Senais gerais 2008-aisiais, kai visi buvome jauni ir gražūs, NZXT pristatė tuo metu ypatingai funkcionalų Sentry LX Aušintuvų valdiklį. Tuo metu jis buvo vienas iš nedaugelio to meto aušintuvų, kurie ne gadindavo kompiuterio vaizdą, o jį pagerindavo.

Tačiau laikas didžiuliais šuoliais lekia į priekį. Penki metai kompiuterių pasaulyje yra didelis laiko tarpas, tada kai buvo išleistas Sentry LX, visi dar pirko 8600 GT vaizdo plokštes, du branduoliai procesoriuje buvo labai daug, o Nokia N95 buvo svajonių telefonas. Per tuos metus ir ventiliatorių valdiklių rinka stipriai pasikeitė, atsirado daug stiprių konkurentų.

Nors kompanija savo veiklą pradėjo tik 2003-iaisiais, dabar yra viena geriausiai vertinamų korpusų, aušinimo įrangos ir kitų komponentų gamintojų pasaulyje. Taigi NZXT yra viena tų kompanijų, kurios vardą išgirdus suvirpa tikro entuziasto širdis. Na o jeigu entuziasto širdis nereaguoja dėl to, kad toliau Lietuvos rinkos jis nieko nežino, tai ne koks iš jo ir entuziastas. Juolab jiems skirtose Lietuvos parduotuvėse NZXT produkcijos nėra sunku įsigyti.

NZXT šiuo metu siūlo penkis ventiliatorių kontrolerius. Tai pakankamai paprasti, slankikliais valdomi Sentry Mesh ir Sentry Mix 2, ne brangesnis už pastarąjį Sentry 2 turintis valdymą lietimu ir du brangiausi modeliai – Sentry LX ir Sentry LXE. Pirmasis skirtas montavimui į priekinę panelę, antrasis – statymui ant stalo.

Pirmas dalykas, kuris krenta į akis pamačius Sentry LX yra jo dizainas. Jau iškart galime pasakyti, kad jis taps geru papuošimu kompiuteriui. Tiesa, dažnai po gražiais veideliais gali būti paslėptas ne koks vidus. Ar taip neatsitiks iš šį kart?

Pakuotė, komplektacija ir montavimas

Turbūt nėra pasaulyje aušintuvų valdiklio, kurio pakuotę galėtumėme pavadinti didele, tačiau lyginant su mažųjų vienaaukščių kontrolerių pakuotėmis, galėtumėme ją pavadinti gigantiška.

Didžiąją priekinės dalies dalį sudaro valdiklio fotografija, taip pat viršuje užrašytos kelios savybės.

Gale randame šiek tiek teksto skirtingomis kalbomis, nupasakojančio pagrindines valdiklio funkcijas.

NZXT ventiliatorių valdiklio komplektacija yra stulbinančiai panaši į tą, kurią radome Bitfenix siūlome analoge. Nekalbu apie tai, kad sudėti tie patys daiktai, kalbu apie tai, kad jie analogiškos išvaizdos, pradedant kabeliais, baigiant lipdukų lapeliais. Dėl to turime daryti išvadą, kad juos gaminti arba bent surinkti ir supakuoti turėjo viena kompanija, kuri greičiausiai nėra nei Bitfenix, nei NZXT.

Pirkdami Sentry LX apart valdiklio dėžutėje, kaip ir Recon valdiklyje rasime: du papildomus temperatūrų jutiklius, keturis varžtus, devynis tvirtinimo lipdukus, instrukciją, kuri yra kur kas detalesnė, nei Bitfenix modelyje. Skirtumai tokie, kad čia jau nerasime papildomų ventiliatorių laidų, kurie gali pasitarnauti kaip prailgintojai, tačiau jau yra pridėta baterija, kuri yra reikalinga šio valdiklio veikimui.

Plieninės kontrolerio „ausys“ yra gan ilgos, dėl to jį įmontuoti į kompiuterį nereikia kruopštumo. Jis užims du priekinės panelės 5,25 colių įrenginių aukštus. Tvirtinimas bus reikalingas tik žemiau esančiame stalčiuje.

Valdiklio kabelių išvedžiojimas po korpusą yra identiškas ankščiau testuotam modeliui, todėl antrą kartą to aprašinėti nėra tikslo. Vienintelis skirtumas – nereiks prijungti USB jungties ir instaliuoti programinės įrangos.


Detalus žvilgsnis

Gamintojas nei ant pakuotės, nei instrukcijoje nenurodo maksimalios vieno kanalo galios. Atsakymas paprastas – ji yra vos 6W. To pakanka daugeliui ventiliatorių, tačiau atsiras ir tokių, kurių pajungti jau negalėsite. Apie kelis aušintuvus pajungus Y kabelį kalbėti dar sudėtingiau, nors standartiniuose ventiliatoriuose netgi ir tai gali pavykti.

Kodėl kylant valdiklio kainai mažėja maksimali kanalo galia atsakyti yra sunkoka. Peršasi mintis, kad kuo aukštesnė klasės valdiklį perkame nebe aušintuvų reguliatorių, o papuošimą priekinei panelei.

Galinėje dalyje randasi Molex maitinimo jungtis, penki temperatūrų sensoriai, tiek pat trijų kontaktų jungčių. Asmeniškai net nenutuokiu, kodėl gamintojas ignoruoja 4 kontaktų aušintuvų palaikymą, jam tereikėtų parengti platesnius ventiliatorių jungčių plastmasiukus. Dabar teks arba naudoti adapterius, arba keisti ventiliatorių, arba atsisakyti apsukų valdymo.

Techniškai nereikalingus aušinimo kanalus būtų galima atjungti, tačiau dabar ant jų kažkodėl yra užbėginti klijai.

Kadangi NZXT aušintuvų valdiklis montuojamas per du 5,25 įrenginiams skirtus aukštus, jau iš karto galite suprasti, kad jis turi pakankamai nemažą ekraną. Pastarasis yra ne tik didelis bet šviečia pakankamai gražiai derinčiomis balta mėlyna ir oranžine spalvomis, todėl pamačius tokį aparačiuką kompiuterio  priekyje pirmą kartą galite nustebinti tokio dalyko neturinčius draugus (kas neabejoju Jums yra labai svarbu).

Žiūrint iš viršaus vaizdo kokybė nėra tokia gera dėl išlendančių neapšviestųjų taškų. Nepaisant to pagrindiniai duomenys liko išskaitomi.

Naujesniems valdikliams NZXT Sentry LX nusileidžia tuo, kad ekranas nėra valdomas prisilietimais pirštu. Valdymui yra palikti šeši mygtukai, kurie niekada nebus tokie patogūs, kaip norimos vietos ekrane paspaudimas, prie tokios valdymo sistemos reiks ilgesnį laiko tarpą pratintis. O ir be to prarandame galimybę reguliuoti apsukas, kambaryje įsivyravus tamsai. Daliai žmonių valdymas mygtukais gali pasirodyti priimtinesnis, be to mygtukais valdomame ekrane atsiranda ir savų privalumų.

Dingus lietimui jautriam valdymui buvo sumažinti duomenys apie ventiliatorių būsena, temperatūrų rodmenys ir t.t. Taip buvo padaryta todėl, kad dabar į juos nebereikia pataikyti pirštu, o ne tokie išpūsti, bet vis dar puikiai įskaitomi duomenys atrodo gražiau. Dėl to atsirado daugiau vietos kitai informacijai vaizduoti. Prietaiso kūrimu užsiėmę NZXT inžinieriai nutarė, kad likusį laisvą plotą geriausia panaudoti laikrodžio bei datos rodymui. Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tai yra kvailokas sprendimas, kadangi laikrodį turi ir pats kompiuteris, bet geriau pagalvojus gal ir patogu žaidėjams, kuriems norint į jį pažiūrėti nereikės išjungti žaidimo.

Net ir išjungus kompiuterį laikrodis turi skaičiuoti prabėgusį laiką, tačiau kaip tai padaryti iš maitinimo šaltinio negaunant energijos? Prie aušintuvo pridedama standartinis 3,6V elementas, dar vadinamas „tablete“. Tokia baterija būna ir motininėje plokštėje, ten ji skaičiuoja laiką kompiuteriui išsijungus be to yra sutinkama didelėje dalyje elektronikos dalių. Kodėl ji yra įdėta į priedų maišelį, o ne tiesiai į prietaisą net neįsivaizduoju.

Norimas kontroliuoti ventiliatorių kanalas pasirenkamas spaudžiant Fan Select mygtuką. Aišku tai nėra taip patogu, kaip paspausti ant norimo kanalo liečiamą ekraną turimuose valdikliuose, tačiau lazda turi du galus. Perėję visus aušinimo kanalus gauname galimybę kontroliuoti visų prijungtų ventiliatorių darbą. Tai yra ypač patogu, jeigu norit iškart šiek tiek pakeisti visų ventiliatorių veikimo greičius, arba išjungti ar priversti suktis visus prijungtus ventiliatorius

Valdiklis turi automatinę apsukų reguliavimo sistemą. Ji, pritvirtinus temperatūros sensorius, be mūsų įsikišimo palaiko optimaliausią santykį tarp vėsumo ir tylos. Pasirinkimas tarp standartinio ir automatinio rėžimo reguliuojamas Mode mygtuku.

Paskutinysis Reset mygtukas yra skirtas valdiklio nustatymų atkūrimui. Manau, kad jam įkomponuoti buvo galima rasti ir geresnę vietelę pavyzdžiui dešiniajame apatiniame kampe. Aišku net ir nenoromis paspaudus šį mygtuką katastrofos neatsitiks, bet neplanuotai iš naujo nustatyti datą ir laiką nėra pats maloniausias užsiėmimas.

Deja šis aušintuvų valdiklis neturi galimybės užtildyti visus skleidžiamus garsus ar išjungti ekrano, taigi užmaskuoti jo veikimą nebus paprasta.


Išvados

Nenuginčijamas NZXT aušintuvų valdiklio pliusas yra įspūdinga valdiklio išvaizda, galime paminėti tiek solidžią šlifuoto aliuminio panelę, tiek ekraną, kuris pasižymi nestandartine forma, dideliu dydžiu ir gražiai pateiktais duomenimis. Net ir paprastas valdiklis verčia kompiuterį atrodyti išskirtinai, o ką jau kalbėti apie vieną gražiausių egzistuojančių valdiklių.

Nors liečiamojo ekrano nebuvimas yra minusas, pasunkinantis įrenginio valdymą, tačiau tai atneša ir savų pliusų. Ekrane atsirado vietos laikrodžiui, galima iš kart valdyti visus aktyvius kanalus ir pan.

Man nepatiko tai, kad maksimali vieno kanalo galia tėra vos 6W. Kaip ir minėjau to tekste to nepakanka nestandartiniams ventiliatoriams, nors paprasti ventiliatoriai gali veikti nors ir po du prie vienos jungties prijungti. Dažnu atveju to minuso nepajusime bet vis tiek norėtųsi kur kas daugiau.

Pagrindiniais NZXT gaminio konkurentais yra Aerocool paruošti dviejų aukštų aušintuvai. Iš viso jų dabar rinkoje yra net penki, todėl lyginti juos visus būtų labai sudėtinga. Daugelis iš jų turi valdymą lietimu, ko nesiūlo NZXT, tačiau žiūrint iš kitos pusės Aerocool vangiai diegia Auto rėžimą į savo valdiklius kas yra gan keista. Nors yra ir įspūdingą 25W per kanalą galią tiekiančių modelių, tačiau yra ir tokių kurie gali pasiguosti tais pačiais kukliais 6W. Negana to dalis vietoj penkių aušinimo kanalų siūlo tik keturis.

Taigi šiuo metu idealaus valdiklio šioje kainų grupėje kaip ir nėra, kiekvienas iš jų turi savo Achilo kulną. Taigi tai yra puiki proga NZXT atnaujinti savo modelių gamą, nors jeigu tai padarys ir kuris nors kitas gamintojas mes nuoširdžiai džiaugsimės. Na o besirenkantis turi žiūrėti, kokia savybė jam bus reikalinga mažiausiai.

NZXT Sentry LX šiuo metu Lietuvoje kainuoja 200 litų. Testuotas modelis pilnai tenkins vartotojo, turinčio kelis ne super greitus ir programuojamo apšvietimo (pvz Enermax T.B. Vegas) neturinčių ventiliatorių savininkų poreikius. Tačiau papildoma galia dar niekam nėra pakenkus. Jeigu Jūs vis dar ieškote telefonų su mygtukais, kadangi liečiamas ekranas jums neatrodo toks patogus, tada NZXT Sentry LX tampa visai rimtu variantu, norintiems išvaizdžiai valdyti savo ventiliatorių darbą. Ir vis dėl to atsižvelgiant į tai, kad apsukų valdyme NZXT nelenkia, o kai kuriais klausimais nusileidžia dvigubai pigesniems valdikliams, turime konstatuoti, kad tai labiau papuošimas, nei aušintuvų valdiklis. 

Games.lt