Raijintek kompanija rinkoje debiutavo vos pernai. Jos įkūrimo idėja skambėjo labai gražiai – pigių ir paprastų, bet efektyvių aušintuvų bei kitų komponentų gamintoja. Ir savo pažado visiškai netesėjo. Kompanija pristatė galingą ir jau ne tokią pigią Tisis aušinimo sistemą, kuri dydžiu prilygsta pačiam Noctua NH-D15, taip pat ypač pažangią aušinimo skysčiu sistemą Triton.

Nepaisant to didžioji dalis kompanijos aušintuvų taip ir išliko ekonominėje klasėje. Šiandien mus pasiekė keturi iš šešių Raijintek siūlomų orinių tower tipo aušintuvų – tai Aidos, Themis, Themis EVO ir Ereboss. Neturime tik pačio pigiausio Rhea ir brangiausio dual tower‘io Tisis.

Šiek tiek juokingai skambėjo, kai debiuto metu kompanija buvo pristatinėjama kaip komanda susikūrusi iš Xigmatek, Thermalright ir Prolimatech kompanijų pabėgusių inžinierių. Iš tiesių visom šiom kompanijom, kaip ir Raijintek‘ui gaminius gamina viena ir ta pati kompanija – Scythe. Tad panašumų su minėtųjų kompanijų produkcija rasime tikrai nemažai. Tik greičiausiai ne dėl pabėgusių inžinierių, o dėl to paties gamintojo.

Raijintek Aidos

Aidos yra vienas mažiausių Rajintek siūlomų centrinio procesoriaus aušintuvų. Perėjimas nuo geresnio daikto prie paprastesnio nėra malonus reikalas, tad pradedam būtent nuo jo, o prie didesnių pereisime tik po apšilimo.

Kodėl neverta rinktis 92 milimetrų aušintuvo mes jau esame aptarę ne kartą. Šį kart esmė yra panaši, bet yra ir argumentų, šiek tiek keičiančių bendrą vaizdą.

Nors tai yra ir mažas ekonominės klasės aušintuvas, tačiau jis yra masyvesnis panašios klasės liliputus, tokius, kaip neseniai bandytas Loki II. Kai konkurentai yra ploni ir kompaktiški, Aidos yra pakankamai ilgas. Jis vietoj dviejų ar trijų šiluminių vamzdelių turi visus keturis. Jie yra standartinio šešių milimetrų skersmens. Aišku, papildomi riebaliukai daug masės nepridėjo – aušintuvas tesveria 325 gramus.

U formos vamzdeliai turi tiesioginį kontaktą su procesoriumi. Teoriniais skaičiavimais tai pagerina šilumos perdavimo efektyvumą.

Mes jau kalbėjome, jog maži aušintuvai yra blogis, kadangi jų ventiliatoriai sukasi didesniais greičiais nei didesniųjų broliukų. Taigi jie skleidžia daugiau triukšmo, nors sugeba sukurti tokio paties dydžio oro pralaidumą. Tačiau šį kart viskas yra kiek kitaip.

Raijintek Aidos ventiliatorius dirba 1000 – 2200 apsukų per minutę greičiu. Pirmiausia turiu pastebėti, kad 2200 apsukų per minutę greitis yra pakankamai mažas 92mm skersmens ventiliatoriui. Antrasis momentas – greičio reguliavimas yra labai plačiose ribose. Esant minimalioms 1000RPM apsukoms aušintuvas yra išties tylus. Kiti ventiliatoriaus duomenys: oro pralaidumas – 22.1-48.6 CFM, statinis slėgis – 0.73-3.53 mmH2O.

Ventiliatorius nėra pardavinėjamas atskirai nuo aušintuvo. Tai yra vienintelis toks modelis šiandieniniame teste. Kodėl turi tai Jums rūpėti? Nes prarandate galimybę naudoti aušintuvą su papildomu ventiliatoriumi, jam net montavimo detalių nėra pridėta.

Kompaktiškas aušintuviukas kompiuteryje užima labai mažai vietos. Tai garantuoja gerą suderinamumą su praktiškai bet kuriais kompiuterio komponentais.



Raijintek Themis

Jau esame aptarę, kad paprasčiausi 120mm aušintuvai yra geriausias galimas pasirinkimas kainos ir našumo klausimu. Už patrauklią kainą gaunamas našumas turėtų patenkinti net ir su dažnių kėlimu gerai draugaujančius vartotojus. Net ir jei aušintuvas kainuoja vos 25 eurus. Nuostabu, tiesa?

Raijintek Themis savo struktūra yra labai panašus į neseniai išbandytą Xigmatek Gaia II. Esu linkęs tai laikyti geru ženklu, kadangi minėtasis aušintuvas parodė puikius rezultatus. Laikome špygas, jog Themis nuo jo nė kiek neatsiliktų.

Kaip ir Gaia II, Raijintek Themis turi tris varinius taisyklingos U formos šiluminius vamzdelius. Vamzdeliai yra vieni iš didžiųjų – jų skersmuo siekia aštuonis milimetrus. Bendra radiatoriaus masė siekia puspenkto šimto gramų. Plokštelės yra siauros – vos 5 centimetrų pločio.

Kontakto su procesoriumi vietoje aušintuvo šiluminiai vamzdeliai turi sąlytį su pačiu CPU. Viskas tvarkinga, daugiau nėra net ką ir pridėti.

Ant aušintuvo yra uždėtas 12 cm Boreas β ventiliatorius. Jis sukasi 1000 – 1500 apsukų per minutę greičiu. Privalome pastebėti, kad veikimo greičių reguliavimo ruožas yra pakankamai siauras. Besisukdamas ventiliatorius sukuria 43.8-65.68 CFM pralaidumą ir 1.0-2.24 mmH2O statinį slėgį. Gamintojas pažadėjo, kad ventiliatoriaus slydimo guoliai tarnaus bent 40000 valandų.

Aušintuvui funkcionuoti reikalinga 15,8 centimetrų dydžio erdvė, einanti aukštyn nuo procesoriaus. Ją gali pasiūlyti beveik kiekvienas padoresnis korpusas. Aušintuvas neblokuoja aukštus radiatorius turinčios darbinės atminties modulių.


Raijintek Themis EVO

Iš pavadinimo galite susidaryti įspūdis, kad Raijintek Themis EVO yra tik kažkokiomis smulkmenomis papildyta įprastojo Themis versija. Laimei tai nėra tiesa – tai yra visiškai kitas modelis. Juos vienija nebent tai, kad abu yra 12 centimetrų tipo Tower aušintuvai ir turi identiškus ventiliatorius.

Nors ir šį aušintuvą galino ta pati Japonų kompanija Scythe, tačiau atitikmenų kitų gamintojų gamose nerasime, arba bent mums to padaryti nepavyko. Gali būti, kad netolimoje ateityje ir kitų gamintojų gamos pasipildys panašiu modeliu.

Aušintuvo radiatorius yra žymiai storesnis, nei įprastosios Themis modifikacijos. Ant jo randasi jau keturi aštuonių milimetrų storio šiluminiai vamzdeliai. Jie yra idealios U formos. Themis EVO yra vienintelis testuotas aušintuvas, kurio heatpipe‘ai nikelio danga yra apsaugoti nuo korozijos.

Paprastųjų aušintuvų šiluminiai vamzdeliai dažniausiai turi tiesioginį kontaktą su pačiu procesoriumi, o brangesniųjų nesugeba sutalpinti visų vamzdelių profilių, dėl to naudoja papildomą plokštelę. Themis EVO su keturiais vamzdeliais yra pereinamojoje zonoje, bet jo vamzdeliai vis dar turi tiesioginį kontaktą su pačiu procesoriumi.

Apie ventiliatorių rašyti plačiau neverta – jau minėjome, jog jis visiškai identiškas įprastam Themis modeliui. Nors Boreas β ventiliatorius yra siūlomas net trijų spalvų modifikacijose, ant Raijintes Themis EVO siūlomas tik raudonas ventiliatorius su baltais sparneliais, kas gali būti priimtina ne visiems pirkėjams.

Didesnis Themis EVO dydis suprastino jo suderinamumą su aukšto profilio operatyviąją atmintimi. Jei turite tokius modelius – vienintelė išeitis yra montuoti juos i tolimuosius lizdus. Aušintuvas reikalauja pakankamai  plataus korpuso, talpinančio 16,5 centimetro ūgio dičkį.


Raijintek Ereboss

Raijintek Ereboss aušintuvą kompederasų bendruomenė, įskaitant ir Games.lt vartotojus, pasitiko gan nepalankiai. Jie priekaištavo, kad Raijintek kopijuoja Thermalright HR-02 Macho aušintuvą. Ir tikrai jie atrodo identiškai. Bet neskubėkime teisti Raijintek – iš tiesų jie nieko blogo nėra padarę.

Turbūt daugeliui ne paslaptis, kad kompiuterių rinkoje mėgstama manipuliuoti prekiniais ženklais – produktus dažnai gamina vienos kompanijos, perparduoda kitoms, kurios rūpinasi prekinio ženklo stiprinimu ir tik iš jų rankų vartotojas gauna galutinį produktą. Taip yra ir šį kartą.

Visi Thermalright aušintuvai yra gaminami japonų kompanijos Scythe. Ji yra ne tik visiems gerai žinoma dėl puikių savųjų, bet ir bene didžiausia aušintuvų kitoms kompanijoms gamintoja. Raijintek taip pat nusprendė bendradarbiauti su Scythe, o pastarieji greičiausiai pasiūlė modifikuoti jau turimą brėžinį. Dėl to Raijintek Ereboss yra toks panašus į HR-02 Macho ir tame nėra nieko blogo.

Scythe sukūrė naują aušintuvų kategoriją, kuri iš vartotojų pusės sulaukė nemažo susidomėjimo. Daugelis aušintuvą sistemai renkasi pagal dydį. Dėl to kompanijai kilo mintis sukurti didelių, bet pigių (~150Lt) aušintuvų klasę. Prie pastarosios atstovų Scythe Ninja bei minėtojo Thermalright HR-02 Macho prisijungė ir Raijintek Ereboss.

Ereboss pasididžiavimas – masyvus, daugiau nei 800 gramų sveriantis radiatorius. Jame yra išvedžioti šeši šiluminiai vamzdeliai. Variniai vamzdeliai yra gan paprastos struktūros – standartinio 6mm storio bei nepadengti nuo oksidacijos saugančia nikelio danga.

Kaip ir visi didesnį šiluminių vamzdelių kiekį turintys aušintuvai, Ereboss‘o heatpipe‘us šiluma pasiekia ne tiesiogiai nuo procesoriaus o per papildoma metalinę plokštelę. Jos paviršius spindi tarsi veidrodis, net buvo gaila jį teplioti termopasta.

Jei radiatorius gali būti pavadintas tikru gigantu, ventiliatorius jam yra visiškai priešingas. Nors jis yra didelio 14 centimetrų skersmens, tačiau jo storis yra stulbinamai mažas – vos 13 milimetrų. Jis yra labai panašus į seniau pristatytą Prolimatech USV14, skiriasi tik spalva, guolių tipas, be to Raijintek dirba šiek tiek aukštesniais greičiais. Ventiliatoriumi prekiaujama ir atskirai nuo aušintuvo. Tada jis yra žinomas Aeolus α vardu.

Gamintojas teigia, kad ventiliatorius ištvers 40000 darbo valandų. Jie sukasi 650-1400 apsukų per minutę greičiu. Dėl plono korpuso dizaino keičiasi ir sparnelių geometrija. Jie yra žymiai siauresni, tačiau mažesnį vieno sparnelio pajėgumą bandoma kompensuoti kiekybe – iš viso jų yra net trylika.

Montavimas gali sukelti nemažų keblumų. Visų pirma norint sumontuoti aušintuvą bus reikalingas ypač ilgas atsuktuvas (plonoji metalinė dalis turi būti ilgesnė kaip 16 centimetrų). Tokiais atvejais gamintojai į komplektą įmeta atsuktuvą, tačiau prie Ereboss jis nėra pridėtas. Suderinamumas su aukštesnio profilio operatyviąją atmintimi yra praktiškai nulinis.

Testai

Games.lt testų platforma:

Intel Core i5 4690K @ 4.7GHz 1.33V
Asrock Z87 Extreme 4
2*4 GB Patriot G2 Series RAM
Transcend SSD 740, 256GB
WD Caviar Blue, 1TB
NZXT Phantom 530 korpusas
OCZ/ PC Power & Cooling Silencer MKIII 80+ Gold 750W PSU

Išvados

Visi modeliai gauna po minusą už tai, kad yra sunkiai randami prekyboje Lietuvoje, tad norintys juos įsigyti turėtų žvalgytis į užsienio parduotuves. Kainos:

Raijintek Aidos: 17 eurų
Raijintek Themis: 24 eurai
Raijintek Themis EVO: 33 eurai
Raijintek Ereboss: 35 eurai

Vertindami 92 milimetrų aušintuviukus paprastai nustatydavome piktą veido išraišką ir sakydavome, kad juos pirktumėte tik tada, jeigu korpuse netelpa didesnieji modeliai. Dabar, vertindami Aidos darome visiškai tą patį, tik prirašydami keletą pozityvių pastebėjimų. Pirmasis – tai kad jis pralenkė Xigmatek Loki II, dėka keturių šiluminių vamzdelių turėtų susidoroti ir su didele dalimi kitų. Antrasis – ventiliatoriai nesisuka taip greitai, kaip kituose modeliuose, tad jis nėra toks triukšmingas kaip kiti mažyliai. Taigi jeigu pasaulyje egzistuotų vien 92 milimetrų aušintuvai, Raijintek Aidos būtų geras tiek aušinimo našumo, tiek kainos klausimais.

Kaip ir nujaučiau iš pradžių, geriausiu kainos ir aušinimo našumo santykiu pasižymėjo Raijintek Themis. Vienas pigiausių 120 milimetrų Tower aušintuvų pademonstravo visai nebloga aušinimo našumą. Rezultatai buvo net šiek tiek geresni, nei neseniai išmėgintame ir labai gerai įvertintame Gaia II, nors praktiškai juos galime laikyti identiškais. Taigi nieko nuostabaus jog gera įvertinimą gauta Themis – kaina puiki, aušinimo našumas – pakankamas, o ir triukšmo nedaug. Iki pilnos laimės daugiau jau nieko nebereikia.

Kalbant globaliai, Themis EVO yra geras pasirinkimas, bet šioks toks stabdis jo pirkimui yra. Paprastas Themis aušintuvas nuo EVO versijos atsilieka nedaug, tačiau kainuoja pastebimai pigiau. Jei jų kainos suartėtų, tada atsirastų poreikis pirkti Themis EVO, tačiau dabar papildomų investicijų metimas į EVO modifikaciją neatrodo stipriai pagrįstas sprendimas. Prie to šiek tiek prisideda ir tai, kad aušintuvas turi nikeliuotus šiluminius vamzdelius, bet esmės tai nekeičia.

Geriau investuoti beveik tuos pačius pinigus už beveik tiek pat kainuojantį Raijintek Ereboss. Jis siūlo gerą, kainą atitinkančią aušinimo galią, o mažas jo keliamas triukšmas palieka puikų įspūdį. Lyg ir viskas puiku. Bet dėl dydžio atsiranda nemažai papildomų problemų – nepatogus montavimas, nesuderinamumas su aukšto profilio operatyviąja atmintimi. Jeigu papildoma masė būtų kompensuota papildomu aušinimo našumu, būtų nuostabu, tačiau jis aušina taip, kaip ir panašios kainos kompaktiškesnis modelis. O gal norit grėsmingos išvaizdos? Tada čiupkite jį!

Games.lt