Jau gana ilgą laiką, 5 metus, „AMD“ kalbėjo apie „Fusion“ APU seriją. „Intel“ šių metų pradžioje pristatė pirmuosius savo „Sandy Bridge“ procesorius, turinčius IGP. O po kelių mėnesių tą patį padarė „AMD“ su savo „Fusion“ APU.
Akseleruotas apdorojimo vienetas arba tiesiog APU yra pagrindinis procesorius, turintis integruotą grafinį procesorių (IGP). Taip jis vadinamas dėl to, kad IGP ne tik sugeba atkurti vaizdą, bet ir padeda procesoriui atlikti tam tikras užduotis. Kaip pavyzdį tokioms užduotims galima paimti video konvertavimą.
Šį kartą testuosim „Lynx“ platformos „Llano“ serijos keturių branduolių A8-3850 APU, turintį Radeon HD 6550D integruotą grafinį procesorių. Pasak „AMD“, jų APU yra geriau subalansuoti nei konkurentai iš „Intel“. Tai reiškia, kad „AMD“ nemažai dėmesio skyrė grafiniam procesoriui ir, kaip testai parodys, jis gana padoriai sugeba susitvarkyti su naujesniais žaidimais, ko „Intel“ grafiniai procesoriai iki šiol nesugeba.
Kas naujo „Llano“?
Pirmoji ir didžiausia naujovė – grafinio procesoriaus ir šiaurinio tilto lusto integravimas į procesorių. Kaip ir naujesniuose „Intel“ procesoriuose, „AMD“ savo APU viską talpina po vienu stogu. „Llano“ serijos APU naudoja „AMD K12“ architektūrą ir yra gaminami pagal 32 nm technologinį procesą. Tai pirmieji „AMD“ gaminiai, gaminami pagal 32 nm procesą.
„Llano“ APU turi 2-4 patobulintus „Stars“ branduolius, turi integruotą grafinį procesorių, šiaurinį tiltą, dvikanalės DDR3 atminties kontrolerį, trečios kartos unifikuotą vaizdo dekoderį (UVD3), vaizdo išvestis ir 24 PCI-E linijas.
Sujungus centrinį procesorių su grafikos procesorium, be abejo, pakilo ir energijos sąnaudos. Tad buvo skirta daug dėmesio efektyvumo optimizacijai. Galingiausių „Llano“ APU TDP siekia 100W. Palyginimui, panašaus galingumo, bet integruoto grafinio procesoriaus ir šiaurinio tilto neturinčių „Athlon II X4“ TDP siekia 95W. Nenaudojant integruoto grafinio procesoriaus, A8-3850 vartoja gerokai mažiau energijos nei senesni „AMD“ procesoriai.
„Llano“ serijos APU, kaip ir „Athlon II“, neturi L3 spartinančiosios atminties. Jos trūkumas rodo, kad APU nesiruošia konkuruoti su aukštos klasės procesoriais, o vietoj to bandys įsisprausti vidutinio galingumo sektoriuje. Tad galios ištroškusiems žaidėjams ir entuziastams dar teks palaukti „AMD FX“ procesorių.
APU valdymui „AMD“ sukūrė „AMD VISION Engine Control Center“ programinę įrangą. Su ja galima valdyti 3D, video nustatymus, tvarkyti darbastalį, stebėti APU būseną.
AMD FCH lustai
Kartu su naujais APU pasirodė ir nauji lustai. Kadangi šiaurinio tilto lustas integruotas į pačius APU, atskirai reikalingas tik pietinis tiltas arba, kaip AMD jį vadina, FCH (Fusion Controller Hub).
„Llano“ APU skirti AMD A75 (Hudson-D3) ir A55 (Hudson-D2), A45 (Hudson-D1) lustai. A75 (Hudson-D3) yra pirmasis pietinio tilto lustas, turintis USB 3.0 palikymą. „Intel“ sistemose norinti naudot USB 3.0, reikalingas atskiras lustas, duodantis USB 3.0 palaikymą. A75 palaiko iki šešių SATA3 6Gb/s lizdų, eSATA. Žemesnės klasės A55 ir A45 lustai nepalaiko USB 3.0 ir SATA3, o tik USB 2.0 ir SATA2. Greitai turintis pasirodyti Hudson-D4 lustas palaikys net aštuonis SATA3 lizdus.
Testuojant naudota „Gigabyte GA-A75M-UD2H“ motininė plokštė, turinti A75 lustą.
Komplektacija
Kaip įprasta procesoriams, į „A8-3850“ komplektaciją įeina pats „A8-3850“ APU, standartinis radiatorius su ventiliatoriumi (kuris, beje, mėgsta patriukšmauti), dokumentacija ir „AMD Vision“ lipdukas. Daugiau nėra ką sakyti.
Žvilgsnis iš arčiau
Pats procesorius savo išore nesiskiria nuo kitų. Procesorių dengia šilumos sklaidytuvas, ant kurio randame nurodytą procesoriaus kodinį numerį. Įdomu tai, kad nurodyta 2010 metai, nors APU parduotuvės šių metų birželio mėnesį.
„Llano“ serijos APU naudoja 905 kontaktų FM1 lizdą. Apatiniame dešiniajame kampe matomas trikampis, nurodantis kuria orientacija reikia dėti procesorių į lizdą.
Specifikacijos
Testuojamas „AMD A8-3850“ turi 4 branduolius, dirbančius 2.9 GHz dažniu. Už grafiką atsakingas ganėtinai galingas „AMD Radeon HD 6550D“ grafinis procesorius, turintis 400 srautinių procesorių.
Procesoriaus kristalo plotas, įskaitant IGP ir šiaurinį tiltą, siekia 228 mm², tranzistorių kiekis – 1.45 milijardo. Kiekvienas branduolys turi po 1024 KB L2 atminties.
„AMD Radeon HD 6550D“ integruotas grafinis procesorius turi 400 srautinių procesorių, 20 tekstūrų uždėjimo vienetų, 20 ROP vienetų. GPU veikia 600 MHz dažniu. “. „HD 6550D“ savo specifikacijomis artimiausia „HD 5570“ vaizdo plokštei. IGP, be abejo, naudoja sisteminę atmintį. Nuo naudojamos atminties dažnio priklauso pralaidumas. Naudojant didelio dažnio, pavyzdžiui, 1866 MHz atminį, galima išgauti kelis papildomus kadrus žaidimuose.
„HD 6550D“ palaiko „Dual Graphics“ technologiją, leidžiančią IGP sujungti su tam tikra diskrečia vaizdo plokšte. Prie palaikomų plokščių yra „HD 6670“, „HD 6570“ ir „HD 6450“. Ši technologija labai panaši į seniau naudotą „Hybrid Crossfire“
Testavimo sistema ir metodika
FM1 sistema:
LGA 1155 sistema:
Visi testai atlikti Windows 7 64-bit SP1 operacinėje sistemoje.
Testai suskirstyti į kelias grupes: sintetiką, darbą su 2D/3D grafika, duomenų archyvavimą, audio/video konvertavimą ir žaidimus. Visi žaidimų testai atlikti 1440×900 rezoliucijoje.
Naudotos programos:
AIDA64 Extreme Edition 1.85.1600, PCMark 7 1.04, 3DMark11 1.02, Super Pi Mod 1.5, wPrime 2.04, TechARP x264 HD Benchmark 3.0, Handbrake 0.9.5, AVS Audio Converter 7.0.3.480, POV Ray 3.7 RC3, WinRAR 4.01, 7-Zip 9.20, MediaConverter 7.
Žaidimai:
Aliens versus Predator, Company of Heroes, Crysis 2, DiRT3, Grand Theft Auto IV: Episodes from Liberty City, Lost Planet 2, Mafia 2, Metro 2033, Just Cause 2, S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat, Tom Clancy;s HAWX 2, Unreal Tournament 3, World in Conflict.
Spartinimas
Su Gigabyte A75M-UD2H motinine plokšte ir standartiniu aušinimu A8-3850 pasiekė 3640MHz dažnį.
Jis gautas procesoriaus daugiklį sumažinus nuo 29 iki 26, magistralės dažnį nuo 100MHz pakėlus iki 140MHz ir procesoriaus įtampą padidinus iki 1.5V. Spartinimas davė 25.5% dažnio prieaugį ir netrukus pažiūrėsim, kiek jis priduos našumo.
Sintetikos testai
„SuperPi“ teste nustatomas procesoriaus našumas skaičiuojant skaičiaus Pi tam tikrą kiekį skaitmenų po kablelio. „wPrime“ teste pagal Niutono metodą skaičiuojamos skaičių kvadratinės šaknys. Pagrindinis skirtumas tarp šių testų yra tas, kad „Super Pi“ išnaudoja tik vieną, o „wPrime“ – visus branduolius.
„Queen“ teste sprendžiama šachmatų uždavinys, kuriame bandoma sustatyti 10 karalienių 10×10 dydžio lentoje taip, kad jos nekirstų viena kitos. „Queen“ testas išnaudoja visus branduolius, naudoja „HT“, palaiko „MMX“, „SSE2“ ir „SSE3“ instrukcijas.
„Mandel“, „Julia“ ir „SinJulia“ fraktalų testuose atliekamos 32, 64 ir 80 bitų operacijos su slankiuoju kableliu.
Taip pat atlikti darbinės atminties (RAM) testai, parodantys, kokį atminties pralaidumą gali išvystyti procesoriai.
SuperPi teste A8-3850 gerokai atsilieka nuo i5 2500K, tačiau beveik sugeba jį pasivyti wPrime teste.
Queen teste A8-3850 standartiniu dažniu atsilieka 45%, o spartinimas priduoda 22% spartos.
SinJulia teste A8-3850 atsilieka ganėtinai nedaug, tačiau skirtumas gerokai padidėja Julia ir Mandel fraktalų testuose, kadangi jie palaiko AVX instrukcijas, kurių A8-3850, deja, nepalaiko.
Visuose atminties testuose A8-3850 rezultatai nuvyliantys. Atrodo, atminties kontroleris nebuvo patobulintas nuo Athlon II X4.
„Futuremark“ korporacijos sukurti „3DMark“ testai yra vieni populiariausių pasaulyje. Juos naudoja milijonai žaidėjų, su jais užfiksuojami turbinimo rekordai. Pirmasis „3DMark“ testas pasirodė 1998-ais metais. „3DMark“ testai pratestuoja procesoriaus ir vaizdo plokštės našumą. Naujausiame „3DMark11“ testų rinkinyje didžiausias dėmėsys skiriams DirectX 11 naujovėms, o procesoriui ištestuoti sukurtas fizikos testas, naudojantis „Bullet“ fizikos varikliuką.
„PCMark 7“ labiau orientuojasi į kasdienius darbus su kompiuterių, tokius kaip nuotraukų redagavimas, vaizdo įrašų grojimas, naršymas internete.
i5 2500K testuojamą A8-3850 PCMark7 teste lenkia 28%. Tai rezultas, kokio galima buvo tikėtis.
3DMark11 grafikos testuose, kuriuose simuliuojamos žaidimų situacijos, rezultatai beveik vienodi. Tačiau fizikos teste, A8-3850 gerokai atsilieka.
Grafikos testai
Darbui su nuotraukom pratestuoti panaudota „Adobe Photoshop CS5“ programa. Jos, manau, pristatinėti nereikia. Atliktas „HardwareHeaven PS V3“ testas. Jame fiksuojamas laikas, per kuį atliekami tam tikri veiksmai su didelės raiškos nuotrauka.
„Photoworxx“ testas primena „Photoshop“ testą. Jame su dideliu paveiksliuku atliekami apsukimo, apvertimo, pasukimo, konvertavimo į juodą/baltą, apkarpymo veiksmai.
„Blender“ – nemokamas atviro kodo 3D turinio kūrimo įrankis. Atliekamas paprastas 3D scenos atvaizdavimo testas. Fiksuojamas laikas, per kurį atvaizduojama scena.
„Photoworxx“ teste „A8-3850“ yra 2.5 karto lėtesnis už „i5 2500K“. Photoshop teste skirtumas irgi nemažas. „Blender“ teste skirtumas siekia 50%.
„Unreal Development Kit“ yra nemokama „Unreal 3“ variklio versija. Teste matuojamas laikas, per kurį sugeneruojamas apšvietimas pavyzdiniam lygiui.
„Cinebench“ grafikos testas paremtas „Cinema 4D“ programine įranga, panaudota tokiuose filmuose, kaip „Doom“, „Spider-Man 3“ ir „Beowulf“.
„POV Ray“ teste, naudojant spindulių sekimą, sugeneruojamas 3D vaizdas. Didesnis PPS (pikseliai per sekundę) reiškia, kad reikia mažiau laiko norint sugeneruot 3D sceną.
A8-3850 ypač unkenčia UDK teste, kur nuo i5 2500K atsilieka beveik dvigubai. Kituose grafikos testuose skirtumas irgi nemažas. Atrodo, A8-3850 sunku parekomenduoti žmonėms, dirbantiems su grafika.
Archyvavimo testai
Archyvavimo testuose naudojamos standartinės 7-Zip ir WinRAR programos. Panaudoti tiek integruoti testai, tiek ir realus testas, kuriame suspaudžiami duomenys.
7-Zip ir ZLib testuose A8-3850 atsilieka palyginti nedaug, kai WinRAR teste A8-3850 net 80% lėtesnis.
„AES“ teste matuojamas procesoriaus našumas šifruojant duomenis „AES“ algoritmu, naudojamu aukščiau paminėtose archyvavimo programose.
Taip… Rezultatas neturėtų stebinti, kadangi A8-3850 nepalaiko AES instrukcijų, pridedančių aparatinį AES palaikymą.
Audio/Video konvertavimo testai
„Tech ARP x264 HD“ teste trumpas 1280×720 rezoliucijos vaizdo įrašas konvertuojamas į „x264“ failą. Atliekami du praėjimai po keturis kartus.
„VP8“ – atviras video suspaudimo formatas, išleistas „Google“, sukurtas „On2 Technologies“ kompanijos. „VP8“ teste perkoduojami 1280×720 vaizdo įrašo kadrai.
„Handbrake“ video konvertavimo programa sugeba išnaudoti visus procesoriaus branduolius. Atlikti du testai, kuriuose skirtingi vaizdo įrašai konvertuojami skirtingais nustatymais.
Audio konvertavimui panaudota „AVS Audio Converter“ programa, sugebanti išnaudoti visus branduolius. Teste 300 MB aukštos kokybės „FLAC“ formato dainų konvertuojama į vidutinės kokybės „MP3“.
Vėl, A8-3850 gerokai atsilieka visuose testuose. Ne pats geriausias pasirinkimas konvertavimui, net ir įvertinant gana nedidelę kainą.
Žaidimų testai
Galiausiai priartėjome prie, manau, daug kam aktualiausios temos – žaidimų. Pažiūrėsime, ar procesorius tikrai neturi didelės įtakos žaidimuose.
Testuojamų žaidimų nustatymai:
„Company of Heroes “ – demo versija, AA on/off, aukščiausi nustatymai, integruotas testas.
„Crysis 2“ – DX11, Hi-Res Textures, aukščiausi nustatymai. Andrenaline testas.
„DiRT 3“ – 0xAA/4xMSAA, aukščiausi nustatymai. Integruotas testas.
„Grand Theft Auto IV: Episodes from Liberty City“ – aukščiausi nustatymai, Shadows – High. Integruoti testai.
„Lost Planet 2“ – 4xAA/0xAA, aukščiausi nustatymai. Integruotas B testas.
„Mafia 2“ – aukščiausi nustatymai, PhysX High/Medium/Off. Integruotas testas.
„Metro 2033“ – 4xAA/AAA, DX11, aukščiausi nustatymai, Advanced DOF on/off „PhysX“. Integruotas testas, „Frontline“ scena.
„Just Cause 2“ – demo versija, 4xAA/0xAA, aukščiausi nustatymai. Integruotas testas.
„S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat“ – DX10.1, aukščiausi nustatymai, 4xAA/0xAA. Panaudota atskira testavimo versija, kurioje atliekami 4 testai. Parašytas visų testų vidurkis.
„Tom Clancy’s HAWX2“ – atskiras testas, 0xAA/4xAA, aukščiausi nustatymai.
„Unreal Tournament 3“ – 4xAA/0xAA, aukščiausia kokybė. „UT3Bench“, Heat Ray lygis.
„World in Conflict“ – demo versija, aukščiausi nustatymai, 4xAA/0xAA, integruotas testas.
Rezultatai žaidimuose labai maišyti. Vienuose žaidimuose A8-3850 sugeba eiti koja kojon su Core i5 2500K, kituose masyviai atsilieka. Dėl įdomumo, sudėjus visus žaidimų testų rezultatus, A8-3850 gauna 75% i5 2500K rezultato.
IGP testai
Pabaigai atlikti AMD Radeon HD 6550D integruoto grafinio procesoriaus testai.
Testai rodo, kad HD 6550D sugeba susidorot su naujesniais žaidimais, nors ne aukštoje rezoliucijoje ir ne aukščiausiais nustatymais. Su senesniais žaidimais problemų neturėtų kilti. Nors HD 6550D nuo GTX 460 atsilieka apie 2-4 kartus, tai tikrai yra galingiausias integruotas grafinis procesorius. Deja, nebuvo galimybės ištestuoti Intel HD 3000 integruoto grafinio procesoriaus. Tačiau galiu užtikrinti, kad jis gerokai atsiliktų nuo HD 6550D.
Pabaigai atliktas MediaConverter vaizdo įrašo konvertavimo testas, kuriame APU turėjo pademonstruoti savo galią.
Deja, kaip testas parodė, HD 6550D iš tiesų nesugeba susidoroti su video konvertavimu. Naudojant vien A8-3850 rezultatas buvo dvigubai geresnis nei naudojant A8-3850 kartu su integruotu HD 6550D grafiniu procesoriumi. Naudota MediaConverter 7 versija palaiko APU akseleraciją, tačiau, atrodo, HD 6550D yra tiesiog per silpna. Užtenka pažiūrėti į gerokai galingesnės GTX 460 rezultatą – net ji nepriduoda labai didelio našumo prieaugio. O ką jau kalbėti apie keliskart silpnesnę HD 6550D.
Verdiktas
Iš testų rezultatų matosi, kad A8-3850 naudojama architektūra yra pasenusi ir negali tiesiogiai konkuruoti su Intel gaminiais.
Pagal kainą, kuri siekia šiek tiek daugiau nei 400lt, pagrindiniai A8-3850 konkurentai yra Intel Core i3 2120 ir Core i3 2105. Jie, ne taip kaip i5 2500K, yra dviejų branduolių, tad kai kuriose užduotyse labiau priartėja prie A8-3850 spartos. Ir nors daugelyje programų jie būtų greitesni, jų integruoti grafiniai procesoriai savo galia negali lygintis su Radeon HD 6550D.
Taigi, ganėtinai galingas integruotas grafinis procesorius, kuris, be abejonės, yra galingiausias iš visų integruotų grafinių procesorių, ir yra A8-3850 koziris. Tiesą pasakius, A8-3850 už 400lt siūlo Athlon II X4 procesoriaus ir HD 6450 – HD 5550 lygio vaizdo plokštės našumą. Atskirai toks derinys kainuotų šiek tiek daugiau.
Žmonėms, kuriems reikia galingo procesoriaus, A8-3850 nėra geriausias pasirinkimas. Už maždaug 150lt didesnę kainą Intel siūlo i5 2310, kuris yra gerokai galingesnis už A8-3850. Tad tiems, kurie IGP planuoja naudoti tik kaip atsarginę vaizdo plokštę, sugedus pagrindinei, irgi geriau būtų pasukti Intel keliu.
Taigi, viskas priklauso nuo poreikių. Nenustebčiau, jei AMD A serijos APU kompiuterių pardavėjai pradėtų naudoti namų kompiuteriuose, kurie reklamuojami kaip skirti mokslams, darbui, paprastoms pramogoms. Tokiems dalykams A8-3850 siūlo tikrai pakankamai daug galios.
Iš tiesų A8-3850 nėra blogas. AMD idėja aiški. Tiesiog atrodo, kad naudojama technologija dar nėra pakankamai pažengusi. Visgi, tai yra pirmoji APU karta, tad neverta labai daug iš jos tikėtis. Tokiems dalykams reikia laiko. Galbūt sekanti APU karta parodys didesnį našumo šuolį. Kaip sakoma, pagyvensim – pamatysim.
O dabar, ar verta pasukti APU keliu, yra Jūsų apsisprendimas. Jei testuose matomos spartos užtenka, tada pirmyn. Jei ne – geriau pasukti kitu keliu ir, galbūt, laukti ir pažiūrėti, kas naujo pasirodys šiame fronte.
14 Komentarai
MarKo9209
Tai bent apžvalga! :O
D0stro
WOW, Gera apžvalga
Ndx
Neseniai buvo daugiau intel cpu apzvalgu 🙂
Ndx
Drįsiu paprieštarauti. Šį APU butu neprotinga naudoti tik kaip CPU, abejoju ar atsiras tokių veikeju, pasirinkusiu toki varianta. taigi uz sia kaina reikia vertinti variantus uz 400 lt siulancius cpu + gpu. Taigi si AMD reikia lygint su Pentium G860 + GF 520 arba su core i3 ivertinant ju prasta igp. Abejais atvejais geresnis pasirinkimas – A8 3850.
[DGX]XBEAST
Ten pirmiausia apie jį rašiau kaip apie CPU. O CPU testų rezultatai yra prastoki. IGP, kita vertus, yra neprilygstamas. Intel IGP yra daug silpnesni už AMD IGP. Deja, negalėjau pats išbandyti Intel IGP.
Paėmus A8-3850 bendrai kaip APU, reikės apsispręsti perkančiajam, ko jam reikia – galingo CPU ar galingo IGP.
Kad ir kaip būtų, ateityje, manau, pamatysime gerokai patobulintų APU tiek iš AMD, tiek iš Intel pusės 🙂
Stipena
Nesupratau koks tikslas sio testo? AMD A8-3850 kaina 411 pinigu, o Intel i5-2500k 686 pinigu. Derejo isrinkti lygiaverti konkurenta kainos/spartos atzvilgiu, o ne lyginti pirsta su „desrele“.
Mont
Nu, biče, tu su kiaušas. Tokį kvailą testą sukurti… Nežinau ar girdėjai, bet i5-2500k kainuoja 250$, o A8-3850 140$ (nedaug trūksta iki „AMD dvigubai pigesnis“ etiketės). 😉
Gal reikėjo panašios kainos CPU lyginti???
Nes čia grynai būtų tas pats kas paimčiau kokį NVIDIA Geforce 7300 128mb, padaryčiau testus, ir palyginčiau su kokiu NVIDIA Geforce GTX 580 2Gb, ir maždaug kaip Cpt. Obvious pareikčiau išvadą, kad GTX 580 greitesnė, todėl ją reiktų pirkti norintiems geresnės kokybės… Aišku jeigu norite sutaupyti elektros, tai pirkite 5 metų senumo gaminį… 😀
Ndx
Na mano nuomone jį reiktu vertint bendrai kaip APU kadangi kaip jau ir minejau jai perki si daikta tik kaip cpu, tai jau nesamone visiska darai, kadangi jie ne tam skirti, i tai reikia atsizvelgt 🙂
Na o is dabar turimu duomenu atrodo laukia neblogi apu: Bulldozer architektūros branduoliai ir +50 procentu GPU Perfomance 🙂
[DGX]XBEAST
@Stipena @Mont: darau viską pagal galimybes. Jei turėčiau kokį i3 2120 ar i3 2105, būčiau jį ir naudojęs. Bet, deja, neturiu :(.
O testų rezultatus vertinau atsižvelgdamas į kainą ir konkurentus.
FanTaz
seip testas labai super lauksiu kitu , seip neisitikejau kad games.lt bus tokiu testu, buvau LABAI nustebes ir labai pamalonintas.
butu mane labai sudomine pajegumas vs kaina apskaitciavimai
ta prasme taip intel geriau bet ji turi savo kaina, butu idomu jai butu idetas pvz kiek kainuoja intel ir kiek kainuoja amd, vieno fps kaina pvz crysis 2.
RICiuXAS
Ji Lietuvoj apskritai kazkas turi? Skytech’as neaisku kada atves, kiti net neturi sarasuose, ALSO Lietuva irgi nefiksuoja tokio.
Ndx
Tiesiog pas didmeninkus siuo metu nera, stai dar gan neseniai buvo, ne uz ilgo turetu pasirodyt
Deadkiller
Gera apžvalga 🙂
arvydas2
apžvalga gera, perskaičiau viską nieko nepraleisdamas. tik reikėjo kažkaip palygint HD3000 su HD6550D 😀 o dabar intel i vienus vartus laimi…