Apžvalga iš žurnalo PC Gamer Nr. 2009/02

Autorius: JCDENT

Ech, schola primogenium… Tpfu, mokykla. Tas seniai prabėgęs laikas, kai visą dieną nereikėdavo sėdėt prie kompiuterio, nes pusę dienos tupėdavai mokykloj, o namie dar tekdavo apsimetinėt, kad ruoši namų darbus. Ir kaip niekas ten nenorėjo eit! Aišku, kaip kartą rašiau vienoje mažoje recenzijoje, tik perdirbk kad ir nemaloniausią dalyką į kompiuterinį žaidimą ir tuoj bus krūvos savanorių. Įsivaizduoju mėšlo krovimą šakėmis Wii konsolėje… Na, nukrypstu nuo temos. Bully, visų mylimo GTA kūrėjų Rockstar žaidimas, yra apie mokyklą ir pamokas, kurios duoda realios naudos. Ir pagaliau PC platformoje!

Žaidimo herojus yra Jimmy Hopkinsas, vaikinukas, kuris sugebėjo būti išmestas iš visų mokyklų, kuriose mokėsi. Jis nesutaria ir su savo motina, ir su patėviu, kurie palieka jį privačioje mokykloje ir iškeliauja į metus trunkantį kruizą. Jei kam sunku įsivaizduot Jimmy, nieko baisaus: atrodo kaip miniatiūrinė plikai skusta klubo apsaugininko versija. Bullworth Academy, naujausia jo mokymosi vieta, primena koledžus, kuriuose mokosi dažnas daug žadantis amerikietiško filmo veikėjas. Yra net atskiri berniukų ir mergaičių barakai… Ai, velniop, Hogvartsas be magijos. Tik tiek, kad, Jimmy žodžiais, jo pažangiausi abiturientai yra „ginklų prekeiviai, samdomi žudikai ir korporacijų teisininkai“. O dar ir mokyklos direktorius Crabblesnitchas pasiryžęs palaužt Jimmy dvasią, mokiniai — pakvaišę ir taip toliau.

Žaidimo laukas Bully apima mokyklos teritoriją (su vietiniu bomž… uba… benamiu) ir Bullwortho miestelį, kuriame galima rasti parduotuvių, atrakcionų parką bei kitų pramogų. Teritorija gal ir nedidelė, bet čia ne GTA, kad vogtum automobilius, — dviračiu kur nors nusigaut užtrunka. Aišku, visgi tai GTA kūrėjų darbas, todėl žemėlapyje galima rankioti visokius niekniekius, norint 100 procentų įveikti žaidimą ar turint šiaip kokį keistą tikslą. Malonu tai, kad niekam neįdomu, kai iš niekur išdygęs vaikas pasiima bet kokį dviratį. Na, tikriausiai, kad jei neprirakintas, vadinasi tai visų turtas.

Kadangi visą laiką nevogsi dviračių (galima gauti ir motorolerį ar net kartą), reikės vykdyti įvairias misijas. Galima visiškai ignoruoti žemėlapyje lekiančius mėlynus X, kurie nori kokios nors paslaugos. Taip pat galima susirasti mini žaidimų, kurie atneša šiokios tokios naudos, be to anksčiau ar vėliau juos teks sužaisti. Galiausiai yra siužetinės misijos ir pamokos. Na, pamokos yra mini žaidimai, bet labai reikšmingi: sėkmingai pabaigus pamoką, galima gauti tikrai gerų patobulinimų, vėluojant į ją gaudys prefektai, o apie praleidimą išvis baisu pagalvot. Taip baisu, kad net ir nepraleidau.

Užduotys pamokose įvairios. Reikės skrodimo metu išpjauti žiurkei sėklides, groti barškučiais, kautis imtynių ir panašiai. Laimei, jos vyksta tik du kartus dienoje, tai galima ir savo reikalus sutvarkyt. Siužetinės misijos yra labiau GTA stiliaus, susijusios su žalos darymu ir skausmo suteikimu nedraugiškiems žmonėms, paslaugų vykdymų mergaitėms (vienos tokios ankstyvos misijos pabaiga yra šlykščiausias mano matytas dalykas žaidime, net atsitraukiau nuo ekrano). Kaip ir GTA, taip ir čia galutinis tikslas yra galios siekimas. Nieko nuostabaus, sakoma, kad Bully veikia GTA visatoje. Aišku, žudyti nieko neteks, tik gerai prilupti. Įvykdžius misiją kartais taip pat galima tikėtis tam tikrų veikėjo patobulinimų ar net naujos ginkluotės.

Taip, smurto ir čia gausu. Bet ne taip, kaip sename mielame GTA. Už silpnesniųjų, mergaičių ir suaugusiųjų skriaudimą yra greitai ir griežtai baudžiama. Tos pačios svorio kategorijos vaikai yra… labiau legalūs. Ilgainiui žaidime išmokstama įvairesnių kovos judesių, turinčių padėti išspręsti mokyklinius konfliktus. Ginkluotė irgi labiau vaikiška: petardos, smarvės bombos, stiklo rutuliukai, niežų milteliai. Vienas egzotiškesnių ginklų yra timpa. Su optiniu taikikliu. Timpa SU OPTINIU TAIKIKLIU. Ech, nebūtų Rockstar.

Grafika, na, neįspūdinga. Scholarship naudoja Gamebryo variklį, pasirodžiusį 2001 metais Dark Age of Camelot, neseniai buvusį Fallout 3… Iš tiesų, man nepatiko Fallout 3 išvaizda (per daug panaši į Oblivion, tas pats variklis), tačiau Bully neišspaudžia nė tiek. Ir vis stringa, labiau nei Fallout. PC žaidėjai turi ir daugiau nusiskundimų: „lūžimai“, garsų problemos (o, taip), tačiau jokios pataisos dar niekas neišleido. Teks gyventi su tuo, kas yra. Tiesa, muzika yra nebloga, neerzinanti ir įsimintina. Veikėjų įgarsinimas irgi pagirtinas.

Nors ir neatrodo, kad žaidimas būtų užburiantis, tačiau žavesio turi. Be to jis yra kontroversiškas, kaip ir dauguma Rockstar žaidimų. Tačiau geriausias dalykas tai ironija, kai vaikai, grįžę iš savo Tado Blindos memorialinės vidurinės mokyklos, iškart puola į Bullwortho akademiją.