Geras aušinimas svarbus kiekvienam kompiuteriui. Paprastam darbui ar pramogoms naudojami kompiuteriai apsieina ir su standartiniu aušinimu. Tačiau žaidėjų ir entuziastų kompiuteriams gali prireikti kažko efektyvesnio. Šį kartą testuosime net aštuonis šešių kompanijų procesoriaus aušintuvus.
Apžvelgiamų procesorių sąrašas:
Deepcool Ice Blade Pro V2.0
Noctua NH-U9B SE2
Prolimatech Megahalems Rev. C
Prolimatech Panther
Spire TME III
Xilence M606
Xilence M612 Pro
Zalman CNPS11X Performa
Visi mūsų testuojami aušintuvai yra bokšto tipo ir turi bent 4 šiluminius vamzdelius. Naudojami 92, 120 ir 140 mm ventiliatoriai. Radiatorių aukštis svyruoja nuo 125 iki 161 mm. Aušintuvai testuojami naudojant Intel LGA1155 platformą su Intel Core i5 2500K procesoriumi.
Testavimo sistema:
CPU: Intel Core i5 2500K
MB: Gigabyte Z68A-D3
RAM: Patriot 2x4GB DDR3 1333MHz 9-9-9-24-1
SSD: Samsung 830 256GB
VGA: MSI GeForce GTX 460 768MB Cyclone
PSU: Seasonic S12II-620 Bronze
Korpusas: Silverstone Redline RL01
Korpuso gale įdėtas ~2200 RPM apsukomis veikiantis Scythe Slip Stream 120 mm ventiliatorius. Priekyje ~1400 RPM apsukomis veikiantis Silverstone 120 mm ventiliatorius. Visi aušintuvai testuojami naudojant Arctic MX-2 termopastą ir jų standartinius ventiliatorius, veikiančius maksimaliomis apsukomis. Procesorius apkraunamas Linx programa. Temperatūros stebimos naudojant RealTemp. Įmamos trijų paskutinių branduolių temperatūros ir išvedamas vidurkis. Atimama kambario temperatūra. Aušintuvai testuojami keturis kartus skirtingais procesoriaus nustatymais arba mažiau, jei pasiekia nustatyą kritinę ribą, kuri šį kartą yra 85oC.
Procesoriaus dažnio ir įtampos profiliai:
3.7 GHz, 1.21 V
4.0 GHz, 1.28 V
4.4 GHz, 1.31 V
4.6 GHz, 1.35 V
Trumpai apie Deepcool
Deepcool yra 1996 metais Kinijoje įkurta komponentų aušintuvų kūrėja ir gamintoja. Tai yra viena iš tų firmų, kuri pati projektuoja, gamina ir parduoda savo produktus. Deepcool dizaino ir/arba gamybos produktais taip pat prekiauja ir tokios kompanijos kaip Alpenfohn, Xigmatek, Xilence ir Spire. Deepcool CPU aušintuvų asortimentą sudaro tiek nedideli, standartiniam Intel/AMD aušintuvui pakeisti skirti aušintuviukai, tiek ir daugiau nei kilogramą sveriantys rimtam spartinimui pritaikyti monstrai. Deepcool Ice Blade Pro V2.0 yra vienas iš didesnių Deepcool aušintuvų. Beveik kilogramą sveriantis aušintuvas naudoja tiesioginio kontakto šiluminius vamzdelius ir mėlynų LED ventiliatorių. Pažiūrėkim iš arčiau.
Komplektacija
Ice Blade Pro V2.0 įpakuotas į nemažą baltą dėžę. Priekyje nurodytos pagrindinės savybės, šonuose specifikacijos keliomis kalbomis.
Ice Blade Pro V2.0 komplektaciją sudaro visų pagrindinių procesorių lizdų – LGA2011/1366/1156/1155/775 ir AMD FM1/AM3+/AM3/AM2+/AM2 – montavimo įranga, Ice Blade 120 mm permatomas LED PWM ventiliatorius, vidutinė tutelė termopastos, keturi plieniniai laikikliai ventiliatoriams, ventiliatorių antivibraciniai tarpikliai bei instaliavimo gidas.
Aušintuvas naudoja Deepcool Ice Blade 120 mm ventiliatorių. Tai yra PWM ventiliatorius su Hydro guoliais ir 9 sparneliais. Apsukos svyruoja tarp 900-1500 RPM. Tai vienas tyliausių ventiliatorių. Ice Blade 120 yra permatomas ir turi mėlynus diodus. Pajungimo kabelis nėra aptrauktas, tačiau yra akiai malonios juodos/pilkos temos.
Deepcool Ice Blade Pro V2.0
Ice Blade Pro V2.0 sudarytas iš 49 palankstytų aliuminio plokštelių ir sveria 981 gramus. Radiatorius yra simetriškas. Apačioje, virš pagrindo nėra jokio didesnio radiatoriuko.
Šonuose matosi keturi nikeliuoti V formos 8 mm skersmens šiluminiai vamzdeliai, kurie neišlenda viršuje. Tai didelis privalumas, nes išlindę vamzdeliai neatlieka jokios naudingos funkcijos, o tik padidina bendrą aušintuvo aukštį ir sumažina suderinamumą su mažesniais korpusais. Nors ir be kyšančių vamzdelių Ice Blade Pro V2.0 yra aukštas – jo aukštis siekia 161 mm. Plotis ir ilgis siekia 70 ir 125 mm.
Viršuje – Deepcool logotipas. Iš čia taip pat aiškiai matosi kaip sulankstytos aliuminio plokštelės. Prie Ice Blade Pro V2.0, kaip ir beveik prie visų kitų šiandien testuojamų aušintuvų, galima pritvirtinti du ventiliatorius.
Ice Blade Pro V2.0 naudoja tiesioginio kontakto šiluminius vamzdelius. Teoriškai jie turėtų pagerinti šilumos perdavimą, tačiau relybėje neretai būna atvirkščiai. Vamzdeliai nėra nušlifuoti iki blizgesio, o tarpai tarp jų irgi nepadeda. Tiesioginio kontakto vamzdeliai gali sukelti ir kitų problemų, bet Ice Blade Pro V2.0 jos nebūdingos. Apie jas – kiek vėliau.
Bendrai paėmus aušintuvas atrodo paprastai ir solidžiai. Surinkimo kokybė aukšta, plokštelės nesilanksto.
Montavimas
Kadangi Ice Blade Pro V2.0 palaiko visus pagrindinius Intel procesorių lizdus ir naudojama universali galinė plokštelė, ją reikia surinkti. Tai padaroma atitinkamose vietose įkišant varžtelius ir ant jų užmaunant minkštus laikiklius.
Uždėjus galinę plokštelę sudedami tarpikliai, o ant jų šonuose pritvirtinami kronšteinai. Aušintuvą galima montuoti ir pasukus 90 laipsnių kampu.
Tada uždedamas aušintuvas, per vidurį įkišamas ir prisukamas laikiklis. Be ventiliatoriaus aušintuvas nedengia atminties lizdų.
Uždėjus ventiliatorių dengiamas pirmasis atminties lizdas.
Apie Noctua nerayšiu, kadangi jau turėjote progos su ja susipažinti poroje ventiliatorių apžvalgų. Jas rasti galite čia ir čia.
Komplektacija
Noctua NH-U9B SE2 įpakuotas į nedidelę gražią rudą pakuotę, ant kurios randame labai daug informacijos, įskaitant gautus apdovanojimus.
NH-U9B SE2 gali pasigirti ko gero turtingiausia komplektacija. Į ją įeina SecuFirm2 montavimo įranga Intel LGA775/1155/1156/1366/2011, AMD AM2/2+/3/3+/FM1/FM2 lizdams, du NF-B9 ventiliatoriai, keturi ventiliatorių laikikliai, du L.N.A. adapteriai, du U.L.N.A. adapteriai, ventiliatorių jungčių skirstytuvas, atsuktuvas, didelė tutelė NT-H1 termopastos, antivibracinės juostelės, Noctua ženkliukas ir instaliacijos gidai. Taip, Noctua tikrai nepagailėjo priedų.
NH-U9B SE2 yra vienintelis iš mūsų testuojamų aušintuvų, naudojantis 92 mm ventiliatorius. Pridedami SSO guolius ir 7 sparnelius turintys NF-B9 yra, kaip įprasta Noctua ventiliatoriams, kokybiški ir ganėtinai tylūs, net veikdami maksimaliomis 1600 RPM apsukomis. Pridedami L.N.A. ir U.L.N.A. adapteriai leidžia dar labiau sumažinti skleidžiamą triukšmą, sumažinus apsukas atitinkamai iki 1300 ir 1000 RPM. Savaime aišku, oro srauto ir aušinimo efektyvumo kaina. Ventiliatorių kabeliai yra aptraukti ir labai ilgi.
Noctua NH-U9B SE2
Pats radiatorius, kaip galima atspėti iš palaikomų ventiliatorių dydžio, yra mažas. Jo aukštis siekia viso labo 125 mm. Radiatoriaus plotis ir gylis atitinkamai siekia 95 ir 71 mm. Svoris – 460 gramai. Tad NH-U9B SE2 nesunkiai telpa ir į mažus korpusus. Pagrindinė radiatoriaus dalis sudaryta iš 36 aliuminio plokštelių. Jos yra storesnės ir tvirtesnės nei kituose aušintuvuose.
Šonuose matomi 4 šiek tiek viršuje išsikišantys šiluminiai vamzdeliai.
Viršuje randame Noctua logotipą. Radiatorius šonuose šiek tiek išlenktas. Ventiliatoriai tvirtinami naudojant plieninius laikiklius.
Šiluminiai vamzdeliai yra 6 mm skersmens, U formos, padengti nikeliu.
Aušintuvo pagrindas yra labai blizgus, nušlifuotas.
Montavimas
Kaip ir Deepcool Ice Blade Pro V2.0, Noctua NH-U9B SE2 naudoja universalią galinę plokštelę, į kurią reikia įstumti varžtus. Tada sudėliojamos tarpinės, o ant jų uždedami ir veržlėmis prisukami kronšteinai.
Įstatomas aušintuvas, pritvirtinamas ant kronšteinų prisukamais laikikliais. Ventiliatoriai pritvirtinami plieniniais vieliniais laikikliais. Uždėjus ventiliatorių aušintuvas dengia du atminties lizdus.
Trumpai apie Prolimatech
2008 metais Taivane įkurta aušinimo sprendimų gamintoja Prolimatech gerai pažįstama entuziastams ir spartintojams. Prolimatech portfolio nėra didelis, tačiau iš tiesų įspūdingas. Aukštos klasės Prolimatech aušintuvai susirinko dešimtis apdovanojimų. Pirmasis Prolimatech aušintuvas Armageddon susilaukė didelės sėkmės ir konkuravo su tuo metu efektyviausiais aušintuvais.
Komplektacija
Prolimatech Megahalems Rev. C patalpintas į nedidelę baltą dežę. Viršuje matomas blizgus įžymusis Megahalems ženklas. Šonuose surašytos pagrindinės specifikacijos ir palaikomi CPU lizdai.
Komplektaciją sudaro montavimo įranga LGA775/1366/1155/1156/2011 ir AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2 lizdams, didelė tutelė termopastos, keturi ventiliatorių laikikliai, Prolimatech lipdukas ir instaliavimo gidas. Megahalems Rev. C platinamas be ventiliatoriaus, tačiau Prolimatech mums papildomai atsiuntė Ultra Sleek Vortex 14 ventiliatorių, su kuriuo ir testuosime Megahalems Rev. C. Tad porą žvilgsnių į jį.
Ant įpakavimo randame visas ventiliatoriaus specifikacijas.
Vnetiliatorius komplektuojamas su Molex adapteriu ir keturiais varžtais. Keista, tačiau į komplektaciją neįeina laikikliai tvirtinimui ant CPU aušintuvų. Nors mums tuo vėl papildomai pasirūpino Prolimatech.
Prolimatech Ultra Sleek Vortex 14 yra 140x140x15 mm ventiliatorius su 120 mm montavimo skylėmis. Ventiliatorius yra turbinos dizaino ir turi net 17 sparnelių. Ultra Sleek Vortex 14 palaiko PWM reguliavimą, veikia 500-1000 RPM greičiu. Naudojamas rutulinis guolis. Kaip galima tikėtis iš tokiomis mažomis apsukomis veikiančio ventiliatoriaus, jis yra labai tylus.
Prolimatech Megahalems Rev. C
Ir štai pirmasis žvilgnis į Prolimatech Megahalems Rev. C:
Tai yra 790 gramus sveriantis, 158.7 mm aukščio, 74 mm pločio ir 130 mm ilgio dviejų bokštų radiatorius su šešiais šiluminiais vamzdeliais. Bokštai turi po 45 aliuminio plokšteles, tad galime sakyti, kad jų iš viso yra 90. Šiluminiai vamzdeliai yra V formos, nikeliuoti.
Šiluminiai vamzdeliai nemažai išsikiša viršuje.
Viršutinė plokštelė pagaminta iš plieno, o ne aliuminio. Ant jos matome Megahalems simbolį. Kaip ir ant kitų aušintuvų, ant šio galima pritvirtinti du ventiliatorius.
Aušintuvo pagrindas yra labai blizgus, nemėgsta blykstės.
Montavimas
Kadangi Intel lizdams naudojama universali galinė plokštelė, ją reikia surinkti. Į atitinkamas vietas įkišamos kniedės, kurios užfiksuojamos guminiais, galbūt silikoniniais žiedeliais.
Įdėjus plokštelę, ant jos užsukami tarpikliai. Ant jų uždedami ir prisukami laikikliai.
Įdėjus aušintuvas, skersai uždedamas laikiklis ir spryuokliniais varžtais prisukamas prie šonuose esančių laikiklių. Be ventiliatoriaus radiatorius nedengia atminties lizdų.
Komplektacija
Prolimatech Panther, kaip ir Megahalems, įpakuotas į nedidelę dėžę. Viršuje yra Panther logotipas, šone pagrindinės specifikacijos.
Komplektaciją sudaro LGA1155/1156, LGA2011 ir visų naujesnių AMD lizdų montavimo įranga, didelė tutelė termopastos, Red Vortex 12 LED ventiliatorius, keturi ventiliatoriaus laikikliai, instaliavimo gidas ir Prolimatech lipdukas. Panther nepalaiko LGA775 ir LGA1366 lizdų.
Prolimatech Red Vortex 12 LED ventiliatorius turi 9 sparnelius ir veikia 800-1600 RPM greičiu.
Prolimatech Panther
Panther yra 161 mm aukščio, 130 mm ilgio ir vos 50 mm pločio. Mažas plotis garantuoja, kad aušintuvas nekonfliktuos su aukštais atminties moduliais. Panther sveria 570 gramus. Tai vienas lengvesnių aušintuvų.
Žiūrint iš šono galima pastebėti unikalų Panther dizaino bruožą – aliuminio plokštelės per vidurį sunertos vieną ant kitos. Žiūrint iš priekio galima suskaičiuoti 47 plokšteles, tačiau iš šono matosi, kad abiejose pusėse yra po dvi plokšteles, tad galima sakyti, kad jų iš viso yra net 94. Keturi nikeliuoti variniai šiluminiai vamzdeliai yra neaiškios formos.
Viršuje irgi matosi, kad plokštelės yra atskiros. Prie Prolimatech Panther galima pritvirtinti du ventiliatorius.
Kaip ir Megahalems, Panther pagrindas yra labai blizgus ir nemėgsta blykstės. Matosi keturios skylutes aušintuvo montavimui.
Montavimas
Iš visų testuotų aušintuvų Prolimatech Panther pasižymi pačiu paprasčiausiu montavimu. Kadangi aušintuvas nepalaiko LGA1366/775 lizdų, nereikia surinkinėti galinės plokštelės. Iš esmės montavimas atliekamas dviem žingsniais. Pirmiausia prie radiatoriaus pagrindo prisukami laikikliai.
Tada, įdėjus galinę plokštelę ir įstačius radiatorių, jis prisukamas spyruokliniais varžtais. Viskas, aušintuvas sumontuotas. Telieka pritvirtinti ventiliatorių. Be ventiliatoriaus aušintuvas atminties lizdų visai neužstoja.
Su ventiliatoriumi atminties lizdai taip pat neuždengti.
Trumpai apie Spire
1998 metais Nyderlanduose įkurta kompanija Spire gamina aušintuvus, korpusus ir įvairius PC priedus. Kompanija turi procesorių gamyklą Kinijoje. Didžioji dalis universalių Spire CPU aušintuvų pasižymi tiesioginio kontakto šiluminiais vamzdeliais.
Komplektacija
Spire Thermax Eclipse III, arba tiesiog TME III, įpakuotas į didelę dėžę. Priekyje matosi viduje esantis aušintuvas, gale jo aprašymas bei keli kiti Spire aušintuvai.
Spire komplektaciją sudaro LGA775/1155/1156/1366 ir visų modernių AMD lizdų montavimo įranga, du BlackStar 120 mm ventiliatoriai, ventiliatorių kabeliai, 12 silikoninių laikiklių ventiliatoriams, nedidelė tutelė Bluefrost termopastos, instaliacijos gidas ir garantinė kortelė.
Pridedami du BlackStar PWM ventiliatoriai turi 7 sparnelius, naudoja „nano precision“ guolius ir veikia 600-1800 RPM greičiu.
Spire TME III
Spire TME III, be abejonės, yra vienas įdomiausiai atrodančių aušintuvų. Visas radiatorius yra nikeliuotas. Plokštelės užlankstytos šonuose. Pagal tai, kaip viršuje išsidėstę šiluminiai vamzdeliai, galima spręsti, kad jie yra skirtingų formų.
Du išoriniai šiluminiai vamzdeliai yra V formos, arčiau centro esantys U formos, o centre esantys neaiškios formos. Vamzdeliai šiek tiek išsikiša. TME III yra vienas žemesnių aušintuvų – 152 mm aukščio. Plotis ir ilgis siekia 70 mm ir 131 mm. Svoris – 822 gramai.
Čia matome užlenktas plokšteles. Toks sprendimo dizainas turėtų padėti geriau nukreipti oro srautą viena kryptimi. Aušintuvas turi 46 nikeliuotas aliuminio plokšteles.
Iš viršaus matome šiluminių vamzdelių išdėstymą ir abiejose pusėse esančius įlenkimus ventiliatoriams pritvirtint. Dar vienas įdomus dizaino sprendimas – visos plokštelės padengtos nedidelės įdubimais.
Aušintuvas turi penkis 8 mm skersmens nikeliuotus tiesioginio kontakto varinius šiluminius vamzdelius. Tarp jų yra kelių milimetrų pločio tarpai. Rašydamas apie Deepcool Ice Blade Pro V2.0 minėjau, kad tiesioginio kontakto vamzdeliai gali sukelti problemų. Labai įmanoma, kad TME III efektyvumas dėl to nukenčia – naudojant jį sistemose su nedidelių matmenų procesoriais, ne visi vamzdeliai liečiasi su procesoriumi. Pavyzdžiui, LGA1155 sistemoje, tik trys iš penkių vamzdelių liečia procesorių. Neaišku, kiek šilumos perduoda du išoriniai vamzdeliai, tačiau tikrai mažiau nei trys su procesoriumi konaktuojantys.
Apačioje TME III turi papildomą radiatoriuką.
Su abiem ventiliatoriais Spire TME III atrodo labai grėsmingai.
Montavimas
Į galinę plokštelę įkišami, su veržle priveržiami varžtai. Uždedami tarpikliai.
Prie radiatoriaus prisukamas laikiklis. Aušintuvas uždedamas prisukamas spyruoklinėmis veržlėmis.
Ventiliatorių tvirtinamas nėra toks patogus, koks gali atrodyt iš pirmo žvilgsnio. Norint lengviau uždėti ventiliatorių į jau surinktą kompiuterį gali tekt išimti atminties modulius, taip pat aplinkui esančius korpuso ventiliatorius. Montuojant radiatorių ant iš korpuso išimtos motininės plokštės, ventiliatoriai užsideda gerokai lengviau.
Trumpai apie Xilence
Vokiečių-kinų kompanija Xilence, įkurta 2003 metais, gamina komponentų aušintuvus, PC korpusus, maitinimo blokus bei ventiliatorius. Čia, Lietuvoje, bei už Atlanto kompanija nėra populiari. Daugiausia dėmesio susilaukia Vokietijoje. Kaip ir Spire, Xilence prekiauja Deepcool gamybos ir/arba dizaino produktais.
Komplektacija
Xilence M606 įpakuotas į aukštą dėžę. Priekyje yra X formos langelis, pro kurį matosi pats radiatorius.
Komplektaciją sudaro Intel Intel LGA1366/1155/1156/775 ir AMD AM3/AM2+/AM2/FM1/FM2 montavimo įranga, 120 mm ventiliatorius, 4-pin/Molex adapteris, 7V adapteris, keturi plieniniai ventiliatoriaus laikikliai, labai maža tutelė termopastos ir instaliacijos gidas. Skirtingiems lizdams naudojamos skirtingos galinės plokštelės, kurios, beje, yra lanksčios, ko gero pagamintos iš plastmasės.
Pridedamas iš antivibracinės medžiagos pagamintas 2CF serijos 120 mm ventiliatorius su 9 sparnerliais ir rutuliniu guoliu. Apsukos svyruoja tarp 500-1500 RPM. Ventiliatorius sunkesnis nei kiti 120 mm ventiliatoriai.
Xilence M606
Nepaisant X formos išpjovų, Xilence M606 atrodo labai paprastai. Naudojamas Deepcool Ice Warrior dizainas, bet su skirtinga montavimo sistema.
M606 yra 156 mm aukščio, 136 mm ilgio ir 60 mm pločio. Radiatorius sveria 755 gramus. M606 sudarytas iš 47 aliuminio plokštelių. Matome, kad šiluminiai vamzdeliai yra V formos. Apačioje yra nedidelis papildomas radiatoriukas.
Šeši vamzdeliai šiek tiek išsikiša, bet nedaug. Plokštelės sulankstytos per vidurį.
Viršuje vos matomas Xilence logotipas. Kaip ir ant kitų testuotų aušintuvų, ant šio galima pritvirtinti du ventiliatorius.
Aušintuvo pagrindas blizgus, bet matosi nemažai įbrėžimų kraštuose.
Montavimas
Xilence M606 montavimas yra vienas iš paprasčiausių. Galinė plokštelė nėra universali, tad jos nereikia surinkinėti. Tereikia prie radiatoriaus prisukti lizdui tinkantį laikiklį ir ant jo pritaisytais spyruokliniais varžtais pritvirtinti.
Be ventiliatoriaus atminties lizdai neužstojami.
Su ventiliatoriumi užstojami du atminties lizdai. Ventiliatoriaus laikikliai tokie patys, kaip Deepcool Ice Blade Pro V2.0.
Komplektacija
Xilence M612 Pro patalpintas į labai didelę dėžę. Visas radiatorius matomas net neatidarius dėžės.
Komplektacija identiška M606, tik vietoje 120 mm ventiliatoriaus naudojamas 140 mm.
2CF 140 mm ventiliatorius turi 9 sparnelius, hydro guolį ir veikia 700-1200 RPM apsukomis. Pagamintas iš tos pačios antivibracinės medžiagos kaip 2CF 120. Ventiliatorius montuojamas naudojant 120 mm montavimo skylutes.
M612 Pro yra labai didelis radiatorius. Ilgis siekia 140 mm, plotis ir aukštis atitinkamai 50 ir 157 mm. Šeši šiluminiai vamzdeliai sustatyti išilgai. Šiluminiai vamzdeliai nemažai išskiša, kas gali trukdyti įdėti jį į mažesnį korpusą. Unikaliai atrodo pasikartojančios plokštelių išpjovos. Apatinė aušintuvo dalis identiška M606.
M612 Pro turi 47 aliuminio plokšteles ir šešis 6 mm skersmens nikeliuotus šiluminius vamzdelius.
Viršuje matome Xilence logotipą bei išilgai išdėstytus šiluminius vamzdelius. Iš čia taip pat gerai matosi plokštelių išpjovos. Per vidurį eina viena išpjova iki kitos pusės, tad M612 Pro yra beveik dviejų bokštų aušintuvas. Yra galimybė pritvirtinti du ventiliatorius.
Varinis nikeliuotas pagrindas:
Xilence M612 Pro sveria 597 gramus be ventiliatoriaus.
Montavimas
M612 Pro montavimas identiškas M606, labai paprastas. Tik tiek, kad dėl didesnio pločio sunkiau pritvirtinti ventiliatorių. Be ventiliatoriaus nedengiamas atminties lizdas.
Uždėjus ventiliatorių uždengiamas pirmasis atminties lizdas. Ventiliatorius taip pat šiek tiek išsikiša už ventiliatoriaus aukščio. Dėl to kylo problemų uždedant korpuso dangtį.
Trumpai apie Zalman
1999 metais įkurta Pietų Korėjos kompanija Zalman gerai žinoma kompiuterių komponentų, ypač aušinimo, sferoje. Zalman gamina orinius aušintuvus, vandens aušintuvus, SSD, maitinimo blokus, monitorius bei įvairią periferiją. Kompanija taip pat neseniai įžengė į vaizdo plokščių rinką su savo aušinimo sprendimais.
Komplektacija
Zalman CNP11X Performa dėžė aukšta, ant jos labai daug informacijos apie aušintuvą.
Komplektaciją sudaro LGA775/1155/1156/1366/2011 ir visų modernių AMD lizdų montavimo įranga, šešiakampis atsuktuvas, pakelis ZM-STG2M termopastos, 120 mm ventiliatorius ir jo laikikliai, Zalman lipdukas ir instaliacijos gidas.
120 mm PWM ventiliatorius turi 7 sparnelius ir veikia 1000-1600 RPM apsukomis.
CNPS11X Performa radiatorius yra unikalaus dizaino. Nuėmus viršutinę ir apatinę plokšteles aiškiai matytųsi, kad radiatorius sudarytas iš dviejų pasuktų bokštų. Tai lengviausias, vos 450 gramus sveriantis aušintuvas. Jo aukštis siekia 154 mm, plotis ir ilgis atitinkamai 80 ir 135 mm.
CNPS11X Performa sudarytas iš 53 aliuminio plokštelių ir 4 varinių šiluminių vamzdelių. Tai vienintelis iš mūsų testuotų aušintuvų, kurio vamzdeliai nėra nikeliuoti. Viršuje jie išsikiša kiek per daug.
Viršuje matosi visi plokštelių išsikišimai ir bendra aušintuvo forma. Apatinė ir viršutinė plokštelės nukreipia oro srautą. Tai vienintelis iš mūsų testuotų aušintuvų, neturintis vietos antram ventiliatoriui pritvirtinti.
Zalman CNPS11X Performa turi 4 tiesioginio kontakto 6 mm skersmens šiluminius vamzdelius.
Čia matome kaip aušintuvas atrodo „iš vidaus“. Iš tiesų yra labai daug užimto, bet nenaudojamo ploto. Beje, įlenkimai ant apatinės plokštelės, pasak Zalman, nukreipia dalį oro srauto į ant motininės plokštės esančius tranzistorius ir taip padeda juos aušinti.
Montavimas
Kaip įprasta aušintuvams su universaliomis galinėmis plokštelėmis, ją reikia surinkti.
Tada ant radiatorius pagrindo prisukami laikikliai.
Uždėtas aušintuvas prisukamas varžtais. Be ventiliatoriaus aušintuvas atminties lizdų neužstoja.
Testai
Pirmame teste standartiniu dažniu veikiantį i5 2500K 7 aušintuvai aušina panašiai, skirtumas tarp jų tik 1-2 laipsniai. Tik Noctua NH-U9B SE2 nuo kitų atsilieka 4-6 laipsniais.
Ties 4.0 GHz skirtumas tarp procesorių šiek tiek išauga, Zalman CNPS11X Performa nuo lyderių atsilieka 3 laipsniais, o NH-U9B SE2 net 10.
Net procesoriui veikiant 4.4 GHz dažniu beveik visi aušintuvai pasižymi panašiais rezultatais.
Pirmas dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį – vienu aušintuvu mažiau. Procesoriaus temperatūra naudojant Noctua NH-U9B SE2 20 laipsnių kambario temperatūroje peržengė kritinę 85 laipsnių ribą ir artėjo prie 90. Prolimatech atstovai išlaiko lyderių pozicijas, iš paskos seka Deepcool Ice Blade Pro V2.0.
Deepcool Ice Blade Pro V2.0 paskutiniame teste nuo Prolimatech lyderių atsiliko tik vienu laipsniu. Tai rodo, kad aušintuvas spartinimui tikrai tinka. Jo LED ventiliatorius atrodo gražiai ir yra vienas iš tyliausių. Didžiausia problema yra ta, kad jį sunku rasti parduotuvėse. Už Atlanto už Deepcool Ice Blade Pro V2.0 prašoma 45 dolerių, kurių šis aušintuvas tikrai vertas.
Noctua NH-U9B SE2, kaip galima buvo tikėtis, pasižymėjo ne tokiu geru efektyvumu, ypač spartinimo testuose. Kita vertus, vos 125 mm aukštis leidžia patalpint jį į mažas MicroATX sistemas. Ventiliatoriai veikė pakankamai tyliai. NH-U9B SE2 parduotuvėse galima rasti už ~180 litų. Tokio efektyvumo aušintuvui kaina tikrai per didelė. Noctua situaciją bando pagerinti siūlydami turtingą komplektaciją: du ventiliatorius, U.L.N.A. ir L.N.A. adapterius, skirstytuvą ir didelę tutelę kokybiškos ir efektyvios NT-H1 termopastos. Mano nuomone, logiškiau būtų siūlyti pigesnę versiją su paprastesne komplektacija.
Prolimatech Megahalems Rev. C su Ultra Sleek Vortex 14 pasirodė gerai. Pirmosios vietos efektyvumo testuose, labai tylus ventiliatorius. Montavimas vienas sudėtingesnių, bet ir tvirtesnių. Aušintuvas didelis, bet be problemų tilpo RL01 korpuse. Megahalems Rev. C parduotuvėse galima rasti už 180-200 litų. Tai yra didoka kaina, kadangi jis platinamas be ventiliatoriaus. Už 160 litų pardavinėjama Rev. B versija, nepalaikanti AMD lizdų. 160 litų su ventiliatoriumi ar bent AMD lizdų palaikymu būtų tinkama kaina, bet…
Prolimatech Panther būdamas vienas lengviausių, ploniausių ir pigiausių, pasižymėjo geriausiu efektyvumu. Vos 120 litų kainuojantis aušintuvas siūlo neįtikėtina efektyvumą. Taip, jis turi keletą trūkumų – ventiliatorius vienas triukšmingiausių, nepalaikomi LGA775 ir LGA1366 lizdai. Tačiau našumas, kurį jis siūlo už tokią kainą yra tiesiog įspūdingas. Be to, LGA775/1366 lizdų nepalaikymas suteikia pačią paprasčiausią ir patogiausią montavimo sistemą. Nedidelis aušintuvo svoris sumažina motininės krūvį, o nedidelis aušintuvo plotis leidžia naudoti atminties modulius su aukštais radiatoriais. Sunku pasakyti, kas lemia jo efektyvumą – gal tai plokštelių dizainas, gal kas kita. Kad ir kaip ten būtų, tai puikus, vos 120 litų kainuojantis aušintuvas. Iki tobulybės jam trūksta tik tylesnio ventiliatoriaus.
Spire TME III atrodo puikiai, tačiau efektyvumu neišsiskiria. Galbūt sistemoje su didesnių matmenų procesoriumi TME III įgytų pranašumą. Ventiliatoriai skleidžia vidutinišką triukšmą. Montavimo, ypač ventiliatorių tvirtinimo sistema galėtų būti patogesnė. Lietuvos parduotuvėse TME III neteko matyti, tačiau senesnis Thermax Eclipse II modelis kainuoja apie 180 litų. Pagrindinis dalykas, kurį siūlo TME III, yra įspūdinga išvaizda. Ir galbūt geresnis efektyvumas LGA2011 sistemoje.
Xilence M606 ir M612 Pro pasirodė neblogai. M612 Pro rodė nedidelį 1-2 laipsnių pranašumą prieš M606. Kitomis prasmėmis tai labai panašūs aušintuvai. Abiejų ventiliatoriai buvo pakankamai tylūs. Komplektacijos vienodos. Montavimas taipogi vienodas. Ir visai patogus, tiesą pasakius. Ramybės neduoda tik lanksčios galinės plokštelės. M606 kaina Lietuvoje yra apie 180 litų, M612 Pro neteko matyti, bet būtų kiek brangesnis.
Zalman CNPS11X Performa, kaip 450 gramus sveriantis aušintuvas, pasirodė neblogai. Nepaisant mažo svorio, CNPS11X Performa korpuse užima nemažai vietos dėl unikalaus V formos dizaino. Ventiliatorius buvo triukšmingesnis nei norėtųsi. Montavimas ganėtinai paprastas. Bendrai paėmus, kaip 130 litų kainuojantis aušintuvas, CNPS11X Performa yra neblogas, tačiau nublanksta prieš 120 litų kainuojantį Prolimatech Panther.
11 Komentarai
wapasss
wtf sitie ausintuvai ? :DDDDDD ju isvaizda kazkokia prasilenkianti su logika : DD daugiau neturiu ka pasakyti truksta zodziu :N
Špyžius
Labai daug darbo įdėta. Tikrai daug naudingos info, nors aš ir nesu spartinimo entuziastas.
Darkmanas
Jo, Megahalems valdo. Baltic Mart turi Rev B. už mažesnę kainą. Skirtumas nuo Rev C. – nėra AMD montažo detalių.
ZeroFM
Sunku pasakyti, kas lemia jo efektyvumą – gal tai plokštelių dizainas, gal kas kita . Kad labai paprasta , šiluminiai vamzdeliai išdėstyti kaip ir turi būti , viena eile . Taip oro srautas tiesiogiai atsimuša į šiluminius vamzdelius .
[DGX]XBEAST
Xilence M612 Pro vamzdeliai išdėstyti taip pat ir jų daugiau.
ZeroFM
M612 Pro storesni ,,pamatai“ , ventiliatorious žemesnės apsukos ir ventiliatorius oro srautas neapčiuopia visų šiluminių vamzdelių . Apžvalga tai liuks .
Random_Dude
11 puslapiu… geriau atsinesiu savo akinius.
Ndx
(u) O tai kiek tikiesi aštuoniem aušintuvam?
Gi neina tas srautas siaura linija, o yra platus apčiuops visus vamzdelius, Juolab didelis fan yra
emptyy2
Noctua NH-D14 praleidai. Ar i deze netilpo?
Random_Dude
(u)(u) tikiuosi kad butu konspektuota.
Ndx
Tai gal nueik i paskutini puslapi