Turbūt nieko nebūna geriau, kai tiesiog įsivaizduoji kaip pats savo laivu ir su savo įgula skrieji vandenynais, kiekvieną minutę rizikuoji gauti į kailį nuo priešiškai nusiteikusių piratų ir nežinai ar iš viso tu nugabensi krovinį, kurį tempi jau 3000 kilometrų. Ir štai horizonte pamatai laivą, meldiesi ir prašai Dievo, kad tik ant stiebo nebūtų iškelta piratų vėliava, ir kad tik nesulauktum dar daugiau problemų, nes tavo įgula jau išsekusi ir kelia maištus, o be krovinio geriau negrįžti… Saugumo sumetimais, be abejo… Taigi, dabar ir pažiūrėkime ką mums pasiūlo East India Company Collection. Ar galvojimas apie kelis dalykus iškart neapsuks mums galvos ir mes tiesiog nespjausime į visą šitą reikalą?
Aukščiausioji pirklio trejybė – pirk, parduok, kovok!
East India Company Collection yra vieno žaidimo ir kelių jo papildymų rinkinys, kuriuos galima tiesiog nusipirkti visus iškart. Žaisdami paprastą East India Company be papildymų, galėsite rinktis tarp kampanijos ir daugelio žaidėjų režimo. Kampanijos pasirinkimai iš tiesų platūs, galima rinktis įvairius nustatymus. Laimėjimas priklauso nuo tam tikrų pasirinkimų – išsilaikymas iki tam tikrų metų, Indijos uostų užgrobimas ir išlaikymas nuo priešų, dominavimas rinkoje bei priešų nugalėjimas nuves jus į šlovę. Įmanoma pasirinkti ir už kokią šalį norėtumėte atstovauti – Britaniją, Prancūziją, Nyderlandus, Portugaliją, Daniją, Švediją, Šventąją Romos Imperiją ar Ispaniją. Nuo šalies pasirinkimo priklausys ir nemažai pagrindinių ir šalutinių užduočių, kurias teks įveikti, norint nugalėti. Taip pat bus galima pasirinkti ir kampanijos sunkumą bei laivų mušio tipą, jei prispirtų kautis.
Vos įsijungus žaidimo laukui lengva pastebėti, kad bus galima plaukioti tik nuo Europos iki Indijos ir nieko nuostabaus, vien East India Company pavadinimas viską pasako, o jei dar ir istorija domitės – viskas bus pakankamai aišku. Iš pradžių pradėsite pagrindiniame savo uoste (priklausomai nuo to, kokią šalį rinksitės) su mažu prekybiniu laiveliu, gaudamas keleta įgūdžių ir šiek tiek auksinių, kad turėtumėte už ką krovinį nusipirkti. Štai ir viskas, pradedate savo kelionę nuo visiško nulio ir turėsite tapti tikru prekybos magnatu.
Matau žemę!
Išplaukus į pirmąją kelionę, iš karto jus patiks trys galybės pavojų, užduočių ir kitų smulkmenų. Visų pirma, savo prekybos kompanijas ims įsteiginėti ir kitos šalys, todėl užvirs šiurkšti, netiesioginė ir, kartais, netgi nesąžininga dvikova. Turėsite per kraują ir taiką pasiekti, kad rytuose išauštų jūsų dominavimo saulė. Taigi, ne visada teks apsiriboti vien tik paprastais prekybiniais laiveliais, kurie tiesiog plūkdys krovinį, o jūs tiesiog smagiai į tai žiūrėsite. Teks imtis ir karinių veiksmų, antai, pradėti pirkti karinius laivinus ir imti talžyti priešus (apie ką šiek tiek vėliau) ar užgrobti taikų uostą ir ten įvesti savas taisykles. Jei norėsite apginti tiek savo, tiek užgrobtus uostus, nepakaks vien pirkti paprastus karinius laivelius ir taip bandyti apsisaugoti, teks statyti uosto apsaugas – gynybinius įtvirtinimus ir t.t. Daug kas priklausys ir nuo gaunamų įgūdžių. Čia jie patobulins laivus – greitį, puolimą ar gynybą.
Jei stengsitės vadovautis vien prekyba, tai irgi nebus itin lengva. Skirtingi uostai žaidime turi skirtingų išteklių, kuriuos galima pirkti, todėl teks apsilankyti ne tik viename Indijos uoste. Reikia prieskonių – plauki į Bombėjų, trūksta šilko – suki link Kalkutos. Be šių išteklių žaidime bus svarbu gauti ir arbatos bei porceliano. Beje, svarbu paminėti, kad prekyba vyks ne tik Indijos uostuose, teks užsukti ir į Afrikos uostus. Ten bus galima įsigyti žuvies, ragų, tigro odos, įvairių medžiagų drabužiams ir t.t. Taigi teks vežti tai, ką užduotis lieps ir kas bus svarbu, kad nenusmuktumėte į finansinius nuostolius, kas nėra labai jau sunku.
Tęsiantis žaidimui, be jokio jūsų įsikišimo atsirakins naujesni, tobulesni, greitesni, talpesni prekybiniai laivai, bei didesne įgula ir karine galia pasižymintys kariniai laivai, todėl įgausite dar didesnę galią, tiesiog tereikės imti ir įsigyti naujų žaisliukų. Tačiau verta pastebėti, kad ir priešai nesnaus, ritantis laivų patobulinimams per pasaulį, jūsų oponentai taip pat įgaus didesnės galios, todėl kovos ir prekybos varžybos taps dar įdomesnės. Taip pat patobulės ir uostų gynybiniai įtvirtinimai, kad būtų lengviau atsilaikyti prieš oponentus, kurie ir tenori jus sudraskyti.
Talžyti, griauti – nugalėti!
Ištisą romaną galima parašyti apie laivų mūšius, kuriems prasidėjus mes tiesiog iššokame lauk iš 2D žemėlapio ir tenka persikelti į tikrą 3D pasaulį su laivais. Taigi, kam nors paskelbus puolimą, jums tenka tiesiog susidurti su priešais arba sprukti. Na, jeigu jums tai pavyksta, be abejo. Persikėlus į 3D mušį, jums duodama vieno ar daugiau laivų kontrolė ir privalote sužaisti taip, kad arba paspruktumėte be nuostolių arba sutalžyti priešus taip, kad ne tik laimėtumėte, bet dar ir pasigrobtumėte šiek tiek resursų.
Dirbtinis intelektas nėra kvailas, jei nors truputį esate galingesnis už oponentus, tai pastebėjęs dirbtinis intelektas nedelsdamas apsisuks ir bandys sprukti. Ir šioje vietoje suvoksite, kaip svarbu turėti greitą laivą – pabėgimui arba puolimui. Tereikia, kad bent šiek tiek atsiliktumėte ir jūs galėsite ryti priešo purslus. Jei jūsų laivas greitesnis, jums tereikės ramiai priplaukti ir suleisti patrankų seriją. Keleta tokių salvių ir jūsų oponentui bei visai jo įgulai – galas. Iš tiesų šios kovos, kad ir kaip paįvairintų visą prekybos rutiną, yra nuobodžios. Čia viskas visada susidės tik iš dviejų dalių – paspaudžiate vieta, kurioje maždaug jūs pavysite savo taikinį (tuo metu net galima nueiti į virtuvę ir išgerti arbatos) ir tada ramiai pasukiojus savo laivą, nugramzdinti oponentą į užmarštį, taip visa kova ir baigsis.
Maži priedai – daugiau smagumo!
„East India Company Collection“ sudaro ir dar trys papildymai. Pirmasis iš jų – „Privateer“. Šiame papildyme jūs turite savo įgulą ir nepriklausote jokiai šaliai. Čia, jūs turėsite parduoti savo gerybės už kuo didesnę kainą ir taip pat dominuoti prekyboje. Šis turinys pasiūlo sudalyvauti fortų mūšiuose, naujų įgudžių, gauti dar daugiau specialių veikėjų ir t.t. Šis turinys iš esmės nepasiūlo itin daug naujų dalykų, tai daugiau senųjų patobulinimai ar pagerinimai, tačiau tai turinys, kuris vertas ne ką mažiau dėmesio, nei pagrindinis žaidimas.
„Pirate Bay“ – kaip supratote, šiame turinyje jums teks pasinerti į tikrą pirato gyvenimą. Čia neteks daug prekiauti, daugiau teks plėšti laivus, kovoti ir pasiekti savo tikslą. Svarbu paminėti, kad čia šiek tiek įdomiau kovoti, vytis ir nugalėti priešus, kovoms suteikta šiek tiek daugiau dinamikos ir veiksmo. Tai tikrai sveikintas kūrėjų žingsnis, kadangi šiame turinyje laivų mūšiai yra tikras pagrindas. Kaip ir „Privateer“, čia jūsų lauks nauji įgūdžiai, specialūs veikėjai bei vienas didelis tikslas – paversti piratus nugalėtojais.
„Battle of Trafalgar“ – didesnių pristatymų nereikalaujantis mūšis, ypač istorijos megėjams. Šis turinys nukels į, galima sakyti, didingiausią XIX amžiaus mūšį tarp Didžiosios Britanijos ir Napoleono vadovaujamos Prancūzijos laivynų. Įspūdingas kiekis laivų abiejose pusėse, milžiniškas patrankų kiekis – čia nuobodžiauti neteks. Visi, kas sedėjo istorijose pamokose, žino, kaip pasibaigė mūšis, bet gal šis žaidimas leis pakeisti istoriją.
Beskęstant
„East India Company Collection“ grafinė ir muzikinę pusė yra vidutiniška. Žaidžiant paprastus prekybos žaidimą, tiek grafika, tiek garso takelis lieka kiek pamirštas, tačiau viskas šiek tiek patobulėja mūšiuose. Jūros bangavimas, purslai, matomi įgūlos nariai sužavi, priverčia atleisti už kelias neišdirbtas detales iš anksčiau. Tačiau vėl sugrįžus iš parako ir kraujo pasaulio imi liūdėti, norisi prisigaminti karinių laivų ir kovoti, kovoti bei dar kartą kovoti. Bene pagrindinis žaidimo tikslas, prekyba, neretai lieka užmarštyje.
Deja, kūrėjai nesugebėjo pagaminti žaidimo taip, kad būtų išvengta bene didžiausio žaidėjo priešo – baisiosios monotonijos. Iš tiesų, laikui bėgant tiek prekyba, tiek kovos ima nusibosti. Kartais ima įkyrėti, nors ir protingo, bet kartais ir pakvailiojančio dirbtinio intelekto veiksmai, kovos ima nebežavėti, o perpratus žaidimą imi visus tiesiog nuobodžiai ištaškyti be didesnio vargo. Deja, kartą palikus žaidimą prie jo nebesinori grįžti, tačiau galbūt tai asmeninė nuomonė, o palikti spręsti apie žaidimą visada geriau jums.
Finaliniame plaukime
Iš esmės, „East India Company Collection“ yra nuostabus rinkinys ekonominių žaidimų megėjams. Čia neretai teks gerokai pasukti galvą kaip ką atlikti, kada kur nuplaukti, kada ką nugalėti ir kada pasitraukti. Tai tikras verslo pradžiamokslis, su kuriuo turėtų susipažinti visi norintys turėti savo mažą versliuką, kad galėtų suprasti ne tik kokie pavojai, nuostoliai, bet ir kokia sekmė gali pasitaikyti kelyje. Neblogas grafinis apipavidalinimas, garso takelis, veiksmas, kovos – nors ir slegiamas keleto minusų, šis žaidimas puikiai perteikia XVI – XIX amžiaus Indijos karštligės dvasią. Jei norite joje sudalyvauti, tai kodėl nepabandžius šio žaidimo nors ir šiandien?
„East India Company Collection“ apžvalgai pateikė skaitmeninė žaidimų parduotuvė GamersGate!
3 Komentarai
Unytas
suolaikines strategijos tokios tai patiliu. vos laivas matos
*Nemiga*
Bet taip pagal stiliuką jau ir matos,kad paradox interactive kūrė 🙂
O tie papildymai eina kaip visai naujas dalykas ar tiesiog atskleidžia kelis naujus skill’us, ar dar ką?
Žaidimas turi kokią nors istoriją ar čia kaip su Victoria 2 – atsidūrei tokiu ir tokiu laiku, ir žaidi?
Ir kovos kokios? Tos grynai teorinės ar dar kažkokius vaizdo intarpus rodo?
Aš norėjau šitą žaidimą bandyt, aplenkei 🙂
Navy
Papildymus jungiesi atskirai, jie kaip visai atskiros kampanijos, dar įsijungus žaidimo launcherį renkiesi ką žaisti.
Istorijos nelabai yra. Tiesiog paaiškinama kodėl čia dabar tu pardavinėsi ir kovosi. Kiekvienai šaliai – skirtingas aprašymas. 🙂
Mūšiai tai tokie teoriniai. Valdai laivelį ir kai nugali ar pralaimi, tai parodo tą patį video. Vieną pralaimėjimui, kitą laimėjimui. Nepaisant to, vis tiek visai smagu kartais patrankas apšildyt. 🙂