Aš esu išrinktasis. Internete nesunku rasti įvairių motininių plokščių kainuojančių maždaug nuo 300 iki 1000 litų apžvalgų. Bet ar matėte kur nors apžvelginėjamą pagrindinę plokštę vos už 130 litų?

Ne? Tai žiūrėkite! Natūralu, kad gamintojai visuomenei nenori demonstruoti savo pigiausiųjų modelių, kurtų taupant kiekvieną centą, o jų vardą turi reprezentuoti brangesnieji modeliai. Tačiau mano rankose guli super pigi AsRock H81M-DGS pagrindinė korta, kurios visas varganumas bus atskleistas viešai.

Tokios klasės kortos perkamos ne tik pigiuose biuro kompiuteriuose, kuriems nėra keliama jokių ypatingų reikalavimų, bet ir žaidėjų, neturinčių padorių investicijų, bet dėl to noras žaisti yra ne ką mažesnis. Atsižvelgiant, kad čia yra Lietuva, ir tokių poreikių žmonių yra ypač daug galime teigti, kad šiandienos tema yra ypač aktuali. Juk kiek forume yra temų, prašančių padėti susirinkti kompiuterį žaidimams už tūkstantį litų, kas šiek tiek kertasi su logika, bet kažką sukurti išeina.

Galiausiai net ir didesnes investicijas turintys vartotojai nemato tikslo pirkti brangių produktų, nes jie išnaudos tų gaminių teikiamų privalumų ir apsiriboja H81 ir B85 lustus turinčiais modeliais, juolab šiais laikais pigiausiųjų ir vidutinės klasės gaminių kokybės yra visiškai identiškos (kuo daugeliui vartotojų vis dar sunku patikėti).

Pakuotė ir komplektacija

Dažnai tokios pigios plokštės būna pardavinėjamos be gamyklinės pakuotės (gali būti ir su ja, o gali būti ir su burbuliniu maišiuku vietoj jos) ir be jokių priedų. Paprastai normalios komplektacijos variantai kainuoja vos vienu ar dviem litais daugiau. Kai kainų skirtumas toks mažas, manau verta primokėti kelis papildomus litus už tuos priedus, net ir jei kompiuteris renkamas taupant kiekvieną grašį.

Testuose praktiškai neįmanoma sutikti gaminių ne standartinėse pilnose komplektacijose (tik kartą teko išmėginti tokį kietąjį diską). Išimtimi netapo ir šis kartas – viskas atvyko mažytėje dėžutėje. Jos dizainas yra visiškai analogiškas didesniųjų AsRock‘ų išvaizdai.

O čia kažkur matytas teksto šriftas. Nieko neprimena?

Svarbiausi pagrindinės plokštės priedai – du Sata kabeliai ir be abejo galinis dangtelis. Dėžutėje taip pat randame ir instaliacinį diską bei vartotojo vadovą

Intel H81 lustas

Kadangi Intel neišleido H71-ojo, ar jį atitinkančio chip‘o, kadangi antrai kadencijai buvo paliktas H61, dėl to tiesioginiu pirmtaku H81-ajam galime laikyti būtent senąjį H61-ąjį.

H81 laikau labai stipriu ir svarbiu žingsniu pirmyn visoje ekonominių pagrindinių plokščių istorijoje. Tai pirmasis tokios klasės lustas „iš savęs“ palaikantis tiek Sata III, tiek USB 3.0 jungtis. Taigi rinktis pačias pigiausias motinines plokštes verta ir SSD diskų savininkams ir dideles bei greitas išorines laikmenas turintiems vartotojams.

Lyginant su brangesniaisiais Lynx Point serijos lustais jis neturi RAID, ar spartinimo palaikymo, čia gali būti įdėti tik du darbinės atminties moduliai. Taip pat iki dviejų buvo sumažintas Sata3 ir USB 3.0 jungčių kiekis. Visi šie apkarpymai gali nepatikti aukštos klasės kompiuterių naudotojams, bet pigių ir vidutinės klasės sistemų naudotojai skirtumo jausti neturėtų.

Lustą aušina juoką keliantis miniatiūrinis juodos spalvos radiatoriukas. Ir vėl už tokia kaina nieko kito tikėtis negalima.

Detalus žvilgsnis

Prieš kelis metus pirkti pačią pigiausią motininę plokštė buvo toks pats savižudiškas ėjimas kaip ir Codegen maitinimo bloko pirkimas. Jos turėdavo įprastus elektrolitinius kondensatorius, kurie ilga gyvavimo trukme tikrai negalėdavo pasigirti. Tiesa nesakau kad pigios ir kokybiškos plokštės yra kažkoks naujas atradimas – primokėjus vos keliasdešimt litų buvo galima gauti deramos kokybės produktą. Dabar seno tipo kondensatoriai yra tikrai retenybė, dažniausiai sutinkami pigiausiose AMD platformos plokštėse.

Iki šiol niekaip nesuprasdavau, kodėl gamintojai taip tyčiojasi iš savo pigių motininių plokščių. Kodėl jie specialiai pasirinkdavo visiškai nederančias jungčių ir kartais visos plokštės spalvas. Nejau violetinis atminties lizdas kainuoja brangiau už juodą? Pasirodžius naujausios serijos atstovams nederančios spalvos tapo praeitimi. Vien juodos spalvos plokštė atrodo tikrai neblogai, ypač lyginant su pirmtakais.

Pirmiausia reiktų išsiaiškinti, koks yra šios motininės plokštės dydis. Jei manote, kad Micro ATX – klystate. Jei netingėjote ir patikrinote gamintojo tinklalapį ar aš nemeluoju, darėte tai be reikalo. Nes meluoja jie, o ne aš.

Pirmiausia išsiaiškinkime, kas iš tikrųjų yra Micro ATX plokštės. Jos yra mažesnės už ATX plokštes, tačiau plotis išliko nesumažintas. Dėl to čia dažniausiai rankami visi keturi atminčių lizdai, geras CPU aušintuvų suderinamumas su jais ir vienintelis trūkumas – tik keturi PCI išplėtimo lizdai, kas naudojantiems vieną vaizdo plokštę yra ne didelis praradimas.

Tuo tarpu Flex ATX plokštės yra dar mažesnės, tačiau šio apkarpymo metu prarandama daug daugiau. Ne tik pradingsta dar vienas PCI lizdas, bet ir jau CPU aušintuvui skiriama vieta sumažėja, vietos atsiranda tik dvejiems operatyviosios atminties lizdams.

Belieka išsiaiškinti kodėl taip viskas vyksta. Gamintojai naudojasi tuo, kad Flex ATX naudoja visiškai tas pačias tvirtinimo skyles kaip ir Micro ATX, dėl to įvardijamas ne pačios plokštės formatas, o joje esančių skylių išdėstymas. Kadangi Flex ATX formatas naudojamas vien produkto savikainai sumažinti (kadangi korpusų, kuriems tiktų Flex ATX, bet nederėtų Micro ATX praktiškai nėra) patiems ne didelė garbė daug tuo girtis. Na bent galima pasidžiaugti tuo, kad nebeliko klaustukų dėl suderinamumo su korpusais, nes naujas standartas sukeltų daug sumaišties.

CPU maitinimo grandinę AsRock akcentuoja kaip vieną pagrindinių išskirtinumų panašios klasės produktų tarpe. Vietoj standartinės trijų fazių maitinimo sistemos Asrock į savo H81M-DGS įmontavo keturių fazių analogą. Iš vienos pusės smagu, kad ties šiuo klausimu dirbama iš peties, iš kitos pusės abejoju ar tokioje plokštėje iš to bus naudos. Beje šiek tiek graudu buvo matyti, kad visa procesoriaus maitinimo sistema net bent dėl vaizdo neturi simbolinio radiatoriuko.

Operatyviajai atminčiai yra plikti tik du lizdai, kas yra visiškai normalu pačiose pigiausiose kortose. Kadangi tokių savininkai neturi didelių reikalavimų, viskas yra gerai, o jeigu tokių reikalavimų vis dėl to yra, reiškia ne į tą kainų kategorija žiūrėt reikėjo perkant kompiuterį. Plokštė, kaip ir kitos H81 ar net brangesnės B85 ar H87 lustais paremtos plokštės palaiko iki 1600 MHz greičio atmintį. Kadangi šioji pagrindinė plokštė yra orientuota į ekonomiškas sistemas, tad greitesnių atminčių net ir ranka statyt į ją nekiltų

PCI lizdai taip pat labai skurdūs. Randame vieną standartinį PCI Express 3.0 x16 lizdą vaizdo plokštei, po to eina didelis tarpas ir po juo glūdi PCI Express 2.0 x1 lizdukas. Labai norėjome išvysti ir senojo tipo PCI lizdus – galėtumėte taupydami lėšas panaudoti turimą ar nusipirkti senesnio modelio garso ar kokią kitą išplėtimo kortą. Tam reikėtų tikrosios MATX kortos, bet ekonominės klasės plokštei tai būtų labai naudinga.

Į korpuso priekį išeiti gali tik USB 2.0 jungtys, USB 3.0 sutinkamos tik galinėje panelėje. Beje montažinėje plokštėje yra palikta vieta priekinei USB 3.0 jungčiai, bet ji yra palikta užlituota Šalia jau minėtų dviejų trečiosios kartos Sata jungčių randasi ir dvi senesnės dvigubai lėtesnės Sata II jungtys. Daugeliui stadartinių sistemų to pilnai užtenka.

Gale randame du PS/2 lizdus pelei ir klaviatūrai, analoginę (D-Sub) ir skaitmeninę (DVI) vaizdo išvestis, keturias USB 2.0 jungtis, dvi trečiosios kartos USB jungtis, be abejo interneto prieeigą ir galiausiai garso išvestis.

Ką gali pigi motininė plokštė?

Bandydami plokštę žaidimuose ir lygindami ją su brangesniąją Z87 Extreme 4 jokio skirtumo nejutome. Vienintelis dalykas, ką gali padaryti gera plokštė – tai leisti pakelti procesoriaus dažnius, turėti greitesnę operatyviąją atmintį arba leisti įsidėti antrą vaizdo plokštę. Paprastam taupiam ar bent kiek pritaupančiam žaidėjui to visiškai pakaks, ypač jei nepritariate spartinimui, tačiau dažnai vidutinės klasės kompiuteryje jo niekas ir nesiūlo.

Kadangi nauji pigiausi Intel lustai įneša Sata III palaikymą, nuo šiol SSD diskai pigiose motininėse neturėtų būti tabu. Kadangi yra dvi Sata III jungtys, todėl vieną jungtį galime dedikuoti SSD, o kitą kietajam diskui, nors pastarasis jos privalumų neišnaudos. Taigi būtų įmanoma prijungti ir antrą SSD, tačiau dėl Raid masyvo nebuvimo tai nėra dėmesio vertas sprendimas. Ir vis dėl to pilnai išnaudotas SSD tokiai plokštei yra daugiau negu reikia.

Jau minėjome, kad mažoje plokštėje gali būti sunku atrasti vietos papildomiems įrenginiams. O atskira garso korta mums bus tikrai reikalinga, jei turime kažką rimčiau už Logitech X530, kuri šiai garso kortai yra viršūnė. Realtek ALC 662 lustas yra elementarus labai paprastas lustukas, kurio bent kiek „turinčiam ausis“ nerekomenduoju. Nors paprastai garso plokštės atkuria aštuonių kanalų erdvinį garsą (7.1), šioji palaiko tik 5.1 sistemas. Šiais laikais, kai pigios 7.1 erdvinio garso sistemos baigia išnykti tai nėra labai didelis trūkumas. Tačiau kaip ir minėjau garso kokybė, kuri yra svarbiausias dalykas yra labai ne kokia.

Skaitmeninis garso išėjimas dažnai tampa išsigelbėjimu pigiųjų garso plokščių savininkams. Tada visą garsą apdoroja ne kompiuteris, o pati garso sistema. Labai gaila, bet ši plokštė tokios galimybės mums nesiūlo. Taigi bet kokiu atveju naudojant padorią garso sistemą tektų ieškotis geresnės garso kortos. Tiesa net ir brangesnėse motininėse gero garso su integruota Realtek plokšte išgauti niekaip nepavyks niekad.

Rezultate galime turėti visai padorią sistemą – nespartinamą keturių branduolių Core i5 ar i7 procesorių, 16 GB RAM, galingą high end vaizdo plokštę ir SSD diską. Viskas yra puikiai suderinama ir veiks gerai. Tai tenkins nemažos dalies žaidėjų poreikius. Tiesa, tai galima pasakyti apie visas LGA 1150 pagrindines plokštes. Tačiau AMD platformose apribojimai kur pas didesni – APU procesoriams skirtose plokštėse neįmanoma surinkti žaidimams tinkamo kompiuterio, o pigios AM3+ motininės negali palaikyti didesnės galios centrinių procesorių.

Aišku AsRock H81M-DGS nėra pilnavertis įrankis žaidėjams. Ji tinkama nebent tuo atveju kai norite nesamonių – pavyzdžiui žaidimų kompiuterio už 1000 litų, ar turite kitų finansiškai keistų idėjų. Be abejo ji gerai veiks ir sistemoje už trigubą kainą, bet jai geriau pasieškoti rimtesnio varianto.

Išvados

Na va aš rašiau, Jūs (tikiuosi) skaitėte, nors ši plokštė jau yra išimta iš gamybos. Tiek ilgai rengiau šį straipsnį, jog jau pasirodė antroji šio modelio revizija. Tačiau naujesnė ne visada geresnė. Vienintelis skirtumas, kurį pavyko aptikti yra tai, kad AsRock atsisakė papildomos ketvirtosios maitinimo fazės. Kadangi esmė liko nepatikus, panašių dalykų galime tikėtis ir iš naujosios plokštės versijos.

Šiuo metu AsRock H81M-DGS prekyboje nėra, tačiau minimaliai pakeistą atnaujintą versiją nesunkiai galima rasti praktiškai visose parduotuvėse. Čia ji kainuoja 130 litų, tiek pat kiek analogiškų galimybių konkurentė iš MSI ir yra maždaug 10-15 litų pigesnė už panašias plokštes iš Asus ir Gigabyte, tiesa šie pasiskirstymai labai dažnai keičiasi. Tai vieni pigiausių sprendimų Haswell procesorių vartotojams. Egzistuoja tik viena už testuotąją pigesnė motininė, skirta šiai platformai – AsRock H81M-VG4.

Kai kuriose rinkose matyti pigius produktus yra klaiku. Pykina žiūrinti į pigiausius maitinimo blokus, pusiau popierinius korpusus, kietos ir nemalonios plastmasės peles, kurios veikia tik ant kas penkto stalo, ar pigias, ūžiančias kolonėles. Tačiau tokiuose sektoriuose, kaip motininės plokštės, mažesnė kaina reiškia tik mažesnį funkcionalumą, o ne žemesnę kokybę ar galios apkarpymus, taigi kartais susigundyti verta. Tačiau jei investuojate į rimtesnę žaidimų sistemą rekomenduojame žiūrėti į brangesnius modelius.

Tokios  klasės plokštė Jums puikiai tiks, jeigu net negalvojate apie CPU spartinimą, turite pigų ar seną korpusą su USB 2.0 jungtimis, neplanuojate dėti papildomų įrenginių, daug operatyviosios atminties, naudoti kelias vaizdo plokštes ar jungti RAID masyvų. Nors reikalavimų tikrai daug, tačiau iš kitos pusės, tenka pripažinti, kad tai neliečia daugiau nei 50 procentų vartotojų. Taigi AsRock H81M-DGS tikrai nesunkiai atras savo pirkėją.

Lygint su konkurentais ją yra šiek tiek beprasmiška. Skirtumų iš tiesų yra, tokie maži kad esmės nekeičia – vienintelis kurį pavyko užfiksuoti yra papildoma ketvirtoji fazė procesoriaus maitinimo grandinėje. Pavyzdžiui Gigabyte ir Asus plokštės turi papildomą PCI jungtį, kuri, greičiausiai, taip ar taip bus uždengta antrojo vaizdo plokštės aukšto.  Visos tokios plokštės sukurtos minimaliomis išlaidomis leisti naudotis Haswell procesoriais, visa kita, yra minimaliai pigu t.y. vienoda.

Kadangi skirtumai yra tokie maži, tenka konstatuoti liūdną, tačiau labai logišką dalyką. Pirkėjai renkasi tą plokštę, kuri jų kompiuterio pirkimo metu kainuoja pigiausiai. Tačiau kaip ir minėjau tai yra visiškai logiška, kadangi orientuotis į vieną konkretų modelį ir už jį mokėti daugiau nėra jokio tikslo – visi jie yra lygiaverčiai.

Games.lt