Renkantis naują kompiuterį iškyla klausimas – kokį maitinimo bloką rinktis? Vieni energijos tiekėjai pasižymi mažomis kainomis, palyginti didelėmis galiomis, bet patys blokai didelę energijos dalį išnaudoja kompiuterio šildymui, o ir patiems blokams negalima patikėti daugiau energijos vartojančių brangių komponentų. Kiti maitinimo šaltiniai yra brangesni, efektyvesni, patikimesni, tačiau jie tesugeba išmaitinti ekonomiškas sistemas arba kainuoja nežmoniškus pinigus.
Taigi ką pasirinkti? Reikia ieškoti aukso viduriuko tarp šių dviejų priešingybių. Šį kartą žiūrėsime, ar į optimaliausio maitinimo bloko titulą gali pretenduoti Thermaltake Smart serijos maitinimo blokai.
Thermaltake – gerai pasaulyje žinoma aukštos kokybės kompiuterių komponentų gamintoja. Ji yra įkurta 1999-aisiais, pagrindinis kompanijos biuras veikia Taivane. Pagrindiniai Thermaltake gaminiai – aušintuvai, korpusai ir maitinimo blokai. Labai neseniai, 2011-ųjų lapkričio mėnesį, pastarųjų gretas papildė nauja Smart serija. Na o dabar vienas pažangiausių jos atstovas jau paruoštas apžvelgimui. Į mūsų rankas pateko galingiausias serijoje modalinis blokas – Smart M650W.
Smart serija galima suskirstyti į dvi dalis. Vieni yra paprasti nemodaliniai maitinimo blokai. Tai reiškia, kad juose nėra atjungiamų laidų – iš bloko išeina didžiulė šūsnis kabelių. Tai daro netvarką korpuse ir ne taip tinka entuziastams, tačiau toks variantas yra pigesnis. Galimos keturių skirtingų galių modifikacijos – 430W, 530W, 630W ir galingiausia 730W. Visi išvardinti blokai turi 80 Plus energijos efektyvumo sertifikatą. Šiuos blokus aušina 12cm skersmens ventiliatorius.
Na o kiti yra pažangesni modaliniai energijos šaltiniai. Jie ne tik turi atjungiamus pagrindinius laidus, bet ir kitais atžvilgiais yra pranašesni už savo broliukus. Jie gali pasigirti optimalesniu energijos panaudojimu ir geresne aušinimo sistema. Šią modelių liniją sudaro penkių skirtingų galių versijos – 450W, 550W, 650W, 750W ir 850W. Iš pradžių buvo pristatytos 450W, 550W ir 650W galios versijos. Na o visai neseniai Thermaltake į savo siūlomų Smart Modular modelių seriją papildė 750 W ir 850 W galios blokais. Apart didesnės galios jie turi daugiau SATA maitinimo bei Molex jungčių, visos vaizdo plokštės jungtys gali būti atjungtos. Mes testuojame galingiausią bloką iš pirmojo trejeto, kurio maksimali teikiama galia yra 650W.
Detalų modelių sąraša galite pamatyti apačioje. *30W galios blokai yra nemodaliniai, o *50W galios – modaliniai.
Pakuotė, komplektacija ir dizainas
Maitinimo blokas ir jo priedai randami išvaizdžioje dėžėje. Priekinė jos dalis atrodo gan gražiai, čia matomos pagrindinės šio bloko techninės specifikacijos. Na o galinė pakuotės dalis dar labiau džiugina, kadangi joje esantis informacijos kiekis tenkins daugumos pirkėjų poreikius.
Na o dabar atpakuojame dėžę ir pažiūrime, kas įdomaus slepiasi jos viduje. Apart pačio bloko ir instrukcijų čia rasime maitinimo laidą, tvirtinimo varžtus, keturis modalinius kabelius, kuriuos aprašysime kiek vėliau, bei dėklą jų laikymui. Taigi yra pridedama viskas, ko gali prireikti.
Šio maitinimo šaltinio dizainas yra gan geras. Prie tamsiai pilkos spalvos bloko spalvos gerai dera baltos ir smėlinės spalvos lipdukai, tad jis atrodo tikrai nenuobodžiai.
Blokas yra 86mm aukščio, 150mm pločio ir 160mm ilgio. Jo išorės komponentų išdėstymas yra standartinis – apačioj matomas ventiliatorius, o viršuje randame lipduką su pagrindine informacija apie šį gaminį. Išorinėje sienelėje yra grotelės, maitinimo kabelio jungtis ir įjungimo/ išjungimo mygtukas. Galiausiai iš vidinės sienelės išeina integruotieji maitinimo kabeliai, joje yra jungtys modaliniams analogams.
Galia ir vidiniai komponentai
Nesunku suprasti, kad maitinimo bloko galia nurodo kiek energijos jis gali perduoti komponentams. Tik neapsigaukite susivilioję pigesnių produktų dideliais skaičiais – iš tiesų jie nesugebėtų išmaitinti tokios galios sistemos, kokia maksimali nurodoma specifikacijose. Taigi iš kur atsiranda ta magiška galia?
Maitinimo galią gali nurodyti net du skirti dydžiai – standartinė ir maksimali momentinė galia. Pigesnių komponentų gamintojai nurodo nestandartinę, bet maksimalią galią, kuri negali būti palaikoma ištisai. Dar „originalesnė idėja“ – naudoti protu nesuvokiamas sąlygas – pavyzdžiui tik laboratorijos sąlygomis galinčią egzistuoti itin žemą temperatūrą.
Turėdami šį Thermaltake galime net nesibaiminti, kad 650W galios sistemai pritrūks energijos. Na o bloko maksimali momentinė galia 715W. Tokių specifikacijų įrenginio pakaks net ir vartotojams, naudojantiems galingas sistemas su spartintu procesoriumi, pora pakankamai sparčių GPU (arba vieną itin galingą), papildomais įrenginiais.
Pagrindine 12 voltų linija blokas gali tiekti net iki 96 procentų visos savo energijos, o tai yra išties neblogas rezultatas. Ji nėra padalinta į kelias dalis ir gali tiekti 52A stiprio srovę. Detali galių paskirstymo lentelė atrodo štai taip:
Produkto gamintoja pasistengė, kad pasiekti bloko vidų būtų būtų kuo sunkiau patekti. Visi svarbiausi maitinimo šaltinio kondensatoriai yra pagaminti Japonijoje. Tai turėtų garantuoti jų kokybę ir ilgaamžiškumą. Kaip ir visi įprastiniai kondensatoriai, šie gali atlaikyti 105 laipsnių temperatūrą
Thermaltake pati negamina visų maitinimo blokų gamyboje naudojamų komponentų. Kaip ir daugelis kitų didžiųjų gamintojų ji naudoja kitų gamintojų gaminamas sistemas ir ant jų komplektuoja savo produktus. Testuojamojo Smart serijos maitinimo bloko platformą gamina Channel Well Technology (CWT).
Blokas turi visas pagrindines saugumo sistemas. Jos apsaugo nuo per didelės įtampos, per didelės srovės, per mažos įtampos išėjimo linijose ir trumpo jungimo.
Jungtys
Iš karto pasakau, jog tai nėra pilnai modalinis maitinimo blokas. Pagrindiniai laidai yra integruoti į patį šaltinį. Nieko blogo – juk bet kokiu atveju turėtumėme jungti svarbiausius laidus, einančius iš maitinimo bloko.
Iš šaltinio išeina trys tokios neatjungiamų kabelių grupės. Pirmoji eina į motininę plokštę. I užsibaigia 24 kontaktų jungtimi, pritaikyta tiek 20, tiek 24 kontaktų lizdą turinčioms pagrindinėms plokštėms. Kita laidų grupė maitina centrinį procesorių. 4+4 tipo jungtis bus tinkama bet kokiam centriniam procesoriui. Na o paskutinė grupe keliauja į vaizdo plokštę. Ji pasibaigia dviem jungtimis – viena iš jų yra 8 kontaktų, o kita tokia pati, tik turi du atjungiamus kontaktus.
Na o dabar atėjo metas žvilgsniui į atjungiamuosius modalinius kabelius. Gan įdomiai pasirodė Thermaltake siūlomų modalinių kabelių aprašymas. Pasak kompanijos Molex ir Sata maitinimo kabeliai yra plonesni ir platesni. Tai turėtų pagerinti oro srautą kompiuterio dėžėje. Sunku patikėti, kad maitinimo bloko laidų forma turi didelės įtakos oro srautui dėžėje.
Ne patį geriausią įspūdį paliko Sata įrenginių maitinimo jungtys. Komplekte rasime du kabelius, kiekvienas iš jų turi po tris maitinimo jungtis. Ilgis tarp jungčių, mano vertinimu, paskirstytas ne racionaliai. Įsivaizduokime, kad turime kompiuterį su viršutiniame 5,25″ lizde įmontuotu diskasukiu ir dvejais kietaisiais diskais (o tai dažniausiai pasitaikantis variantas, kada reikia panaudoti tris Sata maitinimo jungtis), kurie sudėti standartinio dydžio korpuse. Pagal idėja turėtų užtekti prijungti vos vieną modalinį kabelį. Deja antroji jungtis nepasieks pirmojo disko dėl to teks jungti papildomą kabelį. O juk modalinių blokų paskirtis taupyti vietą korpuse.
Kitą kabelį sudaro keturios Molex bei viena FDD maitinimo jungtis. Tai nėra įspudingas pasiekimas, bet pripažinkime jog jas visas išnaudoti gali tik retas žmogus.
Paskutinis modalinis kabelis gali maitinti vaizdo plokštę. Jau minėjome kad iš neatjungiamų laidų grupės išeina dvi jungtys vaizdo plokščių maitinimui. Modalinis kabelis užsibaigia visiškai taip pat kaip ir integruotasis – viena 8 kontaktų bei viena 6+2 kontaktų jungtimi. Taigi teoriškai galėtumėme išmaitinti dvi itin galingas vaizdo plokštės, kaip nVidia GeForce GTX 590 ar AMD Radeon HD 6990, SLI ar CrossFire režime . Deja, nors jungčių ir pakanka, tačiau bendros galios nepakanka.
Efektyvumas ir aušinimas
Kas yra maitinimo bloko efektyvumas? Tai jo savybė paskirstyti energiją patiriant kuo mažesnius nuostolius. Kodėl man reikia efektyvaus maitinimo bloko? Kuo blokas efektyvesnis, tuo mažiau jis kaista ir tuo mažesnes sąskaitas atsiunčia energijos tiekėjai.
Kaip jau ir minėjau apžvalgos pradžioje, šis maitinimo blokas turi 80 Plus Bronze energijos efektyvumo standartą. Blokas, norintis įgauti Bronze efektyvumo standartą, esant 20 – 100 procentų apkrovai, mums įprasto tipo tinkle turi pasiekti 81 – 85 procentų efektyvumą. Mūsų turimas Thermaltake blokas esant minėto intervalo apkrovimui pasiekia 85 – 88 procentų efektyvumą.
Įdomiausi dalykai vyksta blokui pasiekus 50 procentų apkrovą. Tada pasiekiamas efektyvumas tik per nago juodymą nepasiekia 89 procentų ribos (apsistoja ties 88,7~88,8%). Jei būtų perkopta 89 procentų riba mes galėtumėme mėgautis tokio pačio lygio efektyvumu, kokį siūlo 80 Plus Silver maitinimo blokai. Deja net ir jei būtų perkopta minėtoji riba, sidabrinio lipduko šis blokas negautų, nes reikėtų geresnio efektyvumo 115V tinkle (kuris mus domina mažiausiai).
Detalius šio maitinimo bloko efektyvumo duomenis galite pamatyti šiame grafike.
Thermaltake Smart M650W maitinimo blokas turi itin galingą aušinimo sistemą. Jame dirba maksimalaus dydžio, net 140mm skersmens ventiliatorius. Tai yra labai gerai, nes didesnis ventiliatorius „turi teisę“ dirbti mažesnėmis apsukomis, neprarandant aušinimo efektyvumo ir taip skleisti mažiau triukšmo. Negana to, ventiliatorius turi apsukų reguliavimo technologiją – kuo blokas bus labiau apkrautas, tuo greičiau dirbs aušintuvas. Tai leis dar labiau optimizuoti kompiuterio skleidžiamo triukšmo lygį.
Esant maksimaliai apkrovai maitinimo bloko aušintuvas dirba 1800 apsukų per minutę greičiu. Tada jo keliamas triukšmas siekia apie 40 decibelų, tačiau dažniausiai jis dirba kur kas tyliau.
Tokių aušinimo specifikacijų pilnai pakanka palaikyti maitinimo bloko vėsumui ir . Detalią informaciją apie ventiliatorių ir jo keliamą triukšmą rasite šiame grafike.
Įtampos testai
Na o dabar metas bloko testavimui. Testuosime kokia įtampa laikosi maitinimo šaltinio 3,3V, 5V ir 12 V linijose. Testuosime maitinimo blokai kai kompiuteris yra budėjimo režime, ir kai jis yra apkrautas. Kuo nuokrypis nuo standartinės įtampos yra didesnis – tuo blogiau. Įtampų matavimui matuosime specialiai tam pritaikytą prietaisą – multimetrą.
Norėdami sužinoti kiek elektros suvartoja kompiuteris esant apkrovos ir budėjimo rėžimams naudojome elektroninį galios matuoklį. Tai leis kompiuterio apkrovimą išreikšti procentais.
Teste buvo naudojama tokia sistema:
- Intel Core i5 2500K @ 4,5GHz centrinis procesorius
- MSI Z68A-G43-G3 motininė plokštė; Intel Z68 lustas
- 2 x 4GB Patriot G2 series DDR3 RAM @ 1333 MHz; CL9
- WD Caviar Blue WD10EALX HDD
- Palit GeForce GTX 550 Ti vaizdo plokštė
Kompiuteriui esant neapkrautam galios matuoklis rodė 85 – 90W (13 – 14 % maksimalios galios) elektros sunaudojimą. Jam esant apkrautam aparatas rodė 315 – 320W galią, o tai yra beveik pusė šio bloko galimybių, jei nekreipsime dėmesio į patiriamus energijos nuostolius
Esant didesniam nei 5 procentų nukrypimui nuo standartinės reikšmės, laikoma, kad skirtumas yra per didelis. Nei vienoje linijoje rezultatas nepasiekė kritinės reikšmės. Deja, jei labiau pakeltume bloko apkrovą rezultatai nebūtų tokie geri.
Išvados
Pagrindiniais Smart serijos konkurentais galima laikyti OCZ ZT, Corsair Enthusiast serijos modalinius blokus. Tarp šių modelių yra skirtumų, pavyzdžiui, Corsair modelis turi ilgesnę garantiją , bet jų modaliniai laidai yra labai ilgi ir painūs (pavyzdžiui visi Sata maitinimo laidai sudėti į vieną grupę). OCZ ZT maitinimo blokai turi visus atjungiamus laidus, bet atitinkami 650W maitinimo blokai turi labai nedaug PCI-E maitinimo jungčių. Kaip potencialius konkurentus galime įvardinti ir Cooler Master GX bei Chieftech APS serijos blokus, tačiau Cooler Master neturi atjungiamųjų laidų, o Chieftech blokai pasižymi žymiai mažesniu efektyvumu.
Thermaltake Smart blokai gali pasigirti aukštu efektyvumu mūsų šalyje naudojamame tinkle, kuris tik per plauką nutolo nuo 80 Plus Silver standarto. Apžvalgos pradžioje minėjau, kad nemodaliai Smart serijos blokai yra mažiau efektyvūs, kadangi teturi 80 Plus sertifikatą. Nepaisant to šie blokai stipriai priartėja prie 80 Plus Bronze standarto, taigi Smart blokai yra vieni efektyviausių įprastą arba Bronze standartą turinčių blokų. Silpnesni serijos blokai tiks daugeliui įprastų sistemų vartotojų, o 650W blokas tiks ir daugiau energijos vartojančioms sistemoms.
Netsisakytumėme ir daugiau Sata bei Molex jungčių, tačiau tenka pripažinti, jog ir dabar esamas išnaudos retas pirkėjas. Tai vienas efektyviausių blokų turintis 80 Pluz Brondze sertifikatą, kadangi iki sidabrinio jam trūksta išties nedaug. Šiam gaminiui yra suteikiama trijų metų garantija. Jeigu galvojate, kad 650W galios blokas nėra optimalus variantas Thermaltake siūlo blokus kurių galia svyruoja tarp 450W ir 850W.
Šiuo metu šio bloko vertė siekia 270 litų. Tai yra geras pasirinkimas norintiems už tokią kainą įsigyti efektyvų ir kokybišką bloką, kuris nebijo maitinti net ir galingesnių sistemų.
Games.lt
18 Komentarai
Khen
o kokia 850w kaina?:?
Ndx
Lietuvos kainynuose jo nėra bet Vakarų Europoje apie 100 eurų prašo pardavėjai
xmindax
Nu nezinau kaip apie maitinimo bloka per daug rasliavos, idomiau butu paskaityt apzvalgas apie vaizdo plokstes, procesorius…
TomasFBR
Lipdukai dera prie smelines spalvos, blokas atrodo nenuobodziai, dizainas gan geras..
Who cares?? Mados reidas su Petruskevicium cia? Dar galejai apzvelgt pakuotes spalvu ir sriftu derejima, suskaiciuot kartono sluoksnius ir kartono gofros bangeliu ilgi…
Ndx
Apie tai parašytos dvi su puse eilutės. Tas aprašymas atemė 5 sekudes tavo brangaus laiko
Khan
Labai gera apžvalga! Tačiau apie komentarus to pasakyti negalėčiau… Games.lt „publikai“, kaip matau, vis dar rūpi tik „vaizdūškė“ ir „procas“. Man nežinau, kai jau High-End (nuo GTX560 TI) įkiša į kokį menką korpusiūkštį, įdeda gerą procesorių (2500K ir geresni), paima apgailėtiną motininę, pigius nekokybiškus RAM’us, pastato apgailėtiną mait.bloką ir tai vadina epic kompiuteriu, tai graudu pasidaro. Žmonės, gal atsibuskit? Jei renki kompą žaidimam, tai ir surink suderintas dalis, o ne dvi geras kitos šūdai. Pagal komentarus tai atrodo lyg svarbu yra tik vaizdūškės ir procai, o bendra komplektacija ar netgi pati kompo vidaus išvaizda pvz. normalus cabl.management, kurį gausi tik su padoriais modular mait.blokais yra jau nesvarbu. Nu ir skundžiatės paskui artefaktais ir visokiais degimais PC dalių.
TurboSuvalkietis
Kaip tik ne už ilgo ketinu susirinkti naują pc, tad šis maitinimo blokas tiktų man idealiai. Super. Dėkui Ndx už gerą apžvalgą. 😉
xmindax
Kazkaip tu cia neprotingai sneki ir prioritetai zydiski. Nu visokiu yra visokiu reik, jei tau pc svarbiausios dalys yra ramai, laidai, mait blokas, tai atsiprasau.
Khan
Mielas kolega, aš už subalansuotą sistemą, ne už gerą procą ir GPU, o kitos dalys šūdinos. Prašau išmokti skaityti 🙂
xmindax
Tai ponaiciui paciam reiktu ismokt skaityt, kur as sakau kad pc kitos dalys nesvarbios. Sakiau kad man asmeniskai apie mait bloka apzvalga skaityt neidomu ir gal autorius padarys kokias nors isvadas is pastabu.
arciux
Taip maitinomo blokas yra vienas svarbesniu aspektu pc. Senajam sudegus, teko keisti net visa kompiuteri, kartu parejo vaizdo ir motinine… Tad i viska reikia ziureti, na nebent dvd nereik rimtai ziuret 🙂
69rolis69
Viskas OK. Tik apie kondensatorius nevisai tiesa:) Pigiuose maitblokiuose naudojemi zemesnes klases kondensatoriai kuriu maksimali rekomenduotina temperatura tesiekia 80 laipsniu. Del to ilgalaikeje perspektyvoje gresia kondensatoriu isaudymas, o kartais ir gesintuvo panaudojimas 😉
Ndx
Na bent minimaliai padorūs blokai turi 105 laipsnius atlaikančius kondensatorius. Apie pacius prasciausius nezinau, bet vistiek iprasti blokai 105 laiko, o 80iniai yra išimtys. Beje dabar turiu 2005-ųjų Codegena, tai ir ji kondensatoriai 105 atlaiko.
1. Nes reikalingos ir tos ir tos beje yra sata molex adapteriai. Kokiu 6 Sata turetu pakakt pilnai betkam
2. Nes brangios motinos turi galimybe naudoti 16 pin maitinima
3. 1X 6pin tikrai neužtektų
4. Kad tiktų prie skirtingų kompiuterių. Jei nori sumazinti laidu ilgi padaryk kilpele ir ja su tokiu dalyku kur laidų grupavimui skirtas uztvirtink (nezinau kaip jis tiksliai vadinas sitoj foto yra du desiniausieji ) jei nupjaustysi laidus padarysi mazgus tai jau tvarkos tikrai neprides.
Creative64X2
Visa bėda, kad šiuolaikiniai PSU yra kažkokie nešiuolaikiniai (neskaitant tikrai gerų efektyvumo rodiklių).
Paaiškinu ką aš turiu omeny.
1. Kam tų MOLEX tiek kišti kai reikalingi daugeliu atveju SATA
2. Kam kai kur integruoti 4+4 +8pin CPU jungtis( kai užtektų ir 4+4, bet palikti galimybę pasijungt 8pin)
3. Kam integruoti 2x 6(+2)pin VGA maitinimą kai užtektų ir 1x6pin
4. Kam daryti begalo ilgus laidus jei būtų galima daryti normalius ir pridėti prailginimus
Esmė tokia, kad moki pinigus didelius, o gauni neišbaigtą daiktą ir nors laidai atjungiami, bet dėl pridėtų visai nereikalingų ir labai ilgų laidų vis tiek tos betvarkės nesumažėja lyginant su neatjungiamais ir trumpais laidais.
P.S. Aišku pasibaigus garantijai problemą galima išspręsti peiliu
Creative64X2
1. Aišku kad reikalingos tos ir tos, bet būna kad dalinai atjungiamuose integruoja MOLEX, ko aš niekaip nesuprantu
2. Labiau serverinės ar su 2CPU turi 16pin pajungimą, o eiliniam vartotojui reikia 4+4 (ir palikti galimybę pajungti 8pin)
3. Aišku 1×6 pin neuztektų, bet dalinai atjungiamuose integruoto 1 6PIN tikrai užtektų. O išvis geriausia, kad būtų viskas atjungiama išskyrus 4+4 ir 20+4pin
4. Nevisi turi naujoviškus korpusus su laidų slėpimo galimybe, tad geriau trumpesni kabeliai su prailginimo galimybe.
PVZ pažiūrėk kokio ilgio ankstesni buvo NOCTUA fan’ų kabeliai, o dabar pagaliau inžinieriai išbaigė daiktą padarydami trumpą laidą ir pridėdami prailginimą. Manau brangių PSU gamintojai tikrai taip galėtų (PVZ COUGAR)
Ndx
1. Dazniausiai nebuna, bet kartais pasitaiko
2. Tikrai ne tik serverinės. Brangesni kompiuteriai turi dvi 8 pin jungtis. O tik brangesnieji blokai turi 8pin ir kartu 4+4pin. Taigi viskas cia yra gerai
3. Paziurek i sia nuotrauka. Papildoma jungtis nepareikalavo nė kiek daugiau vietos tad naudojant jas abi tai geras dalykas, o nenaudojant niekas nenukentės
4. O tu pabandyk sutrumpint 24 pin jungtį, kuri turi 24 laidus
Creative64X2
Na taip 24PIN tikrai nesutrumpinsi, bet jos atjungiamos išvis nėra prasmės daryti.
Kol kas PSU laidai dar nėra išbaigti ir tobulinti yra kur (ypatingai kai prideda 4SATA ir 1MOLEX išviso 5jungtys vienoj linijoj, nu nors imk ir peiliu patrumpink).
Jei tau netrukdo tai OK, bet aš mokėdamas kokius 400-500Lt už 600-700W PSU (nekalbu apie apžvelgiamą PSU) noriu gauti išbaigtą visom prasmėm. Dabar realybė yra tokia: Dėžutė graži, PSU gražus, efektyvumas labai geras, labai tylus, bet laidai „nenušlifuoti“. Jei giliai pamąstysi manau sutiksi 🙂
Hanibalas
Patarciau skaiciuot kiekvienam savo laike o ne kito?O taip tau idomu tai tu praradai pats 10 sec perskaites ir dar parases! 😀