Antec parengtas Kuhler H2O 620 ir 920 vandens sistemas pastaruosius kelis metus galėjome laikyti vienomis svarbiausių rinkos žaidėjų. Nors jos buvo paremtos standartine Asetek platforma ir per daug nesiskyrė nuo tuo metu Zalman, Thermaltake, ar Corsair siūlomų sistemų, tačiau dėl pripažinimą pelniusio vardo tapo vienais pagrindinių rinkos žaidėjų.
Atrodo, jog kuo toliau, tuo labiau gamintojams baisu išlikti be unikalių sistemų. Zalman pasiūlė bene vieną unikaliausių radiatorių turintį modelį Resator 3 Max, Corsair didelį dėmesį ėmė skirt CoolIT aušinimo sprendimams, kuri savo sprendimus siūlo tik šiai kompanijai, na o pereiti ant 140 – 280 mm radiatorių turinčių sistemų, kai jau tai padarė NZXT, Corsair ir Cooler Master nebebūtų jau nieko unikalaus.
Antec pasirinktas sprendimas yra išties unikalus – sujungti ventiliatoriaus sukimosi mechanizmą su pompa. Teoriškai tai turėtų sumažinti guolių keliamą triukšmingumą, kas skamba labai viliojančiai, bet pirma tai reiks įrodyti praktikoje.
Aišku diegiant išskirtinį sprendimą neapseita ir be nuostolių, bet apie juos – šiek tiek vėliau. Nieko panašaus nematėme nė viename konkurentų gaminyje.
Kaip ir įprasta išleisti trys skirtingi aušintuvo modeliai – bazinis Kuhler H2O 650, storesnį radiatorių turintis Kuhler H2O 950 ir prailgintas 240mm aušintuvas Kuhler H2O 1250. Šiandien mes išbandome vidurinįjį modelį Kuhler H2O 950, kuris mėgina pakartoti populiariojo pirmtako Kuhler H2O 920 sėkmę.
Pakuotė ir komplektacija
Antec jau daug laiko nekeičia savo pakuočių puošybos filosofijos – gal ir teisingai daro, kadangi jos atrodo išties patraukliai, o be to iš tolo galima pažinti kur slepiasi Antec.
Priekinėje dalyje randame tą patį kur ir visur – viskas standartiška ir nemanau, kad kam nors dar įdomu. O jei vis dėl to įdomu – pažiūrėkite į nuotraukas
Galima išskirti nebent pirmąją pasaulyje naudingą temperatūrų lentelę. Ji parodo ne tik kaip aušintuvas atrodo prieš stock‘inį Intel‘io grabą, bet ir prieš mistinę „standartinę“ aušinimo sistemą bei, svarbiausia, Kuhler H2O 650 ir Kuhler 1250. Tai leis nuspręsti, ar vertą rinktis būtent storąjį 120mm aušintuvą.
Pakuotės viduje randame tą patį, ką ir visose tokių produktų pakuotėse – vartotojo vadovą, tvirtinimo detales, programinės įrangos CD ir papildomą ventiliatorių. Viduje yra visko mažiau nei įprastai – naujųjų montavimo detalių yra žymiai mažiau, nei senuosiuose Asetek’uose.
Be abejonės kalbą pradėsiu nuo tos nestandartinės pompos priverčiančios ir taip storą aušintuvą atrodyti kaip nupenėtą paršelį. Turiu prisipažinti, kad jos veikimo principą įsivaizdavau šiek tiek kitaip ir gavęs produktą turėjau progos atrasti kažką naujo.
Idėjos esmė – pompą pastatyti priešais ventiliatorių. Pasak gamintojų tai pagerinti aušinimą radiatoriuje (ir sumažinti jį prie vandans bloko?). Kaip tai pavyko parodys testai.
Aš tikėjausi, kad pompa ir ventiliatorius pasidalins tą patį rotorių. Taip būtų galima sutaupyi guolius ir priversti sistemą dirbti tyliau.
Radiarorius yra visų penkių centimetrų storio. Aliuminio juostos išvingiuotos tarp keturiolikos šiluminių vamzdelių.
Be pompos likęs procesoriaus blokas yra ypač plonas – vos 26 milimetrų aukščio, tad atrodo išties patraukliai. Kapitaliai buvo atnaujinta ir jų apšvietimo sistema. Dabar šviečia ne logotipas, o visa centrinė bloko dalis.
Aušinimo plokštelė tokia kaip ir buvo pirmtake Antec Kuhler 920 V4 – ketvirtoios kartos varinis Asetek’as.
Kaip ir visad Asetek aušintuvams suteikia storas, negofruotas, pakankamai lanksčias ir gražiai apipavidalintas žarneles. 30 centimetrų ilgis nėra didžiausias aušintuvo privalumas, tačiau jo pakaks daugeliui sistemų net ir ieškant nestandartinių montavimo sprendimų.
Unikalus pompos montavimo sprendimas pareikalavo ir šiokių tokių aukų. Pagrindinis ventiliatorius negali būti pakeistas kitu. Tad jeigu išbyrėtų jo guoliai tektų keisti visą aušintuvą, o ir esamą ventiliatorių pasikeisti geresniu galimybių nėra.
Abu ventiliatoriai yra standartinio 12 centimetrų skersmens. PWM režimas leidžia motininei plokštei reguliuoti apsukų greitį gan plačiame 600 – 2400 apsukų per minutę diapazone.
Kai pirmą kartą kažkurioje parodoje buvo pademonstruoti naujos kartos Antec aušintuvai, tarp jų Kuhler 950 nebuvo – stende puikavosi tik brangesnis Kuhler 1250 ir pigusis Kuhler 650. Atvirai tariant galvojau, kad tas modelis, kurį šiandien turiu niekad nebus išleistas.
Akivaizdu, kad antro ilganosio ventiliatoriaus, taip kaip ant Kuhler 1250 neuždėsi niekaip, o jeigu jis turėtų tik vieną ventiliatorių, kažkaip jaustųsi nepilnavertiškai, nes konkurentų tarpe tik Zalman LQ 320 neturi antro ventiliatoriaus, tačiau jį galima nusipirkti atskirai. Sprendimas buvo tiesiog labai elementarus. Pakako gale sumontuoti patį paprasčiausią standartinį ventiliatorių. Aišku su juo ant stalo sistema atrodo labai keistai:
Antec produkto aprašyme jo stilių pateikia kaip didelį privalumą. Aš asmeniškai nenusprendžiau ar jis man gražus, bet kad neįprastas nesiginčys niekas.
Montavimas ir programinė įranga
Pradėdamas pasakoti apie montavimą privalau paminėti, kad ankščiau visi Antec aušintuvai turėdavo vienodus procesoriaus blokus ir tvirtinimo detales. Galėjai Thermaltake aušintuvą sumontuoti naudodamas Antec backplate, Corsair tvirtinimo žiedą ir NZXT varžtus ir pan.
Dabar Antec naudoja visiškai kitokį montavimo mechanizmą. Sunku pasakyti ar tai atsitiko dėl ant ventiliatoriaus iškeliavusios pompos, ar tai tiesiog natūralus atsinaujinimo procesas. Pastarąjį variantą patvirtintų tai kad naujausi įprasti Asetek modeliai, kaip Corsair H75 ir H105 turi atnaujintą procesoriaus bloko dizainą ir nauja tvirtinimo sistemą, tačiau faktas jog Antec ir Corsair sistemų montavimas skiriasi tokį faktą kaip ir paneigia.
Tačiau kodėl taip yra daroma klausimų net nekyla. Norint sutaupyti. Montavimo detalių kiekis buvo tikrai sumažintas ne dėl to, kad padaryti paslaugą vartotojui, o kad sumažinti savikaina. Rezultatas – univesalios detalės, tokios kaip tvirtinimo žiedas, yra nebe tokios patogios.
Procesorius yra tinkamas Intel procesorių LGA775/ 1150/ 1155/ 1156/ 1366/ 2011 bei AMD AM2/ AM2+/ AM3/ AM3+/ FM1/ FM2 lizdams. Pagrindinė naujiena šiuo klausimu yra tai, kad nuo šiol skysčio aušinimo sistemos bus suderinamos ir su gan senu 775-tu Socket‘u. Taigi Kuhler H2O 950 yra tinkamas praktiškai visiems dabar egzistuojantiems kompiuteriams, nes senesni arba pūva palėpėse, arba laukia, kada juos užves ir nufilmuos Geekas iš Rytų Europos.
Rezultatas:
Sistemoje yra nemažai ilgų laidų, bet jų jungimas yra gan paprastas, tad jei kas gali nepatikti tai tik šiokia tokia betvarkė.
Programinė įranga taip pat stipriai pakeista. Nebėra galimybės reguliuoti ventiliatorių greitų pagal skysčio temperatųrą. Šią savybę pakeitė fiksuotų apsukų nustatymas.
Testai
Praeitoj apžvalgoj išbandėme krūvą dvigubo ilgio, bet apie du kartus mažesnio storio sistemų iš įvairiausių gamintojų. Įdomu, ar ilgasnukis Kuhler H2O 950 yra pakankamai geras, kad „nupūstų“ bent vieną iš jų?
Testų sistema:
Intel Core i5 2500K centrinis procesorius
MSI Z68A-G43-G3 motininė plokštė
2 x 4GB Patriot G2 series DDR3 RAM @ 2400 MHz; CL9
Transcend SSD740 256GB SSD diskas
WD Caviar Blue WD10EALX 1TB HDD
NZXT Phantom 530 korpusas
Enermax Modu 87+ 900W PSU
Windows 7 Ultimate 64bit
Noctua NT-H1 termopasta
Procesoriams kaitinti 15 minučių paleidome Prime 95 programėlę. Realus naudojimas (žaidimai) paprastai taip stipriai aušintuvų neužkaitina.
Testai bus atliekami trejomis centrinio procesoriaus konfigūracijomis – esant standartiniams veikimo dažniams (1,208V) , esant 3,7 GHz (1,336V) procesoriaus greičiui (kas atitinka Turbo Boost konfigūraciją) ir esant aukštam 4,5 (1,36V) GHz greičiui.
Svarbu – temperatūros pateikiamos atėmus aplinkos oro temperatūrą. Tai leidžia nepaisyti testo metu kambaryje vyravusios šilumos. Norint sužinoti kokia temperatūra būtų praktiškai naudojant aušintuvus pridėkite standartinę kambario temperatūrą – apie 20 laipsnių.
Taip pat rengdami apžvalgą matuojame ir triukšmingumą. Tam pirmą kartą testuose naudosime specialų garso matuoklį. Testuojant aušintuvų skleidžiamą garsą aplinkos triukšmas buvo maždaug 33 decibelai. Kompiuteryje nebuvo jokių kitų dirbančių ventiliatorių.
Nuo praeito testo nugalėtojo Cooler Master Seidon 240M, Kuhler 950 atsiliko pakankamai nemažai, nors kainų skirtumas tesiekia kelesdešimt litų.
Atsimenate, kai sakiau, kad neverta naudoti aukštų apsukų, nes jos nedaug padeda vėsinti? Šį kart rezultatai kitokie, bet tik neapsigaukite
Net ir esant minimalioms apsukoms, aušintuvo ventiliatoriai yra stipriai girdimi. Tai leidžia teigti, jog panaudoti tragiškos kokybės guoliai, kadangi ne dažnai tenka sutikti ventiliatorius, kurie yra jaučiami dirbdami vos ant 600 apsukų. O įjungus Extreme rėžimą net negalima būti viename kambaryje kartu su kompiuteriu. Apsukos pasiekia 2200 sūkių ribą net ir nieko nedarant ir kelia siaubingą triukšmą. Būtent dėl to taip skirasi šios temperatūros.
Išvados
Šiuo metu Kuhler 950 Lietuvoje nėra debiutavęs esu vienas pirmųjų šalyje laikantis šį daiktą savo rankose. Vakarų Europoje Kuhler 950 kainuoja apie 80 eurų, kas yra maždaug 280 litų. Tokia suma yra logiška už dvigubo storio procesoriaus aušintuvą – tiek kainuoja ir pagrindiniai konkurentai, tokie kaip Cooler Master Seidon 120 XL, Corsair H80i.
Storieji 120 milimetrų aušintuvai privalo aušinti beveik taip pat kaip tai daro plonesni ilgieji 240 milimetrų modeliai. Priežastis slypi labai panašioje kainoje.
Antec aušintuvas neparodė tokių rezultatų, kokių iš jų tikėjausi. Temperatūrų skirtumas tarp nedaug brangesnio Cooler Master Seidon ir Antec Kuhler 950 yra didesnis nei skirtumas tarp kainų. Tačiau tai greičiausiai nėra tik Kuhler 950 problema, nes to galima tikėtis ir iš jų konkurentų.
Na o didžiausia šio Antec’o problema yra triukšmingumas. Nepatiko tiek labai vidutiniškos guoliai, kurie net ir pakankamai lėtai sukdamiesi skleidžia per daug garso, tiek kvaili dažnių profiliai, kurie yra ir perdaug agresyvūs ir gan nelogiški. Antec mane antrą kartą paveda su triukšmingumu – pirmą kartą Kuhler 620v4 pasirodė perdaug garsus, tą patį daro ir Kuhler 950.
Montavimas taip pat paliko ne patį geriausią įspūdį. Kaip ir parenkant guolius jautėsi Antec noras sutaupyti. Galutina galime pasakyti, kad tokio aušintuvo pirkimą matau kaip gerą sprendimą nebent tik vieną 120 milimetrų angą turinčiame korpuse. Priežingu atveju geriau dairytis į tik nedaug brangesnius 240 milimetrų modelius.
14 Komentarai
FanTaz
seip labai smagus rewievas bet noretciau pakritikuoti du dalykus
nr1 cooleriai perkami del dvieju priezasciu
I. kad butu tylu
II kad butu geras OC
pirmu atveju zmones nepirks tokio ausintuvo
antru atveju zmones nelaikys proco ant tokiu zemu temp, bent jau 70-80 C laikys
nr2 kompo garsas niekam nekele isvis bedu , nes zmones kurie daro oc del zaidimus sedi su ausinems o kompai buna gyliai kazkur ikisti, ir jiem net i ausy renkentys seimos nariai nesigirdi, o zmones kurie daro oc del darbo tai jiem garsas negalvoje buna. o ten visokie retardai kurie laiko overcoolinta cpu ant 30c ir ziuri filmus tai juokdariai i kuruos net nereiktu kreipti demesio.
Svecias007
Beje cia cpu core ar cpu tcase max temperatura?
ZeroFM
Žaidžiant su padoriu water cooling tu niekaip nepasieksi 70-80c . O dėtis balvoniškas ausines užsukus belenkiek W kvaila .
FanTaz
jai nepasieki 70c tai blogai oc padarytas, nebent losi ten farmwile
Ndx
Arba aušintuvas per geras
Atkreipkit, kad iš gautos temperatūros atimu kambario temperatūra, taigi pridedam +20 laipsnių ir gaunam ~70 laipsnių ir gaunam tuos 70
Tačiau žaidimas nekaitina tiek kiek tai daro prime 95
FanTaz
cia grynai nuo zaidimu priklauso, ten visokie console tardyniai tai nevisada, bet visokie pc tai kepina cpu kaip nezynau kas, kiek duosi tiek valgys
ZeroFM
Dėl to ,,limonado“ tikrai būtų įdomu sužinot kiek žaidimai (crysis 3 , far cry 3 ) ir panašiai kurie turi benchmark test , kiek ,,pakaitina“ cpu .
ledukas
del garso nepirks ? o stokinis nori pasakyti tyliai dirba ? As kai sau rinkau kompa tai tuo metu pirkau rinkoje viena geresniu ausintuvu kad kompas butu begarsis.
Jeigu zinojai tai maziausias burzgimas pastoviai silpnina klausa, nes smegenys pradeda jy ignoruoti ir kuo toliau taip kankinsi smsgenis tai net su sveikais bugneliais nebegirdesi tylesniu garsu..
Nu jo je garsas maiso pasiulysi pirkti plansete ir new gen zaidimus ant ju – jos juk begarses :))
FanTaz
ledukas tu beveik nerasi geimeriu kurie lose ne su ausinems, delto jie jokio burzgimo negirdi is nugrusto kompo.
o filthy casual’ai su filmai ir narsykme ne 10% neuzkauna cpu tai net stokinai cooleriai realai nesigirdi, ia ten kazkoks random casual’as sumane cod’a palosti, tai tegu uzsideda ausines ir jai vistiek kompa girdi, tai nereike deze po ausim laikyt, nes haswelliu net stokinai cooleriai ant full no oc cpu tyliai dirba.
isvis seis laikai pirkti curstom coolery reike tik jai darai oc, arba darai nesamones, kaip kad per nakty palieki miegamajeme ijungta pc , kas realai yra saves nuodijimas. nes iki 500 lt einantys cpu kurie lietuvoje yra labai populerus, buna ir taip su overkillintai stock cooleriais, juokas net ima kai paziuri ant kiek fx6300 Oc’inasi su stokiniu cooleriu, turi imti 100+ lt vertes cooleri kad gauti bonus hz, praejo tie laikai kai gamintojai deda 20lt vertes coolerius.
tai tu man pasakyk koks tikslas moketi 20-30% cpu kainos, jai realai uz tai negauni nieko ?
ledukas
nu jega noriu kodo dekis ausines…. Suknisti casualai kompuose neraukia ir tikrai neperka, as gal irgi casual ir man turbinti nesinori bet norisi absooliucios tylos dirbant.. O taip dirbant neisiena isnaudoti pilnai pcu prisiminiau :))) kaimiecio darbas su wordu gal ne bet nevisi worda tik naudoja… o kai pasieki max 100 tai pasieki ir apsukas ir uzesy tik nereikia aiskinti..
Man aiskino pries 3 metus bet kai ateidavo kas y kambary sakoo ooo net nesigirdi..
Nori gadintis klausa sekmes, nori kaip loxas sedeti visa laika ir negirdeti kas alinkui dedasi sekmes. Jei vienas gyveni ir mama tik valgyt pakviecia tai tau gerrai – ‘ GERAI“
RAPMIX
Ilgasnukis nutukęs paršas:-]
Ndx
O jeigu aš lošiu su kolonėlėm, nes ausinės man netinka?
Nieko negalima overclockinti su stocku, nes jie vis dar deda coolerius uz dvidesimt litų, jei ne penkiolika. Nusipirkti pigiausia toweri uz 50 litų būtina kiekviena net ir neoverclockiname kompiuteryje
Turiu haswellio stocką. Visiskas slamstas – ir girdimas ir temperaturos nesamoningos.
ledukas
Ndx – jauciu gausi pasiulyma koloneles prie ausu arciau pasistumti 😀
BrolY_LT
Nusiperki šita traktori ir gali nešti i pirma auksta jaigu name gyveni kad pc nesigirdietu kaip uze vienas cpu tik culeris nes juo ponpa nuo traktorio maskovski uzdietas 😀 Tilus culerei ne padies isbandita givenime daugiau tokio aušinimo neimsiu hd80i meslo kruva 3570 k vos nesudegino ant 4200 mhz uzturbinto man paskeciau i orini veike ant 48 kai max uzkrautas o hd80 i veike ant 65 nors raso kad 61 max buna ant pakuotes huine ne culeri tie vendes austuvai nors ausntu normlei o ne lievai nei aušina nei tilus gammno priedo dar korpuse i dieti po 200 mm culeri kambario tempratura vasra 35 + butu nuo h80+ hana cpu nuspirkau be quiet! Dark Rock 3 ir pigesnis ir 20 + maziau kaista nei tas lievkas vandes ausnimas taiva visa litanija paračiau 😀