Norintiems mažo maitinimo bloko savo kompaktinei žaidimų sistemai ilgą laiką vieninteliu pasirinkimu buvo Silverstone gaminiai. Bet kai kompaktiškos žaidimų sistemos pradėjo populiarėti, tokių maitinimo blokų pasipylė visa galybė. Corsair pristatė savo SF seriją, Enermax sukūrė Revolution SFX maitinimo blokus ir t.t. Neseniai prie šios kompanijos prisijungė ir FSP su savo naujaisiais Dagger maitinimo šaltiniais.

Tiesa, tai nėra pirmieji FSP kompanijos SFX formato maitinimo blokai. Kompanija taip pat siūlo 200 – 300 vatų galios 80+ Bronze mažylius, tačiau tai visiškai kiti, daug pigesni gaminiai, kurie visiškai neorientuoti į žaidėjus bei jų poreikius. Tuo tarpu Dagger blokai yra sukurti būtent žaidėjams.

Kai pirmą kartą pamačiau šį maitinimo bloką, man ėmė tirpti širdis. Iš pradžių pasakiau „liabas“, o po to nuolat kartojau žodžius „jetius“ ir „utiutiu“. Nes jis yra toks mažas ir mielas… Aš jį paėmiau į glėbį, suspaudžiau ir tvirtai apkabinau. Mažylis norėjo būti tėtuko glėbyje, nes jis ten jautėsi visiškai saugus.


Pakuotė, komplektacija

Nuotraukoje dėžutė atrodo labai didelė? Tai – tik optinė iliuzija. Iš tiesų dėžutė yra pastebimai mažesnė už tas į kurias dedami įprasti maitinimo blokai.

Neįprasčiausias dalykas maitinimo bloko komplektacijoje yra rėmelis skirtas montuoti šaltinį į standartinio ATX PSU vietą. Taip – šis PSU tinka ir į standartinius pilno dydžio korpusams. Ar verta tai daryti, paaiškės apžvalgos metu. Dėl to, kad galėtumėme bloką įtvirtinti į rėmelį vietoj standartinių keturių yra pridedami aštuoni varžtai.

Likusi komplektacijos dalis yra standartinė – moduliniai kabeliai, maitinimo laidas ir vartotojo vadovas, kuriame galime aptikti ir įrašų lietuvių kalba.  Ir jie yra gan kokybiški – parašyti be Google Translate pagalbos, tiesa su korektūros klaida.


Detalus žvilgsnis

Kodėl FSP pavadino šiuos maitinimo blokus Dagger (liet. „durklas“) vardu? Nes būdamas mažesniu už kardą jis vis tiek yra labai aštrus ir pavojingas šaltasis ginklas (600W galia, 80 Gold efektyvumas ir pilnai moduliniai laidai – smarvės yra). O gal dėl to, jog jis toks mažas, kad laikydamas rankoj bloką jį gali apimti taip lengvai kaip kokią durklo rankeną.

Jeigu standartinio modulinio ATX maitinimo bloko matmenys yra 150mm x 86mm x 160mm, tuo tarpu šio SFX bloko dimensijos yra 125mm x 63.5mm x 110mm. Deja skaičiais jo mažumo perteikti neįmanoma. Dėl to pasistengsiu tai padaryti vizualiai.

Ir tai vis tiek yra blogas bandymas. Tas mažumas net nesijaučia nuotraukoje. Reikia maitinimo bloką paimti į ranką ar bent jau pamatyti gyvai ir tada pasijus visas jo mažumas. Mačius vien ATX formato blokus tai bus tikrai įspūdinga.

Maitinimo bloko dizaine dominuoja žavus juodos ir auksinės spalvos derinys. Nors šią kombinaciją išbandė daug maitinimo blokų gamintojų, FSP gaminti Aurum buvo vieni pirmųjų, pritaikiusių šią dailią kombinaciją.

Pritvirtinus galinės sienelės laikiklį maitinimo bloką galima montuoti į įprastus ATX formato korpusus. Man buvo šiek tiek keista, kad įmontavus maitinimo bloką į rėmelį jis nepasidės ant korpuso dugno, o liks kyboti ore.

Labiausiai montavimui ATX korpuse trukdys kabelių ilgis. Procesoriaus kabelio ilgis siekia tik 40 cm, o pirmosios Sata jungtys prasideda vos 35 cm už maitinimo bloko pradžios. Net jeigu tai ir pavyks pajungti į standartinį korpusą viskas atrodys labai neestetiškai. Apie laidų slėpimą nėra net kalbos.

Tai nėra maitinimo bloko trūkumas. Mažam korpusui tokių kabelių yra pilnai gana, o dar ilgesni kabeliai net ir maišytų. Deja tenka pripažinti, kad idealiai universalaus maitinimo bloko pagaminti neįmanoma.

Vėl gi vertinant maitinimo bloką kaip ATX korpusui skirtą įrenginį, reiktų paminėti mažą Sata ir Molex jungčių kiekį. Bet mažuose korpusuose nebūna nei daug laikmenų, nei daug papildomų įrenginių, todėl tai nėra joks trūkumas.

Žvilgsnis į vidų

Maitinimo bloko korpuso detalės yra labai keistos formos.  Tai nupasakoti yra sunku, tiesiog pažiūrėkite, kaip atrodo atidarytas maitinimo blokas. Jeigu didesniam paprastos konstrukcijos blokui sutvirtinti užtenka keturių varžtų, šiuo atveju reikės net devynių varžtų.

Kaip ir kiekvienas FSP maitinimo blokas, Dagger gaminamas pačios kompanijos kurta platforma. Kadangi FSP nėra turėjusi daugiau panašių maitinimo blokų, dėl to akivaizdu, kad ši platforma naudojama pirmą kartą. Bet tai nereiškia, kad ir paskutinį. Tikėtina, kad netolimoje ateityje tokios FSP partnerės kaip Be Quiet! ar EVGA pristatys savo mažuosius maitinimo blokus, paremtus būtent šia platforma.

Viduje viskas yra labai suspausta. Pavyzdžiui pagrindinis kondensatorius yra per arti transformatoriaus, kurio skleidžiamas karštis gali pakenkti kondensatoriui. Sprendimas – kondensatoriaus apvyniojimas termoizoliacine medžiaga. Maitinimo bloke tokį sprendimą matau pirmą kartą.

Apvyniotasis yra kokybiškas Nippon Chemi-Con kondensatorius, kurio elektrinė talpa siekia 330µF. Visi kiti likę elektrolitiniai kondensatoriai yra taip pat pagaminti Japonijoje – arba Nichicon kompanijoje, arba toje pačioje Nippon Chemi-Con. Išties puiku!

Man užkliuvo už akių tai, kad 5V linija galima perduoti tik 75 vatų galią, kai tuo tarpu maksimali bendra 3,3V ir 5V linijų galia tesiekia 90W. Nors šie skaičiai maži, to šiuolaikinėms sistemoms tikrai pilnai pakaks. Beje, šiuo klausimu niekuo neišsiskiria ir konkurentai iš Enermax ir Silverstone, vieninteliai Corsair yra išsprendę šią problemą.

FSP Dagger turi OVP (apsauga nuo per didelės įtampos), SCP (apsauga nuo trumpojo jungimo), OPP (apsauga nuo perkrovos), OCP (apsauga nuo pernelyg didelės srovės) ir OTP (apsauga nuo perkaitimo) saugumo sistemas. Labai keista, kad buvo pamiršta gan populiari UVP (apsauga nuo per žemos įtampos).

Šį maitinimo bloką aušina nedidukas Power Logic 80mm skersmens ventiliatorius, kuris šalia to dar yra ir labai plonas. Skirtingai nei dauguma kitų maitinimo blokų, šis turi ne slydimo o dvigubus rutulinius guolius.

Norint šiuo mažyliu pasiekti padorų aušinimo našumą, jis turi suktis kaip išprotėjęs. Laimei, esant nedidelei apkrovai jis pasiekia puikius tylumo rezultatus, bet pradėjus geiminti triukšmo išvengti nepavyks. Bet tai yra visiškai normalu – mažylis su fizikos dėsniais nepakovos.

Išvados

FSP Dagger 600 maitinimo blokas yra labai naujas gaminys, kuris buvo anonsuotas vos prieš du mėnesius. Dėl šios priežasties jis vis dar nėra galimas Lietuvos parduotuvėse. Dėl tos pačios priežasties 500W versija iš viso nėra debiutavusi Europos rinkoje. Visa tai yra laikinas dalykas, kuris išsispręs bėgant laikui.

Šis maitinimo blokas kainuoja kiek daugiau nei šimtą eurų. Džiugu tai, kad jam pavyko išlikti pigesniu už analogiškus Corsair, Silverstone ar Enermax gaminius.  Tiesa šį kartą kaina vaidina labai mažą vaidmenį, nes tarp pigiausio ir brangiausio šios kompanijos modelio yra vos 10 eurų skirtumas. 

Labiausiai iš šių blokų išsiskiria šiek tiek daugiau galios turintis Enermax Revolution SFX 650W šaltinis bei Corsair SF600, į kurį įtilpo didesnis 92mm ventiliatorius taip pat vienintelis turi ATX maitinimo blokams prilygstančias 3,3V ir 5V linijas. Bet šie skirtumai nėra labai daug ką lemiantys – visi šie blokai yra verti vienas kito. Nors SFX maitinimo rinka maža, FSP pavyko išspausti pilnavertį jos atstovą. Pagrindiniu faktoriumi renkantis tarp šių modelių bus asmeniniai pomėgiai, kaina ir prieinamumas mūsų šalyje.

Ar verta pirkti tokį maitinimo bloką tiems, kas turi standartinį ATX formato korpusą? Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad taip, nes panašaus lygio didieji maitinimo blokai taip pat kainuoja panašią pinigų sumą, o gamintojas prideda adapterį tvirtinimui standartinio dydžio korpuse. Tačiau didieji maitinimo blokai yra tylesni ir turi ilgesnius kabelius.