Perkate maitinimo bloką už 30 – 40 eurų? Labai didelė tikimybė, kad Jūs pasirinksite Chieftec. Perkate maitinimo bloką už 70 – 80 eurų? Greičiausiai jau žvalgysitės į Corsair siūlomus modelius. Dar daugiau? Šansų įgauna ir Seasonic. Visi šie požiūriai paremti gan senomis nusistovėjusiomis tradicijomis.

Tačiau Chieftec turi ir aukštesnės klasės produktų. Ir didžiausia Chieftec bėda yra, jog žmonės įpratę matyti šią firmą tik kaip pigesnių produktų gamintoją ir paprasčiausiai tingi galvoti apie ją pirkdami brangesnį produktą. Taip pat brangesnių kompiuterių savininkams yra svarbu ne tik produkto savybės, bet ir madingumas. Bet deja aš nesu mados guru, todėl madų nekomentuoju.

Šiandien mus pasiekė A-90 serijos maitinimo blokas. Tai yra aukštesnės klasės produktas, nei esame pratę matyti Chieftec gamoje. Jis pasižymi 80+ Gold efektyvumo standartu ir moduliniais kabeliais. Tiesa lyginant su kitais tokio tipo maitinimo blokais, Chieftec vis tiek išsiskiria itin žema kaina – tai pats pigiausias tokių savybių produktas rinkoje.


Pakuotė ir komplektacija

Chieftec visada išsiskyrė savo unikaliomis produktų pakuotėmis. Kad iš kurio galo žiūrėsi – abu tokie patys. Ant pakuotės išryškinamos dvi pagrindinės savybės, kurias Chieftec nori pristatyti potencialiems pirkėjams – tai efektyvumas ir kokybė. Šiais laikais taip niekas jau nebedaro, bet Chieftec vis tiek sugalvojo ant maitinimo bloko dėžutės uždėti SLI ir Crossfire sertifikatus.

Prie maitinimo bloko be abejo pridedami keturi tvirtinimo varžtai ir maitinimo laidas. Bet aš pasigedau laidų grupavimo juostų. Tokiame bloke jau būtų galima tikėtis daugkartinių lipnių juostų, o čia net paprastų vienkartinių suveržėjų nėra.

Komplektacijoje esantis dailus laidų laikymo maišelis tarsi prieštarauja Chieftec filosofijai. Maišelis laidams? Juk tai didina produkto kainą ir mažina kainos ir kokybės koeficientą, dėl kurio mes taip stengiamės. Chieftec jį prideda prie nedidelės dalies modelių, tad toks maišelis su Chieftec logotipu yra labai retas eksponatas.

Chieftec neatsižvelgė į mūsų pastabas ir vis dar leidžia lietuviškas instrukcijas su visai kito modelio aprašu. Tiesa tai nėra nauja modelių serija, gal būt naujesniuose blokuose tai bus ištaisyta. Kai išbandysiu kokį naujesnį modelį, būtinai pranešiu.

Detalus žvilgsnis

Chieftec A90 seriją sudaro trys maitinimo blokai. Tai 550W, 650W ir 750W galios modeliai, pasižymintys aukštu 80 Plus Gold efektyvumu, ypač jeigu kalbėsime apie šią kainų grupę. Tai yra antra pagal pažangumą Chieftec maitinimo blokų serija – ją lenkia tik tarp 80 Plus Gold ir Platinum standartų lakstantys Navitas serijos blokai, kurių galia gali siekti net ir 1250W.

2012-aisiais buvo populiaru maitinimo blokus padengti matiniais dažais, turinčiais grafito tekstūrą. Tokius sprendimus turėjo Lepa G, Thermaltake Smart, Enermax Revolution ar FSP Aurum (pastarosios dvi tai sugebėjo išlaikyti iki dabar) serijos. Tai yra labai gražu, bet ir kainuoja papildomai. Dalis tokią tekstūrą naudojusių gamintojų nusprendė, kad išvaizdą galima pagerinti ir pigesniais variantais.

Džiugu, kad tokį grožį sugebėjo išlaikyti ir Chieftec. Dar džiugesnis dalykas yra tai, jog ji pasirūpino geru net ir tokio pigaus modelio dizainu. Kiek keista matyti, kad jis derinamas kartu su didelį plotą užimančiais lipdukais, dengiančiais dailią tekstūrą. Dažniausiai tokiuose blokuose pasirenkama klijuoti kuo mažiau lipdukų, o išvaizdą pagyvinti spalvotomis plastikinėmis detalėmis. Bet kokiu atveju, bloko korpusas atrodo išties dailiai ir tai yra gerai.

Iš maitinimo bloko išeina kabeliai, skirti procesoriui ir pagrindinei plokštei maitinti. Visi kiti kabeliai yra moduliniai, atjungiami. 650W galios užtenka užmaitinti net ir dvi vaizdo plokštes turinčioms sistemoms. Deja kartais tai darant gali prireikti adapterių, nes maitinimo blokas siūlo dvi 6+2 kontaktų jungtis. Detalus jungčių išsidėstymas atrodo taip:

Enermax ankščiau specialiai pagamindavo maitinimo blokus su itin daug vietų moduliniams kabeliams, tačiau pačių kabelių būdavo pridedama ne tiek daug, bet visiškai pakankamai. Viskas buvo traktuojama taip: vartotojai ateityje galės nusipirkti daugiau kabelių ir išplėsti savo PSU galimybes. Dabar tą patį siūlo ir Chieftec. Greičiausiai kompanija tiesiog tingi gaminti skirtingo dydžio jungčių mikroschemas, korpusuose išpjauti skirtingo dydžio skyles, todėl visų galių blokams siūlo vieną universalų variantą.


Žvilgsnis į vidų

Chieftec maitinimo bloko viduje plaka populiariausios PSU gamintojos CWT sukurta platforma. Buvo pasirinkta CWT GPN platforma, kuri pasižymi tuo, kad labai mažomis sąnaudomis gali pasiekti pakankamai didelį 80+ Gold efektyvumą. Vienas būdų iš tai pasiekti – padaryti bloką tinkamu tik 230V tinklui. Kadangi pagrindinė Chieftec rinka yra Europa, tai yra logiškas sprendimas.

Bloko sandara atrodo paprastai, toks yra ir pats blokas. Jo montažinė plokštė nėra perkrauta komponentais.

Pagrindinis kondensatorius pagamintas Kinijos kompanijos Aishi.  Pastarojo talpa kaip 650W modeliui yra pakankamai kukli – 330 μF. Likę maitinimo šaltinio kondensatoriai pagaminti Taivane, keli – Kinijoje. Tokios klasės maitinimo blokui būtų kvaila reikalauti aukštos klasės komponentų, todėl didžiąją dalį kondensatorių sudaro vidutinės klasės gaminiai ir dar keli pigesnieji modeliai.

Bloke esančios apsaugos: UVP (apsauga nuo per žemos įtampos), OVP (apsauga nuo per didelės įtampos), SCP (apsauga nuo trumpojo jungimo), OPP (apsauga nuo perkrovos), OCP (apsauga nuo pernelyg didelės srovės) ir OTP (apsauga nuo perkaitimo). Šiuo klausimu jokių priekaištų nėra.

Vientisa 12V linija maitinimo blokas gali perduoti 636W galią. Kitos specifikacijos atrodo niekuo neišsiskiriančios:

Maitinimo bloko ventiliatorius ramybės būsenoj sukasi 900 apsukų per minutę greičiu ir tai daro kol reikia atiduoti ne daugiau nei pusę šaltinio galios. Po to sukimosi greitis vis kyla ir pasiekus maksimalią apkrovą ventiliatorius sukasi jau 2000 apsukų per minutę greičiu.

Šie skaičiai, ypač kaip Gold efektyvumo šaltiniui, yra labai dideli. Net ir didesnės galios 80  Plus Bronze maitinimo  šaltiniai dažnai sukasi lėčiau. Net neabejoju, kad maitinimo blokas veiktų taip pat gerai jeigu pateikti skaičiai būtų 500 aps/min mažesni ir tada ventiliatorius dirbtų 500 – 1500 apsukų per minutę greičiu. Chieftec niekada neturėjo didelių triukšmingumo mažinimo savybių, tokių kaip pusiau pasyvus veikimo režimas, bet visą laiką laikiau Chieftec kaip ypač žemą triukšmingumą turinčių maitinimo blokų gamintoja.

Išvados

Chieftec A90 maitinimo blokas paliko išties neblogą įspūdį. Pagrindinis jo konkurentas tarp pigiųjų 80 Plus Gold blokų yra Enermax Revolution Duo. Jeigu reikėtų rinktis tarp šių dviejų maitinimo šaltinių, net nemirktelėdamas pasirinkčiau tylesnį (bet vis tiek ne ypatingai tylų) ir modulinius kabelius turintį Chieftec.

Chieftec A90 650 vatų galios maitinimo bloką galima įsigyti vos už 74 eurus. Labai gaila, kad jame liko visiems Chieftec įgimtas trūkumas – vos dvejų metų garantija. Visiems pigiems modeliams tai yra normalus dalykas, bet tokios klasės maitinimo blokuose jau norėtųsi 3 – 5 metų.

Chieftec kaip visada džiugina pačiu geriausiu kainos ir kokybės santykiu tarp visų maitinimo blokų gamintojų. Panašaus lygio Corsair TX650M kainuoja 94 eurus, o lygiavertis Chieftec gaminys yra 20 eurų pigesnis. Esminis skirtumas tas, kad Corsair pirkėjus lepina 2,5 karto ilgesne 5 metų garantija, kas gali pakeisti kai kurių pirkėjų galutinį sprendimą. Beje, Corsair maitinimo bloko ventiliatoriaus veikimo greitis irgi labai užkeltas, taigi neoptimizuotas triukšmingumas ne vienintelio Chieftec problema, su tuo susiduria ir Corsair ir tuo labiau Enermax modeliai.

Taigi Chieftec A90 yra labai geras pasirinkimas vidutinės klasės žaidėjų sistemoms. Jis už labai draugišką kainą siūlo pakankamai neblogą savybių rinkinį. Jog tai yra geras sandoris įrodo tai, kad ta pačia, bet stipriai modifikuota, platforma paremta Cooler Master GM su žemesniu 80 Plus Bronze efektyvumu kainuoja 83 eurus. Tad sveikinu Chieftec dar kartą sugebėjusią už tam tikrą kainą pasiūlyti maksimaliai gerą produktą.

Games.lt