Visi bent šiek tiek žinome apie pigius maitinimo blokus, glūdinčius perkamoje kompiuterio dėžėje. Neabejoju, jog Jūs jau žinote, kad šie maitinimo blokai yra, toli gražu, ne pačios geriausios kokybės. Tiesa sakant, gamintojai įdeda patį pigiausia tam tikros galios maitinimo bloką. Tačiau mano nutikimas paaiškiną tikrąjį tokių maitinimo blokų statusą. Ir apskritai, nušviesiu, koks reliatyvus dydis yra maitinimo bloko galia.
Šį kartą papasakosiu apie Codegen maitinimo blokus. Codegen geriau žinoma ne kaip maitinimo blokų gamintoja, o kaip korpusų konstruoja. Iš esmės, visi jos maitinimo blokai skirti korpusams. Žinoma, jeigu jau gamini maitinimo blokus tai kam jų neišleisti į platųjį pasaulį? Taigi kompanija pardavinėja ir maitinimo blokus. Žinoma, šie maitinimo blokai, dažniausiai, yra tie patys, kuriuos išvystame įmontuotus į korpusą. Dėl to jų kaina nesiekia nė 100 Lt. Taigi tai patys pigiausi tokios galios galios maitinimo blokai. Nesakau, kad jų kainos ir kokybės santykis yra prastas, tiesiog tai – paprasti maitinimo blokai už mažą kainą.
Manau, jog faktas, kad pigesnių maitinimo blokų galia yra mažesnė. Pavyzdžiui, už 200 Lt nupirktas 750W galios maitinimo šaltinis niekada neprilygs 100 – 200 Lt brangesniam, tokios pačios galios analogui. Ne kartą teko girdėti kaip pigus, 750W galios Inter Tech maitinimo blokas, tik įdėtas į rimtesnę sistemą iškart sudegdavo. Ne, aš nekaltinu Inter Tech silpnu bloku, aš kaltinu 750W lipduku, kuris tėra nevykęs reklaminis triukas. Išvada tokia – kompiuterių maitinimo šaltinių galia matuojama ne vatais.
Šį kartą įrodysiu, jog maitinimo bloko galia – visiškai reliatyvus dydis t.y. ką gamintojas sugalvoja tą ir parašo. Paprasčiausiai tą patį produktą galima galima pavadinti netgi keliais vardais, ir niekas neprikibs…
Taigi, grįžkim prie Codegen. Mano sistema stovi Codegen 6065 G4 korpuse. Specifikacija nurodo, jog korpusas turi 350W galios maitinimo bloką. Nepaisant to, išsiaiškinau, jog šio maitinimo bloko modelis yra 300X, kurio nurodoma galia, pagal indeksavimo koduotę, yra proporcinga pavadinimui t.y. 300W. Kadangi rašau šį straipsnį, nutariau susisiekti su pačia bendrove. Ji man patvirtino, jog manojo maitinimo bloko galia yra 300W.
Hm, tai kaipgi čia dabar yra? Atsakymą jau žinau, tiesa, jis visą šitą reikalą dar labiau supainioja… Pasirodo jog buvo išleistos net dvi šio korpuso versijos. Jos, tarpusavyje skyrėsi maitinimo šaltinių gal… pfu, maitimo šaltinių lipdukais. Ant vieno 300X maitblokio, esančio 6065 G4 korpuse buvo nurodoma 300W galia, o ant kitų išdidžiai puikavosi lipdukas 350W. Pastebint tendencijas, dauguma 300W lipdukų yra iškeliavę į rytus, o 350W – į vakarus nuo mūsų (pasitaikydavo ir išimčių). Hm, išties įdomu!
Pasidomėjau, ar ši kompanija labai dažnai užsiiminėja tokiais žaidimas skaičiais. Kad ir kaip mums būtų nesmagu, atsakymas tikrai yra taip. Šį kartą žaidimą lipdukais radau ir įprastų maitinimo blokų rinkoje (t.y. parduodamus atskirai, be korpuso):
Taigi matome, jog vienoje rinkoje maitinimo bloko galia siekia 400W, o kitose rinkose stebuklingai priauga papildomi 80W, kurie tėra teorinis skaičius. Esu patenkintas nebent tik dėl to, jog Codegen tai deklaruoja garsiai, jog tiesiog pervadina blokus.
Ieškome toliau. Taip pat mano akiai užkliuvo vienas maitinimo korpusas. Šis korpusas yra ATX dimensijų dėže, pavadinta Codegen 3337-A11 vardu. Joje rasime 420W galios maitinimo šaltinį. Keista, tačiau Codeden maitinimo šaltinių gamoje visiškai nerasime tokios galios agregato. Išvada pati peršasi – korpuso galia 420W tėra tik lipdukinis skaičius. Manau, ji padidinta, kadangi mažiau nei yra dabar visai nemadinga rašyti…
Ieškokime dar daugiau pavyzdžių. Užsienio parduotuvėse radau daug tokių pavyzdžių: 3319-CA; 3327-CA; 6232-A1/A2; 6236-A1/A2; Q3343-A11. Visų šių korpusų viduje, pasak gamintojo, dirba 460W galios maitinimo blokai. Taipat radau 3336-A11; 6238-A2; Q3335-A2; Q3340-A11 korpusus, kurių maitinimo bloko galia, kaip ir ankščiau minėtojo 3337-A11, yra 420W. Taip pat man užkliuvo ir 6221-CA korpusas. Jis taip pat galimas dviejų variantų, kaip ir manasis. Vienos versijos galia yra 400W, o kita 460W. Vėlgi silpnesnė 400W versija daug populiaresnė vakaruose. Tikėtina, jog produktas yra tas pats, o lipdukas kitas. Verta prisiminti ir tai, jog Codegen negamina 460W galios maitinimo šaltinio, taigi panašu, jog nurodytoji galia, buvo padidinta maždaug 60 W.
Na, bet dabar grįžkim prie 420W ir 460W galios energijos šaltinių versijų. Jos man užkliuvo dėl vieno dalyko – Codegen tokios galios maitinimo blokų tiesiog negamina! Jų nerasime oficialiame Codegen produktų sąraše. Produktų sąraše randami tik modeliai be konkrečios galios, tik su užuomina į tai pvz. 450X. Akivaizdu, jog tai atitinka 450W, ir Codegen atstovė man tai patvirtino. Tačiau labai keista, jog gamintojas nenurodo pagrindinių duomenų. Galų gale tai matosi vos žvilgtelėjus į serijų sąrašus.
Be abejo, radus šiuos kelis pavyzdžius galima net neabejoti, jog tai dar toli gražu ne viskas. Juk jeigu yra mano korpuso padidinta galia iki tokios galios, kokią turi kitas blokas, galima nė kiek neabejoti, jog yra ir daugiau tokių pavyzdžių. T.Y. Galbūt manasis 300X sukasi krūvoje dėžių, kur jis yra pavadintas 350W vardu. Tačiau mes neturime galimybių išsiaiškinti kas ten iš tiesų viduje yra: 300X, ar 350X, ar dar koks kitas velnias.
Iš pradžių su manimi bendravusi Codegen atstovė atsakinėjo į mano klausimus, tačiau paskui gavau gan keistą laišką kurio esmės nesupratau. Galvoju, jog aš esu visiškai durnas, ir nieko nesuprantu, taigi galvoju pasitarsiu su savo kolegomis. Jiems jo prasmė taipat tapo neaiški, todėl paklausiau pačios Codegen atstovės paaiškinimo, tačiau atsakymo taip ir nesulaukiau…
Gink Dieve, nesakau, jog Codegen produkcijos reikia šalintis. Tiesiog pagrindinis šio straipsnio tikslas yra įrodyti, jog maitinimų blokų galia matuojama ne vatais. Šį kartą teks jus supažindinti su nauju fizikinių dydžiu, naudojamu energijos šaltinių galiai išreikšti. Kiekvienoje šalyje jis yra skirtingas. Kas tai? Ogi litas! Dar pasaulyje yra populiarūs doleriai ir eurai, dar yra paplitę svarai sterlingų. Matavimo prietaisų yra įvairių, bet dažniausiai sužinomi spaudoje, pažiūrėjus į lapelį, priklijuota prie prekės, užkištą šalia jos ar nustatoma specialiu įtaisu, žinomu kasos aparato vardu. Žodžiu nusišneku jau… Be abejo nei, kaina, nėra labai tikslus matas, nei patys vatai
Na o kaip tai paveikė mane asmeniškai? Aš į savo kompiuterį buvau įmetęs nVidia GeForce 7600 GT. Ji reikalavo minimalaus 300W, rekomenduojamas – 350W. Procesorius yra ypač ekonomiškas, kitos dalys taip pat nereikalauja įpatingai daug elektros energijos. Deja 350W maitinimo blokas nesugebėjo išmaitinti sistemos. Geriau pagalvojus čia juk nėra nieko stebėtino – manasis Codegen yra žiauriai pigus, mažo efektyvumo 300W galios maitinimo blokas… Už šią plokštę mokėjau 480 Lt, per pusę metų kaina nukrito iki 320 Lt, pardaviau už pusę naujos plokštės kainos – 160 Lt. Taigi nuostolis 320 Lt. Galėjau naują maitinimo bloką įsistatyti, bet meistrai konstatavo, jog „kažkas čia nesiderina, o kas – nėra žinoma“.
Na o po kiek laiko šis maitinimo blokas visiškai supleškėjo. O supleškėjo tikrai greitai. Jeigu atsižvelgsime į teoriškai didelę galią lyginant ją su bendru sistemos elektros suvartojimu galėsime padaryti išvadą, jog to neturėjo įvykti, bet įvyko…
Taigi, nors Codegen maitinimo blokų efektyvumas yra gan mažas, kompanija sėkmingai jį sugeba mažinti dar labiau, parašydama didesnius skaičiukus ant jo šono. Manau, jog tai yra tikrai netaktiška iš Codegen pusės. Juk jei maitinimo blokų architektūros identiškos, nurodyta galia skiriasi, tai kodėl jų tikrosios galios yra visiškai vienodos?
19 Komentarai
Eflow
Problema ne tik tame – prasti (kitaip sakant, pigūs) maitinimo šaltiniai gali paveikti kompiuterio komponentus. Taip pat pigūs maitinimo šaltiniai (psu) turi gan mažą naudingumo koeficientą (apie 75-90 procentų), tad kuo didesnė skelbiama psu galia, tuo daugiau šilumos jie išskiria. Pvz, 400W 80 procentų psu išskiria apie 80W energijos, palieskit lemputę 80W … nelabai smagu 🙂
Tad vienintelis dalykas, kuriam nereikėtų taupyt yra maitinimo šaltinis, nes realiai jis paveikia visos sistemos ilgaamžiškumą. O perkant kompiuterį dauguma to nesuvokia, tad pelnas tiek kompiuterių servisams, tiek detalių gamintojams 🙂
Ab_
visiskai nesamoningas teiginys, pvz po ivairiiu gamintoju dezutemis daznai slepiasi identiski maitblokiai, taip, kad techniskai identiskas maitblokis gali buti ir 100 ir 200 lt brangesnis, nei jo brolis po „pigesniu“ brandu. Pvz Fortron ir jo brangesni broliai OCZ, Nexus, Zalman, kurie kartais tesiskyre nudazymu..
papasakok kas per kompas 😀 7600GT maksimaliai apkrauta srebia ~50W.
300W maiteko pilnai uztenka tokioms sistemoms. Mazas efektyvumas ir nieko nepasako, paprasciausia is tinklo daug daugiau srebs, bet atiduos deklaruojamus W.
maitblokio efektyvumas=atiduodama galia komponentams/imama galia is tinklo. Jei codegen ant to pacio maitblokio uzdeda kita lipduka, jo efektyvumas tikrai nesikeis 😀
Ab_
Be tokiu litaniju apie nieka, parasysiu ka svarbu renkantis maitbloki:
(o) Pirma ant codegen, inter-tech ir panasaus sh rasomi vejai, todel jie ir neismaitina komponentu, daznai ne puses W negali atiduoti kiek deklaruojama. Ju isvis nereiktu pirkti. Nebent i sistemas, kur naudoja 100-200W, dar galima verstis su ale 500-600W sh.
(o) Jei internete nera maitblokio apzvalgu ir atsiliepimu, reiskia, kad maitblokio geriau nepirkti, nes nezinia ka gausi, na nebent normalus gamintojas tika isleido ir niekas nespejo atlikti testu.
(o) maitblokiai veikia neefektyviai iki mazdaug 20 proc. apkrovos, o efektyviausiai ties ~50proc. Todel rinkites maitbloki priklausomai nuo savo PC komponentu, idealiausia, kai idle rezime komponentai apraus maitbloki ~20proc., o o load rezime ~50proc. ir daugiau.
Ab_
na va, dar vienas vejus raso 😀 pilnai apkrautas 400W maitblokis su 80 proc. efektyvumu, tam, kad atiduotu 400W is tinklo srebs 500W (400/0.8) tai reiskia, kad 100W iseis kaip siluma.
Ndx
Na taip, taciau jau 90 procu efektyvumas yra itin didelis
Gothic4
man su maiteku irgi buvo neblogas prikolas , pries pora metu kai rinkau pc Vga buvo GTX260 tai pasiemiau Chieftec 600W galvojau tikrai uzteks , bet kai sudejau visa pc kazko neuzsikurdavo VGA , galvojau seip kazka neteisingai sujungiau , tai nuveziau visa pc i salona , pakeitem maiteka i Nexus 500W ir viskas normalei ( veikia iki siol )
ownbullet
Atsimenu as kai turejau 400w maitinimo bloka dar tuo metu turejau 9600gt vga bandziau gta iv lost kompas kaip pypset pradejo tai net nesuprantu kas daros veliau nusipirkau su 550w ir puikiai viskas dirba:D
Dawno
galbut buvo brokuotas psu nes seip chieftec firma yra viena is geresniu ir kainos nesikandzioja o efektyvumas 80%+
vocal
Na nežinau, mano 9600gt ir 2 branduoliai sėdėjo 2 metus su 300w maitinimu, net neatsimenu pavadinimo, bet tikrai jis nebuvo geras.
jeezzuitas
Na aš turėjau anksčiau kokį tai 350W, prieš kokius 4 mėn pasikeičiau į codegen 500W. Pas mane taipogi 9600GT, 4core procas – nors vienas iš silpnesnių. Ir su tuo 300 ėjo su max apkrovom viskas idealiai. Dabar OverClockinau tą savo 9600GT, tai visi žaidimai eina kai per sviestą. Jokio maitinimo trūkumo nesijaučia. 🙂
wdmonster
Codegen ypatinga kokybe nepasizymi (na aisku geriau nei koks Generic/NoName kurie raso dvigubai didesni galinguma nei realiai turi).
As asmeniskai su PSU nesipiginu ir nieko zemiau nei FSP neperku.
Siap is geru gamintoju galiu pamineti FSP (Zalman ir kt.), Corsair (Seasonic gamybos, pigesni CWT gamybos), Antec (Delta ir kt.) ir kt.
Su Chieftec ivairiai, gali buti geru, o gali buti ir nelabai, priklauso nuo to, kieno realiai gamybos, nes Chieftec patys tu PSU negamina, tik savo lipduka uzsimeta.
Del efektyvumo, geresni gamintojai nepatingi issimti 80 Plus sertifikatu, kurie patvirtina, kad efektyvumas 80 – 90 % (priklausomai nuo sertifikato lygio, buna standard, bronze, silver, gold ir platinum).
Na jei PSU neturi 80 Plus sertifikato, del jo efektyvumo jokiu garantiju nera, belieka nebent pasitiket gamintojo pateikiama informacija.
SkanusBananas
ačiu vyrai už info.
RicmunD
berods pas mane kompe lyg ir toks maitblokis yra…. visas kompa perinktas.. isskyrus maitbloki. 350w procas Intel DuolCore E5400 2,7ghz + GeForce 9600 GT
eina be jokiu sutrikimu 🙂
vilkaslt
o jus nenorit paziuret i sroves ir itampas? juk iskart matos kur rimtas o kur nerimtas maitblokis, W gali but daug, bet neaisku kokios itampos sroves jums rieks daugiausiai. Gaila kad sitame straipsnyje iskeltoje problemoje nebuvo pamineta kad riekia atkreipti i kitus maitblokio parametrus, kaip srove esant tam tikrai itampai, ar naudingumo koeficientas kuris dazniausiai buna nurodytas prie gana brangiu maitinimo saltiniu. Aisku dar vienas aspektas: galia priklauso nuo apkrovos ( nuo pacios sistemos PC) tai irgi nemazai itakoja saltinio galia, bei pati naudingumo koeficienta. Nes esant prie skirtingu apkrovu saltinis tas pats gali atiduoti skirtingas galias.
shapynas
pas mane tas pats sušiktas codegen su lipduku 350W, o modelis tai 300xx.. nežinau kas jam atsitiko, bet gali būti, kad perkaito.. o seną įdėjom maitblokį su 250W man atrodo ir viskas kuo puikiausiai veikia..
69rolis69
Autoriui: Na siaip galima labai ilgai ir nuobodziai diskutuoti apie maitblokius, bet galiu pasakyti kad gamintojas cia nesukciavo ir parase teisingai infortmacija ant maitblokio, tik naudojasi reikalavimu spragomis ir naiviais zmonemis. Realiai 350w yra maitblokio imama galia, o isejime lieka tik 300W. Visada reikai zureti kokia yra isejimu didziausia atiduodama galia, jei tokia nenurodom 100% tokios galios negausit kiek deklaruojama. Siaip realiu maitblokiu gamintojus yra apie 40, o codegen bent jau gaminasi savo maitblokius patys, ko nepasakysi apie koki Inter-tech (Pvz. jam gaminanti Chanell well dar pusetinus maitblokius gamina, o Sinan Power absoliuciai sheee varo). Siaip tikraji gamintoja galima indentifikuoti pagal UL numeri (pvz. to pacio Codegen jis yra E211481). Ant pigiausiu maitblokiu UL numerio arba nebuna arba jis buna parasytas is fantastikos srities:) Jei ka domina juos pasitikrinti galima
Ai dar apie apsaugas maitinimo blokuose. Siaip brangiausiuose naudojemos 7 (OCP (Over Current Protection), OVP (Over Voltage Protection), OPP (Over Power Protection) arba dar vadinama OLP (Over Load Protenction), OTP (Over Temperature Protection), UVP (Under Voltage Protection), SCP (Short Circuit Protection), NLO (No Load Operation) – padeda maitblokiui kai nera apkrovos), pas mus dazniausiais parduodami turi tik 1 SCP ( su paprasciausiu saugikliu).
Ndx
Na kiek zn 300x bloke PSU galia iejimo – 300W, išejimo apie 200W, tai per kuria vieta cia bus 350?:-/
Na cia daug kas kalbėjo apie naudingumo koficientus ir kaltinot kad as to nepaminejau. Siame straipsnyje norejau pasakyti tai ka rasiau akstesneje pastraipoje, o del efektyvumų tai cia savaime suprantamas dalykas 🙂
ledukas
pagaliau iskeike – noirs nevisai iskeike bet gal paprotins zmones nepirkti paskutinio sh. Beje jie raso viena galia, nominali kita galia yra o nekalbant apie galia yra ytampu svyravimai, triuksmai ir apsaugos galu gale. Normalus maitblokis nuo per dideles apkrovos issijungs o ne sudegs.
Del maitlbokio kainos tai istiesu panasiai kiek moki ta ir gauni. (aisku kaikurie kaip zalmanas uz varda uzsideda daugiau nei riektu). PVz ocz ir zalmanas tam tikras serijas maitlbokiu leido identiskas spausdintnes plokstes, taciau nutylima buvo apie komponentus (negaliu teigti bet jei nutylejo visdelto tiketina kad komponentai skyresi zalmano pusen).
69rolis69 — visi gamintojai raso kad duoda o vat codgenas raso ka ima ir cia nera sukciavimas?? cia tas pats kas rasyti – baterijos trukme 3 val, o po to durnium apsimetus sakyti (3 val jei prietaisas buis isjungtas). O rasyti „pas mus“ parduoda su saugikliu na nzn kur cia pas tave bet pas mus ir su normaliom parduoda :)) galu gale kad tau saugiklis veiktu bent jau o ne taip kaip ant tarybiniu teliku – saugiklis sudega tai ykisa viny kad:DD
69rolis69
Na soriuks siaip neaiskiai parasiau apie tuos parduodamus. Tikrai ir pas mus galima nusipirkti normaliu uz atitinkama kaina, bet cia turejau galvoje pigiena:) O apie saugiklius tai cia tiesa pasakiai:) Siaip is praktikos galiu pasakyti kad tie saugikliai daznai nesuveikia 😉 Maitblokis susvyla o saugiklis vis dar geras 😀 Taip kad juokas juokais, bet praktikoje niekas nesikeicia.