Šiandien asmeniniam kompiuteriui sukako trisdešimt metų. Būtent prieš tiek laiko, 1975 metų sausio 5 d. pasirodė „Altair 8800“ kompiuteris, daugelio specialistų vadinamas pirmuoju asmeniniu kompiuteriu.

Jį sukūrė maža JAV Albukerko mieste įsikūrusi bendrovė MITS. „Altair 8800“ turėjo „Intel 8080“ centrinį procesorių bei 65 KB dydžio atmintį ir 181 mašinines instrukcija, koordinavusias kompiuterio darbą. Kompiuteris standartinėje komplektacijoje neturėjo nei monitoriaus, nei klaviatūros ar kietojo disko. Monitorių pavadavo LED švieselės, na o valdymas buvo atliekamas kompiuterio korpuse esančiomis rankenėlėmis. Buvo galima įsigyti šio kompiuterio „pasidaryk pats“ tipo rinkinį, kuris kainavo šimtu JAV dolerių pigiau(397$), nei jau surinktas analogas(498$).

Didelio pirkėjų susidomėjimo „Altair 8800“ nesulaukė, tačiau jį pastebėjo žmogus, įtakojantis daugelio AK vartotojų gyvenimą iki šiol – Bilas Geitsas (Bill Gates). Tuomet dar paauglys Geitsas ne sykį yra viešai pasakojęs, jog pirmąją savo programą dar paauglystėje sukūrė naudodamas būtent „Altair 8800“.

Nuotraukoje – jaunas Bilas Geitsas, sulaikytas už važiavimą esant raudonam šviesoforo signalui

Įdomu, kad kompanija IBM nepripažįsta „Altair 8800“ buvus pirmuoju asmeniniu kompiuteriu ir AK gimtadienius skaičiuoja nuo pirmojo „IBM Personal Computer“ pasirodymo 1981 metais. Na, anot specialistų, pirmuoju kompiuteriu visgi buvo „Altair 8800“, na o IBM galime būti dėkingi tik už pačią „personal computer“(PC) savoką.

Jūsų dėmesiui – 1975 metų laikraščio „Popular Electronics“ sausio numerio pirmasis puslapis, kuriame matyti ir pagrindinė tema: „Altair 8800“. Ną ką gi, tuometinė spauda nuo dabartinės skyrėsi ne mažiau, nei „Altair 8800“ nuo modernaus kompiuterio su „Athlon 64 3500+“ :))

Jei įdomu, galite užsuktį į senųjų „Popular Electronics“ numerių archyvą. Jame galima rasti dabar gana originaliai atrodančių straipsnių apie vos 90$ kainuojančias skaičiavimo mašinėles 🙂

Kažin, ką būtų galima su „Altair 8800“ nuveikti šiandien…