Prieš aštuonerius metus po žaidėjų kompiuterius pradėjo masiškai plisti aušinimo skysčiu sistemos. Dabar beveik visi aukštos klasės žaidimų kompiuteriai yra aušinimai vandeniu. Taip, dideli oriniai aušintuvai dar nėra išnykę, tiesiog aušinimas skysčiu yra populiaresnis.

Tačiau pažvelkime į tą paprastą taupaus žaidėjų kompiuterį. Ten vis dar stovi gamyklinis aušintuvas, na geriausiu atveju mažytis Tower tipo aušintuvas. Tačiau dabar jau ir toks kompiuteris gali turėti aušinimo skysčiu sistemą! Pristatome Antec Kuhler K120 – vieną pigiausių aušinimo skysčiu sistemų, kainuojančią vos 40 eurų.

 

 

Aštuonis metus apžvalgas skaitęs ir seilę varvines taupus žaidėjas jau gali turėti aušinimo skysčiu sistemą savo kompiuteryje! Bet ar tikrai tai daryti yra verta? Juk panašiai kainuojantys 120 mm Tower’iai visa laiką pasižymėjo geriausiu kainos ir kokybės santykiu visoje aušintuvų rinkoje.

Pakuotė ir kompektacija

 

 

Paėmus Kuhler K120 susidaro vaizdas, kad pakuotės dimensijos nebuvo keistos dar nuo legendinio Kuhler 620 laikų. Bet šiaip viskas gražu ir tvarkinga.

 

 

Komplektacija standartinė ir nieko nebylojanti apie šio aušintuvo pigumą. Ją, apart paties aušintuvo, sudaro montavimo detalės visiems procesoriaus lizdams, įskaitant ir naująjį AMD AM4, ventiliatorius bei montavimo instrukcija.

 

 

Kas čia tokio pigaus?

Aušintuvas turi standartinio 120 mm dydžio radiatorių. Taip pat egzistuoja ir versija su 240 mm radiatoriumi Kuhler K240, ji yra maždaug 20€ brangesnė.

 

 

Vien paėmus aušintuvą į rankas jis padvelkia pigumu. Blizgantis Antec užrašas padarytas iš plonos folijos ir jis taip nekokybiškai buvo priklijuotas, kad dalis C raidės tiesiog atsilupo!

 

 

Tačiau tai tik dizaino detalė ir aš to per daug nesureikšminsiu. Iš esmės Antec priėmė vieną labai gerą sprendimą, išskiriantį šį aušintuvą iš kitų. Tai storos ir kokybiškos žarnos. Visi šios klasės atstovai naudoja paprastas gofruotas žarneles, kurios neatsargiau naudojant gali pratrūkti. Tuo tarpu Antec naudoja ypač kokybiškas ir storas žarnas, dėl kurių saugumo nekyla net jokių klausimų. Pat Antec yra paskaičiavusi, kad jų gyvavimo trukmė viršys 15 metų.

Numatoma pompos gyvavimo trukmė yra 50000 valandų, nors to visiškai pakanka, tačiau turbūt ji gyvuos trumpiau nei žarnelės. Pati pompa yra vienas didžiausių aušintuvo išskirtinumų. Ji sumontuota ne aušinimo bloke, o prie radiatoriaus. Dėl to aušinimo blokas yra labai mažas, o pompos maitinimo laidas išeina nuo radiatoriaus.

 

 

Pačiuose pigiausiuose aušintuvuose ventiliatoriai arba nešviečia, arba šviečia ketui paprasti LED‘ai. Antec‘as šiek tiek įmantresnis – jame ventiliatorius turi mėlynai šviečiantį žiedą. Tačiau į ventiliatoriaus daržą paleisiu ir vieną akmenį. Jis sukasi 900 – 1800 apsukų per minutę greičiu, priklausomai nuo reikiamos apkrovos. Minimalių apsukų dydžiai yra per dideli – norėtųsi, kad ventiliatorius dirbtų šiek tiek tyliau ir turėtų galimybę suktis 500 – 600 apsukų per minutę greičiu.

 

 

Mums nereikia patiems tepti termopastos – Antec jau tai padarė už mus. Vėl gi, pigesniuose aušintuvuose tai pasitaiko retokai.

 

 

Testai

Temperatūros buvo matuotos šioje sistemoje:

Intel Core i5 4690K @ 4.7GHz 1.33V
Asrock Z87 Extreme 4
2*4 GB Patriot G2 Series RAM
OCZ ARC100 SSD, 240GB
WD Caviar Blue, 1TB
NZXT Phantom 530 korpusas
OCZ/ PC Power & Cooling Silencer MKIII 80+ Gold 750W PSU

Suprantama kad renkantis aušintuvą mus domina du aspektai – aušinimo našumas ir veikimo tylumas

 

 

 

 


Išvados

Antec Kuhler 120 šiuo metu Lietuvoje kainuoja šiek tiek daugiau nei 40 eurų. Tai yra viena pigiausių  aušinimo skysčiu sistemų mūsų šalyje. Pagrindiniai konkurentai yra panašiai kainuojantys Deepcool Maelstorm 120T ir Cooler Master MasterLiquid Lite 120 (ar jiems tikrai reikėjo sugalvoti tokį ilgą pavadinimą?).

Aušintuvas yra biudžetinis ir atsilupęs užrašas tikrai solidumo produktui neduoda. Bet būnant objektyviems, būtent kokybės klausimas yra pagrindinis Antec pliusas. Kalbu apie žarnas, kurios surinkamos tik kur kas aukštesnės klasės gaminiuose. Taip pat žiedinį apšvietimą turinis ventiliatorius šioje klasėje irgi yra egzotika.

Tikrai likau patenkintas tuo, kaip Antec įgyvendino tikslą sukurti nebrangų aušinimą skysčiu. Šį kartą tikrai jaučiuosi gavęs viską ko tikėjaus, irk o man reikėjo iš šio aušintuvo. Bandymas kur kas labiau vykęs nei Mercury serija, kuri nors ir kainuodama daugiau atrodė ne mažiau ekonominė. Pastarąją gelbėjo tik labai geros didžiausio 360 mm modelio kainos.

Na ir svarbiausias apžvalgos momentas. Lyginant su ~30 eurų kainuojančiais oriniais aušintuvais, Antec Kuhler 120 aušina gan panašiai. Aušinimo oru sistemos yra šiek tiek pigesnės, tačiau daugeliui žmonių faktas, kad jų sistemą aušina skystis sukelia pasitenkinimą. Ir nereikia žmonių už tai smerkti – juk aušinimo skysčiu sistemos atrodo estetiškiau, užima mažiau vietos, nesikerta su RAM ir kitais komponentais. Kainų skirtumas yra labai mažas, tad pasirinkusius aušinimo skysčiu sistemą aš pilnai suprantu. Tiesa dar reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kad Kuhler K120 yra šiek tiek garsesnis už analogiškas aušinimo orus sistemas.