Net ir renkantis aukščiausios kokybės tylius ventiliatorius, didelis jų kiekis lems tai, kad jie sukdamiesi kels daug triukšmo. Na o labai tyli dėžė gali nesusitvarkyti su ypač aukštais spartintojo keliamais reikalavimais, keliamais vėsinimo našumui. Kaip viską geriausiai optimizuoti?
Vienas iš efektyviausių sprendimų – reguliuoti aušintuvų apsukas. Su tylaus veikimo adapteriais galite nutildyti sistemą puikiai, tačiau niekaip nepavyks padaryti to, kad žaidžiant žaidimą ventiliatoriai vėl dirbtų visu savo pajėgumu, o ir turint kokius penkis ventiliatorius tai yra labai nepraktiška . Taigi geriausias tam reikalui skirtas dalykas – ventiliatorių valdiklis.
Bitfenix geriausiai yra pažįstama kaip aukštos klasės korpusų gamintoja. Ji yra viena iš tų kompanijų, kurios vardas dažniausiai linksniuojamas tada, kai kalba pasisuka apie aukštesnės klasės produktus. Tai bendrovė, kurios produktai nesutinkami įprastose Lietuvos parduotuvėse, o tik tose, kurios savo produkciją gabena iš užsienio tiekėjų, arba produkciją įsigyti galite pirkdami iš užsienio parduotuvių, kurios teikia pristatymo į Lietuvą paslaugas.
Paprasti, pigesnieji ventiliatorių valdikliai būna gaminami su slankikliais, rankenėlėm ar kitokiu mechaniniu būdu. Geriausiu atveju juose randamas tokio tipo ekranėlis koks būdavo Nokia 3310 telefone, bet dažniausiai jo iš viso nėra. Žodžiu labai primena Sovietų sąjungoje pagamintą techniką, kuri kompiuterio tikrai nepuoš. Tačiau pažangesnieji, kurių paskirtis yra ne tik kontroliuoti ventiliatoriaus apsukų greitį, bet ir turėti papildomų labai naudingų funkcijų, apie kurias pakalbėsiu kiek vėliau, turi išvaizdų ekranėlį, dažniausiai valdomą lietimu. Tai leidžia užtikrinti nestandartinę kompiuterio išvaizdą, bei viską matyti tiesiog gražiau ir plačiau išnaudoti galimybes.
Bitfenix pirkėjams gali pasiūlyti du ventiliatorių valdiklius – tai Hydra Pro ir Recon . Pirmasis jų yra paprastas ir nebrangus, slankikliais valdomas įrenginukas, su didelės galios kanalais, norintiems nebrangiai kontroliuoti aušintuvų veikimo greitį. Na o antrasis jau turi ekranėlį, lietimui jautrų valdymą, automatinį rėžimą, temperatūrų stebėjimą bei kitas įmantrias savybes. Be to tai pirmasis valdiklis pasaulyje, kuris turi valdymo iš telefono ar iš bet kurio pasaulio vietoje esančio kompiuterio galimybę. Šios dienos apžvalgai mes pasirinkome pastarąjį.
Pakuotė ir komplektacija
Ventiliatorių valdiklis nėra labai didelis daiktas, o šis Bitfenix – vienas mažiausiųjų. Taigi nenustebau jį radęs irgi daug vietos neužimančioje dėžutėje. Pastarojoje dominuoja juoda ir žalia spalvos.
Dėžutės priekyje – aušintuvų valdiklio iliustracija, viršuje – pagrindinių savybių sąrašas, na o gale – specifikacijų lentelė.
Pastebėjome, jog ant dėžutės parašyta, kad kiekvienas kanalas gali tiekti po 15W galią aušintuvams, nors visur kitur deklaruojami 10W. Susisiekus su gamintoju paaiškėjo, jog kai kurių senesnių modelių pakuotėse yra įsivėlusios klaidos. Jie patikino, kad dabar leidžiamuose Recon valdikliuose viskas nurodyta korektiškai.
Apart paties valdiklio dėžutėje slepiasi priedų maišelis bei vartotojo vadovas. Pastarasis nepasižymi dideliu detalumu.
Na o į priedų maišelį Bitfenix įdeda du ventiliatorių laidų prailgintojus (kurie gali būti ir esančių laidų pakaitalais), du papildomus temperatūrų sensorius, devynis lipdukus temperatūrų davikliams, keturis smulkius montavimo varžtus.
Montavimas
Montavimas yra labai įprastas ir būdingas visiems ventiliatorių valdikliams su temperatūrų stebėjimo galimybe. Skiriasi tik tai, kad kiti neturi USB jungties ir tai, kad ne visi turi tokias ventiliatorių jungtis.
Montavimo eilę galite susigalvoti patys, kadangi nėra skirtumo ką padarysite pirmiausia, o ką paliksime desertui. Mes pradėjome įmontuodami patį valdiklį į priekinę panelė. Kadangi korpusas turėjo tik vienapusį fanless montavimą kitą pusę teko prisukti su varžtu.
Energija valdikliui tiekiama iš maitinimo bloke einančios Molex jungties. Jeigu turite modalinį maitinimo bloką ir iki šiol nenaudojote nė vienos Molex jungties tai teks jungti papildomą kabelį, o tai tvarkos kompiuterio viduje nepridės.
Tada prie norimų vietų pritvirtiname temperatūrų jutiklius, kuriuos prieš tai išvelkame iš apsauginių apvalkalų. Juos galima priklijuoti pridedamais lipdukais. Tik žiūrėkite, kad komponentas, kurio temperatūrą matuosite nebūtų dulkėtas.
Prie atitinkamų vietų prijungiame reikiamus ventiliatorius. Gera savybė yra, jog nuo valdiklio galėsime atjungti nenaudojamus ventiliatorių maitinimo laidus ir taip palaikyti didesnę tvarką.
Tačiau dar geresne savybe galime laikyti keturių kontaktų ventiliatorių palaikymą. Aišku ketvirtas kontaktas net neegzistuoja, tiesiog jam palikta vietos, taigi jis visad vieks kaip parastas 3pin aušinimo įtaisas. Pagrindiniai konkurentai iš Aerocool ir NZXT tuo pasigirti deja negali, nors jiems neteikėjo padaryti platesnes jungtis… Kadangi keturių kontaktų jungtis turi beveiks visi centrinio procesoriaus aušintuvai, lieka dvi išeitys – arba ventiliatorių valdymą patikėti PWM sistemai, o tai reišia kontroliavimo per valdiklį atsisakymą arba kito ventiliatoriaus įsigyjimą, kas neatrodo labai patraukliai.
Na o dabar tai, ko daugumoje kitų valdiklių daryti nereikės. Belieka įkišti viduriniąją USB jungtį, kuri leis valdyti kontrolerį skaitmeniniu būdu.
Į motininę plokštę reikia kišti vidurinįjį kabelio kištuką. Kitas kištukas atrodo kaip alternatyva pirmajam, jeigu korpusas yra labai didelis ir esamo ilgio neužrenka. Priešingu atveju likęs kabelio galas voliosis ant korpuso apačios, kas tvarkos atžvilgiu atrodo nelabai patrauklus variantas.
Na ir po to seka programinės įrangos diegimas, kurį aptarsime kiek vėliau.
Detalus žvilgsnis ir naudojimas
Visų ventiliatorių valdiklių veikimo principas yra labai panašus. Paprastai ventiliatoriai būna pritaikyti dirbti prie 12V įtampos, tada jie dirba visu pajėgumu. Tačiau jau esant 5-7 voltų kartais net ir 9V įtampai jie jau pradeda suktis, tiesa tai daro lėčiau o kartu ir tyliau nei įprastai. Taigi valdikliai numažina esančią srovės įtampą, kas lemią ir mažesnį jos stiprį.
Ventiliatorių kontroleris turi penkis 10W galios aušinimo kanalus. Kalbant paprasčiau prie jo galima prijungti penkis ventiliatorius. 10W nepakaks nebent jeigu naudojatės pirštus nutarkuoti prilietus galinčiais ventiliatoriais, besisukančiais milžiniškais greičiais ir galinčiais perrėkti bet ką. Ne per daugiausia, bet mums pilnai pakaks. Jau minėjome, jog Bitfenix atvirkščiai nei konkurentai yra tinkami naudoti su keturių kontaktų jungtimis.
Kartu su penkiais aušinimo kanalais aušintuve randasi ir penki temperatūros stebėjimo kanalai, kurie parodo norimo komponento karštumą.
Dauguma temperatūros sensorius turinčių kontrolerių turi auto rėžimo savybę. Ji pagal sensorių duomenis pati reguliuoja aušinimo našumą. Taip pat pagal sensorių duomenis galime nustatyti garsinį įspėjimą temperatūrai pakilus iki norimos ribos.
Pagal dydį ventiliatorių valdiklius galima suskirstyti į dvi pagrindines grupes. Tai – naudojantys vieną 5,25 colio ertmę ir naudojantys du tokius Slot‘us. Bitfenix Recon nėra didelis ir užima tik vieną priekinės panelės aukštą. Taip pat jis yra trumpas, taigi tokiuose korpusuose kuriuose yra pataupyta ant antro toolless montavimo fiksatoriaus teks įsukti varžtą.
Nedidelis ekranėlis puikiai tilpo ir į neaukštą Įrenginį. Nors faktas, kad jis yra 4,7 colio dydžio gali priversti pagalvoti, kad jis yra tokio dydžio kaip esantis Samsung Galaxy S3, tačiau nepamirškite, kad kuo siauresnis įrenginys, tuo jo plotas pagal įstrižainę yra mažesnis. Pats ekranėlis atkuria tik melsvos spalvos vaizdą. Techniškai tokie nuo spalvotų valdiklių niekuo neatsilieka, tiesiog visi sudėti apšviečiami komponentai yra vienodos spalvos, o kituose jie yra skirtingų spalvų. Kaip ir minėjau jis paklūsta valdymui pirštu. Pirmoji šovusi į galvą mintis – ar jis bus ne per mažas, norint duoti komandas prisilietimu? Galiu pasakyti kad ne. Viskas išdėliota protingai, dėl to nesklandumų nesijaučia.
Toks apšviestas daikčiukas aišku atrodo gražiai, bet gali įkirėti, o palikus kompiuterį darbui per naktį (tai darantiems žmonėms ventiliatoriaus valdiklis yra privalomas dalykas, kadangi abejoju, kad kas gali kietai miegoti visu pajėgumu dirbant ventiliatoriams) ekrano šviesa yra labai blogas dalykas. Laimei tai galime išjungti. Valdiklis aktyvuosis palietus bet kurią jo vietą. Taip pat galime užslopinti lietimo metu esančių garsų skleidimą.
Žiūrint iš viršaus ekrane matomo vaizdo kokybė stipriai sumažėja, kadangi imame matyti neapšviestuosius komponentus. Nors tokiame aukštyje kur pats korpusas beveik uždengia viršutinius duomenis vaizdas nėra labai gražus, tačiau duomenys vis dar nesunkiai nuskaitomi.
Priekinė aušintuvo dalis padengta unikalia BitFenix SofTouch guma, kurią gamintojo teigimu malonu liesti ir toks neblizgus apipavidalinimas tiks prie bet kokios sistemos. Perskaičius tokį sakinį, jis atrodo gan kvailokai, tačiau vienu metu skaitant ir liečiant kontrolerį viskas kažkaip skamba logiškiau. Danga yra kieta kaip plastmasė, tačiau liečiant jaučiamas gumos paviršiaus švelnumas, kas yra visai neblogai. Na o ir vizualiai, tai daug gražiau už pliką plastmasę. Aišku iki šlifuoto aliuminio šiai dangai toli kaip iki dangaus. Mūsų testuotas valdiklis yra juodas, tačiau gamintojas siūlo ir baltą variantą.
Pirmą kartą priėjus valdyti ventiliatorių gal ir nepavyks, tačiau viską perprasti nėra sunku. Prieš norint keisti konkrečiame kanale esančio ventiliatoriaus greitį paspaudžiame ventiliatoriaus ikoną ir spaudžiame pliusą ar minusą. Liečiant skaičius galime keisti aušinimo kanalų pasirinkimą, o viršuje išjungti ar įjungti Auto rėžimą.
Skaitmeninio valdymo kurijozai
Be ne didžiausias Bitfenix šiame aušintuve siūlomas „navarotas“ yra valdymas išmaniuoju telefonu, iš kito kompiuterio ar per to paties kompiuterio ekraną. Tai yra pirmasis tokią galimybę siūlantis aušintuvų valdiklis, taigi vien už tai galėtume jam rašyti riebų pliusą. Tačiau neskubėkime, kadangi viskas nėra taip gerai kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.
Mums nepavyko priversti veikti sistemos korektiškai. Jungiant kontrolerį per maršrutizatorių reikia atlaisvinti 9980 port‘ą. Kaip įsitikinome, ant Zebra standartinio maršrutizatoriaus (Pirelli DRG A125G) jį atlaisvinti ne taip jau paprasta, kadangi maršrutizatorius yra labai primityvus ir sukurtas „tik veikti“. Antras blynas su Asus RX3041 taip pat buvo prisvilęs. Jame port‘ų atlaisvinimas atrodo taip, kaip ir turėtų atrodyti. Tiesa atlaisvintų prieigų ieškiklis parodė kad jos iš tiesų yra uždarytos ir niekaip jų nepavyko išjudinti.
Ir kas dėl to kalčiausias? Manau, kad Bitfenix, kadangi viso šito dalyko buvo galima išvengti. Net ir jei viskas veiktų idealiai, vis tiek sakytumėme jog, parengimas yra blogas. Viskas net ir idealiai veikiant tinklo įrangai yra per daug sudėtinga eiliniam vartotojui. Instaliavus paprasčiausią programinę įrangą, skirtą aušintuvų valdymui viso šito buvo galima išvengi. Valdymą išmaniuoju telefonu buvo galima perkelti į app‘są, o valdymą iš kito kompiuterio – sujungiant dvi tokias programines įrangas. Net neabejoju, kad parengti dabartinį variantą buvo kur kas paprasčiau greičiau ir pigiau.
Finale buvau piktas, suirzęs ir nieko nepešęs. Be to pajungus ventiliatorių reikėti išjungti modemo ir kompiuterio ugniasienes, antivirusines programas ir kitą saugumo įrangą. O pats kompiuteris tampa tarsi internetiniu serveriu. Tai yra didelė spraga kompiuterio saugumo klausimu.
Visas turėjo atrodyti daugmaž taip:
O pas mane viskas buvo šiek tiek kitaip:
Aišku mes Bitfenix kaltės neneigiame, ir kaip apžvalgininkai turime duoti nemažai pylos, kurios jie iš tiesų nusipelnė. Tačiau žiūrint iš pirkėju pusės į viską galima matyti kiek švelniau. Nė vienas iš konkurentų iš konkurentų iš vis nesiūlo nieko panašaus, taigi net ir neveikimo atveju nebūsime nieko praradę. Tačiau faktas, kad mums viskas neveikė taip, kaip turėjo veikti vis dar išlieka, o taip tikrai neturi būti.
Išvados
Ventiliatorių valdiklis yra visiškai nebūtinas už 1000 litų sulopytai biudžetinei sistemai, kurios paskirtis yra tiesiog veikti ir gal net vieną kitą žaidimą paleisti. Tačiau jis lygiai taip pat yra neatsiejama entuziastinio kompiuterio, turinčio gerą aušinimą dalis – jei turite bent tris ventiliatorius, tokio dalyko pirkimą verta pagalvoti, o jei dar daugiau, jis tampa net būtinu. Taip pat jis yra privalomas aksesuaras tylos entuziastams ar mėgstantiems laikyti kiaurą parą įjungtą kompiuterį
Funkcionalumo prasme šis produktas su kaupu tenkina visus mūsų lūkesčius. Jis turi viską, kas yra reikalinga patogiam ir efektyviam ventiliatorių valdymui – liečiamąjį ekraną, temperatūrų sensorius, auto rėžimą, na ir daug mums nepagelbėjusį skaitmeninį valdymą. Pagrindiniai konkurentai iš Aerocool ir NZXT nepalaiko 4 kontaktų ventiliatorių, tad dažniausiai negalėsite kontroliuoti CPU ventiliatoriaus arba turėsite būti pakeitę jį kitu.
Vis dėl to Bitfenix pasirinko labai blogą būdą skaitmeniniam valdymui. Net ir jeigu būtų pavykę viską sukonfigūruoti tinkamai, parengimo kokybę vertinčiau labai vidutiniškai. Geriau būtų instaliuoti į kompiuteryje programėlę, kuri rūpintųsi valdiklio veikimu be jokių naršyklių ir sudėtingų konfigūracijų. Parengimas darbui turi baigtis sujungimu ir instaliacija, o ne maršrutizatoriaus konfigūravimu, kuris daugumai mažiau pažengusių vartotojų gali būti neperkandamas.
Lyginant su NZXT Sentry 2, Bitfenix pasižymi skaitmeninio valdymo galimybe. Nors ji mums neveikė korektiškai, tačiau net be jos Recon atrodo pranašesnis, kadangi turi 4 kontaktų ventiliatorių palaikymą. Na o lyginant Bitfenix su Aerocool Touch 1000 šalia skaitmeninio valdymo ir logiškiau suprojektuotų jungčių galime prirašyti ir 5x10W aušinimo kanalus, kas konkurentui turinčiam vos keturis 6W kanalus yra rimtas minusas. Aerocool dar gali bandyti gintis su šlifuoto aliuminio priekine panele tačiau to nepakanka kitoms kaltėms išpirkti.
Net ir nemažai mačiusiems žmonėms toks ventiliatorių valdiklis stipriai kris į akį. Jo dizainas orientuotas į minimalistiškumą, kadangi visi vaizdą sudarantys komponentai yra vienodos spalvos, o didelėje dalyje kitų sudėti skirtingi, tačiau kaip ir minėjau tai jau yra gamintojo pasirinkimas, kadangi techniniu požiūriu yra vienodo sudėtingumo. Na o jei norite ko nors didesnio, įspūdingesnio ir brangesnio, laukite kitos mūsų apžvalgos.
Lietuvoje jo kaina siekia apie 130 litų. Šioje kainų kategorijoje jis pagal savybes yra pats geriausias pasirinkimas. Deja naudojimo patirtis parodė, kad aktyvuoti skaitmeninį valdymą yra sudėtinga, o išskirtiniais atvejais ir neįmanoma. Tačiau net ir be jos Bitfenix Recon yra neblogas aušintuvų valdiklis, kadangi konkurentai tokio valdymo iš viso neturi, o kitais aspektais Bitfenix kitiems ne tik nenusileidžia, bet ir nemažai lenkia konkurentus.
Jei viskas būtų veikę korektiškai, be didelių ginčų būtume davę Games.lt redaktoriaus pasirinkimo apdovanojimą. Jo būtumėme nepagailėję net ir tada jeigu skaitmeninio valdymo galimybė nebūtų nurodyta savybių lape. Na o dabar, suteikiame tik rekomendaciją, kas yra irgi labai geras pasiekimas.
4 Komentarai
CppL
kas tas gaži?
Livez
gal kas zino kokie lt parduotuve kur butu ju isigyti?
(Matas)
Hellah
Kad man atrodo sitam daiktui yra alternatyvus softas parasytas ir kiek teko skaityti visai neblogas.