Kiekvienais metais, ne tik nVidia ir AMD atneša naujovių į vaizdo plokščių rinką, bet ir jų partneriai, minėtųjų kompanijų dustus paverčiantys į pilnai veikiančią vaizdo plokštę. Daugiausiai pastarųjų kompanijų inovacijų sutinkamos aukščiausios klasės plokštėse, skirtose žaidėjams. Tinkamu pavyzdžiu galime laikyti MSI GeForce GTX 1060 Gaming X, kuri yra viena geriausių egzistuojančių GTX 1060 versijų. Šiandien detalios analizės neatliksime, tiesiog greitai išsiaiškinsime, kuo ji skiriasi nuo įprastų vaizdo plokščių.

Jau tapo įprasta, kad vaizdo plokščių gamintojai su kiekviena gaminių karta stengiasi padaryti kuo įmantresnį futuristišką dizainą. Stop. MSI padėjo tašką šioms nesibaigiančioms lenktynėms. Ant pakuotės yra pavaizduota tik pati vaizdo plokštė, pakeitusi MSI firminį drakoną. O aš labai myliu drakonus, taigi dabar teks pirkti Gigabyte vaizdo plokštes.

Paėmiau didžiulę MSI priedų dėžę, plačiai nusišypsojau ir atsidariau ją. Šypsena pranyko. Komplektacija skurdesnė net ir už Asus plokštę. Čia tebuvo MSI reklaminis lankstinukas, lipdukai, vartotojo vadovas, ir tvarkyklių diskas. Jokių adapterių, kabelių ar šiaip kažkokią funkcionalumo prasmę turinčių priedų. Greičiausiai per daug pritestavau Sapphire vaizdo plokščių – jie mane išlepino.

Ant vaizdo plokštės puikuojasi labai madingas VR Ready ženkliukas. Kažką panašaus gali turėti bet kuris komponentas, jeigu tai yra ne vaizdo plokštė. Tik galingiausios vaizdo plokštės yra tinkamos virtualios realybės atvaizdavimui gali įgauti tokį ženklinimą. Iš tiesų GTX 1060 yra ta riba, kai galios jau pakanka darbui su VR. Bet tik laiko klausimas, kada to jau nebepakaks, nes VR yra labai greitai tobulėjant žaidimų industrijos sritis.

Ne tiesa, kad visos GTX 1060 yra vienodai greitos. 6 GB versija turi ne tik daugiau grafinės atminties, bet ir daugiau tekstūrinių (80 vs 72) bei Shader (1280 vs 1152) vienetų. Dėl to 6 GB versija iš prigimties veiks greičiau, net ir jeigu visa grafinė atmintis nėra išnaudota.

Ar užtenka GTX 1060 su 3 GB grafinės atminties kiekvienas turi nuspręsti taip pat pagal savo geiminimo filosofiją. Jeigu Jus tenkina 30 FPS žaidimo veiksmo sparta, tada turėsite galimybę naudoti aukštesnius nustatymus, o tam prireiks 6 GB grafinės atminties. Na o jeigu negalite gyventi be 60 FPS spartos, tada Jums pakaks ir 3 GB versijos, nes vidutinės klasės plokštės paprasčiausiai nesugebės greitai atvaizduoti sudėtingų vaizdų.

Taip pat vaizdo plokštės skiriasi greičiu. MSI pačiai geriausiai savo GTX 1060 plokštei nepagailėjo pakeltų dažnių. Esant OC režimui standartinis 1594 MHz dažnis Boost technologijos dėka gali pakilti iki 1809 MHz, o atmintis pagreitėti iki 8108 MHz. Standartinėje vaizdo plokštėje šie skaičiai yra kur kas mažesni: 1506 MHz / 1708 MHz / 8008 MHz.

Aišku labiau patyrę vartotojai gali keisti veikimo dažnius patys. Tačiau žaidėjams pritaikytos vaizdo plokštės turi pažangesnes maitinimo sistemas ir geresnius aušintuvus, tad potencialas tai daryti jose yra kur kas aukštesnis.

Aušintuvai! Gerai, jog prakalbome apie juos! Nes apie Twin Frozr VI tikrai yra ką pasakyti. Jis turi šešis ypač storas 8 milimetrų aušinimo vamzdelius. Gražaus dizaino ir patvarumo sumetimais jie padengti nikelio danga. Aušintuvas yra tikrai geras, bet jis skirtas aušinti didelei riebiai vaizduškei, o ne pakankamai kukliai GTX 1060. Tai tiesiog yra Overkill‘as.

Kol grafinio branduolio temperatūra nepasiekia 60 laipsnių, tol vaizdo plokštės ventiliatoriai nesisuka. Malonu kai nėra papildomo triukšmo. Beje MSI teigimų jų naudojami specialios formos TROX 2.0 ventiliatoriai sukuria 22 procentais didesnį oro slėgį, nors tai aišku juntama minimaliai. Ant galinio PCB paviršiaus yra Sumontuota montažinės plokštės apsauga.

Jau beveik nebeliko kompiuterio kompoentų, kurių dar nepalietė RGB apšvietimo mada. Net kolonėlės, maitinimo blokai ir operatyvioji atmintis jau šviečia visomis vaivorykštės spalvomis. Ne išimtis yra ir MSI GeForce GTX 1060 Gaming X. Nors ant jos esantys LED diodai gali šviesti bet kuria pasirinkta spalva, bet ant tokio dizaino plokštės logiškai atrodo tik baltas ir raudonas apšvietimas.

Geras dalykas kalbant apie apšvietimą yra tai, kad galime pasirinkti ne tik apšvietimo spalvą bet ir daug kitų dalykų. Pavyzdžiui kiekvieną LED diodų zoną galima apšviesti skirtinga spalva. Taip pat galime pasirinkti, iš daugybės šviesų mirksėjimo režimų, pavydzdžiui suderinti mirksėjimą su kompiuteryje grojančia muzika. Labiau personalizuojamo apšvietimo dizaino turbūt net neįmanoma sukurti.

Didžiausias šios vaizdo plokštės trūkumas ir priežastis kodėl aš jos niekada nepirkčiau yra kaina. Ji kainuoja 350 eurų. Tai net 50 eurų daugiau nei šiek tiek geresnė nei paprasta 6GB GTX 1060. Kalbu apie Windforce aušintuvu apginkluotą Gigabyte vaizdo plokštę ar tos pačios MSI siūloma Armor. Šios plokštės jau turi šiek tiek pakeltus darbinius dažnius bei gerą aušinimą. Apart RGB apšvietimo, šiek tiek didesnių dažnių, nestandartinio PCB dizaino ji neturi nieko geresnio. Pusiau pasyvus veikimas yra puiku, bet beveik visos šiuolaikinės vaizdo plokštės yra velniškai tylios.

Visa tai yra tikrai neblogi dalykai, privalumai akivaizdus, bet ar verta už tai mokėti tokią didelę sumą? Juk už 430 eurų galime gauti paprastą GTX 1070, kas manau būtų geresnis variantas.