Iš žurnalo PC Gamer 2008/01.

Kad ir kaip knietėtų, šio žaidimo jokiu būdu negalima prastai įvertinti dėl dviejų priežasčių. Pirma: tai pamačiusios merginos pradės mūsų nekęsti ir siaubingai persekioti. Antra: vyrukai, perlipę per savo „vyriškumo“ barjerą ir bent kiek pažaidę šį žaidimą, pasielgs taip pat. Jis tiesiog beviltiškai mielas.

Taip, smagusis ir apdovanojimais apkarstytas Xbox 360 žaidimukas pasirodė ir PC. Jis toks pat nuostabus, kaip ir konsolėje. O kodėl gi jam nebūti? Juk tai vienas geriausių simuliacijos/ valdymo žaidimų nuo pat šio netipiško žanrų mišinio gimimo.

Iš tiesų vien tokiais sausais žodžiais kaip „simuliacija/ valdymas“ Viva Pinata apibūdinti yra neįmanoma. Juk Tavo širdį ir sielą kelioms savaitėms prikausto nuostabus, fantastiškas sodas su augalais ir gyvūnais. Tai pats organiškiausias, žaismingiausias, draugiškiausias žaidimas, kokį tik galima įsivaizduoti. Džiaugsmo akimirkos trykšta viena po kitos. Vieną minutę Tu išsižiojęs stebi puikiai sukurtų atgijusių pinjata rupūžių rėpliojimus, kitą akimirką su didžiuliu susidomėjimu ir atsidavimu rūpiniesi tritonu. Šerdamas jį tomis rupūžėmis.

Kaip galima nesunkiai nuspėti, žaidimo idėja yra sukurti tokį sodą, kuriame galėtų gyventi ir veistis kuo daugiau pinjatų. Gyvūnus reikia privilioti sodinant įvairius augalus. Kiekviena paikai pavadinta pinjata tiek savo išvaizda, tiek elgesiu primena tikrus gyvūnus. Viskas prasideda nuo pirmųjų gyventojų — kirminų, kuriems pakanka tik geros žemės. Šie privilioja paukščius. Pasodinus gėles, atskrenda musės ir bitės, o paskui šias atkeliauja įvairūs jas medžiojantys gyvūnai. Žaidimo metu gyvūnų rūšių vis daugėja ir turi nuspręsti, kuriais rūpinsies, o kuriuos prikulsi kastuvu, kol jie sprogs ir pabers krūvą saldumynų, kaip kad meksikiečių vaikų gimtadieniuose.

Puoselėti šiuos sodus Tau padeda paslaptinga visko išmokanti mergaitė bei įvairūs saloje gyvenantys žmonės. Jie turi parduotuvių, kuriose galima savo sodui įsigyti sėklų, pagydyti sergančius žvėriukus, užsakyti kokį statinį sode ar parduoti savo užveistas gėrybes.

Statiniai sode yra ne dėl grožio. Visiems gyvūnams reikia namų — kitaip jie negalės veistis. Tik beveisiant gyvūnus, žaidimas judės į priekį, o žaidėjas gaus paaukštinimų bei uždirbs pinigų. Sudaryti palankias sąlygas gyvūnų laimei ir džiaugsmui nėra tokia jau lengva užduotis. Reikia tinkamo maisto (dažnai tenka paaukoti kitas pinjatas), gerų sąlygų sode. Dar daugiau — reikia pačiam suvesti gyvūnų poreles, sužaidžiant nereikalingą buką mini žaidimą. Tuomet valio! Gyvūnai sušoka meilės šokį ir žaidimas juda pirmyn.

Žaidime yra ne tik gėrio ir grožio. Visų vaivorykštės spalvų sodą tenka saugoti nuo nepageidaujamų svečių. Saloje gyvena ir piktosios pinjatos, kurios pasirodžiusios gali užkrėsti ir susargdinti Tavo gyvūnus. Tad tenka imtis ištikimojo kastuvo ir pritrenkti jas. Kartais sodą aplanko ir žmonės. Vienas vyrukas, pavyzdžiui, žudys sergančius žvėriukus, o kitas apvogs sodą, jei neduosi jam šokoladinių monetų — žaidimo valiutos.

Įsibėgėjant žaidimui, Viva Pinata pateikia vis naujų galimybių ir idėjų. Kartais gali pasitaikyti „kelio galas“ ir progresą stabdantys dalykai (kai kurie gyvūnai visiškai atsitiktinai vystosi), o žaidimo pradinės dalies tempas yra labai jau lėtas. Tenka laukti kelias minutes vien dėlto, kad prastai paruoštos žaidimo scenos. Tarsi norėdamas kompensuoti pradžios lėtumą, vėliau žaidimas tampa tiesiog per greitas ir per daug visko vyksta vienu metu.

Kameros valdymas PC versijoje taip pat prastokas, tad verta būtų pasinaudoti PC skirtu Xbox 360 pulteliu. O baisiausiai nervina nuolat iššokantys langai su visokiausiais pranešimais.

Nepaisant nedidelių nepatogumu, įpratus ir „įsivažiavus“, žaidimas leidžia beveik nevaržomai mėgautis sodo darbais ir gyvūnų priežiūra. Daugelį žaidimo tikslų nusistatysi pats, siekdamas kuo įdomesnio sodo. Žaidimas dosniai apdovanoja už atliktas kokias nors sunkias užduotis, tarkim, retos pinjatos priviliojimą ir išsaugojimą.

Viva Pinata — vienas geresnių „smėlio dėžės“ žaidimų. Iš tiesų, jis net netelpa į jokius žanrų rėmus, nes čia eksperimentuojame ir žaidžiame ne su kažkokia abstrakčia fizika, o labai įtikinamu dirbtiniu gyvenimu. Panašių dalykų tikrai sulauksime ateityje: daugelis nekantriai laukia Spore, na, o mes dar į sąrašą įsirašysime garantuotai kada nors pasirodysiantį Viva Pinata 2.