Skirtingų funkcijų kompiuteriams reikia skirtingų valdymo įrenginių. Pavyzdžiui daug rašantiems žmonėms reikia kuo patogesnės klaviatūros, žaidėjų klaviatūros dažnai turi iškirtus WASD klavišus bei papildomus programuojamus mygtukus. Savotiškumu išsiskiria ir Playstation 3 konsolėms bei HTPC (mažiems media pramogų centrams) pritaikytos klaviatūros. Jos pasižymi mažu dydžiu bei galimybe simuliuoti liečiamosios aikštelės darbą.

Būtent tokia klaviatūra yra šiandien testuojama Enermax Aurora Micro Wireless klaviatūra. Ji skirta kompiuterio valdymui ne sėdint ant kietos kedės ir susikūprinus keliasdešimties centimetrų atstumu spoksoti į ekraną, o patogiai įsitaisius ant sofos ir pamiršus visus dienos rūpesčius. Taigi labiausiai tinkama HTPC kompiuteriams bei PS3 konsolėms, kurie dažnai būna prijungti prie didelio televizoriaus ekrano.

Enermax kompaniją geriausiai pažystate kaip maitinimo šaltinių, korpusų bei aušinimo komponentų gamintoja. Nepaisant to bendrov turi ir kitokios kompiuterinės įrangos, viena iš jų – klaviatūros. Enermax nėra pagrindinis žaidėjas šiame sektoriuje, kompanija specializuojasi brangesniųjų modelių gamyboje, beje dėl to ir jų turi nelabai daug.

Pakuotės viduje radau mažiau, nei turėjau rasti. Apart pačios klaviatūros čia tebuvo bevielio ryšio imtuvas ir vartotojo vadovas. Viskas būtų kaip ir gerai, jei Enermax nebūtų pažadėjusi įdėti ir dviejų AA tipo baterijų. Aišku jas galima nusipirkti kiekvienoje parduotuvėlėje, bet kai pažadama, kažkaip liūdna nerast, nors aišku čia kaltas tik nelemtas atsitiktinumas, tad pamirštam jį ir žengiam toliau.

Viskas, ką reikia padaryti kompiuteriui, norint pajungti klaviatūrą, yra bevielio adapterio įkišimas į kompiuterio USB jungtį. Galime įrašyti ir programinę įrangą, tačiau tai jau nėra privaloma. Na o į pačią klaviatūrą tereikia įdėti elementus ir nustatyti veikimo režimą. Ir tai yra viskas – gaminiu galima pilnai naudotis.

Vien pamatę klaviatūrą galime suprasti, už ką mokame pinigus. Ji netgi įtiktų pačiam Petruškevičiui. Enermax Aurora Micro Wireless priekis – vientisas šlifuoto aliuminio lakštas. Galimos juodos bei sidabrinės spalvos gaminio versijos. Mums pakliuvo sidabrinės spalvos variantas.

Paėmęs į rankas šį sumažinto formato daiktą nustebau – svoris tikrai nėra mažas. Gamintojo duomenimis produktas be baterijų sveria net 800 gramų, o tai yra tikrai nemažai. Paruoštas naudojimui ji sveria daug daugiau nei bet kuris planšetinis kompiuteris. Nors ir klaviatūra sunki, tačiau rankos ją laikyti nepavargo. Beje svoris bei guminiai padeliai neleidžia jai slidinėti po stalą.

Pirma būtina savybė tokiai klaviatūrai – belaidis veikimas. Juk nuo televizoriaus iki sofos netysos n metrų ilgio laidas. Testuojama klaviatūra bevieliu režimu gali dirbti 10 metrų atstumu nuo kompiuterio. To pilnai pakanka, kadangi retai dirbame tokiu atstumu iki įrenginio.

Ir turbūt blogiausias dalykas belaidėse klaviatūrose yra baterijų keitimas arba akumuliatorių krovimas. Jei kai kurios belaidės klaviatūros (kurios yra belaidės ne „iš reikalo“, o dėl to, kad atrodytų geriau T.Y. naudojamos ant įprasto stalo, o ne toli nuo kompiuterio) gali būti kraunamos USB jungtimi  paliekant galimybe tuo pačiu metu naudotis klaviatūra. Čia toks „prikolas nepraeis“ – nei HTPC sistemai nebūtų tokių galimybių, nei klaviatūra neturi tokios savybės.

Gerai yra tai, kad elementus keisti arba baterijas krauti reikia visai nedažnai. Man pavyko su „ne pirmos jaunystės elementais“ klaviatūra naudotis visai nemažai laiko. Energija taupoma ilgesnį laiką nesinaudojus klaviatūra įjungiant budėjimo režimą, kuris išsijungia nuspaudus bet kurį klavišą. Nepatiko tai, kad iš budėjimo režimas neišsijungia pasukiojus trackpad’ą.  Būtent taip ankščiau aš bandydavau pažadinti klaviatūrą 80 procentų kartų iki tol kol pripratau.

Kaip žemo profilio mygtukų mėgėjui, klaviatūros patogumas paliko labai gerą įspūdį. Jie spaudžiasi lengvai, patys mygtukai yra platūs, dėl to spaudosi labai patogiai. Dirbant klaviatūra jų klapsėjimas girdisi labai tyliai. Enermax juos montuoja naudodama unikalią „žirklių“ technologija. Tai leidžia mygtukui išgyventi 10 milijonų paspaudimų. To užteks Jums bei Jūsų anūkams.

Kreivai gulint ant minkštos sofos naudotis pele būtų tikrai labai nepatogu. Dėl  to klaviatūros viršuje randame jos simuliatorius – kairėje pusėje ratuką bei mygtukus (kurie spragsi kaip ir tikroje pelėje!), dešinėje – žymeklio judinimui skirtą lazerinį trackpad’ą. Įprastai jis dirba 1200 DPI jautrumu, bet galima nustatyti ir 400 bei 800 DPI jautrumą.

Toks manipuliatorius atrodo gan neblogai – gal ir trackpad’o naudojimo patogumas šimtu procentu ir neprilygsta pačiai pelei (čia jau priklauso nuo skonio), bet trūksta tikrai nedaug. Na o jei lyginsime su nešiojamųjų kompiuterių touchpad’ais skirtumas akivaizdžiai būtų šios klaviatūros naudai.

Viršuje kaip įprasta randasi ir media funkcijų valdymas kuris yra įprastas daugeliui klaviatūrų. Man nelabai patiko, kad jie neturi jokio spragtelėjimo, nes jie spaudžiasi giliai tada būna neaišku, kada jie suveikia. Kitas dalykas nėra trūkumas, o tiesiog bent man neįprastas faktas. Kažkaip neįprastai atrodo tai, kad garsą didinantis mygtukas yra kairiau jį mažinančio.

Na o kiek neįprasta yra papildomos media funkcijos, kurios įsikūrė ant funkcinių klavišų. Čia galime vykdyti nestandartines užduotis, kurios bus naudingos HTPC kompiuteriams ir daugiausia yra surištos su Windows Media Center veikimu. Jos aktyvavimas yra analogiškas nešiojamųjų kompiuterių papildomoms funkcijomis, kurios aktyvuojasi laikan Fn mygtuką.

Enermax kūrinyje taip pat nerasime ir tokio dalyko kaip būsenų indikatoriai (Caps Lock ir pan.), kurie ir nėra būdingi tokioms klaviatūroms. Užtat čia yra kitas indikatorius, rodantis, kiek laiko liko iki baterijos išsikrovimo.  Kaip jis veikia man taip ir nepavyko išsiaiškint nes jis nė karto nesumirksėjo… Standartiniai indikatoriai matomi kompiuterio ekrane, iššokus pranešimui apie būsenos pakeitimą. Kad tai veiktų, iš Enermax tinklalapio reiks atsisiųsti specialią programinę įrangą.

Didžiausia problema su kuria susidurs Lietuviai yra taisyklingas rašymas. Ir dėl visko kalta ta mūsų kalba su daug nestandartinių simbolių (ąčę…). Neturint papildomos skaičių klaviatūros teks persijunginėti nuo skaičių prie raidžių naudojant alt + shift kombinaciją. Mane kaip daug ir taisyklingai rašantį žmogų ir dar skaičių nevengiantį šiek tiek buvo spėję išvesti iš kantrybės.

Na o kalbant apie tokias klaviatūras mes tiesiog neturim iš ko rinktis. Visos HTPC pritaikytos klaviatūros yra sumažintos ir nieko čia daugiau nebesugalvosi. Ne buhalteriui, o namų pramogoms yra skirtas šis gaminys tad iš bėdos išsiversti tikrai galima. Juk naršant internete ar peržiūrint media failus ar prijungus prie Playstation 3 ne taip jau ir būtinas tas lietuviškas raidynas, o ir jei jį reiks panaudoti, tai ne taip dažnai.

Pakalbėjau, pakalbėjau o dabar reikia viską reziumuoti. Dizaino ir techniniu požiūrių tai yra geras dalykas. Aliumininė apdaila atrodo labai solidžiai. Naudojimasis patogiais žemo profilio klavišais – vienas malonumas. Taip pat klaviatūroje esantis trackpad’as negauna jokių priekaištų. Na o paskutinis pliusas – už media funkcijas atliekantys klavišai, kas yra ypač svarbu HTPC kompiuteriuose.

Į šią medaus statinę deguto įpila mūsų gimtoji kalba. Jos dėka rašant ilgą tekstą alt+shift kombinacijas spaudinėti tikrai atsibos. Tačiau HTPC ir PS3 tikrai nėra tie įrenginiai kuriais rašysite ilgus laiškus. Kitas dalykas – mes nerasime kompaktiškos klaviatūros, kuri turėtų skaičių klaviatūrą ir galėtų būti naudojama ten, kur  Enermax Aurora Micro Wireless yra tarsi savo stichijoj.

Solidi apdaila, daug HTPC sistemai skirtų funkcijų – visa tai kainuoja. Už šį gėrį gali tekti pakloti 263 litus, tai yra ne pigi klaviatūra, tačiau verta savo kainos. Jeigu norite tokios solidžios klaviatūros, tačiau naudosite asmeniniam kompiuteriui rinktis Enermax Aurora Lite Wireless, kurią pasirinkę gausite panašų variantą, tik jau didesnį ir su skaičių klaviatūra. Beje jis kainuoja net 60 litų pigiau.

Games.lt