Visi bent šiek tiek žinome apie pigius maitinimo blokus, glūdinčius perkamoje kompiuterio dėžėje. Neabejoju, jog Jūs jau žinote, kad šie maitinimo blokai yra, toli gražu, ne pačios geriausios kokybės. Tiesa sakant, gamintojai įdeda patį pigiausia tam tikros galios maitinimo bloką. Tačiau mano nutikimas paaiškiną tikrąjį tokių maitinimo blokų statusą. Ir apskritai, nušviesiu, koks reliatyvus dydis yra maitinimo bloko galia.

Šį kartą papasakosiu apie Codegen maitinimo blokus. Codegen geriau žinoma ne kaip maitinimo blokų gamintoja, o kaip korpusų konstruoja. Iš esmės, visi jos maitinimo blokai skirti korpusams. Žinoma, jeigu jau gamini maitinimo blokus tai kam jų neišleisti į platųjį pasaulį? Taigi kompanija pardavinėja ir maitinimo blokus. Žinoma, šie maitinimo blokai, dažniausiai, yra tie patys, kuriuos išvystame įmontuotus į korpusą. Dėl to jų kaina nesiekia nė 100 Lt. Taigi tai patys pigiausi tokios galios galios maitinimo blokai. Nesakau, kad jų kainos ir kokybės santykis yra prastas, tiesiog tai – paprasti maitinimo blokai už mažą kainą.

Manau, jog faktas, kad pigesnių maitinimo blokų galia yra mažesnė. Pavyzdžiui, už 200 Lt nupirktas 750W galios maitinimo šaltinis niekada neprilygs 100 – 200 Lt brangesniam, tokios pačios galios analogui. Ne kartą teko girdėti kaip pigus, 750W galios Inter Tech maitinimo blokas, tik įdėtas į rimtesnę sistemą iškart sudegdavo. Ne, aš nekaltinu Inter Tech silpnu bloku, aš kaltinu 750W lipduku, kuris tėra nevykęs reklaminis triukas. Išvada tokia – kompiuterių maitinimo šaltinių galia matuojama ne vatais.

Šį kartą įrodysiu, jog maitinimo bloko galia – visiškai reliatyvus dydis t.y. ką gamintojas sugalvoja tą ir parašo. Paprasčiausiai tą patį produktą galima galima pavadinti netgi keliais vardais, ir niekas neprikibs…

Taigi, grįžkim prie Codegen. Mano sistema stovi Codegen 6065 G4 korpuse. Specifikacija nurodo, jog korpusas turi 350W galios maitinimo bloką. Nepaisant to, išsiaiškinau, jog šio maitinimo bloko modelis yra 300X, kurio nurodoma galia, pagal indeksavimo koduotę, yra proporcinga pavadinimui t.y. 300W. Kadangi rašau šį straipsnį, nutariau susisiekti su pačia bendrove. Ji man patvirtino, jog manojo maitinimo bloko galia yra 300W.

Hm, tai kaipgi čia dabar yra? Atsakymą jau žinau, tiesa, jis visą šitą reikalą dar labiau supainioja… Pasirodo jog buvo išleistos net dvi šio korpuso versijos. Jos, tarpusavyje skyrėsi maitinimo šaltinių gal… pfu, maitimo šaltinių lipdukais. Ant vieno 300X maitblokio, esančio 6065 G4 korpuse buvo nurodoma 300W galia, o ant kitų išdidžiai puikavosi lipdukas 350W. Pastebint tendencijas, dauguma 300W lipdukų yra iškeliavę į rytus, o 350W – į vakarus nuo mūsų (pasitaikydavo ir išimčių). Hm, išties įdomu!

Pasidomėjau, ar ši kompanija labai dažnai užsiiminėja tokiais žaidimas skaičiais. Kad ir kaip mums būtų nesmagu, atsakymas tikrai yra taip. Šį kartą žaidimą lipdukais radau ir įprastų maitinimo blokų rinkoje (t.y. parduodamus atskirai, be korpuso):

Taigi matome, jog vienoje rinkoje maitinimo bloko galia siekia 400W, o kitose rinkose stebuklingai priauga papildomi 80W, kurie tėra teorinis skaičius. Esu patenkintas nebent tik dėl to, jog Codegen tai deklaruoja garsiai, jog tiesiog pervadina blokus.

Ieškome toliau. Taip pat mano akiai užkliuvo vienas maitinimo korpusas. Šis korpusas yra ATX dimensijų dėže, pavadinta Codegen 3337-A11 vardu. Joje rasime 420W galios maitinimo šaltinį. Keista, tačiau Codeden maitinimo šaltinių gamoje visiškai nerasime tokios galios agregato. Išvada pati peršasi – korpuso galia 420W tėra tik lipdukinis skaičius. Manau, ji padidinta, kadangi mažiau nei yra dabar visai nemadinga rašyti…

Ieškokime dar daugiau pavyzdžių. Užsienio parduotuvėse radau daug tokių pavyzdžių: 3319-CA; 3327-CA; 6232-A1/A2; 6236-A1/A2; Q3343-A11. Visų šių korpusų viduje, pasak gamintojo, dirba 460W galios maitinimo blokai. Taipat radau 3336-A11; 6238-A2; Q3335-A2; Q3340-A11 korpusus, kurių maitinimo bloko galia, kaip ir ankščiau minėtojo 3337-A11, yra 420W. Taip pat man užkliuvo ir 6221-CA korpusas. Jis taip pat galimas dviejų variantų, kaip ir manasis. Vienos versijos galia yra 400W, o kita 460W. Vėlgi silpnesnė 400W versija daug populiaresnė vakaruose. Tikėtina, jog produktas yra tas pats, o lipdukas kitas. Verta prisiminti ir tai, jog Codegen negamina 460W galios maitinimo šaltinio, taigi panašu, jog nurodytoji galia, buvo padidinta maždaug 60 W.

Na, bet dabar grįžkim prie 420W ir 460W galios energijos šaltinių versijų. Jos man užkliuvo dėl vieno dalyko – Codegen tokios galios maitinimo blokų tiesiog negamina! Jų nerasime oficialiame Codegen produktų sąraše. Produktų sąraše randami tik modeliai be konkrečios galios, tik su užuomina į tai pvz. 450X. Akivaizdu, jog tai atitinka 450W, ir Codegen atstovė man tai patvirtino. Tačiau labai keista, jog gamintojas nenurodo pagrindinių duomenų. Galų gale tai matosi vos žvilgtelėjus į serijų sąrašus.

Be abejo, radus šiuos kelis pavyzdžius galima net neabejoti, jog tai dar toli gražu ne viskas. Juk jeigu yra mano korpuso padidinta galia iki tokios galios, kokią turi kitas blokas, galima nė kiek neabejoti, jog yra ir daugiau tokių pavyzdžių. T.Y. Galbūt manasis 300X sukasi krūvoje dėžių, kur jis yra pavadintas 350W vardu. Tačiau mes neturime galimybių išsiaiškinti kas ten iš tiesų viduje yra: 300X, ar 350X, ar dar koks kitas velnias.

Iš pradžių su manimi bendravusi Codegen atstovė atsakinėjo į mano klausimus, tačiau paskui gavau gan keistą laišką kurio esmės nesupratau. Galvoju, jog aš esu visiškai durnas, ir nieko nesuprantu, taigi galvoju pasitarsiu su savo kolegomis. Jiems jo prasmė taipat tapo neaiški, todėl paklausiau pačios Codegen atstovės paaiškinimo, tačiau atsakymo taip ir nesulaukiau…

Gink Dieve, nesakau, jog Codegen produkcijos reikia šalintis. Tiesiog pagrindinis šio straipsnio tikslas yra įrodyti, jog maitinimų blokų galia matuojama ne vatais. Šį kartą teks jus supažindinti su nauju fizikinių dydžiu, naudojamu energijos šaltinių galiai išreikšti. Kiekvienoje šalyje jis yra skirtingas. Kas tai? Ogi litas! Dar pasaulyje yra populiarūs doleriai ir eurai, dar yra paplitę svarai sterlingų. Matavimo prietaisų yra įvairių, bet dažniausiai sužinomi spaudoje, pažiūrėjus į lapelį, priklijuota prie prekės, užkištą šalia jos ar nustatoma specialiu įtaisu, žinomu kasos aparato vardu. Žodžiu nusišneku jau… Be abejo nei, kaina, nėra labai tikslus matas, nei patys vatai

Na o kaip tai paveikė mane asmeniškai? Aš į savo kompiuterį buvau įmetęs nVidia GeForce 7600 GT. Ji reikalavo minimalaus 300W, rekomenduojamas – 350W. Procesorius yra ypač ekonomiškas, kitos dalys taip pat nereikalauja įpatingai daug elektros energijos. Deja 350W maitinimo blokas nesugebėjo išmaitinti sistemos. Geriau pagalvojus čia juk nėra nieko stebėtino – manasis Codegen yra žiauriai pigus, mažo efektyvumo 300W galios maitinimo blokas… Už šią plokštę mokėjau 480 Lt, per pusę metų kaina nukrito iki 320 Lt, pardaviau už pusę naujos plokštės kainos – 160 Lt. Taigi nuostolis 320 Lt. Galėjau naują maitinimo bloką įsistatyti, bet meistrai konstatavo, jog „kažkas čia nesiderina, o kas – nėra žinoma“.

Na o po kiek laiko šis maitinimo blokas visiškai supleškėjo.  O supleškėjo tikrai greitai. Jeigu atsižvelgsime į teoriškai didelę galią lyginant ją su bendru sistemos elektros suvartojimu galėsime padaryti išvadą, jog to neturėjo įvykti, bet įvyko…

Taigi, nors Codegen maitinimo blokų efektyvumas yra gan mažas, kompanija sėkmingai jį sugeba mažinti dar labiau, parašydama didesnius skaičiukus ant jo šono. Manau, jog tai yra tikrai netaktiška iš Codegen pusės. Juk jei maitinimo blokų architektūros identiškos, nurodyta galia skiriasi, tai kodėl jų tikrosios galios yra visiškai vienodos?