Visų pirma, norėtume padėkoti GIGABYTE už apžvalgai suteiktą produktą.

Praeitais metais GIGABYTE pristatė G1.Killer motininių plokščių seriją. Žaidėjams skirtos serijos plokštės iš kitų išsiskyrė Creative garso plokštėmis, BigFoot Killer tinklo plokštėmis bei nestandartinio dizainio radiatoriais. Šį kartą apžvelgsime trečios kartos G1.Killer serijos G1. Sniper M3 motininę plokštę.

GIGABYTE G1.Sniper M3 turi LGA 1155 lizdą ir Intel Z77 Express sisteminį lustą. Nuo kitų G1.Killer serijos ji skiriasi savo formatu – G1.Sniper M3 yra Micro-ATX plokštė. Joje taip pat nerasime BigFoot gamybos tinklo plokštės – vietoje jos įtaisytas gigabitinis Intel adapteris. Ir net radiatorius nebėra šautuvo apkabos formos :(. Tačiau plokštė vis dar turi Creative garso sistemą su THX TruStudio Pro palaikymu. Tai ir padaro ją žaidėjams skirta motinine plokšte. Beje, tokie apkarpymai gerokai sumažino plokštės kainą – kai ATX formato G1.Sniper 3 plokštė kainuoja beveik 1200 litų, už G1.Sniper M3 prašoma apie 550 litų. Tad pažiūrėkim, ką ši plokštė gali mums pasiūlyti.

Specifikacijos

Intel Z77 Express lustas

G1.Sniper M3 naudoja Intel Z77 Express lustą. Pagrindinis skirtumas nuo senesnio Z68 Express lusto yra USB 3.0 kontrolerio integravimas, Intel Smart Connect bei Rapid Start technologijos ir trys nepriklausomos vaizdo išvestys. SATA jungčių kiekis nepakito – dvi SATA3 ir keturios SATA2. Dar viena savarbi naujiena, nors ir ne paties lusto – Lucidlogix Virtu MVP programinės įrangos palaikymas kai kuriose motininėse plokštėse. Apie šią savybę plačiau parašysime atskirame skyrelyje.

Komplektacija

GIGABYTE G1.Sniper M3 yra Micro-ATX formato, todėl įpakuota į gana nedidelę dėžę. Priekinėje dežės pusėje nurodytos pagrindinės plokštės savybės: Virtu MVP , SoundCore 3D , SLI/CrossFireX palaikymas, cFosSpeed programinė įranga bei 3D Power su 3D BIOS . Galinėje pusėje nurodomos pagrindinės specifikacijos ir plačiau aprašomos savybės.

Viduje be plokštės randame keturis SATA kabelius, dviejų iš jų vienas galas pasuktas 90 kampu, galinę I/O plokštelę, lankstų SLI tiltą,draiverių diską,vartotojo gidą, didelį G1.Killer serijos plakatą bei lipdukų rinkinį.

Dizainas, išdėstymas

Kaip ir visos G1.Killer serijos plokštės, G1.Sniper M3 naudoja juodą montažinę plokštę ir juodus bei žalius lizdus. Plokštės matmenys siekia 24.4 cm x 24.4 cm. Naudojami juodi matiniai paprasto dizaino VRM ir sisteminio lusto radiatoriai.

Iš galinės pusės aiškiai matosi PCI-E lizdų konfigūracija. Radiatoriai, deja, naudoja push-pin tvirtinimą.

G1.Sniper M3 turi vieną PCI-E 3.0 x16 lizdą, veikiantį x16 režimu. Norint išnaudoti PCI-E 3.0 galimybes, reikalingas Intel Ivy Bridge procesorius. Žemiau PCI-E x16 lizdo yra PCI-E 2.0 x1, PCI-E 2.0 x16 @ x4 ir PCI-E 3.0 x16 @ x8 lizdai. Naudojant dvi vaizdo plokštes pirmame ir paskutiniame lizduose, jie veiks x8/x8 režimu. PCI-E lizdų išdėstymas nėra labai geras, kadangi paprastame Micro-ATX korpuse antra vaizdo plokštė su dviejų lizdų aušinimu paprasčiausiai gali netilpti. Kita vertus, didesnis tarpas tarp vaizdo plokštėms skirtų lizdų reiškia, kad viršutiniame PCI-E lizde įstatyta turės pakankamai vietos kvėpuoti.

Tarp išplėtimo lizdų įtaisytos dvi UEFI BIOS mikroschemos. Baterija yra virš PCI-E lizdų, tad norint ją išimt, nereikia išiminėti vaizdo plokštės.

Apačioje randame priekinės panelės audio, TPM modulio ir tris USB jungiklius. Vienas iš USB jungiklių gali tekti trigubai didesnę srovę. Tai praverčia naudojant USB įrenginius, kuriems paprastai reikalingas papildomas maitinimo tiekimas.

Plokštė turi LGA 1155 lizdą, kuris yra Lotes gamybos. Šalia yra keturi DDR3 DIMM lizdai, palaikantys dvikanalį režimą. CPU maitinimas yra 6+2+1 fazių. Radiatorius dengia tik pusę įtampos reguliatorių. Procesorius maitinamas tik per 4 kontaktų jungtį. Viršuje yra dvi 4 kontaktų jungtys ventiliatoriams.

Intel Z77 lustas uždengtas nedideliu juodu radiatoriumi su GIGABYTE logotipu. Plokštėje yra penkios SATA jungtys. Dvi iš jų yra SATA3 6 Gb/s (baltos), kitos trys – SATA2 3 Gb/s.  Apatinis SATA2 lizdas nėra labai gerai patalpintas, kadangi į apatinį PCI-E lizdą įdėjus 24 cm ar ilgesnę vaizdo, apatinė SATA2 jungtis uždengiama.

Visos SATA jungtys valdomos Z77 lusto. Šeštoji Z77 lusto SATA jungtis patalpinta gale, eSATA pavidalu. Motininėje plokštėje už tokią kainą norėtųsi matyti atskirą SATA kontrolerį su dviem papildomomis jungtimis.

Apačioje taip pat randame sužymėtas priekinės panelės korpuso jungtis ir dar vieną 4 kontaktų jungtį ventiliatoriui. Paskutinė, ketvirtoji jungtis ventiliatoriui yra virš SATA lizdų, šalia atminties lizdų. Ten taip pat yra ir USB 3.0 jungiklis.

Gale yra PS/2 jungtis klaviatūrai arba pelei, keturios USB 2.0 jungtys, dvi USB 3.0 jungtys, eSATA, D-Sub (VGA), DVI, HDMI bei DisplayPort jungtys, RJ-45 tinklo ir 5.1 kanalų audio jungtys su optine S/PDIF. Čia situacijas panaši kaip ir su SATA lizdais – gana nemažą sumą kainuojanti motininė plokštė turėtų turėt bent keturis USB 3.0 lizdus ant galinės panelės.

Galiausiai, plokštės pažiba – Creative Sound Blaster Recon3Di garso posistemis su Creative CA0132 lustu, Nichicon kondensatoriais ir EMI apsauga. Šalia slepiasi Intel 82579V gigabitinis tinklo adapteris.

Žvilgsnis iš arčiau

Plokštėje naudojamas skaitmeninis IR IRF3567 VRM kontroleris. Jis suteikia nemažai spartinimo galimybių. SuperIO kontroleris yra plačiai paplitęs ITE IT8728F.

G1.Sniper M3 plokštėje naudojamos dvi 64Mb mikroprogramos mikroschemos. Unikali GIGABYTE DualBIOS savybė leidžia atkurti perrašymo metu sugadintą BIOS. Naudojama AMI UEFI mikroprograma su 3D BIOS palaikymu. Apie tai – atskirame skyrelyje.

PCI-E x8/x8 konfigūracijai išgauti naudojami ASMedia ASM1480 lustai.

Creative CA0132 Sound Core3D kodekas rodė puikius RightMark Audio Analyzer testo rezultatus. Net atrodo, kad programoje įsivėlė klaida, nes Sniper M3 gavo geriausius įmanomus įvertinimus.

Už vaizdo išvestis atsakingi ASMedia ASM1442 kontroleriai.

Savybės ir programinė įranga


GIGABYTE G1.Sniper M3 yra Ultra Durable 4 dizaino motininė plokštė. Tai reiškia, kad joje naudojama montažinė plokštė su dvigubai daugiau vario ir nauju stiklo pluoštu, žemesnės varžos WPAK tranzistoriai, apsauga nuo įtampos šuolių ir DualBIOS.

@BIOS programinė įranga leidžia atnaujint BIOS iš Windows operacinės sistemos.

On/Off Charge leidžia įkrauti „iPhone“, „iPad“, „iPod Touch“ ir panašius įrenginius juos prijungus prie USB jungties. Ir tam net nereikia įjungti kompiuterio.

EasyTune6 programa skirta spartinimui. Ji leidžia keisti ir stebėti dažnius, įtampas bei ventiliatorių apsukas. Visi nustatymai, išskyrus ventiliatorių reguliavimą, tokie patys, kaip ir BIOS’e. Be to, norint, kad spartinimo nustatymai įsigaliotų, reikia restartuoti kompiuterį. Tad programinė įranga nėra labai naudinga.

3D Power leidžia keisti su energijos tiekimu susijusius nustatymus: PWM dažnius, apsaugą nuo perkrovos, LLC ir panašiai. Norint įjungti naujus 3D Power nustatymus, kompiuterio restartuoti nereikia.

THX TruStudio valdymo skyde randame visus su garsu susijusius nustatymus. Tai yra TruStudio Pro garso efektai, CrystalVoice mikrofono efektai, ekvalaizeris, garso sistemos konfigūracija. Skirtingus nustatymus galima išsaugoti į atskirus profilius ir vėliau juos panaudoti. Scout Mode režimas kai kuriuose žaidimuose gali padėti geriau išgirsti artėjantį priešą. Deja, šis režimas nemažai išdarko garsą.

Prie G1.Sniper M3 komplektuojama cFosSpeed programinė įranga, skirta interneto ryšiui pagreitinti. Testuojant, naudos iš to nepastebėjau. Bet rašoma, kad programinė įranga padeda lėtesnį interneto ryšį turintiems vartotojams.

Sekančiame puslapyje plačiau parašysime apie jau minėtą Lucid Virtu MVP programinę įrangą.

Lucid Virtu MVP

Lucid Virtu MVP yra GPU virtualizacijos programinė įranga, leidžianti kartu naudoti ir keistis tarp diskrečios vaizdo plokštės ir integruoto grafinio procesoriaus. Tai leidžia išjungti diskrečią vaizdo plokštę, kai jos galia nenaudojama. Tokiu būdu sutaupoma elektros energija. Taip pat programa leidžia naudoti Intel grafinį procesorių video konvertavimui naudojant QuickSync.

Kitos dvi svarbiausios MVP funkcijos yra žaidėjams skirtos HyperFormance ir Virtual VSync. HyperFormance leidžia žaidimuose ir 3D programose papildomai prie diskrečios vaizdo plokštės naudoti integruotą grafinį procesorių, kas, pasak Lucid, padidina našumą iki 30-70%. Mūsų testai parodė, kad gamintojas nemeluoja. Bent keliuose žaidimuose tokį našumo prieaugį pavyko užfiksuoti.

Virtual VSync funkcija leidžia naudoti VSync, pašalinantį ekrano plėšimosi artifaktus, neapribojant kadrų dažnio iki monitoriaus palaikomo.

Pagrindinis Lucid Virtu MVP programinės įrangos langas. Čia galime įjungti arba išjungti virtualizaciją bei MVP logotipą žaidimuose ir 3D programose.

Performance lange galime išjungti HyperFormance ir Virtual VSync.

Applications lange galime kurti ir konfigūruoti programų profilius. Galime nustatyti, kurį režimą naudoti: D ar I. D reiškia diskretų, kai naudojama diskreti vaizdo plokštė, o I – integruotą, kai naudojamas IGP. Žaidimuose, aišku, reikia naudoti D, o programose, kuriose nereikalinga diskrečios plokštės galia ar palaikančiose Intel QuickSync, I režimą. Taip pat galime išjungti HyperFormance, jei ši funkcija sukelia problemų.

BIOS

G1.Sniper M3 naudoja American Megatrends UEFI BIOS su GIGABYTE 3D BIOS palaikymu. 3D BIOS rodo trimatį motininės plokštės modelį ir nustatymus surūšiuoja pagal paveikiamus motininės plokštės komponetus. G1.Sniper M3 BIOS palaiko 5 kalbas: anglų, vokiečių, rusų, japonų, tradicinę ir supaprastintą kinų. Yra ir galimybė BIOS lange daryti paveiksliukus. Tereikia paspausti F12 ir atidaryto lango nuotrauka bus išsaugota į išorinę laikmeną.

Jei 3D BIOS nepatinka, į standartinį UEFI BIOS langą galima patekti paspaudus Advanced mygtuką arba F1.

M.I.T. lange yra visi su spartinimu susiję nustatymai ir tokia sistemos informacija kaip įtampos, temperatūros ir ventiliatorių apsukos.

CPU spartinimo lange yra visi standartiniai nustatymai: CPU daugiklis, TurboBoost nustatymai, elektros taupymo nustatymai. Įtampos yra atskirame lange.

Darbinės atminties taimingų (vėlinimų) skiltyje yra begalė nustatymų atminties konfigūravimui.

Toliau turime 3D Power ir CPU įtampos nustatymus. Procesoriaus įtampą galima keisti tiek paprastai, tiek ir dinamiškai. 3D Power nustatymai identiški esantiems 3D Power programinėje įrangoje.

Yra ir keli sisteminės atminties įtampos nustatymai.

System skiltyje rodoma pagrindinė sistemos informacija: laikas, data, BIOS versija ir kalba. Toliau randame standartinius periferijos nustatymus.

BIOS nustatymus galima išsaugoti į profilius.


Spartinimas

Intel Core i5 2500K su G1.Sniper M3 paspartinti buvo itin paprasta. Su 49 daugikliu ir automatiniu įtampos kėlimu jis stabiliai veikė 4.9 GHz dažniu.

Testai

Testavimo sistema:

Testavimo metu išjungtos visos pašalinės programos. Išjungtas energijos taupymas.

Paprastai motininė plokštė nedaro didelės įtakos našumui, tačiau šį kartą nemažai dėmesio skirsime žaidimų testams, kadangi testuosime Virtu MVP HyperFormance funkciją.

Visi žaidimai testuoti aukščiausiais nustatymais, nebent nurodyta kitaip.

Testų rezultatuose nesimato jokių našumo kritimų. Sistema su G1.Sniper M3 veikia visiškai stabiliai.

Dabar testuosime garso kokybę su RightMark Audio Analyzer.

Be abejonės, testuojant garso kokybę tikėjausi išvysti gerus rezultatus, bet ne tokius gerus, kokie gavosi. Jie gavosi tiesiog nerealūs. Atrodo, kad testuojant įsivėlė klaida ar buvo blogi nustatymai. Bet ir keičiant juos, rezultatai gavosi labai panašūs. GIGABYTE GA-Z68A-D3 su Realtek ALC892 kodeku tais pačiais standartiniais nustatymais gavo tokius rezultatus, kokių ir galima buvo tikėtis.

Bet kokiu atveju, G1.Sniper M3 aukšta garso kokybė girdima. Tiek žaidžiant žaidimus, tiek ir žiūrint filmus ar klausantis muziką.

Lucid Virtu MVP testai

Dabar pažiūrėkim, kokį našumo prieaugį duoda Lucid Virtu MVP HyperFormance funkcija.

Iš testų matome, kad HyperFormance pridedamas našumas labai priklauso nuo žaidimo ir jame naudojamų nustatymų. Aliens vs Predator žaidime nenaudojant glodinimo gaunamas beveik 80% našumo prieaugis iš tiesų stebina. Deja, tai vienintelis žaidimas, kuriame pavyko išgauti tokį prieaugį. Nors negalime skųstis ir Mafia II, S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat, Far Cry 2, Just Cause 2 bei Lost Planet 2 išgautais našumo prieaugiais naudojant atitinkamus nustatymus.

Jei Lucid plėtos Virtu MVP technologiją, plės palaikomų žaidimų sąrašą, MVP gali tapti labai naudingu įrankiu kiekvienam žaidėjui. Kai kuriuose žaidimuose HyperFormance dėka išgaunamo našumo prieaugio neišeitų išgauti net rimtai paspartinus kompiuterį. Pakelkit rankas, kas nenorit nemokamos papildomos spartos! Kas nors? Ne?

Verdiktas

GIGABYTE G1.Sniper M3 paliko nevienareikšmį įspūdį. Iš vienos pusės, tai yra Micro-ATX plokštė, siūlanti puikią garso kokybę, turinti dideles spartinimo galimybes ir SLI palaikymą. Iš kitos pusės, PCI-E lizdų konfigūracija nėra labai gera, kadangi vidutinio dydžio Micro-ATX korpuse antra plokštė, dedama į apatinį PCI-E lizdą, paprasčiausiai gali netilpti. Nors reikia pripažinti, kad išplėtimo lizdų išdėstymas Micro-ATX plokštėse irgi nėra lengva užduotis. Judant toliau, trūksta papildomų SATA3 ir/arba USB 3.0 jungčių. Plokštėje už daugiau nei 500lt tai yra tiesiog būtina. Nors geriau pagalvojus, beveik pusę plokštės kainos sudaro Creative garso posistemis – atskira Creative Sound Blaster Recon3D garso plokštė kainuoja apie 230 litų. Įvertinant tai, galima sakyti, kad G1.Sniper M3 siūlo pakankamai gerą kainą. Iš tiesų tenka patiems apsispręsti, kiek ketinate mokėti už kokybišką garsą.

Taigi, jeigu jums reikalinga Micro-ATX motininė plokštė su puikia garso kokybe ir SLI palaikymu, GIGABYTE G1.Sniper M3 yra, ko gero, vienintelis pasirinkimas už tokią kainą – artimiausia visus šiuos punktus atitinkanti ir kitose srityse lenkianti konkurentė būtų ASUS Maximus V Gene už maždaug 750lt. Kita rimta konkurentė, nors ir tik su Realtek ALC898 kodeku, būtų AsRock Fatal1ty Z77 Proffesional-M už kiek mažiau nei 600lt. Paminėtos konkurentės turi savų pliusų ir tokių aukštos klasės savybių, kurių neturi G1.Sniper M3. Pavyzdžiui, daugiau fazių CPU maitinimui, CMOS išvalymo mygtukus ant galinės panelės, daugiau SATA ar USB jungčių, POST būsenos LED displėjų, restarto ir išjungimo mygtukus.

Games.lt