Nors Asus ir yra didžiausia motininių plokščių gamintoja pasaulyje. Turiu pastebėti, kad Asus, bent Lietuvoje, ji dominuoja tik pažangiausių motininių plokščių sektoriuje. Tuo tarpu pigieji modeliai dažnai lieka diskriminuojami ir bent iš atskirų dalių sistemą renkantys vartotojai dažniausiai apsiriboja AsRock ar MSI produkcija.

Metas išsiaiškinto, kodėl taip yra ir ar ne be reikalo taupantys žmonės pamiršta pigiąją Asus produkciją. Tam pasitelksime dvi ypač pigias šio gamintojo motinines plokštes B85M-G ir H81M-K. Tikrai ne kiekvieną dieną tenka išvysti tokių pigių motininių plokščių apžvalgas. O jos juk perkamos ypatingai dažnai, tad stengiamės ištaisyti šią neteisybę.

Tai tikrai ne pirmas tokių pigių motininių plokščių testas mūsų portale. Mes jau esame išbandę AsRock H81M-DGS, kurią galime laikyti pagrindine Asus H81M-K konkurente, tad bus labai įdomu palyginti šiuos du modelius. Taip pat jau esame išbandę ir AsRock B85 Fatal1ty Killer motininę plokštę, tačiau ji yra šiek tiek aukštesnėje klasėje, nei kita šiandien išbandoma pagrindinė plokštė Asus B85M-G.

Pakuotės ir komplektacijos

Asus H81M-K motininė plokštė randama ypač mažoje dėžutėje, kuri man, pripratusiam prie ATX formato motininių plokščių atrodo iš ties neįprastai. B85M-G jau gali pasigirti didesniu įpakavimu, tačiau jis, lyginant su standartinėmis plokštėmis, yra juokingai mažas.

Apipavidalinimas yra visiškai standartinis, nesiskiriantis nuo kitų Asus bei likusių kompanijų gaminamų modelių. Priekinė reprezentacinė dalis papuošta iliustracija ir kraštuose pateikiamas viduje besislepiančio modelio vardas bei pagrindinės savybės. Galinėje dalyje nepatingėta surinkti krūvos informacijos apie šių paprastų motininių plokščių savybes.

Abejose motininėse plokštėse randama visiškai vienoda komplektacija – kompaktinis diskas su įrašytomis tvarkyklėmis, vartotojo vadovas, galinės panelės dangtelis bei du SATA maitinimo kabeliai.

Asus H81M-K

Abi motininės plokštės pasižymi juodai geltonu dizainu. Neslėpsiu, jog man šiek tiek priimtinesnis yra kitų gamintojų propaguojamas visiškai juodas dizainas (nes sunku priderinti komponentus prie geltonos spalvos), tačiau plokštės atrodo visai pakenčiamai.

Jei paklausite, ko galima tikėtis iš H81M-K, atsakysiu, kad mano lūkesčiai nėra labai dideli. Tai viena pigiausių Asus motininių plokščių rinkoje, turinti LGA 1150 lizdą, tad kažko reikalauti būtų didelė nuodėmė.

Taigi pirmas dalykas, kurio mes tikimės yra tai, jog ji veiks. Tai ji ir daro. nesvarbu ar sistemoje būtų pigutis Celeron procesorius, ar galingiausias Core i7, ši motininė plokštė sugebės pilnavertiškai dirbti su juo. Aišku, jeigu tai yra modelis su K prierašu, jis irgi veiks, tačiau spartinamiems procesoriams tokia motininė plokštė būtų labai prastas pasirinkimas

Maitinimo sistema yra pati paprasčiausia, kokią įmanoma sugalvoti – keturių kontaktų maitinimo lizdas ir trijų fazių maitinimo sistema ir jokio aušinimo.

Veiks joje ir operatyvioji atmintis. Tiesa galimybės labai ribotos – tėra tik du operatyviosios atminties lizdai. O ir tie patys nepalaiko XMP profilių, tad maksimalus atminties greitis siekia 1600 MHz. Bet kam tai rūpi. Pigiosiose sistemose niekas geresnių atminties modelių net ir nemontuoja. O ir maksimalią ribą šiai plokštei – 16GB atminties vargu ar kas pasieks.

Su PCI įrenginiais viskas kaip ir aišku. Plokštėje yra vienas pilno dydžio lizdas. kuriame greičiausiai stovės vauzdo plokštė ir du mažesnieji, skirti papildomiems įrenginiems.

Plokštėje gali dirbti ne tik įprastai kietieji diskai, tačiau pilnai bus išnaudoti ir visi Sata SSD. Tokia galimybe pirmtakės su H61 lustu pasigirti negalėjo. To priežastis – atsiradusios dvi naujos kartos Sata III jungtys. Likusios dvi Sata jungtys yra paprastos, senosios antrosios kartos.

Galinė plokštes sienelė išsiskiria nebent tuo, kad vis dar turi du PS/2 lizdus. Trūkumais galime laikyti tik keturias USB jungtis ir HDMI vaizdo išvesties nebuvimą.

Garso atkūrimu rūpinasi Realtek ALC887 garso atkūrimo posistemis. Spėkite, kokios jo galimybės? Jūs visiškai teisūs – minimalios.

Asus B85M-G

B85 lustu paremtas motinines plokštes renkasi tie pirkėjai, kurių netenkina H81 lusto trūkumas, jog jis neturi savybės palaikyti USB 3.0 standarto jungčių kompiuterio korpuso priekyje.

Galite pagalvoti, jog ir Asus B85M-G skirta tiems, kurie turi korpusus su naujos kartos USB jungtimis. Tai nėra visiška tiesa – apart jų ši plokštė turi ir dar vieną svarbią savybę. Kalbu apie keturis operatyviosios atminties lizdus, kurie sutinkami toli gražu ne visose B85 lusto motininėse plokštėse.

Tokios plokštės pakanka jau visai neblogai sistemai. Jei neplanuojate spartinti kompiuterio pasirinkę šią motininę plokštę galėsite ne tik sėkmingai naudoti savo sistemą, bet ateityje ir atnaujinti ją. Tik tai reikia labai gerai apgalvoti.

Iš karto pasirinkę keturių branduolių procesorių, ateityje galėsite pasipildyti operatyviosios atminties atsargas ir nusipirkti galingesnę vaizdo plokštę. Po tokių operacijų kompiuteris turėtų atgyti ir vėl sukti naujausius žaidimus lyg būtų naujas. O norint įkvėpti dar daugiau gyvybės, galėsite įsidėti SSD, juk po poros metų jų kainos bus dar žemesnės.

Ant tokios motininės nebūtu drasu spartinti net ir Pentium G3258 procesorių, kadangi visa maitinimo sistema yra lygiai tokia pati kaip ir H81M-K plokštėje.

Tiesa, jei atnaujindami mėgstate pasilikti seną vaizdo plokštę ir šalia jos įsidėti antrą tokią pačią turėsiu jus nuvilti. Toks variantas šioje plokštėje nėra galimas. Tačiau dažniausiai planai įsidėti antrą identišką vaizdo plokštę tik ir išlieka planais – senoji vaizdo plokštė pakeičiama naujesne. Juk jei turėtumėte GTX 660, abejoju ar ieškotumėte dar vienos tokios pačios grafinės kortos.

Asus B85M-G taip pat turi šešias Sata jungtis. Šį kart jau matome net keturias trečiosios kartos jungtys ir tik dvi antrosios kartos Sata prieigos. Nors ir turime net keturias greitas duomenų perdavimo jungtis, galimybės sudaryti RAID masyvą vis dar nėra.

Šioje motininėje plokštėje galinė sienelė yra pastebimai turtingesnė. Čia jau spejo atsirasti ir HDMI lizdas, ir dar dvi papildomos USB jungtys.

Tas pats Reaktek ALC887 randasi ir šioje pagrindinėje plokštėje. Ir galimybės jo taip pat tokios pačios – atkurti garsą, o kokybė čia nefigūruoja.

Išvados

Abu šie produktas nėra stipriai išsiskiriantys iš pilkos visų pigiųjų modelių masės. Asus, kaip ir visi kiti gamintojai bando akcentuoti didelį savo modelių patikimumą – 5x Protection kompleksą (susidedantį iš elementarių savybių, tokių kaip polimeriniai kondensatoriai, ar nerudijančio plieno galinis dangtelis) ir visus kitus panašius dalykus.

Plokštės neturi kažkokių išskirtinių savybių, kurių analogų negali pasiūlyti kiti gamintojai. Tačiau taupantiems žmonėms jų ir nereikia – tai nėra esminis faktorius, darantis įtaką pasirinkimui. Juolab kokybę užtikrinantis rodiklis – garantija, taip pat yra standartinė – trys metai. Beje AsRock sugebėjo išskirti H81M-DGS geresne nei įprasta maitinimo sistema, bet atnaujinta jos versija šio privalumo nebeturėjo.

O dabar atsakysiu į klausimą, kodėl Asus produkcija, nepaisant stipriausio prekinio ženklo, Lietuvoje nėra tokia stipri ekonominės rinkos žaidėja. kokia galėtų būti. Ta priežastis yra – kainos. Asus H81M-K kainuoja 44 eurus, o B85M-G kaina siekia nepilnus 60 eurų.

Iš pirmo žvilgsnio kainos nėra siaubingos, ir tokios sumos turėtų būti prieinamos visiems. Tačiau pagrindinė Asus bėda yra tame, jog analogiškos konkurentų motininės plokštės yra maždaug 5 eurais pigesnės. Tai nebūtų problema kompiuterių entuziastams, tačiau ekonominių sistemų pirkėjai bando išspausti naudą iš kiekvieno cento ir ieško pačių pigiausių modelių, kurie atitinka jų poreikius.