Neseniai atsirado 3D Nand atmintimi paremti SSD diskai. Juose atminties celės yra išdėliojamos keliais sluoksniais. Diskai nėra brangesni už įprastus SSD, tačiau ar jie suteikia kokių nors privalumų? Pats laikas išbandyti ir išsiaiškinti.

AData SU800 SSD diskas buvo pirmasis 3D Nand atmintį naudojantis SSD diskas, siūlomas ne pačias Nand atmintis gaminančios kompanijos asortimente. Taigi AData pralenkė visus konkurentus apart Crucial ir Samsung. Bet ar taip skubėdami AData sugebėjo neprivelti klaidų ir sukurti gerą produktą?

Nors naujasis SU800 SSD diskas siūlomas labai plačiame talpų diapazone, o galime rinktis net ir tarp skirtingų jungčių, šiandien pas mus atkeliavo net labai standartinių specifikacijų diskas. Jis turi įprastą Sata III jungtį ir 256 GB atminties. Ar gali būti kas nors lakoniškesnio už tai?


Pakuotė ir komplektacija

AData SU800 SSD diskas pas mus atkeliavo labai blizgančioje dėžutėje. Jos viduryje pavaizduotas pats SSD diskas, o aplinkui – vien tik akinantis blizgesys. Šis SSD diskas drąsiai galėtų filmuotis Colgate reklamoje. Lievas bajeris. Nusišnekėjau šiek tiek. Atleiskit. Tęsiam apžvalgą.

SSD disko komplektacija yra gan skurdi. Ją sudaro tik pastorinimas senesniems nešiojamiesiems kompiuteriams ir garantinės informacijos gidas. O kuom man reikės viską prisukti? 🙁

Detalus žvilgsnis

Pirkėjams AData siūlo 128 GB, 256 GB, 512 GB ir 1 TB talpos SSD diskų versijas. Šiuo metu galime vis rečiau pamatyti atvejai, kad diskų dydžiai neapkarpyti Overprovision‘u. Overprovision‘as apkarpo SSD dydžius, bet šiek tiek padidina SSD spartą. Tiesa, padidinta galia dažniausiai juntama tik serverių aplinkoje, todėl žiūrėdamas žaidėjo akimis laikau, kad tai yra SSD disko privalumas.

AData siūlo SU800 SSD diską tiek standartiniame 2,5 colio korpuse jungiamą Sata III jungtimi, tiek M.2 jungtimi. Tiesa, naudojama ta pati Sata sąsaja, todėl abiejų modifikacijų greičiai yra identiški, skiriasi tik diskų forma.

2,5 colio dydžio SSD diskui AData parinko gan keistą dėžutę. Viena jos dalis yra metalinė, o kita – plastikinė. Man asmeniškai toks miksas nepatiko. Ant disko priekio užklijuotas mėlynos spalvos lipdukas. Labai neįprasta matyti tai, jog disko talpa parašyta tik ant gale esančio lipduko – paprastai SSD diskuose identifikuoti talpą būna žymiai paprasčiau.

SSD diskas naudoja modernų, neseniai pristatytą, Slicon Motion SM2258 atminties valdiklį. Pagrindinis jo techninis išskirtinumas yra suderinamumas su 3D Nand atmintimi. Diske dirba Nanya spartinančioji atmintis.

3D Nand atmintis nėra „must have“ dalykas – praktiškai jos privalumus pajusti yra sudėtinga. Ypač jeigu tai yra 2,5 colio formato diskas, nes pagrindinis 3D Nand privalumas yra mažesnė užimama vieta. Tokia atmintis galėtų turėti geresnį kainos ir talpos santykį, tačiau dėl brangaus technologijos įdiegimo proceso diskų kainos tokios pačios kaip ir įprastų SSD. 3D Nand teoriškai gali turėti daugiau ar mažiau spartos, tačiau ypatingo spartos šuolio (kaip ir visad SSD rinkoje) mes nepajusime. Prie spartos klausimo geriau sugrįžkime testuose.

SSD diskas šiek tiek primena Crucial MX300, kuris naudoja lygiai tokią pačią atmintį, bet jame yra Marvell 88SS1074 atminties valdiklis. Prieš kelias dienas savo 3D Nand diskus anonsavo Western Digital ir jai priklausanti SanDisk. Jie taip pat turės Marvell valdiklį ir greičiausiai tokią pačią atmintį. Taigi finale galime tikėtis, kad tai bus tiesiog naujais vardais pervadinti Crucial MX300.

Testai

Kaip ir visad testų sistema atrodo štai šitaip:

Intel Core i5 4690K @4.7 GHz procesorius
AsRock Z87 Extreme 4 motininė plokštė
2 x 4GB Patriot G2 series DDR3 RAM @ 1333 MHz; CL9
OCZ PPC Silencer 750W PSU, 80+ Gold
NZXT Phantom 530 korpusas
Transcend SSD 740 256GB SSD
WD Caviar Blue WD10EALX 1TB HDD
Samsung Full HD monitorius
Windows 7 Ultimate 64bit


Išvados

AData SU800 yra gan greitas SSD diskas. Tai jis įrodė praktinių testų metu lentelėje atsidurdamas antroje vietoje tarp visų Sata jungtimi jungiamų SSD diskų – virš jo tik Transcend SSD370. Neaišku kokia dalis nuopelnų priklauso 3D Nand technologijai, bet tai nelabai man ir rūpi. Svarbiausia tai, kad galutinė disko sparta yra gera.

Nepaisant 3D Nand technologijos ir aukštos disko spartos, jis nėra labai brangus. Jį galima išsigyti sumokėjus mažiau nei 100 eurų, tad talpos ir spartos santykis yra išties neblogas. Gaminiui suteikiama vidutiniška trejų metų garantija – jau nemaža dalis konkurentų savo produktams suteikinėja penkerių metų garantijas.

Kainuodamas pakankamai nedaug ir rodydamas konkurencingą spartą (jam pavyko pralenkti net Kingston HyperX Savage) AData SU800 tikrai nusipelnė „Games.lt rekomenduoja“ apdovanojimo.