Kas nėra žaidęs senojo gerojo Tetrio? Pirmąkart pasirodęs dar 1985-aisiais metais, šis galvosūkių žaidimas apkeliavo asmeninius kompiuterius bei beveik visas žaidimų konsoles, telefonus bei delninukus. PlayStation Portable konsolėje Tetris kol kas – tik „homebrew“ programų kūrėjų darbo vaisius, tačiau visiems, norintiems panašaus žaidimo, „Q Entertainment“ ir „Bandai“ siūlo puikią alternatyvą – muzikinį galvosūkių žaidimą „Lumines“.

Turbūt pirmasis žaidimas, šovęs į galvą, pamačius Lumines žaidimo vaizdus bei filmukus – būtent Tetris. Iš esmės žaidimai savo principu gan panašūs. Žaidžiant „Lumines“ iš ekrano viršaus žemyn nuolat krenta įvairių spalvų kvadratiniai į keturias dalis padalinti blokai, kuriuos turi išdėstyti taip, kad susidarytų kuo didesnės vienspalvės figūros. Laikas nuo laiko per ekraną horizontaliai pereinanti linija (vadinamoji laiko juosta) visas šias figūras panaikina, ir taip žaidimas tęsiasi tol, kol naujai viršuje atsidūręs blokas nebeturi kur kristi. Susidarius nepalankiai situacijai dažnai padeda specialūs blokai. Matai detalę su mėlynu kvadratuku paveikslėlyje apačioje? Sudarius figūrą iš keturių dalių su šiuo bloku, taip pat panaikinami VISI su ja bent viena dalimi besijungiantys blokai. Protingai panaudojus šią funkciją galima surinkti nemažai taškų.

Bendrai paėmus, viskas skamba labai paprastai, tačiau „Lumines“ „užkabina“ kaip retas žaidimas, ko pasekoje tikėtina jog žaisi jį tol, kol išsikraus baterija, ir dar ilgiau. Kiek kartų tai nutiko man, turbūt nesuskaičiuočiau ant rankų pirštų… Kas šiame žaidime taip įtraukia? Nereikia manyti, jog viskas baigiasi ties paprasčiausiais blokų stumdymais – „Lumines“ pilnas įvairių žaidimo tipų bei kitų savybių, dėl kurių jis tampa daugiau nei vertas savo kainos.

Kiekvieno bloko panaikinimas iš ekano pelno taškus; kuo daugiau blokų ištrinama vienu laiko juostos ėjimu, tuo daugiau gauni papildomų taškų. Didžiausiu pasiekimu žaidėjai laiko vieno milijono taškų surinkimą – „YouTube“ netgi galima rasti filmukų, kur žmonės užfiksuoją šį garbingąjį momentą. Ëjimas iki milijontojo taško gali trukti net porą trejetą valandų – priklausomai nuo žaidimo tempo bei įgūdžių.

Bene pagrindinis „Lumines“ aspektas, neskaitant „geimplėjaus“ – muzika. Žaidimo metu skambančios dainos vieniems gali patikti, kitiems ne – tai skonio reikalas. Tačiau kad ir kaip būtų, nors japonų atlikėjų Erl Nobuchika ir Mondo Grosso bei kiti kūriniai nėra patys įdomiausi, žaidimui kaip šis jie tinka. Vis dėlto, daugiausia pagyrų neabejotinai vertas ne dainų sąrašas, o tiesiog nepriekaištingas garso takelio integravimas į žaidimą. Kiekvienas lygis turi ne tik savitą grafinį apipavidalinimą, tačiau ir muzikinį foną, kuris susidaro ne vien iš dainų, tačiau ir įvairių papildomų garsų. Tai gali būti vienas iš trumpų dainos žodžių, trimito garsas ar kažkas panašaus. Atlikus tam tikrą veiksmą – pavyzdžiui, pasukus bloką, greitai nustūmus jį į ekrano kraštą ar žemyn – jis aiškiai girdimas, ir svarbiausia – nė kiek nesugadina pačios dainos. Atvirkščiai – greitai sukiojant bei judinant blokus ir girdint daug šių garsų atrodo, kad su jais muzika skamba dar gražiau.

Lygių grafika tikrai miela akiai – fono vaizdai ne tokie gyvi ir judantys, kaip antrajame „Lumines“ tačiau jie spalvingi ir dera prie bendros lygio atmosferos. Blokų dizainas taip pat priklauso nuo lygio bei, galima sakyti, palengvina ar pasunkina žaidimą, nes kartais kontrastas tarp skirtingų spalvų būna gan mažas, tad greit žaidžiant lengva padaryti klaidų.

Jei turi draugų su PSP, gali sužaisti mačą „Ad-Hoc“ režimu, tačiau didžiulis minusas yra tas, kad „Lumines“ nepalaiko „Game Sharing“ funkcijos, tad vienintelis būdas žaisti kartu – turėti dvi žaidimo kopijas arba pirkti „Lumines 2“, kuriame ši galimybė yra. Tiek žaidžiant tinkle, tiek prieš dirbtinį intelektą vienam žaidėjui skirtame „VS CPU“ režime, ekranas padalijamas į dvi dalis, ir žaidėjai turi per kuo mažesnį laiko tarpą stengtis sudaryti kuo daugiau blokų. Kaupiant taškus, laiminčiojo žaidėjo pusė ekrane prasiplėčia, ir kuo toliau, tuo mažiau vietos turi jo oponentas. Toks žaidimas, aišku, yra daug greitesnis, ir skirtingai nei žaidžiant vienam, neleis atsipalaiduoti iki pat pabaigos.

Paskutinis, bet toli gražu ne mažiausiai įdomus „Lumines“ laukia „Puzzle“ režimas, kuriame per duotą laiko tarpą reikia sudėlioti iš vienos spalvos blokų tam tikrą figūrą, pavaizduotą ekrano dešinėje. Tai gali būti kryžius, ar rodyklė į kairę, ar išsiraičiusi gyvatė. Svarbiausia tai, kad figūra gautųsi lygiai tokia pati bei nesiliestų su tos pačios spalvos blokais už jos ribų. Duotojo laiko užtenka visada; vienintelis dalykas, galintis pakišti koją – blogas bloko padėjimas, ištrinantis ne tas detales, kurių reikia, ir taip sugadinantis visą figūrą.

Su kiekvienu lygiu užduotys vis sunkėja, figūros tampa didesnės, o kartais tenka ir sudėlioti kelias iškart, nenutraukiant žaidimo. Žaidime yra ir kitokių rūšių užduočių, kaip pavyzdžiui, ištrinti 20 blokų detalių vienu laiko juostos ėjimu ir panašiai. „Puzzle Mode“ pradėjau žaisti vėliausiai, tačiau jis bemat tapo mano mėgstamiausiu. Tai puikus būdas toliau mėgautis žaidimu, kai pabosta ilgasis „Challenge“ režimas.

„Lumines“ valdymas paprastas kaip dukart du. Direkciniais PSP mygtukais keisi bloko padėtį ekrane, o kitais dviemis pasirinktais (paprastai X ir O) jį sukiosi. Nukeliavus į pasirinkimų meniu galima pasirinkti vieną iš dviejų papildomų konfigūracijų, tačiau pagrindinė veikia puikiai. Būdamas meniu, taip pat gali peržiūrėti geriausius pasiektus rezultatus „Challenge“ bei „Versus“ režimuose ir redaguoti žaidimo profilius.

Jei, kad ir kaip netikėta, dar nesi žaidęs šio žaidimo savuoju PSP, gali parsisiųsti demonstracinę antrosios žaidimo dalies versiją internetu. Abu žaidimai iš esmės yra panašus, tik antrajame yra kelios naujovės, nors ir šios matomos tik pilnoje versijoje. Praėjus keturiems metams nuo žaidimo išėjimo („Lumines“ pasirodė rinkoje kartu su pačiu PSP!) ir nukritus kainai, turėti „Lumines“ savo PSP žaidimų kolekcijoje yra būtina. Vienintelis klausimas – ar imti antrąją, ar pirmąją dalį. Jei kainos apylygės, „GameSharing“ funkcija bei kitos antrosios dalies naujovės neabejotinai paverčia „Lumines II“ geresniu variantu.