Per dešimtį metų nuo didžiojo pono Spilbergo filmo apie dinozaurus, PC gerbėjams teko atlaikyti Jurrasic Park žaidimų krušą. Ko tik nematėme — muštynės, platformos, šaudyklės ir dar velnias žino kas. Visi turėjo bendrą bruožą — nieko įsimintino (nagi, patys pagalvokite, ar kuris nors įstrigo į atmintį? Taip ir maniau, kad nelabai). Keista, tačiau nė vienas iš pasirodžiusių žaidimų nepasakojo apie pačią filmo esmę — dinozaurų parką. Laimei, Blue Tongue susiprato, kad taip toliau nebegalima ir suteikia mums galimybę patiems pabandyti susikurti dinozaurų pramogų parką ir pažiūrėti, ar teisus savo filmuose buvo ponas Spilbergas.
Tad nuo ko gi prasideda dinozaurų pramogų verslas? Viskas pradžioje rodos lygiai taip pat, kaip ir kituose panašaus tipo „parkų“ ar „ligoninių“ žaidimuose. Renkamės salą, kurią truputėlį pakoreguojame (nustatome reljefą ir upes) ir pradedame statybas. Tačiau iš karto įsibėgėti su statybomis negalėsime. Priežastis paprasta — kam statyti įvairiausius statinius, jei neturime, kas juose gyvens, t.y. pačių dinozaurų. Dinozaurai yra, be abejo, įdomiausias dalykas žaidime. Jei matėte bent vieną filmą, žinote, kad visa ta velniava prasidėjo kažkokiam mokslininkui sumąsčius, kaip iš dinozaurų fosilijų ištraukti DNR ir auginti dinozaurus. Taigi mes, kaip parko vadovai, turime pradėti būtent nuo fosilijų. Siunčiame komandą į vieną iš siūlomų kasinėjimų vietų, ir jie ten sau dirba. Kasinėjimo vietas galima rinktis pagal ten galimas dinozaurų iškasenas (jeigu sugebėsite prisiminti pavadinimus, kurių jums reikia 🙂 bei kokybę. Komandai pradėjus dirbti, ji siunčia įvairių dinozaurų kaulus, iš kurių mūsų laboratorijos mokslininkai ištraukinėja DNR. Viskas nėra taip greita ir paprasta, nes vieno kaulo neužtenka, reikia bent kelių, kad būtų galima išgauti 50 procentų tam tikros rūšies dinozaurų DNR. O tada jau galime „kepti“ dinozaurą. Taip tenka surasti ir išveisti daugiau nei 20 dinozaurų rūšių. Pasak kūrėjų, čia rasime tik vaikštančius dinozaurus. Skraidančius ir plaukiojančius jie ko gero pasiliko priedui :). Viskas labai smagu ir paprasta, išskyrus pavadinimus. „Ponas parko vadybininke, jūs jau turite Parasaurolophus ir Terranucaurus rūšis, jums dar reikia rasti Acrocantasaurus ir …“ nebeištariu :).
Valio! Mūsų parke apsigyveno pirmieji dinozaurai! Dabar prasideda tikrasis darbas su parku. Kol dar neatskrido pirmieji lankytojai, reikia bent minimaliai jį paruošti. Visus darbus galima skirstyti į dvi pagrindines dalis: rūpinimąsi dinozaurais ir lankytojais (žinoma, su pastaraisiais darbo daugiau :). Kaip sakiau, reikia nuolat ieškoti dinozaurų fosilijų. Iš šios veiklos gaunami pagrindiniai pinigai (bent jau pradžioje), nes nauji turimų dinozaurų kaulai parduodami, taip pat kasėjai kartais aptinka aukso ir kitų brangiųjų metalų bei akmenų. Su parke esančiais dinozaurais darbo nėra baisiai daug. Pirmiausia reikia aprūpinti juos maistu, apsaugoti nuo ligų (tyrimų centre išrasti vakcinas ir imuninę sistemą) ir nuolat atlikti dar keletą nedidelių darbelių. Kiekvieną dinozaurą galima stebėti atskirai. Visi jie, kaip kokie simsai, turi savo poreikius ir norus, kuriuos galima patikrinti. Laimei, prie jų tenka dirbti tik kritiniais atvejais, kai dinozaurą ištinka koma ar jis pradeda siautėti. Visa kita jie atlieka patys. Svarbiausia nepamiršti kartais papildyti dinozaurų gretas, nes jie gan trumpai gyvena.
Taigi dinozaurai sau ramiai ganosi po aptvertas teritorijas, galima pradėti galvoti apie parko lankytojus. O čia jau prasideda tikras darbas. Lankytojai, irgi kaip simsai, turi savo poreikius. Kiekvieną jų taip pat galima stebėti atskirai ir žiūrėti, ko jis nori, kas jam patinka ar ne. Kad palengvintų gyvenimą, lankytojai suskirstyti į keturias grupes: vidutiniai, mėgstantys smagumus, aštrių įspūdžių mėgėjai ir autentiškumo ieškotojai. Pagal jų tipus galite pritaikyti pramogas. Pavyzdžiui, smaguoliams leisti pasidžiaugti įvairiais žolėdžiais dinozaurais, aštrių pojūčių ieškotojai juos patirs stebėdami plėšriuosius dinozaurus, o trokštantiems autentiškumo reikia sukurti kuo tikroviškesnį parką su senoviniais medžiais, pagal tam tikrą laikotarpį apgyvendintais dinozaurais ir pan.
Visą lankytojų aptarnavimą taip pat galima skirti į kelias dalis. Pagrindinė, be abejo, yra pramogos — turite suteikti kuo daugiau galimybių jiems matyti dinozaurus. Statote specialias apžvalgos aikšteles, langus, o išradėjams padirbėjus organizuojate išvykas oro balionais, džipų safarį, požeminius kupolus ir pan. Svarbiausia, kad jiems būtų smagu. Kiekvieną pastatytą atrakcioną galima atidžiai ištyrinėti, pažiūrėti, kiek pelno jis atneša, koks jos populiarumas ir kas iš jo matosi. Smagu tai, kad čia visur galite matyti vaizdą žiūrovo akimis, tad, pavyzdžiui, skrendant oro balionu galite netgi fotografuoti dinozaurus ir pardavinėti nuotraukas lankytojams.
Kita sfera yra lankytojų aptarnavimas. Tik pradėję vaikščioti jie pradeda verkšlenti, kad nori valgyti, jiems reikia į tualetą, parkas nešvarus ir pan. Tai irgi jūsų galvos skausmas. Statote greito maisto restoranus, tualetus, poilsio aikšteles ir kitus aptarnavimo pastatus, samdote valytojus ir pan.
Viskas vyksta ramiai ir džiugai tol, kol neprisigaminate daug plėšriųjų dinozaurų ir jie nepradeda siautėti. Dabar jau reikia pradėti rūpintis saugumu, o tai oi kaip brangiai atsieina. Jau pačioje žaidimo pradžioje turite pasistatyti centrinį apsaugos pastatą. Vėliau tenka tobulinti tvoras, kabinti apsaugos kameras, automatus ir kitas apsaugos nuo dinozaurų priemones. Žmonėms galite pastatyti net bunkerius, kuriuose jie galėtų pasislėpti tokių scenų, kaip matėme filmuose, metu. Beje, pačiam didžiulio chaoso padaryti nelabai išeis, kad ir kaip besistengtumėte. Geriausia, ką pavyko pasiekti šioje srityje — paleisti į laisvę plėšrieji dinozaurai suvalgė keletą lankytojų. Tokių situacijų metu lankytojai greitai išsibėgioja, o bet kokia sukelta žala mažina turimų pinigų kiekį ir galiausiai parko valdyba žaidimą nutraukia. Nieko rimto, iki filmų dar toli. Nors, matyt, kūrėjų tikslas ir nebuvo sukurti kažką žiauraus.
Kartais vis tik teks pasimėgauti ir veiksmo scenomis. Kalbu apie specialias misijas, kurias galite atlikti nusibodus visiems tiems rūpesčiams su parku. Tada teks ir pafotografuoti dinozaurus, pasivažinėti džipu, pašaudyti iš sraigtasparnio ir pan.
Žaidimo išvaizda kažkodėl irgi primena simsus (kas man čia pasidarė?). Viskas labai gražu, užapvalinta ir „trimatiška“. Vaizdą galima judinti įvairiomis kryptimis, gan arti prisitraukti, tačiau smarkiai atitolti neleidžia — reikia išeiti į žemėlapio meniu. Kažkokio ypatingo garso nėra, dinozaurai kartais pariaumoja, girdisi žmonių šurmulys ir tiek. Žodžiu, fone būtinai riekia muzikos.
Nežinau, ar galima smarkiai peikti nepilną žaidimą. Lyg tai nieko tokio blogo nėra. Geriausia, kad Operation Genesis yra novatoriškas ir netradicinis dinozaurų žaidimas. Kiek gi galima medžioti ir kovoti su tais dinozaurais, pastatykime geriau jų parką!