Niekam ne paslaptis, jog aš esu beprotystės pasaulio vaizduškių ir ventiliatorių baronas. Jei kas nesuprato apie ką vyksta kalba privalo paspausti šį linką. Taigi noriu parodyti elitinius savo valdų gyventojus. Tai dvi pavyzdinės, tvarkingos gan turtingos juodukų šeimos.
Kokie keturi pirmi dalykai sukyla išgirdus Noctua vardą? Antrasis greičiausiai bus tylus veikimas ir geros aušinimo savybės. Trečiasis dalykas kilęs galvoje yra jų ruda, sunkiai priderinama spalva. Na ir galiausiai yra prisimenama didelė 80 litų siekianti kaina. Koks pirmas pakilęs dalykas išgirdus šios kompanijos vardą manau sakyti net nereikia.
Iki oficialaus anonso juodos spalvos Noctua ventiliatoriai buvo tokia utopija kaip mažėjančios šildymo kainos ar automobilį vairuoti mokantys BMW automobilių savininkai. Tikimybė išvysti juodos spalvos Noctua buvo apylygė Lietuvos šansams du kartus laimėti Euroviziją bei Lietuvos rinktinei patekti į pasaulio futbolo čempionato atkrintamąsias. Eurovizijos nelaimėjome, o BMW vairuotojai dar jaučia stiprią trauką pakelės medžiams, bet išsvajotieji juodieji Noctua jau čia!
Redux serija yra vienas drąsiausių šių metų debiutų geležies rinkoje ir bandymas atsikratyti etikečių. Turime kažką panašaus į 800 litų vertės iPhone telefoną su Android operacine sistema. Tai pigūs Noctua, praradę pagrindinį savo unikalumą – rudą dizainą, taip pat kainuojantys pastebimai mažiau. Pagaliau iš šios kompanijos sulaukėme pigesnių modelių turėsiančių tiesioginių konkurentų – tai brangiausi kitų kompanijų, tokių kaip Be Quiet! ar Corsair produktai.
Dar keistesnė naujiena yra Industrial PPC serija. Tai dar keistesnės išvaizdos nei originalai bei dar brangesni ventiliatoriai. Negana to jie prarado ir Noctua produkciją garsinusią tylą. Tai ko tada iš jų galima tikėtis? Minimalių temperatūrų, atsiradusių dėl didelių sukimosi greičių.
Viso turime devynis ventiliatorius, priklausančius dvejoms minėtosioms serijoms. Išbandysime tiek mažiukus 8 centimetrų, tiek didesnius iki 14 centimetrų dydžio modelius, dirbančius įvairiausiais greičiais, tad sau tinkamą sprendimą turėtų rasti kiekvienas.
Noctua Redux
Pamirškite Noctua, kaip kompaniją, siūlančią pačią geriausią komplektaciją – vienintelis dalykas, kuris pridedamas prie Redux ventiliatorių – keturi paprasti varžtai. Gumines antivibracines detales, ar tylos adapterius galite pamiršti. Ir tai yra logiška – juk ventiliatoriai skirti tiems, kas nori turėti Noctua ir išleisti kuo mažiau pinigų. O taupantys gauna mažiau.
Nevynioju žodžių į vatą – pradėsime nuo retam skaitytojui įdomių modelių – tai 80 ir 92 milimetrų ventiliatoriai. Jie tinkami tik kompaktiškų arba labai pigių korpusų savininkams. Rimtesni pirkėjai yra pirmieji, kadangi pigių korpusų savininkai tegali pakomentuoti, kad pirkti tokį brangų ventiliatorių yra nesąmonė. Na ir iš tiesų būtų gėda montuoti ventiliatorių, kuris kainuoja tiek pat kiek ir visa dėžė.
Taigi 80 milimetrų dydžio ventiliatorius yra pakrikštytas NF-R8, Redux-1800RPM PWM vardu. Tai yra supaprastinta NF-R8 versija, prikelta antram gyvenimui. Ventiliatorius sukasi 1800 apsukų per minutę greičiu, kuris gali būti sumažintas iki 325 apsisukimų. Toks platus greičio valdymas yra iš ties puikus dalykas. Nors iš pirmo žvilgsnio tai gali pasirodyti daug, tačiau kaip aštuonių centimetrų ventiliatoriui yra pats tas. Kitų gamintojų mažieji modeliai pasiekia dar didesnius greičius, bet skleidžia kur kas daigiau triukšmo. Taip pat yra išleista versija ir be PWM apsukų reguliavimo, bei aušinimo našumo nereikalaujantis modelis dirbantis 1200 apsukų greičiu.
Kiek didesnis, bet vis dar neįprastai mažas yra 92 milimetrų aušinimo įtaisas NF-B9 Redux-1600RPM PWM. Pastarąjį galime kildinti iš senesniojo NF-B9 modelio. Kaip ir pirmtakas, šis sukasi 1600 apsukų per minutę greičiu. Minimalus sukimosi greitis yra 350 apsukų. Jei to Jums nereikia, galite rinktis ir ventiliatorių, dirbantį fiksuotu greičiu.
Bum, atgimsta ir legendinis NF S12! Tik labai įdomioje rolėje. Dabar jis tapo Noctua NF-S12B REDUX PWM. Nors abu šie aušintuvai savo forma yra visiškai identiški, tačiau sutikome vieną labai keista sprendimą – keturių kontaktų jungtį su PWM palaikymu. Puikiai žinome, kad NF S12B aerodinamika buvo kurta korpuso aušinimui, o dėjimui ant radiatorių buvo skirtas NF F12 ventiliatorius. Klausimas būtų toks – kam korpuso aušinimo ventiliatoriui yra reikalingas PWM apsukų valdymas? Juk tai reikalinga tik ant radiatoriaus dedamiems ventiliatoriams, tačiau pastarojo forma sako, kad jis ten būti geriau neturėtų. Sukritikavę PWM apsukų valdymą galime pasakyti, jog yra siūloma versija ir be jo, o dar kitoje versijoje šalia to randame ir mažesnį 700 aps/min veikimo greitį.
Iki A14 ir A15 serijos debiuto, pažangiausiu Noctua ventiliatoriumi buvo laikomas NF-P14 PWM. Po nukarūnavimo jis niekur nedingsta ir atgimstantis Redux serijoje. Dabar į jį turėsite kreiptis NF-P14r Redux PWM 1500 vardu. Tai vis dar 14 centimetrų ventiliatorius, tvirtinamas į 12 centimetrų angas ir turintis senojo modelio aerodinamiką. Kitais greičiais dirbančių ventiliatoriaus versijų deja nesutinkame.
Na o pats unikaliausias serijos produktas yra NF-P14s Redux PWM 1500. Pavadinimas leidžia suprasti, jog jis pasiekia 1500 apsukų per minutę greitį, kuris PWM valdymo dėka gali būti sumažintas iki 450. Jis neturi jokio atitikmens ankščiau leistų modelių gamoje. Giminingiausias modelis buvo prieš tai aprašytas NF-P14r Redux PWM 1500. Pagrindinis skirtumas tarp šių dviejų modelių yra ventiliatorių forma. Taip pat yra pardavinėjama versija, dirbanti 1200 apsukų per minutę greičiu, bet aušintuvai, leidžiantis pasiekti 1200 ir 900 apsisukimų per minutę greičius, bet neturintys PWM greičio reguliavimo.
Kaip veikia Redux serijos aušintuvai išmėginome ant Noctua U14S centrinio procesoriaus aušintuvo. Jis yra pardavinėjamas su uždėtu naujuoju NF-A15 PWM ventiliatoriumi. Pažiūrėsime ar aukštą kartelę jis užkels pigesniajam atitikmeniui NF-P14r Redux PWM 1500.
Abiejų ventiliatorių pasiekti rezultatai buvo praktiškai identiški. Temperatūros buvo visiškai identiškos, o triukšmingumas skyrėsi vos vienu simboliniu decibelu, kuris praktikoje mažai ką reiškia. Nors Noctua perkantys žmonės ir dėl lašelio tylos ar šalčio gali paaukoti labai daug
Tai yra puikus rezultatas Redux ventiliatoriams, bet į nepatogią padėtį pastatyti lieka standartiniai Noctua ventiliatoriai. Daug potencialių brangiųjų ventiliatorių pirkėjų pasirinks pigiuosius modelius, kas pačiai kompanijai nėra parankus variantas. Iš kitos pusės išsiplėtė vartotojų ratais žmonėmis, kuriems standartiniai Noctua gaminiai buvo per brangūs, arba tiesiog neįtiko ruda spalva. Bet kuriuo atveju konkurentam tai nepatiks, nes vartotojų ratas bus išplėstas būtent jų sąskaita.
Noctua Industrial PPC
Pakalbėjom apie pigesnius ir gražesnius nei įprastieji Noctua aušintuvus. Dabar metas pereit prie dar negražesnių ir brangesnių prietaisų. Tai – naujoji Industrial PPC serija. Mus pasiekė keturi modeliai, kurie taip pat turi savo atitikmenis standartinių ventiliatorių gretose.
Iš 120 milimetrų skersmens modelių mus pasiekė NF-F12 IndustrialPPC-2000 ir NF-F12 industrialPPC-2000 PWM ventiliatoriai. Abu jie gali pasiekti maksimalų 2000 apsukų greitį, tik PWM versija jį gali sumažinti iki 450 apsukų per minutę.
Didesni 140 milimetrų ventiliatoriai, kurie atsidūrė Games.lt testų sistemoje yra NF-A14 industrialPPC-2000 ir NF-A14 industrialPPC-2000 PWM. Abiejų ventiliatorių sukimosi greičiai yra praktiškai identiški esantiems 12 centimetrų dydžio analoguose, vienintelis skirtumas yra tas, kad PWM modelio sūkiai yra 50 aps/min didesni. Kalbant apie likusius Industrial PPC serijos modelius, tai galime paminėti abiejų dydžių PWM modelius, pasiekiančius 3000 apsukų per minutę greičius bei ventiliatorius turinčius aukštesnės klasės IP67 apsaugą nuo dulkių ir drėgmės.
Pirmasis į akis kritės dalykas yra šių produktų išvaizda. Retai sakoma, kad Noctua gaminiai yra negražūs, dažniau vartojama frazė „sunkiai pritaikomi prie kitų kompiuterio dalių“. Na o Industrial PPC ventiliatoriai iš tiesių yra visiškai negražūs, net nereikia bandyti kažko derinti – iš karto matosi, jog apie išvaizdą nebuvo visiškai galvota.
Kiekvienas Noctua ventiliatorius yra pagamintas iš kokybiškos plastmasės – skirtumas nuo pigiųjų ventiliatorių yra tiesiog akivaizdus. Paėmęs Industial PPC ventiliatorių skirtumo nuo paprastų kompanijos modelių nepajaučiau. Tačiau Noctua teigia, kad jie yra pagaminti iš tvirtesnio plastiko. Gal ir skirtumas išryškėtų užlipus ant jų koja. Iš kitos pusės kiek kartų gyvenime teko užlipti ant ventiliatoriaus?
Dizaino klausimu ventiliatoriai atrodo kaip paprastas, juodas gaminys už 10 litų, į kurį net neverta žiūrėti. Nedidelį detalytė išskiria šiuos aušintuvus nuo kitų – tai rudi antivibraciniai padeliai. Ir jie atrodo… prastai. Rudi akcentai visiškai netinka juodame fone. Geriau būtų netingėta pakeisti standartinės gumelių spalvos į bet kurią kitą. Jei įprastai ruda spalva Noctua gaminiuose buvo sunkiai priderinama prie kitų komponentų, dabar ji tiesiog atstumia.
Beje, labai keista yra tai, kad šiuose aukštos klasės ventiliatoriuose yra tik minimali komplektacija. Kaip ir Redux serijoje Noctua pridėjo tik keturis geležinius varžtus. Tikrai neįprasta, jog patys brangiausi kompiuteriui skirti ventiliatoriai turi skurdesnę komplektaciją už žymiai pigesnius modelius.
Visi turimi ventiliatoriai turi IP52 standarto atsparumo vandeniui ir dulkėms standartą. Tai yra bazinė apsauga nuo neigimo aplinkos poveikio. Jei to negana Noctua šioje serijoje siūlo ir IP67 standartą turinčius aušintuvus, kuriuos drąsiai galima nardinti po vandeniu ir nebijoti trumpojo jungimo bei nesėkmingai bandyti sunaikinti ventiliatorius pakasant smėlį.
Ventiliatoriai sukami trifazio elektros varikliuko pagalba. Iš kur kompiuteryje tokia elektros srovė, juk maitinimo blokas jos netiekia? Noctua Industrial PPC turi šešias apvijas vietoj keturių, kurios generuoja trifazę elektros srovę. Ji palaiko tolygesnį ventiliatoriaus sukimo momentą.
Noctua sako, kad tai sumažina ventiliatoriaus rotoriaus vibracijas, nors Noctua modeliuose jos yra praktiškai negirdimos. Taip pat toks sprendimas gamintojo teigimu turėtų sumažinti elektros sąnaudas „net“ dešimčia procentų. Taigi ventiliatorius vietoj 2,25W suvartos 2W. Taigi per 10000 (beveik septynis metus naudojimo po keturias valandas per dieną) ventiliatoriaus veikimo valandų sutaupysite išganingą vieną litą!
Industrial PPC ventiliatoriai dirba dideliais greičiais. Maksimalus serijos ventiliatorių greitis yra net 3000 apsukų per minutę, kiekvienas modelis gali pasiekti bent 2000 aps/min. Aš esu iš tų, kurie mėgsta nustatyti minimalias aušintuvų apsukas, tad manau jog šie modeliai yra šiek tiek per greiti. Jie skirti tiems, kam reikia maksimalaus aušinimo našumo ir patenkinimo triukšmingumo. Nors aušintuvai yra girdimi, tačiau atsižvelgiant į veikimo greičius, tai tyliausia, ką galima pasiekti, esant tokiam dideliam aušinimo našumui. 2000 apsukų PWM modifikacijose veikimo greitį galima sumažinti iki negirdimumo lygio, tad juose triukšmingumo problema lengvai panaikinama, o ventiliatorius galima įvardinti kaip turinčius ypač platų veikimo greičių intervalą.
Taigi Noctua Industrial PPC yra puikus pasirinkimas psichiniams ligoniams, sergantiems naikinimo manija. Jie negalės paskandinti, sulaužyti ar dulkinti (nes yra apsauga nuo dulkių) ventiliatorių. Na o jeigu rimtai, kiek kartų bandėte skandinti ventiliatorių? Turbūt nė vieno. Taigi ir minėtosios apsaugos Jums yra greičiausiai ne itin reikalingos.
Noctua Industrial PPC serija yra skirti tik mažai dalelei žmonių ir labai tikėtina, jog jūsų joje nėra. Taip pat jiems labiau nei tyla turėtų rūpėti aušinimo našumas, kadangi šių ventiliatorių veikimo sparta yra gan didelė, dvigubai didesnė nei įprastų rudųjų ventiliatorių.
Išvados
Noctua Redux serija yra nuostabus dalykas vartotojams. Už žymiai mažesnę kainą gauname praktiškai tą pačią aušinimo kokybę, kokią siūlo ir brangesnieji modeliai. Norintiems pasipuikuoti gražiai sudetintomis vidaus spalvomis nebereikės šalintis Noctua produkcijos. O atsisakyti teks tik įvairių priedų ir pasitenkinti senesnės kartos guoliais, kurie, atvirai sakant, nedaug skiriansi nuo naujųjų. Gaminiai yra tokia pat ilgaamžiai, Noctua net neapkarpė šešerių metų garantijos. Taip yra puikus sperndimas vartotojams. Bet…
Kodėl Apple taip niekada ir neišleido pigaus iPhone? Nes tada žymiai sumažėtų standartinių modelių paravimai, iš kurių kompanija gauna žymiai daugiau pelno. Žmonėms tiesiog nebebūtų tikslo mokėti daugiau, ypač tiems, kurie moka tik už Apple ženkliuką, ar už iOS.
Išduosiu vieną paslaptį. Visų ventiliatorių savikaina yra labai maža, palygint su parduotuvių kaina. Sunku pasakyti, ar Noctua nepadarė klaidos. Tikėtina, jog žmonės gali nustoti pirkti standartinio tipo ventiliatorius ir rinktis pigesnius modelius, kas gali būti neparanku pačiai kompanijai, kuri vietoj brangiojo gali likti pardavusi dvigubai pigesnį ventiliatorių. Ne mūsų bėdos, jie patys kalti.
Noctua Industrial PPC nėra sprendimas, skirtas statistiniam vartotojui. Juos rinktis turėtų tik specialių poreikių turintys žmonės – tie kuriems reikia didelio sukimosi greičio, apsaugos nuo drėgmės ir dulkinimo dulkų ar kitų „mandrų“ specialiųjų savybių. Taip pat PWM versijos tiks, ieškantiems plačiausio apsukų valdymo ruožo – ventiliatoriai gali būti ypač našūs arba visiškai negirdimi.
Vis dėl to keistas spendimas buvo ant visiškai juodų ventiliatorių uždėti rudas antivibracines detales. Net ir jei dizainas nevaidina didelio vaidmens renkantis tokio tipo produktą, pritaikius juodas gumas būtų gautas neutraliai tamsus dizainas. O jei būtų parinktos baltos, aušintuvas net turėtų šansą būti pavadintas gražiu.
Pirmuosius Redux ir Industrial serijos ventiliatorius į Lietuvą įvežė Balticmart, tačiau po jos užsidarymo šiuos produktus įsigyti Lietuvoje tapo žymiai sudėtingiau. Imant grubiai Redux ventiliatoriai kainavo apie 50 litų, o Industrial serijos atstovai buvo dvigubai brangesni. Palyginimui įprastiniai Noctua ventiliatoriai kainuoja apie 80 litų. Kitose Lietuvos parduotuvėse yra randami tik senesni įprastinio tipo ventiliatoriai. Tikėkimės greitu metu lentynose išvysti ir naujuosius produktus.
Redux serija yra tikrai labai patrauklus sprendimas mums, vartotojams. Manau jog jis tikrai nusprendė, jog užkabintume jiems aukščiausios prabos medalį. Už puikų tylos ir aušinimo našumo santykį, už veikimą plačiame apsukų ruože, už ilgaamžiškumą. Už tai ką siūlė įprastiniai Noctua ventiliatoriai, tik dabar žymiai pigiau.
Games.lt