Dažnai maitinimo blokų rinkoje vadovaujamasi taisykle – jeigu nežinai gamintojo, jo produkcijos geriau nepirk. Ir tam negalima prieštarauti – laikantis šios taisyklės apsisaugosite nuo visiškų nesąmonių. Bet kartais ir mažiau žinomi prekiniai ženklai pagamina visai neblogų produktų. Juk naujai įkurtas sąžiningas gamintojas iš karto netaps žinomu rinkos žaidėju.

Kolink yra bene didžiausios Europoje prekiautojos žaidimų kompiuteriais ir jų dalimis Caseking prekinis ženklas. Caseking‘ui nepatiko, kaip kiti maitinimo blokų gamintojai suvokia sąvoką „nebrangus maitinimo blokas“, todėl nusprendė sukurti savo prekinį ženklą Kolink ir daryti viską taip, kaip jiems patiems atrodo geriausia.

Kolink siūlo labai platų gaminių asortimentą – nuo ekonomiškų 25 eurus kainuojančių 300 vatų galios nykštukų iki galingų 1200W 80 Plus Platinum maitinimo blokų, kainuojančių beveik 10 kartų brangiau. Kažkur šio intervalo viduryje stovi ir 850 vatų galios Kolink KL-850M maitinimo blokas. Jis už neaukštą kainą siūlo 80 Plus Bronze efektyvumą, DC to DC architektūrą, modulinius kabelius ir kaip pats gamintojas teigia net 850 vatų galią. Bet tai nėra tiesa.


Pakuotė ir komplektacija

Maitinimo bloko pakuotė graži, tvarkinga, niekuo per daug neišsiskirianti. Priekinėje dalyje pavaizduotas maitinimo bloko atvaizdas, o galinėje dalyje – pagrindinės savybės. Dėžutės šonai skirti maitinimo bloko kabelių bei elektros tiekimo specifikacijoms surašyti.

Nors ant maitinimo bloko dėžutės priekio išspausdinta (o ne užklijuotas lipdukas kaip kitur), kad čia yra 850W galios modelis, tačiau kažkodėl šonuose ir galinėje dalyje pateikiamos visų galių šaltinių techninės specifikacijos.

Pakuotėje randame patį maitinimo bloką, modulinius kabelius, keturis varžtukus, labai gležnas laidų tvirtinimo juostas. Čia taip pat randame ir lapelį su pagrindinėmis naudojimo instrukcijomis ir maitinimo bloko specifikacijomis (nežinau kokiu tikslu jos yra parašytos, juk ta pati informacija yra pateikiama ant dėžutės ir maitinimo bloko).

Deja gamintojas „netyčia pamiršo“ į dėžutę įmesti maitinimo bloko kabelį. Tai ne visai malonus ir gan retai pasitaikantis taupymo atvejis. Paskutinį kartą maitinimo laido pasigedau prieš penkis metus apžvelgdamas Nexus NX-6000 R3 maitinimo bloką. Jeigu dažniau susidurčiau su pigiais gaminiais, neabejoju, kad tokių atvejų pasitaikytų daug dažniau.


Detalus žvilgsnis

Šią Kolink seriją sudaro keturi skirtingų galių moduliniai maitinimo blokai – 500W, 600W, 700W ir 850W galios modeliai. 850W maitinimo blokas gaminamas ant visiškai kitokios platformos, nei likę maitinimo blokai, todėl techniškai jie yra skirtingi maitinimo blokai.

Maitinimo bloko dizainas labai paprastas ir neišsiskiria jokiomis išskirtinėmis savybėmis. Atleiskit, tiesiog neturiu ką apie ją daugiau papasakot. Tai tiesiog juoda kvadratinė dėžė. Dėžės ilgis siekia 16 centimetrų, tai yra standartas paprastiems moduliniams maitinimo blokams.

Ant maitinimo bloko šono priklijuotas informacinius lipdukas su techninėmis specifikacijomis ir dideliu 80 Plus Bronze efektyvumo ženklu.

Maitinimo bloko modulinių jungčių lizdai tiesiog kvepia 2009-aisiais. Ir man tai patinka! Labai paprastos, skirtingų spalvų modulinių kabelių jungtys primena seniau gamintus Antec, Thermaltake maitinimo blokus. Ir aš po krūvos naujų modernių modelių jų tiesiog buvau tiesiog pasiilgęs. Klausimas ar jų pasiilgę bus pirkėjai, kurie ieško modernaus ir šiuolaikiško maitinimo bloko.

Jungčių kiekis šiam maitinimo blokui yra pakankamas, nors asmeniškai man neatrodo, jog pakanka vos 3 Molex’ų. Paskirstymas tarp atjungiamų ir neatjungiamų jungčių yra parinktas protingai – nė viena fiksuota jungtis neliks nepanaudota. Turiu paminėti, kad kabelių Sleeve‘inimo kokybė kaip tokios klasės maitinimo blokui yra iš ties nebloga.

Dar vienas maitinimo blokų kūrėjas sufail‘ino bendraudamas su juos gaminančiomis kompanijomis. Užsakovas paprašė užklijuoti „Warranty void if removed“ lipduką, o gamintojas taip ir padarė. Tačiau buvo pamiršta, kad tas lipdukas turi būti priklijuotas specialiais klijais, neleidžiančiais jo nuimti be pažeidimų pačiam lipdukui. Dabar mes tiesiog galime lipduką nuimti atsidaryti maitinimo bloką ir vėl užklijuoti lipduką. Vartotojams tai aišku pliusas, nes atsiranda galimybė pasiekti vidinius komponentus neprarandant garantijos, tačiau gamintojui apie tai reikėtų susimastyti.


Kodėl tai nėra 850W maitinimo blokas?

Kartais identifikuoti maitinimo bloko elektronikos gamintoją būna ne pati lengviausia užduotis. Ypač kai tai yra ne pats populiariausias modelis.

Vizualiai maitinimo bloko „viduriai“ labai primena CWT ir jos gerai žinomą PUQ-B platformą. Deja techninė specifikacija 3,3V ir 5V linijoms verčia tuo abejoti. Pagal specifikaciją šis blokas yra identiškas ATNG platformai, naudotai Fractal Design maitinimo blokuose. Tačiau vizualiai akivaizdu, kad tai yra visiškai kitas maitinimo blokas. Kiti Kolink atstovai gaminami ant Sirfa platformų, tačiau analogiškos platformos šiam modeliui, tarp Sirfa siūlomų produktų, rasti nepavyko. Todėl nuo galutinio verdikto identifikuojant OEM gamintoją susilaikysiu.

Maitinimo blokas pasižymi pakankamai modernia DC to DC architektūra. Brangesniuose modeliuose tai yra tapę standartu, tačiau tai matyti ekonominės klasės blokuose vis dar nėra įprastas sprendimas.

Pagrindinis kondensatorius – 390 mikrofaradų talpos AsiaX kondensatorius. Nors ir reitinguotas 105 laipsnių temperatūrai, tai vis tiek labai pigus kiniškas modelis.

Mažesnieji kondensatoriai taip pat nėra labai geri – tos pačios AsiaX kompanijos gaminiai. Tikrai nieko įspūdingo šiame kainų segmente nesitikiu, bet manau, kad buvo galima „daspausti“ bent jau iki Teapo gaminių.

Maitinimo blokas neturi daug apsaugų. Tai tik UVP (apsauga nuo per žemos įtampos), OVP (apsauga nuo per didelės įtampos), SCP (apsauga nuo trumpojo jungimo) ir OPP (apsauga nuo perkrovos) apsaugos. Labiausiai pastebimas OCP (apsauga nuo pernelyg didelės srovės) ir OTP (apsauga nuo perkaitimo) trūkumas.

Na o dabar išsiaiškinam ar tai yra 850 vatų galios maitinimo šaltinis. Ne, vien pažvelgus į korpuso šoną galima aiškiai pamatyti, kad tai yra 750 vatų galios maitinimo šaltinis. 850 vatų galią maitinimo blokas gali tiekti tik tam tikrą laiko tarpą, o nepertraukiamai šis PSU gali dirbti perduodamas komponentams 750W galią.

Tai yra seniai žinomas ir nelabai malonus maitinimo blokų gamintojų taupymo būdas. Aišku tai nėra taip blogai, kaip deklaruoti dvigubai didesnę galią, nei gali atiduoti blokas, nenurodant tikrosios galios, bet vis vien ne pats geriausias sprendimas. Man būtų daug maloniau, jeigu šis blokas būtų įvardijamas kaip 750W galios maitinimo šaltinis.

Maitinimo bloką aušina gan didelis 14 centimetrų ventiliatorius. Remiantis patirtimi ir fizikos dėsniais galime teigti, kad tokio dydžio ventiliatorius maitinimo blokui leis dirbti tyliau. Deja tai tik teorija. Kolink KL-850M nėra tylos mėgėjams sukurtas produktas. Jo veikimo garas nėra trikdantis, tačiau aiškiai girdimas, garsesnis nei vidutinio maitinimo bloko, o tai tylos entuziastams nepatiks.

Išvados

Visada pikta, kai maitinimo blokų gamintojai pateikia netikras savo produktų galias. Tai nėra 850W maitinimo blokas. Tai yra 750W maitinimo blokas. Jeigu Kolink nori tapti rimtu ekonominės klasės maitinimo blokų rinkos žaidėjų ir konkuruoti su Chieftec, Corsair VS ir kitais panašaus kalibro maitinimo blokais, pirmiausia turi atsikratyti pigių marketingo sprendimų, kurie plika akimi matomi net ir minimaliai besidominčiam vartotojui ir nesukelia pasitikėjimo.

Maitinimo blokas šiuo metu prieinamas tik vakarų Europoje ir kainuoja 80 eurų. Kaip 850W maitinimo blokui tai būtų visai nebloga kaina, bet kaip elementariam 750W modeliui tai yra daugoka. Už tą pačią kainą galima nusipirkti 750 W galios Chieftec A90 80 Plus Gold maitinimo bloką. Kolink blokas yra vos pigesnis už aukštesnės klasės 80 Plus Bronze maitinimo blokus, tokius kaip Cooler Master GM750, NZXT Hale 82+ 700 ir Corsair CX750M. Kolink norint pritraukti pirkėjus, šis kainų skirtumas turėtų būti didesnis.

Kaip atrodys kompanijos, kaip nebrangių maitinimo blokų gamintojos įvaizdis priklauso tik nuo jos pačios veiksmų. Priimant teisingu sprendimus Kompanija gali tapti FSP ar Chieftec konkurente, o elgiantis klaidingai, ji gali nusiristi iki Tacens, Xilence, Aerocool ir kitų keiksmažodžių lygio. Tokie sprendimai, kaip peak galios skelbimas tikrai nesukuria prestižo, bet viskas labiausiai priklauso nuo to, kokie bus kompanijos gaminiai. Ir svarbiausia – reikia palaikyti konkurencingą kainą.