Koks turi būti tikro žaidėjo kompiuteris? Jis turi turėti galingą procesorių, daug darbinės atminties, efektyvų aušinimą, sistemą stabilia išlaikantį maitinimo bloką ir taip toliau. Nepaisant to, jog žaidimų kompiuterio spartą įtakoją daug veiksnių tačiau svarbiausiu laikoma vaizdo plokštė. Kiekvienas svajoje, jog jo kompiuteryje būtų tokia grafikos korta, su kuria bėdų žaidžiant nekils bent keletą metų. Bėda tame, jog už rimtos plokštės, tokios kaip ATI Radeon HD 5970, kainą galime įsigyti ir visą žaidimams tinkamą kompiuterį,  bet dabar apie viską nuo pradžių.

Taigi jau turbūt supratote, jog šioje apžvalgoje galėsite artimai susipažinti su galingąjį ATI Radeon HD 5970 lustą turinčia vaizdo plokšte. Šiandien mes apžvelgsime garsios kompanijos ASUS parengtą sudėtingos grafikos apdorojimo įrenginį, kuris patenkintų kiekvieno iš mūsų poreikius.

Turinys:

1. Apie gamintojus

2. Šiek tiek istorijos

3. Pakuotė, komplektacija ir dizainas

4. Techninės specifikacijos

5. Aušinimas, spartinimas temperatūros ir triukšmas

6. Benchmark sintetiniai testai

7. Benchmark žaidimų testai

8. Išvados

Apie gamintojus

AMD yra gerai pasaulyje žinoma įvairių lustų gamintoja. Šiuo metu jai geriausiai sekasi vaizdo plokštėms skirtų lustų gamyboje, kadangi bendrovė neatsilaiko konkurencinėje kovoje CPU rinkoje prieš Intel. Iki šiol AMD gaminami grafikos apdorojimo posistemiai buvo žinomi ATI vardu, tačiau nuo HD 6000 serijos buvo vadinami motininės įmonės AMD vardu, kuri kiek seniau nusipirko ATI.

Na o ir ASUS kompanijos tikrai nereikia detaliai pristatinėti. Bendrovė buvo įkurta <….> metais, jos būstinė randama Taivane. Tai viena geriausiai pasaulyje žinoma kompiuterinės technikos gamintoja. Jos spektrą apima įvairiausių rūšių kompiuteriai, motininės plokštės ir gausybė kitų įrenginių, tarp jų rasime ir vaizdo plokščių. ASUS vardas kilęs iš mitologijoje žinomo sparnuoto arklio pegaso paskutinių keturių raidžių.

Šiek tiek istorijos

ATI Radeon HD 5970 posistemį pristatė dar 2009-ųjų lapkričio mėnesį. Šioji plokštė pakeitė ankščiau gamintą HD 4870 X2. Kaip matote, AMD atisisakė „X2“ prierašo ir dviejų GPU plokštėms priskyrė naują  9-ąją klasę. Na o išleidus 6000-ąją seriją į 9-osios kartos klasę įtrauktos ir galingiausios vieną grafinį procesorių turinčios vaizdo plokštės. Šių metų kovo mėnesį AMD išleido testuojamosios HD 5970 plokštės įpėdinį – Radeon HD 6990 vardu pakrikštytą grafikos kortą. Iki jos atėjimo HD 5970 buvo galima laikyti pačia galingiausia žaidybine plokšte pasaulyje. Kadangi nuo HD 6000 atėjimo ATI vardą pakeitė AMD pavadinimas, o HD 5970 yra galingiausia HD 5000 serijos korta, galime pasididžiuodami teigti jog šioje apžvalgoje yra aprašoma visų laikų galingiausia ATI grafikos korta, kuri šį titulą greičiausiai išsaugos ir po šimto metų.

Aiškios, tiesioginės konkurentės ši vaizdo plokštė tarsi ir neturi. ATI HD 5000 serijos konkurente tapo nVidia GTX 400 serijos grafikos kortos. Deja, nVidia neišleido šiai serijai priklausančios dviejų grafinių branduolių vaizdo plokštės, nors tai sėkmingai darė išleisdama kiekvieną seriją, dar nuo senosios 7000-osios kartos, nors ir apie GTX 490 galiūnę sklandė daug gandų. Neseniai nVidia pristatė GeForce GTX 590 plokštę. Tai galime laikyti neišleistosios GTX 490 broliu, nes abi plokštės turi analogiškas architektūras. Vis dėl to GTX 590 yra sukurta ne kaip konkurentas HD 5970 plokštei, o kaip atsakas į HD 6990.

Pakuotė, komplektacija ir dizainas

Atsiprašau, tačiau manoji apžvalga bus šiek tiek senamadiška. Šiuolaikinėse apžvalgose mūsų oponentai pagrindinį dėmesį skiria pakuotei ir išvaizdos aprašymui, nors ir didžiąją laiko dalį plokštė stovi kažkur giliai kompiuteryje. Pagrindinis dėmesys bus skiriamas ne pakuotės ar išvaizdos aprašymams, o šios plokštės spartos testams. Atsiprašau už ne naujoviško tipo požiūrį.

Pakuotė, kurioje radome šią plokštę atrodo gan paprastai. Priekinėje jos dalyje rasime raitelį pilies ir žaibų fone bei pagrindines plokštes specifikacijas. Negaliu sakyti, jog ji yra negraži, tiesiog ji yra niekuo neišsiskirianti iš kitų. Jau ekonominės klasės plokščių dėžučių dizaineriai bando suvilioti pirkėjus nežemišku dizainu, bandydami priversti mus patikėti jog čia negali būti įdėtas standartinių galimybių agregatas. Keistą įspūdį paliko tai, jog iš visų dėžės pusių buvo išdidžiai akcentuojama, jog plokštė turi GDDR5 tipo atmintį, nors tokia atmintis dažnai sutinkama ir pačiose paprasčiausiose plokštėse.

Jei dėžė neatrodo kaip nežemiškų civilizacijų kūrinys tą dar labiau galima pasakyti apie pačią plokštę. Jos dizainas toli gražu neatitinka mokslinės fantastikos filmo.  Tuo norėjau pasakyti jog ant jos nėra pripiešta nereikalingų 85 levelio elfų ar kokių kybertronų, priekinėje dalyje matome tik aušintuvą, raudoną liniją ir ASUS logotipą. Nesakau, kad kortos dizainas yra prastas, priešingai, ši korta gyvai atrodo daug geriau, nei fotografijose. Visa to priežastis yra jos gigantiškas dydis, kuris tikrai gali priversti patikėti kad tai ne žemėje sukurtas įrenginys. Šios plokštės ilgis siekia 32 cm tad ji sugebės įsirangyti toli gražu ne visuose korpusuose. Jai įmontuoti prireiks dviejų aukštų galinėje sienelėje, o ir po pačia plokšte nevalia neko kišti. Na o jeigu ši ATI galiūnė įsirangys tavojoje dėžėje ji atrodys tikrai nepakartojamai. Tai pilnai įrodo ši fotografija

Žinoma pirkdami šią plokštę dėžėje rasime šį tą daugiau, nei pačią plokštę ir jos instrukcijas. ASUS mums prideda maitinimo kabelį, bei kabelį, skirtą sujungti dvi tokias plokštes CrossFire režimu. Taip pat gausime adapterį, DVI jungtį paverčiantį naujojo tipo HDMI jungtimi. Kaip ir visada mums dar bus pridedamas ir diskas su programine įranga. Perkantiems plokštės versiją su iki 38 procentų efektyvumo padidinimo Voltage Tweak Control technologija pridedamas Colin McRae Dirt 2 žaidimas. Naujesnėje versijoje, kur Voltage Tweak Control gali padidinti efektyvumą iki 50 procentų nemokamo žaidimo deja negausite. Kaip pamatysite vėliau ir tų 38 procentų pakanka per akis.

  Techninės specifikacijos

Taigi šioje plokštėje rasime du Cypress architektūra paremtus branduolius, gaminamus pagal dabar tapusią įprastine 40 nanometrų technologiją. Tokie patys branduoliai sutinkami ir HD 58X0 serijos plokštėse, tiesa, ten jų yra tik po vieną. Šios plokštės techninius duomenis geriausiai atspindi toks aprašymas: tai dvi Radeon HD 5870 plokštės, kurios dirba tokiu pat dažniu, kaip ir Radeon HD 5850.

Taigi abu plokštėje esantys branduoliai pasiekia 725 MHz dažnį. Plokštėje yra daugiau nei keturi milijardai tranzistorių – po 2154 milijonus kiekvienam grafiniui branduoliui. Ši grafikos plokštė yra apginkluota 3200 Shader procesorių, kurie dirba, kaip ir įprasta AMD/ ATI plokštėms, tokiu pat dažniu kaip ir branduolys. ATI Radeon HD 5970 korta taip pat gali pasigirti ir 160 tekstūrinių vienetų ir net 320 ROP vienetų. Iš 320 ROP vienetų 64 yra spalviniai, o likę 256 – šabloniniai ROP vienetai.

ATI Radeon HD 5970 plokštė turi du atminties blokus, kurių bendra talpa siekia 2GB. Abu atminties blokai turi 256 bitų pločio magistrales. Kaip jau ir minėjau pakuotės aprašyme ši grafikos plokštė turi jau įprasta tapusią GDDR5 tipo atmintį. Realusis atminties dažnis siekia 1000 MHz, o efektyvusis yra keturis kartus didesnis ir siekia 4000 MHz. Atmintis turi 256 GB/s spartos magistralės pralaidumą.

Galinėje plokštės sienelėje rasime dvi DVI jungtis bei vieną Display Port išėjimą. Naudojantis AMD Eyefinity technologija prie šios plokštės galime prijungti tris monitorius. HD 5970 palaiko visas naujausias technologijas, tokias kaip DirectX 11, OpenGL 3.X ir OpenCL 1.X. Yra galimybė sujungti dvi tokias galiūnes naudojantis AMD CrossFireX technologija.

Detaliau su plokštės techniniais parametrais galite susipažinti GPU-Z programos lange. Kadangi programa nelabai gerai pritaikyta dviejų grafinių procesorių vaizdo plokštėms, matysite nevisai tikslią informaciją T.Y. vieno iš dviejų plokštėje esančių GPU duomenis, tad dauguma specifikacijų teks du kartus padidinti. Be to, čia skaičiuojami tik spalviniai ROP vienetai, šabloniniai ROP‘sai neįtraukiami.

Šios plokštės TDP reitingas siekia 294W, o budėjimo režime ji suvartoja beveik 50W elektros energijos. Tiek energijos suvartoja pilnai apkrautos ekonominės klasės grafikos kortos. Taigi jai energiją suteikia PCI-E lizdas bei viena  6-ių kontaktų ir viena  8-ių kontaktų jungtis. Gamintojas rekomenduoja naudoti 650 vatų galios maitinimo bloką. Žinoma mums gali nepakakti pačio pigiausio tokios galios maitinimo bloko, nes trečdalis energijos gali būti išvaistyta pačio bloko kaitimui, tad verta įsigyti aukštesnės klasės gaminį. Na o jeigu norite žvėriškos spartos galite sujungti dvi tokias galiūnes. Tada jums reikės bent 850W galios energijos šaltinio.

Ši plokštė iš Jūsų pareikalaus aukštesnės klasės korpuso. Kaip pamatysite temperatūrų testuose net ir dėžėje su aukštos kokybės aušinimo sistema temperatūros buvo gan aukštos. Kaip jau ir minėjau išvaizdos aprašyme, HD 5970 plokštei sutalpinti reikės gan ilgo korpuso. Tad rinkdamiesi namus šiai plokštei su 100 Lt kišenėje neapseisite. Aišku, jeigu įpirksite plokštę ir su ja suderinamą sistemą tai jums neturėtų sudaryti didelių problemų.

Aušinimas, spartinimas, temperatūros ir triukšmas

Nors TDP reitingas šioje plokštėje yra nemažas, ASUS savo Radeon HD 5970 plokštei galėjo nepagailėti ir geresnės aušinimo sistemos. Nesakau, kad ji yra netinkama paprastam naudojimuisi, tačiau ji sukurta tik tam kad plokštė pilnai funkcionuotų ir nė lašelio daugiau neduota. Taigi ji dirbs, dirbs gerai, bet nė kiek daugiau. Na o apie tą daugiau pakalbėsime kiek vėliau. Neapkrautame režime šios plokštės temperatūra pakyla iki 47 laipsnių, na o apkrovus ji šauna net iki 82 laipsnių. Bent lašeliu aukštesnė temperatūra būtų laibai pavojinga plokštės ilgaamžiškumui.

Aišku jeigu labai norime tada galime ir padidinti ir apsukų per minutę skaičių ir taip sumažinti kaitimą. Tačiau jeigu tokiu būdu nusprendėte padidinti aušinimo efektyvumą žinokite, kad tada turėsite iškęsti ir nepaprastą ventiliatoriaus keliamą triukšmą, kuris ir taip nėra mažas. Kaip tokio lygio plokštė ji veikia pakankamai negarsiai, tačiau iš tikrųjų, lyginant su visomis kortomis, riaumoja tikrai netyliai. Tačiau atsižvelgiant į tai, jog plokštės TDP reitingas siekia net 300W ko gi daugiau galima tikėtis?

Na o dabar apie pakalbėkime apie šį „tą daugiau“ dėl ko reikėtų rimtesnės aušinimo įrangos. ASUS HD 5970 grafikos korta turi  Voltage Tweak Control sistemą. Priklausomai nuo plokštės versijos, ji leidžia pasiekti 38 arba 50 procentų aukštesnę spartą. Niekam ne paslaptis, kad keliant įtampą kyla ir temperatūros. Jei būtų pasirūpinta efektyvesne aušinimo sistema iš šios technologijos būtų galima išpešti daug naudos, tačiau ribotos aušinimo galimybės to padaryti deja neleis.

Na o dabar spartinam plokštę. Kaip jau minėjau kelti įtampą įmanoma tik išskirtiniu aušinimu pasižyminčiose sistemose, kadangi pasiekti 82 laipsniai jau yra netoliese pavojingos ribos. Spartinant plokštę branduolys pasiekė 810 MHz spartą, o atmintis be trikdžių dirbo ties 1200 MHz (efektyvusis – 4800 MHz) riba. Keliant įtampas branduolio dažnis turėtų priartėti prie 900 MHz, na o atminties beveik iki 1300 MHz. Priminsiu, jog ATI plokštėse branduolio dažnis lygus Shaderių dažniui, o standartinis HD 5970 GPU dažnis yra 725 MHz, o atminties 1000 MHz.

Sintetiniai Benchmark testai

Na o dabar priėjome prie svarbiausios apžvalgos dalies – spartos testų. Visus atliktus testus galime suskirstyti į dvi dalis. Vieni iš jų yra sintetiniai brutalios galios testai na, o kiti parodo, kaip kompiuteris pasirodo tam tikruose žaidimuose. Kadangi pasiektus rezultatus įtakoja ne tik vaizdo plokštė, bet ir kiti kompiuteryje esantys komponentai, atskleidžiame teste naudotos sistemos duomenis.

Testuose naudota sistema:

[li] Intel Core i5 750 @ 2.67 GHz ( 3,2 GHz Turbo režime) procesorius. [/li]

[li] ASUS P7P55 LX motininė plokštė; P55 lustas. [/li]

[li] 2 x 2GB Kingston DDR3 RAM @ 1333 MHz; CL9. [/li]

[li] WD Caviar Green WD10EARS HDD: 7200 aps/ min; 64 MB spartinančiosios atminties. [/li]

[li] ASUS ATI Radeon HD 5970 2GB vaizdo plokštė. [/li]

[li] Nexus RX-8500 maitinimo blokas; 850W; 80+ efektyvumo standartas. [/li]

[li] Samsung SyncMaster P2370HD monitorius, 1920 X 1080 rezoliucija [/li]

Sintetiniai testai buvo atliekami net trejomis skirtingomis testavimo programomis. Tai yra gerai žinoma 3DMark Vantage, naujesnė jos versija 3DMark 11 ir universalioji PC Wizard 2010 programa. Testuodami 3D Mark Vantage susidūrėme su monitoriaus suderinamumo problemomis, tad rezultatuose Extreme režime vaizdo plokštės rezultatas yra kiek padidintas, nes vietoj 1920 X 1200 rezoliucijos buvo naudota kiek mažesnė 1920 X 1080, tačiau tai itin didelės įtakos testų rezultatui neturėjo. Mano nuomone, jei būtų naudota 1920 X 1200 raiška rezultatas būtų intervale tarp 15000 ir 16000 taškų. Dėl tų pačių priežasčių nebuvo vedamas bendras rezultatas Extreme nustatymais. Kiti spartos testai praėjo be didesnių nesklandumų.

Žaidimų Benchmark testai

Na o dabar nuo teorinių testų pereikime prie praktinių. Pažiūrėsime kaip ši plokštė tvarkosi su naujesniais žaidimais. Žaidimų testai buvo atliekami ta pačia sistema, kaip ir sintetiniai testai. Norėdami gauti maksimaliai tikslius testų rezultatus, visiškai neįtakotus žmogiškojo faktorius mes nežaidėme žaidimų skaičiuodami FPS kiekio, kadangi FPS kiekis priklauso ne vien nuo kompiuterio spartos, tačiau ir žaidimo stiliaus, atsitiktinių įvykių, žaidėjo pasirenkamų veiksmų ir panašiai. Norint mėgautis visu žaidimo grožiu reikia pasiekti bent 30 kadrų per sekundę spartą. Visuose testuose kompiuteris su ATI Radeon HD 5970 plokštė tiesiog sutriuškino šį rezultatą.

Dėl šios priežasties, atvirkščiai, nei kiti, naudosime specialiai parengtus žaidimų benchmark testus. Tai specialiai kompiuterio komponentų testavimams tam tikruose žaidimuose sukurtos specialios programos. Jos tiksliai užfiksuoja užprogramuotų veiksmų daromą seką žaidime. Tai leidžia pasiekti ypatingai tikslius rezultatus. Be to pamatysime kaip rezultatus įtakoja pašaliniai veiksniai, pavyzdžiui oras, ar paros laikas.

Pirmajame teste pažiūrėsime, kaip šioji plokštė tvarkosi su S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat žaidimu. Testuose matome, kaip priklausė žaidimo sparta nuo paros laiko ir grafikos nustatymų. Matome, jog ši plokštė su šiuo žaidimu (kaip ir su visais likusiais) susitvarko tiesiog puikiai.

Na o dabar pereikim prie kito žaidimo Resident Evil 5  testų. Jie taip pat buvo atliekami specialia Benchmark programa. Buvo vedami dviejų rūšių testai: kintamasis ir pastovusis. Po to buvo vedami abiejų testų vidutinių FPS rezultatai. Pirmajame teste jie priartėjo prie 150 kadrų per sekundę, na o antrajame buvo pasiekta beveik 100 FPS.

Išvados

Lietuvoje tokios klasės plokščių rinka nėra pilnai susiformavusi. Dėl šios priežasties šios plokštės palyginimui su kitais variantais imsime vakarų Europos parduotuvėse randamas kainas.  Pigiausią HD 5970 versiją vakarų Europoje siūlo Sapphire. Ji už tokią plokštę šiuo metu prašo 475 eurus. Na o ASUS gaminama plokštė kainuoja kiek brangiau – 530 eurų. Atsižvelgiant į tai jog mūsų krašte kaina yra dar didesnė, manau, kad sprendimas investuoti tokią sumą į vaizdo kortą nėra labai protingas, nebent jai nebežinote kur dėti pinigų ar turite kažkokių specialių poreikių.

Na o vis dėl to jei nusprendėte dėti pinigus kompiuteriui pasirūpinkite ir kitomis sparčiomis detalėmis. Jums reikės spartaus bent keturių branduolių procesoriaus. Sakydamas spartaus galvoje turėjau, kad koks AMD Athlon II X4 tikrai juokingai atrodytų šalia šios plokštės. Rajai sistemai reikia alingo ir patikimo maitinimo šaltino, tad nepagailėkite pinigų ir jam. Kadangi plokštė yra kaitri ir ilga nepagailėkite pinigų ir jam. Rinkdamiesi kietąjį diską dėmesį kreipkite ne tik į jo talpą, bet ir į jo spartą. Na o apie tokius dalykus, kaip 4GB darbinės atminties net ir juokinga užsiminti. Visa tai susumavus, galima teigti, jog norint turėti dėžę, pilnai išnaudojančią šią plokštę gali tekti pakloti net ir keturis tūkstančius litų.

 Geriau, nei ši galiūnė gali būti dvi silpnesnės plokštės sujungtos SLI ar Crossfire režime. Už panašią sumą galite įsigyti dvi nVidia GeForce GTX 480 (pastaroji plokštė tekainuoja 200 eurų!), nVidia GeForce GTX 570 ar dvi AMD Radeon HD 6970. Vis neturite dviejų PCI-E lizdų dviems plokštėms, jums puikiai tiks ir ši AMD Radeon HD 5970. Nors aš, tokiu atveju pasitenkinčiau ir galingiausia pasaulyje vieno GPU vaizdo plokštė nVidia GeForce GTX 580. Ji yra daug pigesnė, tačiau jų galia yra apylygė. Tokį savo pasirinkimą argumentuočiau tuo jog kaikurie žaidimai prastai išnaudoją antrąjį plokštės branduolį.

Reikia būti labai drąsiu žmogumi, kad ant vienos iš galingiausių pasaulyje vaizdo plokščių, prieš visą Lietuvą, ramia sąžine pasakytum kad tai yra visiškas šlamštas. Aš esu pakankamai drąsus, jog galėčiau konstatuoti, kad praeitos kartos ATI/ AMD flagmanas Radeon HD 5970, bent šiuo metu, lyginant su konkurentais, yra nieko vertas daiktas. Nesakau, kad toks žvėris nepapuoštų betkurio kompiuterio, tiesiog jei turite tiek pinigų galite nesunkiai rasti ir gražesnių puošmenų.

Kalbant apie šį konkretų ASUS variantą jis tikrai nėra prastas, lyginant su kitų gamintojų analogais. Kadangi ASUS įdiegė Voltage Tweak Control sistemą tai ir galėjo nepagailėti ir efektyvesnės aušinimo sistemos. Vis dėl to neverta kažko ypatingo tikėtis iš paprastos plokštės versijos. Jei norite daugiau, galite rinktis Sapphire Toxic, XFX Black Edition ar ASUS Ares plokštes, tačiau daug protingiau būtų įsigyti paprastesnę galingesnės AMD Radeon HD 6990 versiją, dvi nVidia GeForce GTX 580 SLI režime ar bent dvi AMD Radeon HD 6970 CrossFire konfigūracijoje, tačiau ar tavo dėžė iš tiesų verta tokių didelių investicijų?