką. Vienintelis dalykas, kurio mes atsisakėme yra SSAA, kuris labai stipriai apkrauna vaizdo plokštes ir gauti padorius rezultatus praktiškai yra neįmanoma.
Žaidėjai yra skirstomi į dvi rūšis – tiems kuriems pakanka 30 FPS ir tie, kuriems reikia 60 FPS. Jei priklausote pirmajai veislei, šios sistemos Jums visiškai pakaks. Jei antrajai, tada turite skirti bent 150 eurų daugiau investicijų vaizdo plokštei. Arba dar paprastesnis sprendimas yra pasimėgauti ne pačiais įspūdingiausias efektais ar bent atsisakyti Anti-Aliasing sistemos.
Kadangi mes rinkome optimalią o ne pačią pigiausią sistemą, dėl to ir kiti jos veikimo parametrai buvo geri. SSD disko dėka sistema veikė labai greitai ir be jokių nesklandumų. Kokybiškas procesoriaus aušintuvo, tylaus maitinimo bloko ir korpuso turinčio ventiliatorių valdiklį tandemas leido mėgautis tyla.
_______
_______
Pabaigai
Be jokių abejonių Intel Core i5 4690K yra geriausias pasirinkimas atsižvelgiant į procesoriaus kainą ir spartą. Core i7 rekomenduočiau tik tiems, kurių veiklos sąraše yra ne tik žaidimai, bet ir darbo programos reikalaujančios daug resursų. Vieninteliai svarstytini variantai yra Intel Core i5 4460, i5 4590 ir i5 4690. Juos siūlau rinktis tiems, kurie nepripažįsta spartinimo.
Tada vertėtų apsiriboti ir žymiai pigesne B85 lustą turinčia motinine plokšte, kainuojančia apie 50 eurų, jei reikia daugiau operatyviosios atminties lizdų ar geresnio garso dar didesne suma. Norėdami maksimalizuoti spartinimą ir garso kokybę mes pasirinkome nepigią Asus motininę plokštę. Kuklesniems vartotojams tikrai pakaks ir pigesnių variantų. Neblogą Z97 lustą turinčią motininę plokštę galima įsigyti vos už 100 eurų.
Pasikeitus Radeon R9 285 kainai nebėra vienintelis ir nebeužginčijamas pasirinkimas. Vėl atsirado pagunda papildomai primokėti ir rinktis GTX 970 ar R9 290. Ar verta daugiau pinigų leisti vaizdo plokštei kiekvienas turi pasirinkti gerai apsvarstęs savo finansines galimybes ir planus ateityje atnaujinti sistemą.
Mes negailėjome pinigų korpusui, maitinimo blokui, motininei plokštei ir operatyviajai atminčiai. Jeigu norite panašios sistemos, bet kaina Jūsų visiškai netenkina, galite sutaupyti šių komponentų sąskaita. Tik prašau, nepiktnaudžiaukite tuo, viskam reikia jausti ribas. Nesirinkite tokios klasės sistemai maitinimo bloko už 30 eurų ir korpuso verto pusės šios sumos.
Perdaug netaupėme rinkdamiesi SSD ir kietąjį diską. Jų pasirinkimas priklauso, nuo to kiek duomenų planuojate kaupti kompiuterį. Į SSD diegiant ne tik operacinę sistemą, bet ir programas bei žaidimus apie mažesnės talpos modifikacijas galvoti neverta. Na o kietojo disko pasirinkimas jau yra kiekvieno asmeninis reikalas ir priklauso nuo polinkio kaupti didelius failus.
Na o jei paklausite kokie mano planai ateičiai, atskleisiu, kad pasisekus šiam straipsniui pabandysiu surinkti dar vieną į žaidėjus orientuotą sistemą, tik šį kart kainų zona sieks nebe 1000 eurų, o panašų skaičių litais. Ten jau nebebus kokybiškų korpusų, Žaidimams skirtų RAM‘ų ir panašių blizgučių. Viskas buitiška ir kasdieniška. Pažiūrėsime, kaip seksis rinkti pigią sistemą, skirtą žaidėjams.
Kadangi tai yra mūsų rekomendacija žaidimų kompiuteriui, visiems komponentams suteikiama Games.lt rekomendacija.
Games.lt
_______
_______
66 Komentarai
trumpas
procc1
Pagrindine plokste laisvai butu galima imti ir pigesne.
Vaizdo plokste, persilpna.
SSD s*das, dar levesnio parinkti nesugebejot?
Maitinimo blokas, perbrangus, pergalingas, pinigu svaistymas.
Korpusas smarkiai perbrangus, pinigu svaistymas.
SaulyteBobas
trumpas, gal pasibaik tu mokykla experte. Papaskok man kokius protokolus palaiko z97 chipas, kuriu nepalaiko h97 chipas apart unlockinto multiplyer ir SLI. Papasakok man nafiga tu dejai CL 10 RAM’us? Isrinkai kibira, o ne deze, kuri naudoja kilobaito „specialistai“ sudet savo kledarus kompus. Negana to dar idejai viena blogiau istorijoj PSU. O tie Z97 istaskyti pinigeliai galejo but skirti – spartesnei VGA, i5 su h97 mobo, spartesniem CL9 ramukam, be konkurencijos savo kainoje geriausiom dezem – Zalman Z3 Plus, Enermax Thorex, Cooler Master N300, taip pat vienam geriausiu uz tokia kaina esanciam PSU – Enermax Naxn 550, ir dar liktu babkiu ikist 850EVO ciuju ir galbut net koki mugenuka uzmaut ir wingsu pora i korpusa ir turet tylia, super efektyvia, zaidimam skirta sistema. O tu, o tu molis tiesiog.
C0d3breaker
Ahoy, galvoju kompa is daliu susirinkt, tiksliau ieskau kas nusimano ir patartu, nes esu ant to zalias.
Suma: 1500 – 2000 eur.
Paskirtis: zaidimam ir video kurimui.
1. Teko skaityt kaikur, kad AMD vaizduskes ir intel procai nedera. Bet cia jau turbut sena info. Nes matau kai kurie renka is ju. (Gal kas gali placiau)
2. Ar imanoma butu uz tokia suma kazka padoraus susidet?? Ant nereikalingo slamsto pinigu neleidziant? Na, pvz. kad GTA 5 ant Max temptu, turint omeny, kad dar FRAPS ar kita filmavimo programa tuo pat metu veiktu (kas ir numusa nemaza dali FPS). Gal kas pasiulys derinuka koki?
3. Beje kuri kompo dalis daugiausiai atsako uz video projekto renderi? Ar 6 branduoliu procas labai lenktu 4 branduoliu ties renderiu?
BuBuBu
GALIT KAS NORS PADET MAN ? Turiu PC
Intel(r) COre (TM) 2 duo CPU E8400 @ 3.00GHz 295 Ghz
4 GB RAM
Vaizdo plokste Geforce 9600 GT , 512 mb anskiau losiau dar normalius zaidimus ganetinai normaliai vilko,. net dabar 5 gta ijungus galiu judet 😀 ,bet labai jau nekazka. Zodziu klausimas toks ar verta kazka cia naujinti ? VAizdo plokste pvz kokia ar dar ssd isidet kartu ? ramo kiek suprantu negaliu damesti daugiau 4 gg palaiko max. ar gal uzdeti ant to ramo kazkoky ausinimui dalyka ar rama kitoky nupirkti ? kokia vaizdo plokste det ? zodziu partarkit kas ka nors man.
Kestukax1991
Sveiki sygalvojau atsinaujinti pc dalim rinktis nenoriu nemoku per daug ir nesuprantu bet esu nusiziurejas pora pc 1.
2.
kuri tureciau pasirinkti ir del ko(pagrindiniai zaidimai csgo,lol,wow)