Dažnai po ECO etikete būna paslėpti labai nevykę maitinimo blokai. Galima padaryti nebent dvi išimtis – tai Seasonic ir Chieftec ECO serijos. Šiandien mes pristatome pastarosios kompanijos ECO modelį.
Pastarasis kainuoja vos 37 eurus. Jis skirtas paprastoms sistemoms bei tiems ekstremalams, kurie sugalvojo pirkti „kompiuterį žaidimams“ už 400 eurų. Taip pat jeigu perkate parduotuvės atstovų surinką kompiuterį, ir jie turi bent kiek sąžinės, tada jo viduje turėtumėte rasti kažką panašaus į šį maitinimo bloką.
Šį 500W galios maitinimo bloką tiesiog pamėginsime įmontuoti į šiuolaikišką sistemą su Core i5 4690K centriniu procesoriumi, R9 380 vaizdo plokšte. Juk neturėtų būti sunku, tiesa? Patikėkit, problemų tikrai bus 🙂
Maitinimo blokas
Chieftec ECO seriją sudaro keturių skirtingų galių maitinimo blokai – tai 400W, 500W, 600W ir 700W galios šaltiniai. Tai yra teisingi maitinimo blokai renkantis pigų maitinimo bloką už 40 eurų. Žinoma tik su sąlyga, jeigu maitinimo bloką už 40 eurų iš viso galima laikyti teisingų sprendimu.
Man labai patinka šių maitinimo blokų dizainas. Chieftec pasistengė išgauti dailias korpuso formas. Vietoj įprastų ventiliatoriaus grotelių, matome korio formos aušinimo angas. Labai skonongai atrodo ant šoninės dalies užklijuotas lipdukas. Labai džiugu matyti, kai gamintojai rūpinasi net ir pigiųjų produktų išvaizda. Išvaizda blokas primena seniau išbandytą Force serijos modelį.
Dailų korpuso dizainą gadina kabeliai. Tik 24 kontaktų maitinimo laidas yra sleeve‘intas, kiti laidai atrodo labai archajiškai. Dizaino klausimu gelbėja tai, kad tų laidų yra labai mažai. Bet kitais klausimais, kaip pamatysime, tai yra labai blogas dalykas.
Maitinimo bloko efektyvumas atitinka paprastojo 80 Plus standarto reikalavimo, tačiau dėl darbo 230V tinkle oficialaus lipduko jis negavo. Maitinimo blokas naudoja Sirtec platformą, tą pačią kaip ir A-135 II bloke, tik stipriai supaprastintą.
Montuojame bloką
Bandome montuoti maitinimo bloką į tokios konfigūracijos sistemą:
Intel Core i5 4690K procesorius
AsRock Z87 Extreme 4 motininė plokštė
MSI Radeon R9 380 Gaming 4G vaizdo plokštė
2 x 4GB Patriot G2 series DDR3 RAM
NZXT Phantom 530 korpusas
Transcend SSD 740 256GB SSD
WD Caviar Blue WD10EALX 1TB HDD
Joje šis maitinimo blokas bent jau laikinai pakeis sėkmingai tarnaujantį PC Power and Cooling Silencer MKIII maitinimo bloką. Ašaros iš akių bėga prisiminus kaip liūdnai susiklostė legendinės PC Power and Cooling kompanijos, po ją nusipirkusios OCZ bankroto.
Iš vienos pusės tokiai sistemai greičiausiai bus parinktas aukštesnės klasės maitinimo blokas, iš kitos pusės 500W galios pilnai pakanka pamaitinti tokios galios sistemą.
Pirmiausiai prijungiame 24 kontaktų motininės plokštės jungtį. Tai padarome be jokių problemų. Nors kabelis ir yra labai trumpas, pavyksta jį pervesti net ir pro korpuso galinę sienelę. Puiku!
Tą patį bandome daryti su procesoriaus maitinimo jungtimi. Kabelis yra labai trumas ir neturi nė menkiausio šanso būti pravestas pro galinę sienelę. Jungties ilgis tėra tik 45 centimetrai, kai iš tiesų jis turėtų būti bent 60 centimetrų ilgio.
Teks darkyti sistemos dizainą ir kabelį pervesti pro priekinę pusę. Išvaizdą dar labiau darko tai, kad kabelis yra spalvotas ir tai, kad jis yra nesleeve‘intas. Fuuu… Bet tai tik problemų pradžia.
Motininėje plokštėje yra aštuonių kontaktų procesoriaus jungtis. O maitinimo blokas turi tik keturių kontaktų procesoriaus maitinimo jungtį. Mes galime įkišti keturių kontaktų laidą į aštuonių kontaktų lizdą, pusę lizdo paliekant tuščią – sistema įsijungs ir veiks be problemų. Tokiu atveju tiesiog nerekomenduojama spartinti procesoriaus nes esant dideliam apkrovimui procesoriuje sistema gali veikti nestabiliai.
Bandome „užmaitinti“ ir MSI R9 380 vaizdo plokštę. Mums reikia dviejų šešių kontaktų jungčių, o mes turime tik vieną 6+2 kontaktų laidą. Taip lengvai kaip su procesoriaus maitinimu čia jau neapseisime. Vienintelė išeitis – Molex -> 6 pin adapteris. Prie mano MSI vaizdo plokštės toks priedas nebuvo pridėtas, bet kažkur toks adapteris nuo senos Sapphire vaizdo plokštės kažkur mėtosi. Taigi vartotojams gali būti nemalonių papildomų pirkinių ir tolimesnis sistemos vaizdo darkymas adapteriais.
Molex jungtys yra tik dvi, jos įsitaisiusios maitinimo bloko Sata laidų galuose. Jeigu nuo vieno laido prijungiame HDD ir SSD, o nuo kito diskasukį, lieka du laisvi Molex‘ai – vienas korpuso viršuje, o kitas apačioje. Viršutinis Molex‘as energija aprūpina ventiliatorių valdiklį, o apatinį kažkaip turės dalintis korpuso maitinimas ir vaizdo plokštė. Taigi bus užklumpa dar viena bėda – per mažai Molex‘ų. Tiesa tai jau aktualu mažesnei daliai vartotojų, nes tokie dalykai, kaip ventiliatorių valdiklis ir maitinimo reikalaujantis korpusas yra brangesnių sistemų atributas. Bet man tektų ieškoti Molex šakotuvo.
Pabaigai
Ar nevykęs kabelių dizainas gali būti pakankamai rimta priežastis nepirkti gero (kaip už tokią kainą) maitinimo bloko? Turbūt, kad ne. Tačiau bet kokiu atveju renkant sistemą į tai reikia atsižvelgti, kad ne visos galimybės bus išnaudotos, kad reikės ieškoti papildomų adapterių ir šakotuvų ir t.t. Tačiau tai yra labai erzinantis dalykas, kai negali tiesiog sujungti sistemos ir ją naudoti. O ir sistemos estetika bus kur kas prastesnė nei tikėjomės.
Laidų ilgio pilnai pakaks, jeigu maitinimo blokas montuojamas korpuso viršuje. Tačiau rinkdamas sistemą, turinčią maitinimo bloką apačioje rinkčiausi kitą maitinimo bloką vien dėl to, kad galėčiau kabelį pervesti per galinę sienelę. Aišku sakysite, jog pigiai dėžei netvarkingi kabeliai yra smulkmena. Tačiau ekonominėje klasėje konkurencija yra labai arši. Taip Chieftec praranda potencialius pirkėjus ir apie tai rekomenduočiau jiems gerai pamastyti.
Ne ką smagesnė situacija būtų pasirinkus 400W galios maitinimo bloką ir montuojant jį į silpnesnę sistemą. 400W versija neturi nė vienos jungties vaizdo plokštei, tad be adapterių nepavyks pajungti net tokios vaizdo plokštės kaip GTX 950. O šiaip 400W blokas labai derėtų prie tokios vaizdo plokštės.
Galingesniuose nei 500W maitinimo blokuose bent jau jungčių kiekiu reikalai tikrai yra geresni. Juose kabelių ilgiai taip pat yra šiek tiek didesni. Aišku pigiuose blokuose vis dar išlieka neslee‘ve‘intų laidų problema.
Kaip už 37 eurus tai yra neblogas maitinimo blokas. Beje, privalau paminėti, kad kaip tokios klasės PSU jis yra LABAI tylus. Bet jeigu paskaičiavus kokių jungčių man reikia, gautųsi jog man bus kažkokių apribojimų, net negalvočiau apie šio maitinimo bloko pirkimą. Geriau vietoj žaidimo su visokiais adapteriais paprasčiausiai pasiimčiau 600W versiją, kuri turi kur kas tvarkingesnes jungtis.
2 Komentarai
audriuxas
Ši dalis tiesiog nužudė: įmontuoti į šiuolaikišką sistemą su Core i5 4690K centriniu procesoriumi :-]
Eagleray
(u)
Bent jau ne Pentium D. 😀