Jau bent du Games.lt skaitytojai turi tokius maitinimo blokus. Tai Kurm1z ir Esmis, kurie juos laimėjo Lepa organizuotame konkurse. Dabar ir mes pažiūrėsime kas per daiktas pateko jiems į rankas, išbandydami šimtu vatų galingesnį modelį. Jūsų dėmesiui – Lepa G850 maitinimo bloko apžvalga. Tai didelės galios ir aukšto efektyvumo modelis – bene pažangiausias visų laikų bandytas energijos šaltinis.

Tiesą sakant iš pradžių norėjau būti solidarus su kitais skaitytojais ir išbandyti būtent tokį maitinimo bloką, bet pastarasis šiek tiek ožiavosi, dėl to reikėjo kažko kito. Ir štai mano namų duryse pasirodė kurjeris, laikantis Lepa G850 maitinimo šaltinį.

Išgirdus žodį Lepa mažiau besidominčiam skaitytojui iš karto kyla klausimas – kas čia per „nouneimas“?  Maitinimo blokų rinka yra ta vieta, kur „nouneimai“ yra didžiausias blogis ir kelią pavojų visai sistemai. Taip, Lepa prekės ženklas kol kas nėra spėjęs stipriai išpopuliarėti nei Lietuvoje nei pasaulyje. Taip yra dėl to, kad pirmieji Lepa produktai parduotuves pasiekė tik 2011-aisiais. Nepaisant to, kad šis vardas nėra pats žinomiausias, už jo slepiasi garsioji Enermax kompanija, kurią kompiuterių entuziastai net neabejoju kad puikiai pažįsta ir jais pasitiki net ir reikliausi vartotojai. Dabar trumpai aprašysiu visą Lepa PSU liniją, o jei ji Jūsų nedomina verskite kitą puslapį.

Lepa prekių asortimentą ventiliatoriai, kompiuterių korpusai, HDD deklai, laptopų maitinimai bei pagrindinis produktas – maitinimo blokai. Kaip pagrindinį gaminį galime įvardinti būtent juos. Na o pati plačiausia ir svarbiausia yra G serija, kurios atstovas šiuo metu guli ant mano stalo. Kad viskas būtų aiškiau trumpai supažindinsiu su Lepa siūlomais maitinimo blokais.

Pigiausi Lepa maitinimo blokai yra N serijos atstovai. Kažkokioms ypatingomis jis kaip ir nepasižymi. Tai yra paprasčiausi ekonominės klasės maitinimo šaltiniai, kurių pagrindinė užduotis – atiduoti reikiamą galią. Galiu išskirti nebent tai, kad jie turi ilgus laidus, taigi tiks pažangesniems korpusams, kuriuose PSU statosi apačioje. Ekonominėje klasėje tai yra gan retas dalykas. Galimi 400W, 500W ir 600W galios variantai. Šių blokų platformas gamina CWT. Toliau eina B serijos blokai, pasižymintys 80+ Bronze energijos efektyvumo standartu. Tai vidutinės klasės blokai, labiausia orientuoti į žaidėjus. Serijos flagmanai – B700 ir B800 maitinimo blokai, kurie pasižymi visomis svarbiausiomis savybėmis. Paprastesnis B650 blokas negali pasigirti modaliniais kabeliais ar tokiu įmantriu dizainu.

Na o dabar atėjo metas plačiausios G serijos pristatymui. Čia rasime galybę įvairiausių aukštos klasės maitinimo blokų, turinčių 80 Plus Gold efektyvumo sertifikatą. Pradėti galime nuo 500W, 700W ir 900W galios agregatų. Iš esmės tai yra senieji Enermax’o Modu 87+ maitinimo šaltiniai prikelti naujam gyvenimui. Manau toks sprendimas yra geras, nes atsiradus neseniai apžvelgtiems Revolution 87+ blokams, jiems vietos gamoje paprasčiausiai nebeliko,  nors techniškai blokai vis dar yra pakankamai patrauklūs. Taip pat yra ir du ypač aukštos galios modeliai, vidiniams komponentams galintys atiduoti įspūdingą 1000W arba net 1600W galią. Beje pastarasis blokas turi ir pilnai atjungiamus kabelius, įskaitant ir CPU bei motininės plokštės maitinimą. Abiejų šaltinių vidinius komponentus rinko pati Enermax.

Na ir yra dar trys G serijos blokai, kurių galia siekia 650W, 750W arba 850W. Šiandienos testui gamintojas mums atsiuntė galingiausią modelį. Pastaruosius blokus gaminto CWT, dėl to jie skiriasi nuo daugumos aukštos klasės Enermax ir Lepa produktų. Beje Lepa ruošiasi pristatyti ir P produktų seriją, kuri pasižymės aukščiausiu Platinum efektyvumu, o maksimali galia sieks net 1700W.

Pradžia


Pakuotė ir komplektacija

Pakuotė, kaip modalinio dizaino modeliui, yra vidutinio dydžio – yra ir didesnių ir yra mažesnių. Joje vyrauja tamsus dizainas su auksinės spalvos elementais, suteikiančiais solidumo. Dėžutė atsidaro gan neįprastai – ją reikia atversti nuo dešiniojo šono.

Priekinėje dėžutės dalyje randame produkto nuotrauką, informaciją apie galią, efektyvumą, čia taip pat paminėtas DC to DC topologijos palaikymas, bei galimybė atjungti nereikalingus kabelius. Ant kairės pusės nurodytos galių pasiskirstymo linijose reikšmės, būdingos tik 850W modeliui. Gale nurodoma visa kita aktuali informacija apie jungtis, vidinę architektūrą bei ventiliatoriaus veikimą.

Standartinio dydžio pakuotės vidinį turinį pavadinčiau standartiniu, pilnu variantu, kuriame randame visa ko reikia. Be paties bloko slepiasi AC energijos tiekimo kabelis, modaliniai maitinimo kabeliai, jiems laikyti skirtas maišelis, montavimo varžtai bei vartotojo vadovas, kuriame pateikti produkto vartojimo nurodymai.

Pradžia

Išorinis dizainas, jungtys

Iš išorės Lepa blokas atrodo išties gražiai. Jis padengtas grubiu matiniu pilkos spalvos sluoksniu, kuris atrodo išties gražiai ir blokui suteikia solidumo. Tiesa, tai naudinga ne tik dizaino atžvilgiu – toks paviršius yra idealus įbrėžimų bei paliekamų pirštų antspaudų klausimu.

Bloko ilgis siekia 160 milimetrų. Toks ilgis – standartas aukštesnės klasės modaliniams blokams, bet kaip galingui 850W modeliui dydis yra gan kompaktiškas, kadangi kai kurie analogai ištįsta iki 18 centimetrų. Aukštis ir plotis be abejo išlikę standartiniai visiems ATX maitinimo blokams (86 ir 150 milimetrų).

Už daiktą sumokėję  400Lt tikimės modalinės kabelių sistemos. Aprašomas Lepa G850 modelis tuo pasigirti gali. Tiesa, kai kurie jo kabeliai fiksuoti – šiaip nesu tai linkęs to laikyti trūkumu, tačiau šį kart teks. Vienas iš neatjungiamų kabelių  – motininės plokštės 20+4 kontaktų maitinimo jungtis. Be abejo, kaip ir 99 procentų blokų ji yra sleeve’inta, o jos 60 cm ilgio pakaks kiekvienai sistemai.

Labai nemaloniai likau nustebintas centrinio procesoriaus maitinimo sistemos. Pirmajai 4+4 kontaktų jungčiai jokių priekaištų neturiu. Labai keistai atrodo sprendimas montuoti antrą aštuonių kontaktų jungtį. Šiaip viskas būtų gerai – būtent tokios laidų konfigūracijos aš tikiuosi iš aukštos klasės blokų, kadangi pažangesnės motininės plokštės turi 8+4 arba 8+8 kontaktų CPU maitinimą. Tik kokio velnio tos jungtys nėra atjungiamos? Juk daugumoje sistemų tėra tik 4 arba 8 kontaktų maitinimas, taigi 8 pin kabelis turėtų turėti atjungimo galimybę. Beje abiejų CPU maitinimo kabelių ilgis yra po 60cm.

Likusios jungtys yra modalinio tipo. Tai reiškia, kad galėsime susirasti sau patogiausią kabelių konfigūraciją. Visose jose yra naudojami tik plataus tipo kabeliai, o tai užtikrina geresnę tvarką bei efektyvesnę oro cirkuliaciją kompiuterio viduje.

Pusdevinto šimto vatų maitinimo bloke norėtūsi sutikti šešias 6+2 kontaktų maitinimo jungtis, kurios praverstų darant super mega turbo sistemą, bet dabar esantis kiekis tenkins daugumą PSU pirkėjų. Pirmoji jungtis yra už 45 cm, o kita – dar už 15 centimetrų.

Sata jungčių čia tikrai netrūksta – iš viso jų randame net dvylika. Po keturias jungtis randame ant trijų atjungiamų kabelių, kurie yra visiškai identiško dizaino. Pirmoji jungtis randasi už 45 centimetrų nuo kabelio pradžios, likusios išsidėsčiusios kas 15cm. Na o paskutinis modalinis kabelis turi keturias Molex jungtis ir vieną FDD. Molex’ai yra išdėstyti vienodais atstumais kaip ir Sata jungtys, o 15 centimetrų atstumu nuo jų pabaigos randame ir FDD jungtį

Pradžia

Aušinimas bei efektyvumas

Vienas pagrindinių faktorių, verčiančių rinktis šį maitinimo bloką yra itin aukštas efektyvumas. Šis Lepa energijos šaltinis turi aukštą 80 Plus Gold efektyvumo standartą. Esant 230V tinklo įtampai, 20 – 100 procentų apkrovų intervale efektyvumas nenukrenta žemiau 88 procentų ribos, o maksimali riba (esant 50% apkrovimui) siekia net 92 procentus.

Jau matau krūvą nepatenkintų veidų, sakančių kad efektyvumas nėra svarbus dalykas ir išleidus litus padeda sutaupyti centus. Deja, mūsų skaičiavimai rodo, kad intensyviai naudojant galingą sistemą (o būtent tokioms šis blokas ir skirtas) sutaupyt galima tikrai daug. Be to tai ne viskas – tokie blokai mažiau kaista. Tai leidžia palaikyti žemesnes temperatūras, kurios didina gaminio ilgaamžiškumą. Be to tokiu atveju pakaks mažesnio ventiliatoriaus darbo intensyvumo, o lėčiau besisukantis jis skleis mažiau triukšmo.

Dažnai Enermax maitinimo blokuose galite sutikti pačios kompanijos pagaminta ventiliatorių. Jie pasižymi tyliu darbu bei dideliu ilgaamžiškumu. Tiesa, šis blokas turi 14 cm skersmens ventiliatorių, kurio gamintoja yra Yate Loon – pakankamai dažnai sutinkama maitinimo bloko ventiliatorių tiekėja.

Lepa bloke sutinkamas D14BH-12 modelis, turintis Two Ball bearing tipo guolį. Šiaip jis gali dirbti maksimaliu 2800 apsukų per minute greičiu, ir kurti 140CFM oro srautą, kas yra tikrai nemažai. Deja tai reikalauja ir aukų – maksimalus ventiliatoriaus skleidžiamas triukšmas yra 48,5 decibelai. Tiesa, gamintojas teigia, kad esant maksimaliai apkrovai ir 25 laipsnių aplinkos temperatūrai ventiliatorius sukasi tik 1500 greičiu. Tada būtų galima tikėtis maždaug 30dB triukšmingumo, kas nėra labai daug.

Puiki savybė, kurios galima pasigest Enermax pagamintose platformose – pusiau pasyvus veikimas. Manau kituose kompanijos gaminiuose šalia Heat Guard technologijos tai atrodytų mažų mažiausiai nelogiška. Taigi Lepa bloke, esant mažesniam nei 15 procentų apkrovimui ventiliatorius nesisuks. Tai atitinka 128W galią. Aišku tai priklauso ir nuo kompiuterio konfigūracijos, tačiau greičiausiai atliekant įprastus darbus, tokius kaip naršymas internete, media failų peržiūra ar darbas su biuro programomis, ventiliatorius suksis kaip leisgyvis. Rimčiau reikės pradėti darbą tik stipriau apkrovus procesorių ar vaizdo plokštę, pavyzdžiui įsijungus žaidimą.

Pradžia

Žvilgsnis į vidų

Pirmiausia apie patekimą į vidų. Jis yra tiesiog idealus, nes gamintojai paprasčiausiai susimovė. Tai turbūt vieninteliai blokai, kurie turi galimybę patekti į vidų nepažeidus garantinio lipduko. Priežastis ta, kad paprastai blokai plombuojami specialias, nenusiplėšiančiais lipdukais, kuriuos pažeidus garantinis aptarnavimas neteikiamas. Šiame bloke yra paprasčiausi lipdukai, kuriuos gali nuplėšti, patekti į bloko vidų ir vėl gražinti atgal ir niekas to nepastebės. Paklausus kodėl taip yra gamintojai atskleidė, kad jie žino apie šią klaidą ir ateityje ją ištaisys. Tad skubėkite pirkti, nes dabartiniuose modeliuose kol kas jie to nepadarė.

Enermax savo aukštos klasės produktuose naudoja savo gamybos platformas ir tik pigiųjų modelių gamybą patiki kitoms firmoms. Tad mane kiek nustebino, kad aukštos klasės bloko viduje radau CWT gamybos platformą. Tačiau tai nėra blogai – šios kompanijos platformos sutinkamos tiek pigiuose tiek ir brangesniuose maitinimo šaltiniuose. O konkrečiai šita platforma jau yra spėjusi teigiamai pasirodyti neseniai išleistuose Corsair HX serijos blokuose.

Tokia platforma sutinkama 650W ir 850W galios modeliuose. Kaip galėjote pamatyti pirmajame puslapyje, visi kiti G serijos modeliai yra nuo pradžių iki galo pagaminti pačios Enermax. Na o šie modeliai turi PSU gamybos giganto CWT sukurtą platformą. Tai galime pamatyti iš viduje esančių žalios spalvos Viking transformatorių. CWT produkcija yra ypač populiari – ji sutinkama Antec, Chieftec, Cooler Master, Corsair, Enermax, Thermaltake, Zalman ir krūvoje kitų garsių gamintojų produktų.

Lepa bloke yra naudojami geros kokybės japoniški kondensatoriai. Kadangi tai yra daugelio elektronikos prietaisų gedimo priežastis, svarbu, kad būtų naudojami kuo geresni kondensatoriai, kurie lems gaminio ilgaamžiškumą. Tiek pagrindinis tiek antriniai kondensatoriai atlaiko maksimalią 105 laipsnių temperatūrą.

Lepa blokas turi bazinį apsaugų paketą: OVP (apsauga nuo per didelės įtampos), SCP (apsauga nuo trumpojo jungimo), OPP (apsauga nuo perkrovos), OTP (apsauga nuo perkaitimo). Negana to jame galime ir papildomą Brown out apsaugą nuo atsitiktinių įtampos kryčių.

850W galios užteks beveik bet kam. Net pora vaizdo plokščių neprivers blokui pasiekti ribų. Pagrindine 12V linija blokas gali atiduoti net 840W galios, kas siekia bveik 99 procentus visos galios. Detalų įtampų pasiskirstymą visose linijose galite pamatyti čia:

Pradžia

Testai

Kadangi tesuojam pakankamai naują technikos šedevrą, kuris gali perduoti ypač daug elektros nusprendėme atnaujinti testų sistemą. Vietoj įprastų vaizdo plokščių naudosime dviejų grafinių branduolių monstrą. Tai – Radeon HD 4870×2. Nors ši plokštė yra pakankamai sena, o jos galia irgi nėra superinė, tačiau elektros ji srebia kaip už tėvynę, o tai mums ir terūpi

  • Intel Core i5 2500K @ 4,5 GHz centrinis procesorius
  • MSI Z68A-G43 G3 motininė plokštė
  • 2X4GB Patriot G2 Series darbinė atmintis
  • PowerColor ATI Radeon HD 4870 x2 vaizdo plokštė
  • 1TB Western Digital Caviar Blue kietasis diskas

Kaip ir visad, bloką testuosime nuimdami įtampų reikšmes visose pagrindinėse linijose, esant ramybės režimui bei sistemai esant apkrautai. Tam tikslui bus pasitelktas skaitmeninis multimetras, bei sistemą apkraunanti programinė įranga.

Tokie skaičiai mus tikrai džiugina. Nei viena linije neišėjo iš 2 procentų intervalo ir didinant galią rezultatai judės teigiama linkme. Visame galių diapazone aišku ir būtų neįsitegta įtilpti į 2 procentus, bet rezultatai turėtų būti vis tiek puikūs. Didėjant apkrovoms skaičiai bus dar gražesni, ir turėtų pasiekti idealiąsias ribas bei jas „prakirsti“. Nors testai buvo atliekami tik esant ne pačioms didžiauioms apkrovoms, tačiau galima net neabejoti, jog įtampos nepriartės prie ATX standarto ribų visame jų intervale.

Kitas svarbus faktorius yra įtampos bangavimai. Galima tikėtis, jog šiame aukštos klasės bloke jie bus pakankamai maži. Neverta tikėtis to, ką siūlo brangesni 80 Plus Gold modeliai, tačiau dėl to, ką siūlo Lepa jokių problemų neturėtų kilti, o bendrame fone rezultatas gėdos tikrai nežtrauks.

Pradžia

Išvados

Gavę šį 850W galios bloką jokių didesnių trūkumų, dėl kurių jo reiktų vengti neradome. Jo komponentams atiduodamos srovės kokybė turėtų būti gera (nors kylant kainai be abejo atsiras ir įspūdingesnių variantų) ir dėl Lepa šaltinio jokių keblumų neturtų kilti. 80 Plus Gold efektyvumo standartas garantuos mažas energijos sąnaudas. Jau matau bent 50 piktai burbančių žmogelių kurie teigia, kad nieko čia nepritaupysi keli procentai šen ar ten, o bloko kaina greitai neatsipirks. Kaip jau ir minėjome, skirtumas yra ir jis ne vien piniginės reikšmes.

Manau kad Lepa sprendimas naudoti CWT platformą buvo teisingas. Galutinis rezultatas gavosi visai nepanašus į kitus aukštos klasės Enermax ir Lepa gaminius (Fanless rėžimas ir kita). Tokiu būdu į jų prekių asortimentą atkreips didesnis pirkėjų srautas.

Pagrindiniai konkurentai? Nėra! Be abejo galime įvardinti pakankamai ne pačius brangiausius Gold maitinimo blokus, o šovęs į galvą išgirdus šį apibūdinimą – FSP Aurum CM serija, kuri konkuruoja su silpnesniais Lepa blokais, tačiau užsibaigia ties 750W riba. Pastarasis turėtų rodyti mažesnes įtampų pulsacijas, bet užtat turi itin didelius įtampų svyravimus, kurie gali priartėti prie ATX normatyvuose esančių ribų. Dėl to Lepa modelis atrodo šiek tiek patraukliau.

Taip pat jis gali varžytis su moderniausiais 80 Plus Bronze blokais. Vieni iš jų – Corsair TX, Chieftec Nitro, Thermaltake Smart ar Seasonic modeliai. Taip pat gali draugiškai pasistumdyti ir su broliukais iš Enermax – Triathlor serijos atstovas. Tų blokų privalumai turėtų būti mažesni įtampos bangavimai, o minusai – ne toks geras efektyvumas. Be to jie neturi fanless režimo, o kainos ir galios santykis yra netgi kiek blogesnis.

Nors Corsair HX maitinimo blokas yra paremtas ta pačia CWT platforma, tačiau dėl techninių modifikacijų jų savybės šiek tiek skirias. Corsair maitinimo šaltinis pasižymi mažesnėmis įtampų pulsacijomis. Nors Lepa modelis turi vidutinę trijų metų garantiją (kas tokios klasės modeliui yra kiek mažoką), Corsair modelis bus nemokamai tvarkomas net septynerius metus, nepaisant to, abiejų modelių kokybė ilgaamžiškumo atžvilgiu neturėtų smarkiai skirtis. Visa kita yra gan panašu, skirtumai praktinės reikšmės neturi, galima paminėti nebent daug patrauklesnį akiai Lepa korpusą. Iš visos šios kalbos galėjo susidaryti vaizdas, jog geriau rinktis Corsair modelį. Tačiau esmė yra tame, kad Corsair modelis kainuoja 550 litų, kai už Lepa yra prašoma 150Lt mažiau. Dėl, to jie grumiasi skirtingų kainų kategorijoje, o ar pokyčiai (kurie nėra ypač dideli) verti papildomų išlaidų turi kiekvienas spręsti asmeniškai.

Kaip jau supratote, gamintoja už G850 maitinimo bloką prašo vos 400 litų. Garantija – trys metai. Ne per daugiausia kaip tokiam blokui. Tačiau nusišypsoti leidžia inžinierių klaidam leidžianti atidarinėti bloką neprarandant garantijos. Gal pramonė yra sukūrusi ir geresnių blokų, bet jų kainos yra dar didesnės. Kaip už tokį galingą, aukštos klasės modelį tai yra nepadoriai maža suma. Dėl to jis yra vertas kiekvieno už jį sumokėto grašio. Atrodo, jog Lepa turi visus kozerius tapti stipria rinkos dalyve.

Games.lt



Pradžia