Šiandienos Games.lt apžvalgoje – būtinas kompiuterio komponentas – maitinimo blokas tiems, kurie myli ir saugo gamtą ir nėra linkę į jos taršą. Taigi, ant pakylos statome In Win GreenMe 750 maitinimo bloką. Kas kaip kur ir kodėl – apžvalgos eigoje.

Kaip jau minėjau įžangoje, GreenMe 750 – ypatingai žalias maitinimo blokas. Apie tai byloja ne tik žodžiai, bet ir darbai – visiškai perdirbamos pakuotės medžiagos bei 80+ Bronze sertifikatas, užtikrinantis efektyvų energijos vartojimą.

Pati In Win nėra itin dažnai linksniuojama firma, visgi rinkoje ši įmonė yra jau senbuvė, tad sukaupta patirtis suteikia galimybes gaminti aukščiausios klasės kompiuterių komponentus – korpusus, maitinimo blokus, diskų laikiklius.

Na, o GreenMe – viena iš naujausių šios įmonės produktų linijų, pasaulį išvydusį tik šiemet. Šiuo metu jai priklauso trys maitinimo blokai – 550, 650 ir 750W galios, beje, būtent pastarasis dalyvauja apžvalgoje.

Pakuotė

Kaip jau minėjome, GreenMe serija įrodo In Win susirūpinimą dėl pernelyg didelės aplinkos taršos. Tai galima pamatyti vien iš maitblokio įpakavimo – 100% perdirbamas kartonas, o tai mums primena bent jau 5 užrašai ant pakuotės.

Ypatingai nudžiugau supratęs, kad iš paprastos dėžutės galima padaryti lagaminėlį. Tiesiog, smagu, kad In Win rūpinasi ir gerai pateiktu pirmuoju įspūdžiu.

Bet grįžkime prie komplektacijos. Kadangi GreenMe 750 yra daugiau ar mažiau draugiškas aplinkai, jis negali pasigirti ypatingai turtinga komplektacija. Pakuotėje rasime maitinimo laidą, 4 tvirtinimo varžtus, keletą juostelių laidų tvarkymui, na ir be jokios abejonės patį maitinimo bloką. Pakankamai standartinė, nieko nestebinanti komplektacija, patenkinsianti kiekvieno poreikius.

Korpusas
GreenMe sulaukia aplodismentų, kadangi šis maitinimo blokas yra visiškai nestandartinės spalvos – baltos. Daugelis gamintojų lyg ir bijo šios spalvos, galbūt todėl, kad ji simbolizuoja Mac kompiuterius, o gal todėl, kad praktiškai visi kompiuteriai iki 2005-ųjų buvo būtent šios spalvos ir pasaulyje vis dar vyrauja nuomonė, kad ji yra atgyvenusi?

Daugeliui toks mąstymas nėra priimtinas, nėra jis priimtinas ir man. Korpusas atrodo nudažytas pakankamai kokybiškai, kadangi dažų sluoksnis nebuvo nusitrynęs nei po kelių kompiuterio išardymų, nei po lengvo pabraižymo atsuktuvu. Didelis pliusas šioje srityje, nors galbūt dėl tos pačios priežasties šis maitinimo blokas atrodys kaip albinosas baltame korpuse.

Kaip ir daugelis nemodalinių maitinimo blokų, GreenMe tilps į praktiškai bet kurį mATX ir didesnio formato kompiuterį, kadangi jo išmatavimai yra visiškai standartiniai – 150x140x86mm.

Jungtys

GreenMe 750 yra pakankamai galingas blokas. Būtent dėl šios savybės jis pasižymi itin dideliu kiekiu laidų, kurie gali aprūpinti gyvą biesą įvairių komponentų. Džiugu matyti, kad absoliučiai kiekvienas yra įmautas į medžiagą (t.y. Sleevintas). Toks sprendimas suteikia maitinimo blokui solidumo bei leidžia žymiai efektyviau tvarkytis su laidais bei juos slėpti siekiant kuo estetiškesnės kompiuterio išvaizdos.

Būtume nudžiuginti jei rastume modalinę laidų montavimo sistemą. Daugiau jungčių turinčiam gaminiui tai yra išties labai geras dalykas. Deja čia to pasigendame, tiesa modalinė montavimo sistema dažniausiai sutinkama brangesniuose analoguose.

20(+4) kontaktų jungtis, skirta pagrindiniam motininės plokštės maitinimui atrodo tiesiog gigantiškai, beje dėl šios priežasties ją bus gana sunku atvesti į pačią motininę plokštę – vis per tą nerangumą jį bus labai sunku atvesti. Tačiau viskas įmanoma ir po kelių minučių aktyvaus fizinės jėgos naudojimo, šis laidas sėkmingai maitino visus motininės plokštės komponentus elektros energija.

Taip pat šis blokas yra komplektuojamas su 4+4 jungčių procesoriaus maitinimo laidu. Paprastai motininės plokštės naudoja tik 4 kontaktus, tačiau aukštesnės klasės plokštės reikalauja daugiau energijos tam, kad užtikrinti net smarkiai spartinto kompiuterio stabilumą.

Energijos tiekimui į vaizdo plokštę yra naudojamos dvi 6+2 kontaktų jungtys. Tokio maitinimo užteks dviem paprastom ar vienai ypatingai galingai vaizdo plokštei

Štai maloniai nustebino Molex jungtys, kurios nors ir nėra ypatingai dažnai naudojamos, tačiau savo vertę dar išlaiko. Nustebino jos mane tuo, kad turi unikalią išėmimo sistemą. Vargu kiek inžinerijos gebėjimų tam reikėjo, tačiau dabar juos ištraukti iš bet kokio prietaiso yra tiesiog žymiai paprasčiau. Beje, šiame bloke jų rasime tris, o tai tikrai neperdaugiausia.

Maitinimo bloke rasime 6 SATA jungtis. Kitaip nei Molex atvėju, šio tipo jungčių čia tikrai pakanka. Bent 1 SATA jungtis bus reikalinga optiniam įrenginiui, 1 kietąjam diskui, o jei žadate jungti SSD diską kaip papildomą laikiną atmintį kietąjam diskui jau bus išnaudojamos net 3 jungtys. O turėti rezervą – visuomet būtina.

Aušintuvas, apsaugos, galia

GreenMe 750 neturi ypatingai galingo ar kitaip išskirtinio aušintuvo. Visą kompiuterio maitinimo sistemą maitina 120cm aušintuvas, kuriuo teka 0.24 amperų srovė. Aušintuvą gaminusi bendrovė ADDA jau kelis metus tiekia aušintuvus įvairiems jau pagamintiems įrenginiams – pagrinde maitinimo blokų gamintojams. Savo darbą gamintojai išmano, kadangi ventiliatorius išties dirba ypatingai tyliai ir tuo pačiu atrodo gana patikimas. Jei kompiuterį aušinate vandeniu ar siekiate kuo tylesnės sistemos, šiuo maitinimo bloku Jūs tikrai nenusivilsite.

Kalbant apie apsaugas, tai maitinimo blokas turi saugiklius nuo per aukštos įtampos, per žemos įtampos, per didelio srovės stiprio ir trumpo jungimo. Šios apsaugos yra kritiškai svarbios jei norite savo maitinimo bloku naudotis gana ilgą laiką. Būtent dėl panašaus tipo apsaugų neturėjimo pigūs kiniški maitinimo blokai nusprogsta per keletą ar keliolika mėnesių.

Tiesa – vienos apsaugos šiame maitinimo bloke trūksta – tai apsaugos nuo perkaitimo. Nors tai atperka anksčiau minėta aušinimo sistema, kuri savo darbą atlieka pakankamai gerai.

Maitinimo blokas yra pakankamai galingas – 3.3V ir 5V voltų linijos, kuriomis teka 20 amperų srovė generuoja 120W, o štai 4 12V linijos, iš kurių kiekviena teka 25A srovė, generuoja net 744W galią. Detaliau visą situaciją parodo ši lentelė:

Verta pažymėti, kad šis komponentas turi 80+ Bronze sertifikatą, įrodantį, kad maitinimo blokas visą gaunamą galią panaudoja pakankamai efektyviai. Gamintojas skelbia, kad esant 20% apkrovimui, bloko naudingumo koeficientas siekia 82%, apkrovimui pakilus iki 50%, jis didėja iki 85%, o maitblokiui esant apkrautam 100%, jo naudingumo koeficientai nežymiai nukrenta iki 82%

Tarpkitko, blokas atitinka ErP LOT 6 direktyvas, tad budėjimo rėžimu jis naudoja ypatinga mažą kiekį elektros energijos.

Vidiniai komponentai

In Win naudoja savo sukurtą platformą. Tai yra pakankamai retas dalykas – dauguma gamintojų, tokie kaip Corsair, OCZ ar kiti gerai žinomi gamintojai naudoja kitų gamintojų surinktas platformas. Taigi įsigiję šį In Win produktą galėsite būti tikri kad turite tikrą unikalią montažinę plokštę pagamintą pagal unikalią schematiką.

Maitinimo bloke yra naudojami gana kokybiški komponentai. Apie tai galima spręsti vien iš 470 mikrofaradų Panasonic kondensatoriaus, atlaikančio 105c temperatūrą – jis yra pats pagrindinis viso maitinimo bloko kondensatorius. Dažnai pigesniuose analoguose naudojami 85 laipsnių karštį atlaikantys analogai. Mažesnieji kondensatoriai, kaip įprasta, taip pat yra reitinguoti 105c karščiui.

Tad surinkimo kokybės tikrai pakanka. Iš arčiau pažvelgti į maitinimo bloko vidų leis šios fotografijos:

Testai
Na ir svarbiausia bet kokios apžvalgos dalis – tai testai. Multimetro pagalba patikrinsime maitinimo blokų įtampų svyravimą. Gamintojas nurodo, kad jis nesieks 5% (beje, tai ir yra kritinė riba). Taigi išsiaiškinkime ar taip ir yra.

Testavimo sistema:

  • Procesorius: AMD Athlon II x2 255 @ 3.9GHz
  • Motininė plokštė: Gigabyte M61P-S3
  • Vaizdo plokštė: InnoVision Nvidia 8800GTS
  • Maitinimo blokas: In Win GreenMe 750

Iš tiesų testų rezultatai mane kiek nustebino. Nors ir buvo juntami nedideli svyravimai, tačiau apkrovimas budėjimo rėžime ir apkrovimo rėžime skyrėsi minimaliai. Galbūt tai įtakojo ne itin galinga sistema, tačiau skirtumas tarp apkrovimo ir budėjimo  sudaro ~100-150W. Štai lentelė puikiai nurodysianti kiekvienos linijos realią įtampą.

Iš čia matome, kad svyravimai neperžengė 3% ribos. Maksimalus ATX standartų leidžiamas nuokrypis yra penki nuošimčiai, atrodo šis blokas prie pavojingos ribos nepriartėja.

Išvados

Tad GreenMe 750 – tai puikus maitinimo blokas žaliems ir ne tik žmonėms. Jungčių kiekis bloke yra tikrai pakankamas, nors modaliniai kabeliai niekam nepakenktų, tačiau tai keltų ir gaminio kainą.

Ironiška, tačiau visai neseniai apžvelginėjome gana panašų FSP Raider maitinimo bloką. Vienodų kainų segmentų atstovai gali būti puikūs konkurentai, abiejų blokų testų rezultatai yra gana panašūs, jų galia yra vienoda. Pagrindinis skirtumas, tai patobulintos Molex jungtys bei pilnai įmauti laidai, užtikrinsiantys tvarką korpuse. Na o FSP gaminys atsako savo priešui patogesnių Sata jungčių išdėstymu bei net penkerių metų garantija.

Puikus aušintuvas užtikrina pakankamai tylų sistemos darbą. Šio energijos šaltinio kaina prasideda nuo ~250 litų, tad kaina yra dar vienas argumentas, kodėl Jūsų kompiuteryje turėtų būti naudojamas GreenMe 750.

Games.lt